Пак за НОИ

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Абе хора, това заявление много нещо... :roll: объркващо е съставено (сега се зачетох).

Адреса българския или канадския?

"Заявявам че НАПУСКАМ страната и ЩЕ пребивавам"-това значи ли, че касае само такива, които СЕГА напускат, а не тези които ВЕЧЕ са напуснали? Как в тази фраза се оправдава 2005 и 2006 година (все пак са минали периоди)? И как да пиша "напускам" страната, когато съм я напуснала преди 4 години? От коя по-точно година да пиша,че я напускам-от тази, в която действително съм я напуснала, от 2005 (все пак съм попълнила друга за периода до 2005) или как ? :roll:
Ама че история... :roll: :oops:

Това заявление не е за нас май... :roll:
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

В повечето случай претендираш в тоя форум за голям капацитет ама сестро май не четеш достатъчно, на предишната страница съм дала линк към това за което питаш и ако си направиш труда да прочетеш няма да правиш теми по n....страници и да питаш едно и също нещо по хиляди пъти по различен формулиран начин и да се оправдаваш че не го намираш в нета докато цялото инфо е в нета.............егати и гърне :twisted:
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

На който му пречат с нещо въпросите ми (или не знае отговора), просто не отговаря, а не обижда!
Не бих питала, ако някъде в отговорите имаше отговори на въпросите ми- можеш сама да се върнеш и прочетеш!
с личната му карта и фотокопие да подаде заявление по чл.40а ал.1 от ЗЗО, можете да го видите тук, най - отдолу: http://odit.info/article.php?ArticleID=339 с което заявление от 01/01/05 се заявява, че съм изван страната и следователно ме отписват и не дължа пари на НОИ от 01/01/05, съветвам ви да го направите това, да си спестите парите от началото на 2005 година нататък.
Първо, на дадения от теб ТУК сайт няма нищо. Второ, това заявление, което си постнала НЕ Е РЕДОВНО. Т.е., предизвиква въпроси, защото е съставено като за хора, които напускат СЕГА, а не са ВЕЧЕ напуснали. В сайта, който постна заедно със заявлението никъде няма уточнения. Като си "капацитет", отговори конкретно и ясно на въпросите КАК ДА СЕ ПОПЪЛНИ АДЖЕБА! :evil:
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от Independent »

Добре бе, Джой!
Толкоз ли не можеш да сложиш едно "съм напуснала" вместо "ще напусна" и да нагласиш останалите глаголни времена?

И аз по принцип гледам да не се заяждам (освен с мухата, ама той е свикнал), но някои работи са просто толкова елементарни, че не си заслужава човек да ги обяснява.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Independent написа:Добре бе, Джой!
Толкоз ли не можеш да сложиш едно "съм напуснала" вместо "ще напусна" и да нагласиш останалите глаголни времена?

И аз по принцип гледам да не се заяждам (освен с мухата, ама той е свикнал), но някои работи са просто толкова елементарни, че не си заслужава човек да ги обяснява.
Ами там е въпроса... :roll: Аз мога и собствен свободен текст да го напиша не само да променя както ми изнася, ама може ли? :?
Аватар
rose
Мнения: 265
Регистриран на: Съб Май 08, 2004 9:09 am
Местоположение: Montreal

Мнение от rose »

Отговор на въпросите на Joy към мен... :lol:
1. В дирекцията на Вътрешните работи за удостоверение на самоличността ми поискаха само лична карта, ако има пълномощно, може би ще искат лична карта на упълномощения и на упълномощителя, но в този случай само мога да гадая...

2. Да, това може да го извърши упълномощеният, аз имам копие на такова пълномощно и ако ми пратиш e-mail ще ти го пратя...

3. Що се отнася до удостоверението, че съм била извън страната, издадено ми от Дирекцията на Вътрешните работи, наистина ми казаха да го занеса след 6 месеца, т.е. през септември, защото тогава се корегирала 2005 година и затова служителката ми даде гореспоменатото пълномощно за майка ми, за да го представи след 6 месеца.

Това заявление, което Лени е представил е абсолютно същото, което и аз попълних, тъй като съм напуснала страната преди декември 2004г., когато е влязъл в сила новия закон за Здравното Осигуряване.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Роуз, аз съм още по-объркана честно казано... :roll:
аз имам копие на такова пълномощно и ако ми пратиш e-mail ще ти го пратя...
Кое пълномощно? За да подаде друг човек от твое име документите? Аз съм направила и заверила в консулския отдел такова, но там ми казаха, че срока на действие на ВСЯКО пълномощно било 6 мес. Т.е. то няма да е валидно ако за 2005 трябва да се подава повторно от някой си док-ти 6 мес. след като е получил удостоверението от Дирекцията на вътрешните работи и значи ли че ще трябва да правя ново?
Това заявление, което Лени е представил е абсолютно същото, което и аз попълних, тъй като съм напуснала страната преди декември 2004г., когато е влязъл в сила новия закон за Здравното Осигуряване.
Би ли казала тогава как точно го попълни по гореспоменатите точки? Кой адрес писа? и от коя дата точно "напускаш"?

Чета ето тук на сайта, който ми дадоха на л.с.:

http://www.nap.bg/e-services/individuals_07.htm

никъде не споменават за друга молба освен тази по чл.19в. и освен това...нещо се сконфузих от прочетеното:
С влизането в сила на чл. 40а от ЗЗО от 21 декември 2005 г., българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите.
Защо тогава теб те освобождават до 2010, а тук пише "ЗА ВСЯКА СЛЕДВАЩА календарна година след подаване на молбата"? :? или ти го попълваш от 2006 до 2007, а то автоматично си се продължава до 2010? Така ли да го разбирам?
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Аз на твое място, Джой, изобщо няма да попълвам нищо - кат не ми е ясно - да го напишат по-ясно, амаааааааааха ! Скапани бюрократи ! :lol: :lol:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
rose
Мнения: 265
Регистриран на: Съб Май 08, 2004 9:09 am
Местоположение: Montreal

Мнение от rose »

Тъй като аз бях в страната, когато го попълвах това заявление написах:
Заявявам, че считано от .08. 04. 2006г.... напускам страната и ще пребивавам повече от 183 дни в чужбина през календарната .2006..........г., .2010........г,
Написах също адреса на родителите си, защото живеех у тях, но мисля, че това са формалности...

Пълономощното, за което ти говоря е само за НОИ, една бланка, която попълних, за да може майка ми да даде удостоверението от полицията от мое име след 6 месеца, това не е официално пълномощно, само е подписано от мен, без да е заверявано при нотариус. Не знам, служителката ми го даде и аз го попълних.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

krimon написа:Аз на твое място, Джой, изобщо няма да попълвам нищо - кат не ми е ясно - да го напишат по-ясно, амаааааааааха ! Скапани бюрократи ! :lol: :lol:
Ако аз лично щях да го попълвам на място, щях да обиколя по инстанциите и да разбера как точно и какво искат...Но, там е въпроса, че няма да съм там и първо, затруднявам задачата на родителите си да ходят неизвестно къде и попълват неизвестно какво, и второ, не се знае какво ще поискат, което те не биха били в състояние да представят (копие от разни документи с незнам си какви заверки примерно). Какъв е сега този документ, някой може ли да отговори? :shock:
документ, издаден от компетентните органи на съответната държава, преведен по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа.
Аз като не знам как точно да попълня скапаната молба, как ли ще знаят родителите ми... :roll:
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

rose написа:Тъй като аз бях в страната, когато го попълвах това заявление написах:
Заявявам, че считано от .08. 04. 2006г.... напускам страната и ще пребивавам повече от 183 дни в чужбина през календарната .2006..........г., .2010........г,
Написах също адреса на родителите си, защото живеех у тях, но мисля, че това са формалности...

Пълономощното, за което ти говоря е само за НОИ, една бланка, която попълних, за да може майка ми да даде удостоверението от полицията от мое име след 6 месеца, това не е официално пълномощно, само е подписано от мен, без да е заверявано при нотариус. Не знам, служителката ми го даде и аз го попълних.
О! :roll: :roll: Да, когато ти лично попълваш молбата, тя има смисъл че "напускаш", ами ние? :roll: Значи писа до 2010 директно?

И да взема да напиша още едно незаверено пълномощно свободен текст само за НОИ? :D
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

JOY написа:На който му пречат с нещо въпросите ми (или не знае отговора), просто не отговаря, а не обижда!
Не бих питала, ако някъде в отговорите имаше отговори на въпросите ми- можеш сама да се върнеш и прочетеш!
с личната му карта и фотокопие да подаде заявление по чл.40а ал.1 от ЗЗО, можете да го видите тук, най - отдолу: http://odit.info/article.php?ArticleID=339 с което заявление от 01/01/05 се заявява, че съм изван страната и следователно ме отписват и не дължа пари на НОИ от 01/01/05, съветвам ви да го направите това, да си спестите парите от началото на 2005 година нататък.
Първо, на дадения от теб ТУК сайт няма нищо. Второ, това заявление, което си постнала НЕ Е РЕДОВНО. Т.е., предизвиква въпроси, защото е съставено като за хора, които напускат СЕГА, а не са ВЕЧЕ напуснали. В сайта, който постна заедно със заявлението никъде няма уточнения. Като си "капацитет", отговори конкретно и ясно на въпросите КАК ДА СЕ ПОПЪЛНИ АДЖЕБА! :evil:
Нередовна си ти, аз даже не съм ходила в БГ,баща ми направи всичко и за твое сведение е подпълнено точно това заявление, и няма да се обяснявам повече а ОТНОВО ще ти "копна" това което е написано от мен в линка който според теб няма нищо:
Не съм си ходила и незнам дали е така, но ще ви напиша моят опит с НОИ и дано има полза за някои от вас.
И аз, като много българи зад граница след въвеждането на този нов закон, се чудех какво да правя, изчетох много, но в края на краищата реших да се обадя директно до Националната агенция по приходите,по постоянен адрес, и да попитам какво да права. Обясних, че съм напуснала януари 2004, уведомила съм личния си доктор, но получих писмо в края на 2005 за дължими суми към НОИ, жената по телефона беше много любезна, направи ми консултация от 30 минути.Първо чрез ЕГН-то ми провери и каза, че все още съм с личен доктор, той не може да ме отпише, това става по обявяваните периодично периоди от държавата при което можеш в писмен вид да се откажеш или смениш личния си доктор, след което жената ми каза, че според новото допълнение по закона от юни 2005, аз или някой мой близък може да отиде до НАП по постоянен адрес и без пълномощно, с личната му карта и фотокопие да подаде заявление по чл.40а ал.1 от ЗЗО, можете да го видите тук, най - отдолу: http://odit.info/article.php?ArticleID=339 с което заявление от 01/01/05 се заявява, че съм изван страната и следователно ме отписват и не дължа пари на НОИ от 01/01/05, съветвам ви да го направите това, да си спестите парите от началото на 2005 година нататък. Такаааа, на въпроса ми какво става с 2004 година за 11 месеца, в моят случай, жената каза че при наличие на личен лекар трябва да ги платя. И така аз като Тома неверни реших да се обадя и до областана НАП, да потвърдя инфото, беше същото от тях и аз съответно задействах баща ми да отиде и направи всичко, което ми беше обяснено по телефона. Разбира се без проблеми, жената е приела заявлението от него и му е дала преизчислената сума, която дулжа за 2004 година, вярно не са много парите, ама са си пари, та баща ми попитал какво ще стане ако не платя парите, и отговора е бил-"Ами ако искате, като ви дойде на гости да не може да се върне за дължене на тези пари, вие си преценете. Та така аз платих и вече съм освободена от тези задължения. Тук ви давам линк към НАП и можете да видите телефоните на НАП по постоянният ви адрес, обадете се и питайте: www.nap.bg. Ако някой иска да пита нещо по това което написах и не е ясно, нека го направи без да се притеснява.
_________________
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

И да "копваш" и да не "копваш", не си попълвала ти молбата и явно нямаш отговори на въпросите ми. Освен всичко, това, че си "копнала" пак, не променя с нищо факта, че на сайта, който си дала "да видим тук" няма нищо. Да не говорим, че твоята информация противоречи на написаното от Роуз, според която за 2005 молбата ще се подава едва след 6 мес.-също,че самата молба е формулирана за напускащи СЕГА и не за напуснали преди.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

Абе кво стана с болницата в Шато-да -ге, намери ли си анестезиолози?
Егати и гърнето, не разбира от дума ;)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
ronni
Мнения: 810
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 11:04 am
Местоположение: back to small apple
Обратна връзка:

Мнение от ronni »

Лени, ти си била мн търпелив човек
"Chance favors the prepared mind" /"Le hasard ne favorise que des esprits préparés"
L. Pasteur, 1854
Заключено