Пак за НОИ

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Пак за НОИ

Мнение от Joy »

Имам няколко въпроса свързани с подаването на декларациите и молби за прекратяване на задължения за бъдещо време и освобождаване от задължения за минало. Разкажете който е подавал!
От НОИ ми казват, че щом живея в чужбина мога да се освободя от здравни вноски.
Можете да се освободите за бъдещи периоди. За това е нужно да подадете декларация в НОИ по член 40а от ЗЗО. Сумите за минали периоди остават дължими освен ако не можете да се освободите по член 19в.
От къде се взима формуляра за тази декларация за бъдещ период? Не открих нищо за изтегляне на сайта. :roll:

Чл. 5. (1) Лицата удостоверяват периодите на пребиваване извън страната с един от следните документи:

1. копие на задграничния паспорт, от който са видни датите на влизане и излизане от страната;

2. удостоверение от съответната районна дирекция на вътрешните работи;

3. документ, издаден от компетентните органи на съответната държава, преведен по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа.

(2) Когато молбата-декларация се подава от упълномощено лице, освен документа по ал. 1 се прилага и копие от пълномощното.

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 1 ЯНУАРИ 2006 Г. ЗА ПРИЛАГАНЕ НА § 19В ОТ ПРЕХОДНИТЕ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИТЕ РАЗПОРЕДБИ НА ЗАКОНА ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ
ИЗДАДЕНА ОТ НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ В сила от 01.01.2006 г.
Обн. ДВ. бр.7 от 24 Януари 2006г.
Какво е това удостоверение от районната дирекция на вътрешните работи? И също 3-та точка също не ми е ясна...За какъв документ става на въпрос? :roll:
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Пак за НОИ

Мнение от speedy »

JOY написа:От къде се взима формуляра за тази декларация за бъдещ период? Не открих нищо за изтегляне на сайта. :roll:
Ето това трябва да е декларацията:

http://www.nap.bg/useful/docs_new/Pr_2_Instr1.pdf
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Аз тази я попълних. Тя е за миналия период. А за бъдещия? :oops:
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

Ей тук съм ги дала............
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... sc&start=0

Търсачката му е майката :lol:
Villi
Мнения: 101
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:27 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Villi »

И нещо много важно: ако не подавате молбата си лично в НОИ, не забравяйте да упълномощите човека които ще ви я подава да подаде и получи въпросната справка от МВР (и генерално пълномощно върши работа)

Късмет
не е важно хлябът да е бял, важно е хайверът да е черен
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

И аз се разчетох тая нощ пак за тия ш...ни вноски и ето до какви изводи и въпроси стигнах:
1. Подаваш декларация по чл.19в. и евентуално се освобождаваш до края на 2004.
2. Подаваш декларация по чл.40в. и се освобождаваш за текущата година.

Т.е., ако го направя сега, ше ми остане висяща 2005г. Какво правим в този случай?

Или бъркам някъде?

Лени, прочетох ти обяснението, ще взема и аз да се обадя другата седмица.
Обичам да преча
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

Anito, с тази подадена декларация по чл.19в. евентуално се освобождаваш до края на 2004, а с декларацията по чл.40в. се освобождаваш от 01/01/05 и пишеш в нея точно от тази дата и така не ти остава висяща, а по новия закон ако не си платил мисля 3 месеца те автоматично те отписват.
galiciq
Мнения: 63
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:08 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от galiciq »

JOY написа:Аз тази я попълних. Тя е за миналия период. А за бъдещия? :oops:
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ “ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ”
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ “ИНФОРМАЦИОННИ СИСТЕМИ”
Изх. № 91-01-242/15.10.2003 г.
ОТНОСНО: дейността на ТП на НОИ по изясняване и доказване на актуалния здравноосигурителен статус на осигурените лица
ОТНОСНО: допълнение на указания, дадени с писмо № 91-01-242 от 15 октомври 2003 г., относно дейността на ТП на НОИ по изясняване и
доказване на здравноосигурителния статус на осигурените лицa
1. Българските граждани, които са граждани и на друга държава постоянно живеят на територията на страната, подлежат на здравно осигуряване по българското законодателство съгласно чл. 33, т. 2 от ЗЗО. Счита се, че тези лица живеят постоянно на територията на страната, ако фактически и трайно пребивават в нея повече от 183 дни от календарната година. Подобно е тълкуването в Решение № 3 на Конституционния съд от 8 февруари 2001 г. Обстоятелството, че лицето живее постоянно в страната се установява с декларация свободен текст. Към декларацията се представя удостоверение от МВР за датите на влизане и излизане от страната, с оглед освобождаването от внасяне на здравноосигурителни вноски за календарните години, през които лицето е пребивавало по-малко от 183 дни в страната. За календарните години, в които лицата живеят постоянно в страната здравноосигурителните вноски се дължат за цялата година без прекъсване.
http://www.noi.bg/content/health/

ІІІ. Здравноосигурителни вноски на български граждани, пребивавали продължително в чужбина за периода от 1 януари 2000 г. до 31 декември 2004 г.
Съгласно § 19в от ПЗР на ЗЗО “(1) Българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през едва календарна година за периода от 1 януари 2000 г. – 31 декември 2004 г. и дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка за времето, през което са били в чужбина, могат да бъдат освободени от задължението за внасяне на тези вноски, ако не са направили свободен избор на изпълнител на медицинска помощ, сключил договор с районната здравноосигурителна каса по чл. 4, ал. 1 за съответната календарна година.
(2) В случаите по ал. 1 лицата лично или чрез упълномощено лице могат да подадат до 31 декември 2006 г. молба-декларация по ред, определен с инструкция, издадена от управителя на НОИ, съгласувана с директора на НЗОК.
(3) Здравноосигурителните права на лицата по ал. 1 се възстановяват по реда на чл. 40а.”
Молби-декларации на лицата по § 19в се приемат след издаването на Инструкция от управителя на НОИ, съгласувана с директора на НЗОК.
http://www.noi.bg/content/ukazania/2005/uk21_05.doc
http://www.econ.bg/viewlaw.html?id=4331
http://www.nhif.bg/bg/instr_NAP_24=01=06.phtml

http://www.nap.bg/about/contact.htm
Националната агенция за приходите (НАП) организира и контролира събирането на здравноосигурителните вноски и предоставя информация за осигурените лица и събраните ЗОВ.
За отказване няма никакава информация в интернет .
Само за плащане и за възстановяване на права! Нема мърдане! :)
Да се плаща нещо,което не си ползвал е точно толкова безумно както да се плаща нещо,което не ти позволяват да ползваш.Трябва да си пред умиране ,за да ти дадът направление след 2-3-4 часа висене пред кабинета на личния лекар .За профилактика не може да става въпрос изобщо.[
Stoni

Мнение от Stoni »

Не хранете кьорави пилета.
Ще си плащам когато искам.Проблема си е техен,че не искам и ако искат да искам,да го направят.
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Leni написа:Anito, с тази подадена декларация по чл.19в. евентуално се освобождаваш до края на 2004, а с декларацията по чл.40в. се освобождаваш от 01/01/05 и пишеш в нея точно от тази дата и така не ти остава висяща, а по новия закон ако не си платил мисля 3 месеца те автоматично те отписват.
Leni, точно това заподозрях след още четене, но не бях сигурна: че с втората декларация мога да се освободя и за 2005. Според мен такава молба се подава всяка год. и се чудех, като съм пропуснала 2005, какво правим.

Обаче от документите, цитирани в мнението след твоето, излиза, че ще трябва все пак да платя (в най-добрия случай) за 5-те месеца на 2002, когато не съм била в БГ, но все пак съм била там повече от 183 дни :evil:
Обичам да преча
borsay
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Яну 21, 2004 11:34 am
Местоположение: Saint Liban

hi

Мнение от borsay »

az na bastha mi deto e advokat ne sam dal general palnomosthno, ama kato iskate?.... :lol:
Аватар
rose
Мнения: 265
Регистриран на: Съб Май 08, 2004 9:09 am
Местоположение: Montreal

Мнение от rose »

Преди няколко дни се върнах от България и едно от нещата, които се опитах да уредя беше проблема с неплатени здравни осигуровки за 2005 година. Всъщност нямах пълномощно от мъжа ми и успях да оправя само моите здравни осигуровки. За целта, първо трябваше да подам молба в дирекцията на вътрешните работи, за да ми бъде издадено удостоверение, че през 2005 г. съм била извън страната (за което чаках една седмица) платих 7лв.+ 2лв такса банков превод. С това удостоверение се отива в НОИ (за хората от Пловдив това е новата сграда на ул. Скопие), не помня точно номера на стаята, но бяха три стаи в дъното на коридора на първия етаж... Служителката ми обясни, че трябва да попълня една молба на място и да напиша, че искам да ми бъдат спряни здравните осигуровки от... до като максималния период е до 2010г. и тя автоматично се продължава, ако не се върна в страната след този период и не е необходимо да попълвам нова молба.
Що се отнася до стари неизчистени плащания, които са направени не по ваша вина, а по вина на бивш работодател и той не ви е внасял здравните осигуровки е достатъчно само да представите трудовата си книжка и копирани тези страници, които доказват, че сте работили на трудов договор през това време и служителката ще ви изчисти тези месеци още на момента, поне при мен беше така...Тя ми разпечата разни документи, които трябваше да подпиша във връзка с това. Каза ми, че удостоверението за отсъствието ми от страната трябва да бъде занесено след 6 месеца в НОИ, защото тогава се корегирала 2005г и ми даде документ - пълномощно, което да попълня с името на човека, който ще представи удостоверение от мое име, тъй като аз очевидно няма да съм в страната...Това разбира се е странно при условие, че им го носих в момента, но българска бюрокрация какво да се прави...! Аз попълнах това пълномощно на името на майка ми и оставих удостоверението за отсъствие да ми го занесе след 6 месеца... :roll:
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Блвагодаря, rose! Започва малко да ми се изяснява...
За целта, първо трябваше да подам молба в дирекцията на вътрешните работи, за да ми бъде издадено удостоверение, че през 2005 г. съм била извън страната (за което чаках една седмица) платих 7лв.+ 2лв такса банков превод.
Това може да го направи и упълномощен човек, нали? Какви документи искаха за подтвърждение? Копие от паспорта става ли? И трябва ли по някакъв начин да е заверено това копие?
Служителката ми обясни, че трябва да попълня една молба на място и да напиша, че искам да ми бъдат спряни здравните осигуровки от... до като максималния период е до 2010г. и тя автоматично се продължава, ако не се върна в страната след този период и не е необходимо да попълвам нова молба.
Този етап също ли може да се извърши от упълномощено лице? Точно тези формуляри ме интересуваха и не успях да ги открия он-лайн за да ги попълня. Значи ли,че упълномощеното лице може да ги попълни от мое име?
Каза ми, че удостоверението за отсъствието ми от страната трябва да бъде занесено след 6 месеца в НОИ, защото тогава се корегирала 2005г и ми даде документ - пълномощно, което да попълня с името на човека, който ще представи удостоверение от мое име, тъй като аз очевидно няма да съм в страната...
Кое удостоверение трябва да се занесе след 6 мес.? :shock: Това от дирекцията на вътрешните работи? Ами...как ще упълномощя този човек, като сегашното ми пълномощно важи само 6 мес. Очевидно, че 6 мес. след получаването на удостоверението от него, моето пълномощно вече няма да е в сила за да се използва пак. Значи ли тогава,че ще трябва тогава да правя още едно? :roll:
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

Това е заявлението, което се подпълва, само ми е чудно защо Rose трябва да го даде след 6 месеца :shock:

http://bsconsult.bg/pages/NORM/norm2.ph ... tiv_id=582


З А Я В Л Е Н И Е
по чл. 40а, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване


от.....................................................................................................................................,
(трите имена)
ЕГН............................ЛК №…………….изд. от ……………………………………...
Адрес:..............................................................................................................................
(населено място, пощенски код, област, ул. №, ж.к., бл., вх., ап.)






Заявявам, че считано от …………………г. напускам страната и ще пребивавам повече от 183 дни в чужбина през календарната ...........г., .........г, ......
Известно ми е, че дължа здравноосигурителни вноски за календарната година, през която пребивавам по-малко от 183 дни в чужбина.
Заявявам, че ще Ви уведомя при постоянното ми завръщане в Република България и ще представя доказателства за периода през които съм пребивавал извън страната.
Известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.





гр................
...................г. /...................................../
(дата) подпис

[/quote]
Последно промяна от Leni на Вто Апр 11, 2006 3:36 pm, променено общо 2 пъти.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

О, благодаря! Мога да си го копирам в Word и да го попълня, нали? В смисъл...не е задължително да е техен формат някакъв?
Заключено