3 meseca v Montreal (2) - стипендия/заем за учене

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

bravo написа:Filipe, da ma zvini6, ama ne se izpla6ta trudno, ima mnogo opcii za izpla6tane na stud. zaem, ako ti ne gi znae6 i si se nabutal, aide ne pla6i ostanalite! Nikoi ne ti opira noj na garloto !

V momenta sam na zaem, ta mi e priasno infoto.
Ами не знам дали ги знам тези опции. Що не вземеш да ги напишеш тука и други магат да се възползват от твоя опит ?

Е как така изведнъж реши, че съм се набутал ? Щото си мислиш че съм адски тъп, неoправен и може би и "плачко" ? Да ама не ! Не си познала !
Sorry !

П.С. Ти в момента се издържаш от заем ли ?
bravo

Мнение от bravo »

filipne написа:
bravo написа:Filipe, da ma zvini6, ama ne se izpla6ta trudno, ima mnogo opcii za izpla6tane na stud. zaem, ako ti ne gi znae6 i si se nabutal, aide ne pla6i ostanalite! Nikoi ne ti opira noj na garloto !

V momenta sam na zaem, ta mi e priasno infoto.
Ами не знам дали ги знам тези опции. Що не вземеш да ги напишеш тука и други магат да се възползват от твоя опит ?

Е как така изведнъж реши, че съм се набутал ? Щото си мислиш че съм адски тъп, неoправен и може би и "плачко" ? Да ама не ! Не си познала !
Sorry !

П.С. Ти в момента се издържаш от заем ли ?

Koito iska, da 4ete v site na saotvetnia universitet kakvi sa opciite, ne az davam pari, ta da pi6a kolko i kak.
Za teb ne si mislia ni6to, 6toto ne me valnuva6.
Zaema mi e 1 treta ot dohoda, drugoto e stipendia, i da, ot tova se izdarjame.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

bravo написа:Koito iska, da 4ete v site na saotvetnia universitet kakvi sa opciite, ne az davam pari, ta da pi6a kolko i kak.
обръщам внимание, че не университета дава заема/стипендията, а банката ... самият заем е гарантиран от Министерството на образованието.
bravo написа:Zaema mi e 1 treta ot dohoda, drugoto e stipendia, i da, ot tova se izdarjame.
В момента, в който завършиш ще разбереш колко ти е бил заемът и колко стипендията. Съотношението се определя от много фактори, например някой може да поработи докато учи или да се получи втора стипендия за успех/стаж. Съотвено можеш да останеш изненадан какъв е бил дялът на стипендията и какъв на заема.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

bravo, сега виждаш че ти си на етапа на взимане на заеми, аз съм на етапа на изплащането им. Така че позволи ми да знам малко повече за изплащането от теб. Прочети внимателно какво е написала кримон. Размера на заема ще го разбереш известно време след като завършиш. И е много вероятно да е доста различен (нагоре) като сума.

П.С. Ти също мног не ме вълнуваш :lol:
bravo

Мнение от bravo »

Be6e taka, sega znam ot na4alo kolko mi e zaema i kolko stipendiata za saotvetnata godina. Ot 2 godini po4ti e taka, no niamam namerenie da vlizam v sporove. Koito go e strah da ne zadlajnee, da ne u4i. A dali izpla6tam stud.zaem ili novi mebeli, za men e bez zna4enie, vse sa pari za vra6tane.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Дори да знаеш размера на съотношението заем/стипендия, ако решиш да си увеличиш доходите работейки /хехе, на бяло/ или получавайки други стипендии/разни видове помощи или доходи, попълвайки данъчната си декларация в началото на годината можеш да останеш неприятно изненадан на следващата учебна година, когато ще се наложиш да върнеш парички от стипендията. На мен лично това ми се случи 2 години подред и "голямата далавера" стипендия се оказа нищо и половина /макс 500 долара на месец - май социалът е повече/. Недай си боже, да си съвестен гражданин на обществото и да работиш на бяло докато учиш - осъмваш само със заплатата от труда си, а възнаграждение за това че учиш/работиш - нанайци :(

най-"готско" става лятно време - от май до септември, когато ти отпускат "социална стипендия" - за преживяване ...
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
bravo

Мнение от bravo »

stipendiata mi e 715, zime i lete, 6tot ne spiram da u4a, a ne moga, i da iskam, da rabotia, prosto ne mi ostava vreme. Ako mi dadat v pove4e, smiatam 4e e normalno da si gi vzemat, kakto i ne vijdam pri4ina da polu4avam pari bez da dam ne6to v zamiana, osven , moje bi , ako sam alkoholiziran mesten v dale4nia sever.

Ne tarsia sa6to nikva dalavera, AZ iskam da u4a, nikoi ne me kara nasila, radvam se, 4e mi se dava taz vazmojnost bez da si davam zdraveto i bez da li6avam semeistvoto si.
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Bravo.

100% procenta e delavera da u4i6 sled kato iska6 da u4i6 i otgore na tva ti davat zaem no ne se varkai 6toto ne znae6 kvo 6te stane posle kato po4ne6 da raboti6, dali 6te kefi rabotata, dali 6te kefi kolektiva, dali 6te kefi kato vidi6 na fi6a ot zaplatata kolko danyci sa ti odyrjali, osven tva kolko danyci sa ti udyrjali moje da ne ti pravi vpe4atlenie do opredelen moment no da po4ne da ti pravi kraino lo6o vpe4atlenie ot sledva6tiq ( ne6to koeto se slu4i s mene predi ne znam si kolko godini napr ).
Ta u4i si i ne se kefi mnogo 4e ima edni takiva situacii koito sa napraveni speciqlno da napravqt taka 4e da ti prisedne ( razbira se ne govorq konkretno za tebe ili za tvoq slu4ai ).
:beer: :beer: :beer:
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Studentski zaem

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Az ne mozah da razbera tova izrechenie
Zaema mi e 1 treta ot dohoda, drugoto e stipendia, i da, ot tova se izdarjame.
1/3 ot koi dohod? Samo tvoja ili na semeistvoto? -zastoto tam e napisano dumata izdarzame.

Ako e samo tvoja, zvuchi mi dosta goljama tazi stipendja ? i ne e losho da proverish oste vednaz dali tova e tochno taka.
2/3 stipendja i 1/3 dohod mi zvuchi malko nerealno ( ne kazvam che ne e vazmozno )

S drugoto koeto kazva bravo sam saglasen.
Ako iskas da uchis tova ima tsena.
Dori da se okazhe che tsjalata suma e zaem pak si struva. Az lichno ne sam imal edin dollar stipenjda i vsichko e 100 % zaem.
Ako dadat stipendja dobre doshla no i bez neja az sam na mnenie che pak si struva
Ne e tolkova strashno da imas studentski zaem toi moze da se dogovori taka che da ti e dobre i da ne ti obarkva mnogo mesechnia budjet. Horata sa gavkavi i pozvoljavat da plastas suma kojato ti e dobre. Razbira se sumata trjbva da pogasjava lihvata i s malko da namaljava zaema, na 20 $ na mesets ne biha se saglasili. V moja sluchai moze ha sljaza nai nisko do 90 $ na mesets.

Az primetno sam se dogovoril 115 $ na mesets.
Tolkova mi e dobre. Tova sa 2 kasi bira na mesets.
Razbira se tova ima tsena zastoto kolkoto poveche go vlachis tozi zaem tolkova poveche struva kato plateni lihvi.

Hllboy obache vjarva dalboko v inflatsiata ikojato raboti na moja strana v momenta.
Da ne zabravjame che ralnia lihven % e raven na naominalni minus inflatsiata. A studentski zaem s 6 % nominalen lihven % ne me plashi izobsto.

Hullboy
Аватар
dog
Мнения: 718
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 2:32 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от dog »

Не знам дали се знае, но когато единият от семейството учи и получава стипендия и заем, ако другият не работи може да получава социал, колкото за сам човек.
"Искай и ще ти се даде"
Питай и ще ти се каже
Старото куче
bravo

Мнение от bravo »

dog написа:Не знам дали се знае, но когато единият от семейството учи и получава стипендия и заем, ако другият не работи може да получава социал, колкото за сам човек.
ne sam sigurna, saprug(a) na student(ka) polu4ava po 163$, iavno vredni mu pla6tat da si tarpi u4e6tata polovinka. :lol:
mama_kenga

Мнение от mama_kenga »

А стига сте плашили хората как цял живот студ.заем ще плащат. На мен ми обявиха сумата в началото и в края тя си беше абсолютно същата. 1/3 от всички дадени ми пари. Sумата е смехотворна, ама аз си я разсрочих за 1-2 години. Направо Стивън Харпър ми я плаща, така че ми дреме ...
Заключено