Malko istina za Calgary

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Alberta

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Kam Diana
Mai pak se vrastame kam izvoda che ne e lesno v Alberta i rabota njama mnogo poveche ot drugi provintsii.

Diana napisa:
Tova, koeto imah v predvid e che novi emigranti, koito si tarsjat rabota po specialnosta ili neshto za koeto se iziskva opredelena klasifikacia mnogo chesto se nalaga da rabotjat kakvoto namerjat kato nachalo, - i trjbva da se chaka do esenta dokato si zaminat sezonite rabotnitsi. (ot predisnia posting )
Na men ne mi zvuchi mnogo dobre, ne znam na drugite.

Kato pribavim i nai skapoto obrazovanie v Canada, skapi naemi ( za tsena na kasti da ne govorim ) zastrahovki na koli, daleche ot Evropa, daleche i po skapo do Caribite i Havai za vakantsii prez zimata.

Kato se smetne vsichko tova tam trjbva da izkarvate s 50 % poveche, az dalboko se samnjavam che izkarvate 50 % poveche.
Edinstvennoto koeto ostava e po evtinno meso ( Alberta beef ) za parzoli.
Na men biha mi presednali tezi parzoli kato smetna vsichki drugi razhodi.

Hullboy
Di ana
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Окт 22, 2003 11:58 am
Местоположение: Calgary,AB
Обратна връзка:

Мнение от Di ana »

Prav si Hullboy,
Njama lesno, nito tuk nito kadeto i da e na drugo mjasto.
Zatova i vsichko si e mnogo individualno...kato se saberat razlichni cifri i fakti vseki sam si pravi izchislenijata :roll:

A beef-a tuk naistina si go biva...njama nishtto obshto s tozi v BG.
Boris
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2003 3:36 am

Re: Alberta

Мнение от Boris »

hullboy написа:Zdraveite

Kam Diana
Mai pak se vrastame kam izvoda che ne e lesno v Alberta i rabota njama mnogo poveche ot drugi provintsii.

Diana napisa:
Tova, koeto imah v predvid e che novi emigranti, koito si tarsjat rabota po specialnosta ili neshto za koeto se iziskva opredelena klasifikacia mnogo chesto se nalaga da rabotjat kakvoto namerjat kato nachalo, - i trjbva da se chaka do esenta dokato si zaminat sezonite rabotnitsi. (ot predisnia posting )
Na men ne mi zvuchi mnogo dobre, ne znam na drugite.

Kato pribavim i nai skapoto obrazovanie v Canada, skapi naemi ( za tsena na kasti da ne govorim ) zastrahovki na koli, daleche ot Evropa, daleche i po skapo do Caribite i Havai za vakantsii prez zimata.

Kato se smetne vsichko tova tam trjbva da izkarvate s 50 % poveche, az dalboko se samnjavam che izkarvate 50 % poveche.
Edinstvennoto koeto ostava e po evtinno meso ( Alberta beef ) za parzoli.
Na men biha mi presednali tezi parzoli kato smetna vsichki drugi razhodi.

Hullboy
Po povoda za po-golemite zaplati:
Eto viniakolko primera za zaplati za nekvalificirana rabota v Calgary, pat prez koito vsichki minavae za kratko vreme v Canada.

Stroitelstvo 15$-20$/h (Montreal 12$-15$)
Obshta rabota po fabriki 12$-15$ (Montreal 8.50$-10.00$)
Pochistvane elementarno 12$ (Montreal 8-10$)
Rabota po skladove 12-15$ (Montreal 8.00-9.00$)

Razlikata ne e 50% no uspiava da pokrie razlikata v standarta i da ostanat malko otgore.
Za kvalificirana rabota e mnogo subektivno. Po niakoga moje da e po-dobre da izberesh po niskata zaplata otkolkoto po visokata, vsichko e do celta i situaciata.
Never give up !
Boris
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2003 3:36 am

(:

Мнение от Boris »

tova koeto na mene ne mi haresva e che golemite pari sa v backatorstvoto i poniakoga se okazva che ako mislim za gurbet tribva da zabravim za profesiite si i da izberem tova koeto predlaga severa.
Never give up !
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Alberta

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Kam Boris

Dai da smetenem a ne da govorim obsti prikazki samo.
Ot tova keoto pises njama, znachenie fabrika, chistene, obsta rabota az vizdam 3 $ poveche na chas. (13 $ – 10 $ montreal )

40 chasa * 3 = 120 poveche na sedmitsa
4 sedmitsi * 120 = 480 $ poveche.
Na tezi 480 obache ima danak da kazem 25 %
480 * 0.75 = 360 $ poveche na mesets sled danak.

Za koe da stignat tezi 360 $ poveche , za zastrahovka, samo tam razlikata e 150 $ na mesets .
Za naem razlikata e 200 $ na mesets.
Te mai svarsiha tezi 360 poveche.

Ami sega?

Mnogo hvalihte Nely Furtado. predi 3 dena.
Tazl vecher ste ni pee v Ottawa bezplatno v tsentara na otkrito i bez da hodja do Alberta.:D

Hullboy
Boris
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2003 3:36 am

Aritmetika

Мнение от Boris »

Hulboy mnogo pravilno smiatash, kato izvajdash dve chisla, samo che ne smiatai ami analizirai. Vzemi sega i izvadi maximalnite chisla ot dve nadnici i vij kolko e razlikata i shte vidish che razlikata ot Max Calgary i Min Montreal e poveche ot 100% za niakoi ot profesiite. Istinata e niakade po sredata mejda MAx i Min.
Kato otivam na rabota, minavam pokrai skladove deto, order selctorite vzemat 15.50$ (moia priatel v Montreal vzemashe 8.50). Koli otsreshta miat za 14.50 sas bakshishi, drug priatel miseshe v Monntreal za 8.50$ godini.
NAI VAJEN FAKT, LIPSA NA HORA.
V kompaniata v koiato rabotia izharchiha za obiavi 1000$ i poznai kolko CV -ta poluchihme za 3 sedmici - GEVREK.
Never give up !
Аватар
hankroum
Мнения: 317
Регистриран на: Нед Юни 06, 2004 9:27 am
Местоположение: CANADA
Обратна връзка:

Мнение от hankroum »

Dnes si namerih rabota - i o6te kato vleznah im kazah 4e tarsia rabota na horicata i me naeha bez dori da mi razgledat RESUMEto. ne se maitapia. E varvi me ubedi sega 4e tova resume var6i rabota. ako im triabva6 6te te vzemat - to resumeto niama da raboti vmesto teb.

uspeh na vsi4ki. i mnogo mnogo ne raz4itaite na RESUMEtata!!!
АЗ СЕ ГОРДЕЯ ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!!!
НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ОТ КЪДЕ ИДВАТЕ!!!
Аватар
bbb
Мнения: 360
Регистриран на: Вто Мар 29, 2005 12:55 am

Мнение от bbb »

hankroum написа:Dnes si namerih rabota - i o6te kato vleznah im kazah 4e tarsia rabota na horicata i me naeha bez dori da mi razgledat RESUMEto. ne se maitapia. E varvi me ubedi sega 4e tova resume var6i rabota. ako im triabva6 6te te vzemat - to resumeto niama da raboti vmesto teb.

uspeh na vsi4ki. i mnogo mnogo ne raz4itaite na RESUMEtata!!!
Aide chestito!
Стойте далече от прожекторите.После ще е късно. :) :) :)
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Това което казват Борис,Диана и ХанКрум го потвърждавам и аз.Сравнение с тук в Мтл. конкуренцията е жестока,много хора събрани на едно место ,а не липсата на бизнес смъкват цената на труда.Обаче виждам нещо положително с тази масова психоза на изселване на монтреалци към каубойските щати,а именно както е тръгнало нищо чудно да се промени статуквото и една метачка в Мтл да получава по вече от зъболекар в Алберта.
Това малко на шега ,само искам да допълня към горните изказвания ,нещо като оценителен анализ на обстановката:
-Който иска да гърби и да изкара някой лев по вече дето ще му потъне в по високия мортидж,детски градини,иншъранси и 20-50% по високи цени за хранителните и питейни стоки тук му е местото.Който държи да си остане бял човек,като се поизучи и да си намери бяла и по лежерна работа да си стои в Мтл. и без това ще му излезе цената на живот 2 пъти по евтина от тук.
Кой разбрал разбрал,кой то не хайде на тръстиката. :D
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Да си кажа и аз мнението като новодошъл в Калгари. Наистина табели много, но не взимат всеки който мине наоколо. Събират резюмета и чакат нужния човек. Ако нещо нещо не им хареса резюмето - няма да ти се обадят, като навсякъде в Канада.
Нямаш кола, книжка, не искаш да работиш на смени или да чистиш, не ти е добър езика и нямаш търсена специалност - трудно се намира работа, трябва късмет да имаш. Трябват много усилия и да нямаш претенции в началото.
Белите работни места обаче тук не са по вестниците и по улиците, например:
Ей тая агенция тука търси доста IT-специалисти в Калгари и други големи градове:
http://www.sisystems.com/mp/opp/index.c ... .3/si.html

И т'ва за високите авто-застраховки е пресилено: моята като за втора година шофьор в Канада е $123 месечно (едностранно, за стара кола), а в Newfoundland беше $224!

Така че истината е някъде по средата: не е лесно, не е и за всеки!

Обаче слънце има много в Албърта и по ми прилича на България. 8)
Аватар
JoroF
Мнения: 796
Регистриран на: Нед Авг 10, 2003 12:51 pm
Местоположение: TORONTO-CANADA

Мнение от JoroF »

bateto написа:Това което казват Борис,Диана и ХанКрум го потвърждавам и аз.Сравнение с тук в Мтл. конкуренцията е жестока,много хора събрани на едно место ,а не липсата на бизнес смъкват цената на труда.Обаче виждам нещо положително с тази масова психоза на изселване на монтреалци към каубойските щати,а именно както е тръгнало нищо чудно да се промени статуквото и една метачка в Мтл да получава по вече от зъболекар в Алберта.
Това малко на шега ,само искам да допълня към горните изказвания ,нещо като оценителен анализ на обстановката:
-Който иска да гърби и да изкара някой лев по вече дето ще му потъне в по високия мортидж,детски градини,иншъранси и 20-50% по високи цени за хранителните и питейни стоки тук му е местото.Който държи да си остане бял човек,като се поизучи и да си намери бяла и по лежерна работа да си стои в Мтл. и без това ще му излезе цената на живот 2 пъти по евтина от тук.
Кой разбрал разбрал,кой то не хайде на тръстиката. :D
Bate ama tam v levove li plashtat,az misleh che v dolari .Takmo se biah zasilil natam ,ti me razkolebavash .
THE LAST LINE OF DEFENSE
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

hankroum написа:Dnes si namerih rabota - i o6te kato vleznah im kazah 4e tarsia rabota na horicata i me naeha bez dori da mi razgledat RESUMEto. ne se maitapia. E varvi me ubedi sega 4e tova resume var6i rabota. ako im triabva6 6te te vzemat - to resumeto niama da raboti vmesto teb.

uspeh na vsi4ki. i mnogo mnogo ne raz4itaite na RESUMEtata!!!
Сега остава да съобщиш що за тип работа си намерил от вратата... и за какви пари...
Аватар
hankroum
Мнения: 317
Регистриран на: Нед Юни 06, 2004 9:27 am
Местоположение: CANADA
Обратна връзка:

Мнение от hankroum »

Ima li zna4enie kakva rabota sam si nameril - to e iasno 4e Ne e ingenerna ama pone e v moita oblasta na injenernata mi praktika. zaplatata ne e goliama no e za parvite 3 meseca a posle 6te vidim.

az takava rabota si tarseh de, ne 4e e niakakva specialna, ama si obikaliah kato glamav iz Calgary za da e nameria.

savet za tarsene na rabota ot izstradal:
Ne se doveriavaite da pra6tate e-maili ili faxove do firmi. Nikoi niama da gi gleda. siadate pred PCto i si izvajdate vsi4ki firmi s adresite im v grada. ka4vate se na kolata i zapo4vate da gi obikaliate, kato sa6tevremenno mojete i da oglejdate naokolo za drugi podobni firmi.
Ta vlizate i iskate da govorite s 4oveka koito otgovaria za rabotata. i taka na miasto e nai dobre. mnogo e vajno da badete uveren v sebe si i da ne mu pokazvate s ni6to 4e se pritesniavate. tova e mnogo vajen faktor.

USPEH NA VSI4KI !!!
АЗ СЕ ГОРДЕЯ ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!!!
НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ОТ КЪДЕ ИДВАТЕ!!!
Di ana
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Окт 22, 2003 11:58 am
Местоположение: Calgary,AB
Обратна връзка:

Мнение от Di ana »

Ima edna malka podrobnost - v povecheto ot objavite izrichno se upomenava che trjabva da se kandidatstva chrez posochenite koordinati - v 90% ot sluchaite tova e e-mail ili fax, mnogo rjadko telefon ili "in person", toest mnogo firmi ne zelajat da badat bezpokoeni s viziti.
Inache tova, che si si nameril rabota sa chudesni novini - sigurna sam che s vremeto ste badesh oste po udovletvoren ot razvoja na neshtata pri teb!:): :thumbsup:
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Дай да се включа и аз, щото не съм писал отдавна.

Първо поздравления за Хан Крум, че е намерил бачкане. От опит знам, че първата работа на ново място е най-трудна.

Второ, съвсем сериозно моля форумците - Дайте да спрем да се джавкаме Квебек срещу Албърта. Чудя се какво ли си мислят новобранците в България като ни четат дивотиите......Идеята на форума нали беше освен да си чешем езиците/клавиатурите да даваме и малко инфо.
Дай аз да повлека крак и да дам малкко инфо за Калгари
1. В момента положението с намирането на квартири в Калгари е Хеви Метал. Такива почти няма, особено ако сте с деца. Наемите са в небето. Последните числа, които чух вчера са 1400/месец за 2-бедруум и беше нает. Мои приятели са в Калгари от 6 седмици и още не могат да намерят квартира. Те са с дете. Ако някой от ново пристигналите в КАлгари знае къде има квартири да ми пише.В общи линии, ако новопристигащите хора в Калгари нямат къде да отседнат, не мога да ги мисля.
2. За намирането на ква и да е работа. Ето една случка от преди 7 седмици. Дойдоха мои познати от Монреал в края на Май. На другия ден отидоха да си търсят работа. На първото място където влазоха ги наеха. Завод на промишлени климатици, стартова работа 12.5/час. Условието да ги вземат на работа беше да се съгласят да бичат овъртайм 2 часа на ден (плаща се по 1.5). След месец им вдигнаха надницата на 13.5/час. Вчера говорих с младежите и те казаха, че там още търсят хора. Ето и ТТ данните:
Engineered Air Head Office
1401 Hastings Cr. SE
Calgary, AB, T2G 4C8
Phone (403) 287-2590

1360 Highfield Cr. SE Това е фабриката
Calgary, AB, T2G 5M3

www.engineeredair.com/index.asp
По думите на моите хора, работата е ОК, не е тежка.

Ето и още един вариант за работа в Албърта. Работата е неквалифицирана и ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ТЕЖКА физически, но е вариант за здрави българи, които могат да бачкат на открито през цялата година. Става въпрос за пом-сондьори (roughnecks). Започва се от 19час като след няколко месеца (ако издържи човек) кинтите стават 22 час и нагоре. Инфото може да е малко старо (от преди 1 година), сега очаквам кинтите за по-големи. Фирмата е Precision Drilling. Това е най-голямата сондажна фирма в Запада Канада. Говорих с техния HR да ги питам как се почва като помощник. Ти ми отговориха, че кандидатът трябва да се обади в техния тренировъчен център в Нискю (Nisku). Договаря се човек за интервю, качва се в колата и отива там (около 2.5часа на север от Калгари). Ако одобрят кандидата, го пращат на обучение 3 дни след което човекът се прибира в къщи и чака да го повикат. После се почва убийствен график - 20-30-40 дни на сондата, 12-часови смени, зиме и лете, на майка си в г**а. ХУбавото е, че има диви овъртайми и никви разходи. Не е проблем да се изкарват 3500-5000 чисти на месец. За сравнение, аз съм бачкал като помощник-сондьор в България. 1997 зимата, Витиня (точно над мястото където са се убили Гунди и Котков). 2 седмици дневна, 2 седмици нощна смяна, 2 седмици почивка. На един пич му замръзнаха чорапите в кубинките. Заплата 280лв бруто/месец. Случваше се да прехвърлям по 3 тона стомана на смяна.....
Стига спомени, ето го инфото:

Precision Drilling

Cаndy Dixon - contact person
Phone 1-780-955-6428
Nisku, Alberta

Единственото условие е да имаш шофьорска книжка. Питайте я как се стига там и каквото друго се сетите.

Не забравяйте, че тук говорим за черни работи, като за начало. Всеки имигрант БИ трябвало да има КРИСТАЛНО чиста идея как мисли да си изкарва парите в Канада 3-5 години след като пристигне. От там зависи къде в Канада БИ трябвало да се установи за постоянно.
П.С. Не съм се обаждал на Пресижън скоро, но бих изненадал ако не търсят хора. За 2005, в Албърта са се направили 32000 сондажа...
Успех на Всички
Наздраве
Заключено