Кандидатстване в университет като резидент преди кацането?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
Johny Bravo
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 2:09 pm
Местоположение: Kingston, ON

Кандидатстване в университет като резидент преди кацането?

Мнение от Johny Bravo »

Здравейте,
със съпругата ми искаме да кандидатстваме за обучение в канадски университети, но все още имаме само визи (имигрантски), а ще пътуваме чак към март - април (по различни съображения нямаме възможност за по-рано). Интересува ме знае ли някой дали без да сме си получили картите за постоянно пребиваване в Канада можем да кандидатстваме и да си подадем документите в университети като резиденти, а по-късно преди да почне годината да представим и самата карта. Интересувам се предимно за Онтарио. В сайтовете на университети не видях нищо по въпроса, а и във форума не видях подобна информация. Интересува ме понеже срока на повечето места изтича най-късно до януари и ако не можем да кандидатстваме от тук ще изпуснем цяла година.
Ще съм благодарен на всички за някаква информация :? :beer: :beer:
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

Ами то това е идеята тука, една година да пропуснеш, да си похарчиш парите и тогава чак да взлезеш да учиш :D Освен това за някои заеми и стипендии се иска 12 месеца да си живял в Онтарио. Все пак мога да ти кажа но:
za каква специалност става дума? за кой Университет? за graduate ili undergrad студент?
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
moni
Мнения: 137
Регистриран на: Чет Яну 22, 2004 5:21 am

Мнение от moni »

Ot sobstven opit moga da kaja, che za tzelite na kandidatstvaneto, niama osobena razlika dali shte kandidatstvash kato international student (kakavto si kam momenta, tai kato niamash aktiviran status na permanent resident) ili kato resident. Ako te priemat, mojesh da zapochesh vednaga uchebnata godina kato permanent resident, za tzelta e nujno da se otide v registrar's office i da se predstavi dokazatelsvto (v sluchaia tova shte e permanent resident card), che si veche s drug statut. Universitetat shte napravi re-calculation na tuition fees, toest shte minesh na taksite za domestic students. V UofT naprimer, prez parvia semestar srokat za promiana na immigration status e parvata sedmitza na noemvri.

Drug e vaprosat dali shte imash neobhodimite sredstva da plashtash dori i domestic tuition. Ako gi niamash, moje da kandidatstvash za government student loan, a za nego, nazavisimo v koia provintzia se ustanovish, shte triabva da si jivial v neia provintzia pone 12 consecutive months.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

moni написа:Drug e vaprosat dali shte imash neobhodimite sredstva da plashtash dori i domestic tuition. Ako gi niamash, moje da kandidatstvash za government student loan, a za nego, nazavisimo v koia provintzia se ustanovish, shte triabva da si jivial v neia provintzia pone 12 consecutive months.
това не важи за Квебек
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

krimon написа:
moni написа:Drug e vaprosat dali shte imash neobhodimite sredstva da plashtash dori i domestic tuition. Ako gi niamash, moje da kandidatstvash za government student loan, a za nego, nazavisimo v koia provintzia se ustanovish, shte triabva da si jivial v neia provintzia pone 12 consecutive months.
това не важи за Квебек
izobshto neshto важи ли за Квебек, :lol: :lol: :lol:
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Veliko написа:
krimon написа:
moni написа:Drug e vaprosat dali shte imash neobhodimite sredstva da plashtash dori i domestic tuition. Ako gi niamash, moje da kandidatstvash za government student loan, a za nego, nazavisimo v koia provintzia se ustanovish, shte triabva da si jivial v neia provintzia pone 12 consecutive months.
това не важи за Квебек
izobshto neshto важи ли за Квебек, :lol: :lol: :lol:
Може да го направиш тоя номер преди да си взел картата, ако предварително си се договорил с някой професор.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Veliko написа:izobshto neshto важи ли за Квебек, :lol: :lol: :lol:
не мога да ти помогна, че завиждаш :lol: :wink:
Ела, живей и се наслади на красивата и щастливата провинция :beer: :beer:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

krimon написа:
Veliko написа:izobshto neshto важи ли за Квебек, :lol: :lol: :lol:
не мога да ти помогна, че завиждаш :lol: :wink:
Ела, живей и се наслади на красивата и щастливата провинция :beer: :beer:
Тук е комунизЪма, другарки и другари !

:lol: :lol: :lol:
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

filipne написа:
krimon написа:
Veliko написа:izobshto neshto важи ли за Квебек, :lol: :lol: :lol:
не мога да ти помогна, че завиждаш :lol: :wink:
Ела, живей и се наслади на красивата и щастливата провинция :beer: :beer:
Тук е комунизЪма, другарки и другари !

:lol: :lol: :lol:
Shte mu dojde i tam wremeto,

:lol: :lol: :lol:
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

Veliko написа: Може да го направиш тоя номер преди да си взел картата, ако предварително си се договорил с някой професор.
i как мислиш че някой професор ще те вземе без да ти е видял "сурата" :) така по емайл ...силно съмнително
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

sasho71 написа:
Veliko написа: Може да го направиш тоя номер преди да си взел картата, ако предварително си се договорил с някой професор.
i как мислиш че някой професор ще те вземе без да ти е видял "сурата" :) така по емайл ...силно съмнително
може, може
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
bravo

Мнение от bravo »

Veliko написа:
sasho71 написа:
Veliko написа: Може да го направиш тоя номер преди да си взел картата, ако предварително си се договорил с някой професор.
i как мислиш че някой професор ще те вземе без да ти е видял "сурата" :) така по емайл ...силно съмнително
може, може[/quote]


v sveta na fantaziite, tam vsi4ko moje, osobeno s naglasata, 4e si nezamenim.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

bravo написа:
Veliko написа:
sasho71 написа:
Veliko написа: Може да го направиш тоя номер преди да си взел картата, ако предварително си се договорил с някой професор.
i как мислиш че някой професор ще те вземе без да ти е видял "сурата" :) така по емайл ...силно съмнително
може, може[/quote]


v sveta na fantaziite, tam vsi4ko moje, osobeno s naglasata, 4e si nezamenim.
казах, може.

Хау
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
Johny Bravo
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 2:09 pm
Местоположение: Kingston, ON

Мнение от Johny Bravo »

Благодаря на всички за отговорите. Аз съм завършил право в Бг и все още се колебая дали да уча право и в Канада или да уча MBA/магистратура по финанси. При всички случаи мисля че се води graduate. Съпругата ми пък е магистър по инжинерна химия и иска да прави доктурантура или магистратура по химия. Но и двамата искаме да започнем да учим възможно най-скоро. Не ми стана ясно ако кандидатствам като международен студент не се ли боря за други бройки (които са само за международни студенти), съответно не е ли по-малък шанса да ме приемат. Освен това не разбрах кое е първо да те приемат в университета и тогава да кандидатстваш за заем и стипендии или първо кандидатстваш за заем и тогава ако те одобрят кандидатстваш. Въобще някой може ли да ми разясни как стоят нещата със заемите/стипендиите. И последно има ли някой наблюдение дали в някой от университетите в Онтарио (например в Торонто или Отава) са по-склонни да признават дипломи от България - става въпрос за магистратура от България да се признае за да се запише направо докторантура. Дано да не съм ви затрупал с твърде много въпроси, аз се опитвам да си отговоря на всички и от интерент сайтовете, но все още не успявам да открия всичко което ме интересува :? :D
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

жена ти е с много много по-добри шансове от тебе :wink: ти с това право просто не ми е ясно какво ще правиш. за заемите,т.нар. OSAP ne става т.к. не си живял 1 година в Онтарио. Така че забрави и си вземи повече пари от БГ! Банките също ще ти откажат заем щото си господин никой в начаото. Жена ти да види сайта на Chemistry Dept. на Toronto University. Съмнително е да почне директно докторат, щоото такава е политиката, първо си мастър и после. Конкретно на мен ми признаха мастър при приравняване ама аз имам PhD от БГ, та с клизми минах метър. Жена ти още от сега да взима Toefl поне с 250 т. , както и GRE иначе няма въобще да и разгледат документите, камо ли да я приемат.Да си приготви също копие на дипломата да бъеде пратена директно от Университета в БГ , щото иначе няма да и приемат нито един документ без оfficial transcript. Да си види какъв и е успеха в дипломата, щото искат да е най малко B+, което ще рече към 5.30 среден успех от висшето в БГ. Ако го няма тоз успех въобще да не си прави труда да кандидатства и да се набутва с пари. Da си приготви поне 3 препоръки от преподаватели, в които да пишат че е потенциален нобелов лауреат, иначе внимание няма много да им обърнат. Също така тез препоръки да са на образец, дето ще го свалиш от сайта /пдф файл/, а не като в БГ едно време на един бял фърчащ лист. Таксите за жена ти ще са към 5-6 хиляди на година, а за МБА дет се каниш ще е поне 20000$ на година. Та за туй ти казвам да си вземеш повечко парици 8) За заем казах че не става, за стипендия си закъснял , т.к. сега се кандидатства за началото 2007/2008 учебна година, а ти най рано тогаз ще можеш за 2008/2009 година. Има някакви дребни такива входящи , ама те са малки суми. Ако жена ти я приемат ще може да си докарва кат ассистант към 1300 на месец, ако вземе стипендия от 2008 ще може да я удвои. И запомни, заемите са за undergrad students, а за градуейт няма заеми, т.к. се предполага че ти работиш като ассистант или че шефа ти плаща.
п.с. всичко туй дет ти го разправям е за Онтарио и Торонто Университи. За Кебек знам че е друга губерния :twisted:
Последно промяна от sasho71 на Сря Сеп 27, 2006 5:13 pm, променено общо 1 път.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Заключено