Колко точки ще ми дадат за образование? Моля, не гадайте.

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
shipka
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 6:06 am

Колко точки ще ми дадат за образование? Моля, не гадайте.

Мнение от shipka »

Завършил съм ТУ-Варна, по времето когато беше още ВМЕИ-Варна
и в дипломата ми пише само ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ.
Специалността ми е Изчислителна Техника.
НО квалификацията ми (както на всички електро и
електронико-подобни специалности по онова време) е
ЕЛЕКТРОИНЖЕНЕР :-(

По-късно според Закона за Висше Образование, в преходните му и заключителни разпоредби това образование се приравни на Магистърска степен (което едва ли го знаят служителите в Канадското посолство в Букурещ).

Въпросите ми са три (3):

1. Колко точки ще ми дадат според новата федерална система за образованието ми? Посочете точната формулировка, за да няма
неясноти, please.

2. Трабва ли да получа някакъв допълнителен документ от университета си, в който да пише изрично, че съм Магистър в България? Ако, да - дайте напътствия, please.

3. Мога ли в имиграционния формуляр да посоча, че
образованието ми дава квалификация Engineer in Computer Science,
което фактически е вярно, но формално НЕ съответства
на посоченото в текста на дипломата ми (виж по-горе)?

Моля отговорите Ви да са подкрепени с конкретен опит,
както и по възможност с адреси (e-Mail) за по нататъшни контакти с колеги в подобно положение, които са преминали през федералната система (може и по старата точкова система), please.

Румен
ivok
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Ное 06, 2003 10:34 am
Местоположение: Port Coquitlam BC Canada
Обратна връзка:

Мнение от ivok »

Привет.
Най-добре е да отидеш в ТУ - Варна и да поискаш да ти извадят Удостоверение за приравняване на степените и също така Удостоверение в което се казва , че на еди коя си дата с решение на Народното Събрание ВМЕИ Варна се преименува в Технически Университет.Приготви си по 10-15 лева на удостоверение.
Колкото за точките би трябвало да е максимума защото имаш Магистърска степен и 17 години образование
The Truth Is Out There
Бона
Мнения: 92
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 12:46 am
Местоположение: Отава, Онтарио

Мнение от Бона »

Надали ще намериш някой, който вече да е минал по новата процедура, че и да е разбрал какви точки са му писали ...
Каквото знам аз - за диплома от ВМЕИ София по стария закон ми бяха дали точки за бакалавър т.е. по новия закон 22 т. http://www.cic.gc.ca/english/skilled/qual-5.html (You have a three-year diploma, trade certificate or apprenticeship and at least 15 years of full-time or full-time equivalent study.). След това извадих бележка от ВМЕИто - лична - с моето име вътре, преведох я и я изпратих. Както и оценка от ССРЕ, но тя ми струваше доста и отгоре на всичко ме оцениха само че дипломата ми е acceptable. Какъв е резултатът от тая моя активност не мога да ти кажа, но се надявам да ме оценят като Магистър.
Освен това дори и да си Магистър, трябва да имаш 17 год обучение (глупаво е, но...) за да ти дадат 25 т. Иначе 22.
Според мен повече и по-сигурни точки можеш да изкараш от езиците ...

Успех!
imalizna4enie
Мнения: 296
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 11:57 pm
Местоположение: montreal

Мнение от imalizna4enie »

6te vidiat kolko godini e universitetskoto ti obrazovanie. davat to4ki za 1 god,2 god,3 god i tn. ne davat to4ki za magistar ili bakalavar.Ne ti triabva udostoverenie.
Rien n'est si dangereux qu'un ignorant ami, mieux vaudrait un sage ennemi.
Заключено