Някой ползва ли Линукс?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

RedHat 5.0 ( "Linux за 24 часа" помните ли я? ) до 8.0, Suse до 9.3, Debian 3.2 и Knoppix, че в БТК-то не можех да си преинсталирам компа, работехме 5 човека на два компа :-( Сега xubuntu, че си падам по леките X среди. Я като засегнахме темата търся работа като Unix/Linux sysadmin, познавам HP-UX освен Linux-ите.
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Аватар
Western
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Юли 06, 2006 1:48 am
Местоположение: montreal

Мнение от Western »

shark6286 написа:Аз съм цепнал диска на лаптопа на няколко парчета и имам XP и Ubuntu. Той ползва Grub loader и го инсталира в MBR. На времето ползвах LILO но не го инсталирах в MBR и NT Loadera зареждаше системите. Тук е описано как става: http://www.pmg.lcs.mit.edu/~chandra/ins ... lboot.html

Сега искам да направя същото с Grub loader. Ако някой знае как става нека да каже.
za nt loader-a shte trqbva da baziknesh boot.ini-to
metni edno oko tuka http://www.geocities.com/epark/linux/gr ... HOWTO.html

p.s. hihihi mnoo IT laf naposledak, php pisachite moje da pomislqt po vaprosa :D
Аватар
shark6286
Мнения: 229
Регистриран на: Нед Яну 18, 2004 5:17 am
Местоположение: Calgary

Мнение от shark6286 »

Western написа:
shark6286 написа:Аз съм цепнал диска на лаптопа на няколко парчета и имам XP и Ubuntu. Той ползва Grub loader и го инсталира в MBR. На времето ползвах LILO но не го инсталирах в MBR и NT Loadera зареждаше системите. Тук е описано как става: http://www.pmg.lcs.mit.edu/~chandra/ins ... lboot.html

Сега искам да направя същото с Grub loader. Ако някой знае как става нека да каже.
za nt loader-a shte trqbva da baziknesh boot.ini-to
metni edno oko tuka http://www.geocities.com/epark/linux/gr ... HOWTO.html

p.s. hihihi mnoo IT laf naposledak, php pisachite moje da pomislqt po vaprosa :D
Благодарско. Точно това ми трябва.Ще го пробвам утре.

Имам още един въпрос към всички Linux guru-та. В момента се мъча да приложа тези инструкции към моя компютър:

http://individual.utoronto.ca/jaelle_ki ... piron6400/

Ударих на камък обаче като се опитах да изпълня:

sudo make menuconfig

Поради някаква причина нямам make (претърсил съм целия диск с find). Кой пакет трябва да инсталирам? Нямам интернет така, че мога да инсталирам само от CD-то, но според мен трябва да го има там.
Къде обикновено седи make след като се инсталира? Кой е пълния път? /bin/make ?
Айде да видим сега кой ще даде пръв верен отговор :)
ilka
Мнения: 799
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 7:30 am

Мнение от ilka »

офф топик
miko написа:Професионално Debian и RedHat, a в къщи като защита. Иначе предпочитам Windows , че по-добре вървят игрите. :wink:
А за спестените пари не е вярно. Поне Бил Гейтс има фондация и ги дава за подпомагане на научни дейности. Иначе представи си къде щяха да отидат парите от БГ правителството за софтуер, сигурно в някой джоб като този на НЗОК.
:lol: :lol: :lol: ати къде мислиш, че отиват ....


он топик - :P не, не го ползваме, той нас ни използва :smhair: :smhair:
и сме станали на призраци с червени очички от седенето по нощите пред конзолата :lol: :lol: :lol:
пак сме тук :-)
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Мнение от MrGeek »

shark6286 написа:Благодарско. Точно това ми трябва.Ще го пробвам утре.

Имам още един въпрос към всички Linux guru-та. В момента се мъча да приложа тези инструкции към моя компютър:

http://individual.utoronto.ca/jaelle_ki ... piron6400/

Ударих на камък обаче като се опитах да изпълня:

sudo make menuconfig

Поради някаква причина нямам make (претърсил съм целия диск с find). Кой пакет трябва да инсталирам? Нямам интернет така, че мога да инсталирам само от CD-то, но според мен трябва да го има там.
Къде обикновено седи make след като се инсталира? Кой е пълния път? /bin/make ?
Айде да видим сега кой ще даде пръв верен отговор :)
sudo apt-get install build-essential ;)
ilka
Мнения: 799
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 7:30 am

Мнение от ilka »

<Maks> В четверг ходили в здравпунк делать прививки от разных вирусов, некоторые писали отказ в письменной форме, я тоже написал отказ, кто-то из коллег приписал: "причина отказа - пользуется Linux-ом"
http://bash.org.ru/
:beer:
пак сме тук :-)
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

MrGeek написа:
shark6286 написа:Благодарско. Точно това ми трябва.Ще го пробвам утре.

Имам още един въпрос към всички Linux guru-та. В момента се мъча да приложа тези инструкции към моя компютър:

http://individual.utoronto.ca/jaelle_ki ... piron6400/

Ударих на камък обаче като се опитах да изпълня:

sudo make menuconfig

Поради някаква причина нямам make (претърсил съм целия диск с find). Кой пакет трябва да инсталирам? Нямам интернет така, че мога да инсталирам само от CD-то, но според мен трябва да го има там.
Къде обикновено седи make след като се инсталира? Кой е пълния път? /bin/make ?
Айде да видим сега кой ще даде пръв верен отговор :)
sudo apt-get install build-essential ;)
Az predopchtam aptitude wmesto apt-get, po-dobre sledi zawisimostite i ako mahash neshto maha i zawisimostite, ako ne se polzwat ot nikojaprograma de:

sudo aptitude install build-essential
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

shark6286 написа:
Veliko написа:Kakwo ти пречи бут лодера. Ако не искаш да ти бутва Убунтуту първо, редактирай си файла menulst, sega sym w Win и не си спомням къде беше, май в GRUB directoriqta.
Ми не ми харесва да седи в MBR. Колкото и да не ми се ще да призная XP го ползвам повече от Линукса. Бих искал ако се наложи да махна Ubuntu или ако го заменя с друга дистрибуция това да не се отрази на XP-то.
kakyw ti e problema, ako ne iskash GRUB, polzwaj NICE na boot disketa, :-) kogato iskash da minesh w linuksa.

Glej sja az kwo prawia: Wzemam niakoe Live CD (Knoppix, Mepis), te si imat Qt Parted, DELETE partitiona s Linuks, ako iskash mozhe da si go preformatirash w ext2/3, FAT, JFS, reiserfs i dr. fajl sistemi. Towa shte ti zatria djala no ne GRUB, shtoto toj e zapisan na MBR. Zatowa butwash Windows install CD-to i prez Recover windows stigash do Recovery console, tam si dawash admin parolata i pishesh;

C:\fixmbr

towa ti trie GRUB ot master boot record i sled towa mozhe da instalirash drug linux i t.n.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Wse pak niama li obiknoweni useri na Linux, gledam samo IT-guruta tuka, ne e interesno.

Nema se puashite, pingwina nema da wi uhape, ha-ha. I nema spy, adware, virusi, trojans, defragmentacia na disk i dr.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
dionis
Мнения: 137
Регистриран на: Пон Яну 12, 2004 10:40 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от dionis »

Убунту според mен е най-добре за обикновени потребители. Инсталация и после песен, никаква конфигурация. Аз държа бозата саmо заради VoipStunt-a. Ако някой знае подобна програmа освен Skype под линукс нека сподели. А някой подкарвал ли е с Wine TVAnts под линукс. Аз се пробвах, аmа сработи веднъж и после се поmаза...
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Мнение от vladi »

some написа:Linux - Tva neshto kato software li she da predstavliava?
Мисля че става въпрос за Папа Линус http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Linus . Но не мога да разбера защо слагат "к" преди "с"-то. Вероятно е някакъв местен диалект. :roll:
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Честно казано не виждам реално приложение на линукс в корпоративните среди или пък в домашни уловия... Ако човек му се занимава с unix, по-добре да си вземе истински, копува си някоя риск машина настаро и си инсталира solaris или aix или hp-ux, таман ще знае за какво си губи времето...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
ilka
Мнения: 799
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 7:30 am

Мнение от ilka »

знаеш ли колко струва риск на старо в България ?
пак сме тук :-)
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

www.ebay.com, повечето шипват навсякъде по света, за $200 си ореден.
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
ilka
Мнения: 799
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 7:30 am

Мнение от ilka »

Lub0 написа:www.ebay.com, повечето шипват навсякъде по света, за $200 си ореден.
мдаа - за 200 покупката в неизвестно състояние и колко доставката до тук
:lol: :lol:
и сори за заяждането, ама се пише Уреден
пак сме тук :-)
Заключено