Патриотизмът- инструмент в ръцете на демагозите

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Nalex
Мнения: 369
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 6:41 am
Местоположение: Mtl

Патриотизмът- инструмент в ръцете на демагозите

Мнение от Nalex »

За патриотизма

Ние сме родени на планетата ЗЕМЯ и към нея трябва да чувстваме патриотизъм.Да не говорим, че това е понятие, създадено, за да служи на демагозите с цел по-лесно да управляват масите и да им промиват мозъците.Откъде накъде човек след като е роден някъде е задължен да стои там цял живот.Ние да не сме крепостни селяни?Къде остана правото на личен избор?А правото да се развиваш и прогресираш?Ние сме земляни и ако трябва да чувстваме патриотизъм то той трябва да е към родната ни планета.Аз съм трето поколение емигрант- дядо ми е емигрирал в Германия от Русия, баща ми в Бг, а аз в Кб.И какво от това?Освен това при всеки един такъв процес ставаме по жизнеустойчиви и адаптивни/справка- Грегор Мендел/.

Въпрос- Какво щеше да стане от Стоичков, ако не беше отишъл в Барселона, а беше останал в кв. Каршиака, Пловдив, Бг?
Отговор- деградирал алкохолик или зуладжия.Никой нямаше да е чувал за Бг и светът щеше да загуби един велик футболист.

Въпрос- Какво щеше да стане от Джон Атанасов, ако си беше останал в Карлово?
Отговор- Селски бекинг вокал.Светът нямаше да се ползва с с най-великото откритие в историята на човечеството след топлата вода и колелото- РС-то. :idea:

Въпрос- Какво щеше да стане, ако предците на Майкъл Джордан не бяха отведени, макар и насила в САЩ?
Отговор- Светът щеше да изгуби един велик спортист.30 млн. Младежи нямаше да са занимават с баскетбол, а БОГ знае с какви глупости.САЩ щеше да изгуби около милиард долара.

Въпрос- Каква щеше да стане със стотиците хиляди американски младежи, хвърлени в безсмислената война с Виетнам от криворазбрания патриотизъм и американските политици?
Отговор- Вместо да убиват и да мрат като кучета на г..а на географията за абсурдна кауза щяха да си гледат семействата :baby: и да работят за американската икономика.

Ит.н.Сигурен съм, че вие можете да дадете и по-добри примери.
:lol:
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

надежда

Мнение от Kiwi »

Така е Nalex. Ти си нашата надежда.
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Re: Патриотизмът- инструмент в ръцете на демагозите

Мнение от KolioBalkanski »

Nalex написа:За патриотизма

Ние сме родени на планетата ЗЕМЯ и към нея трябва да чувстваме патриотизъм.Да не говорим, че това е понятие, създадено, за да служи на демагозите с цел по-лесно да управляват масите и да им промиват мозъците.Откъде накъде човек след като е роден някъде е задължен да стои там цял живот.Ние да не сме крепостни селяни?Къде остана правото на личен избор?А правото да се развиваш и прогресираш?Ние сме земляни и ако трябва да чувстваме патриотизъм то той трябва да е към родната ни планета.Аз съм трето поколение емигрант- дядо ми е емигрирал в Германия от Русия, баща ми в Бг, а аз в Кб.И какво от това?Освен това при всеки един такъв процес ставаме по жизнеустойчиви и адаптивни/справка- Грегор Мендел/.

Въпрос- Какво щеше да стане от Стоичков, ако не беше отишъл в Барселона, а беше останал в кв. Каршиака, Пловдив, Бг?
Отговор- деградирал алкохолик или зуладжия.Никой нямаше да е чувал за Бг и светът щеше да загуби един велик футболист.

Въпрос- Какво щеше да стане от Джон Атанасов, ако си беше останал в Карлово?
Отговор- Селски бекинг вокал.Светът нямаше да се ползва с с най-великото откритие в историята на човечеството след топлата вода и колелото- РС-то. :idea:

Въпрос- Какво щеше да стане, ако предците на Майкъл Джордан не бяха отведени, макар и насила в САЩ?
Отговор- Светът щеше да изгуби един велик спортист.30 млн. Младежи нямаше да са занимават с баскетбол, а БОГ знае с какви глупости.САЩ щеше да изгуби около милиард долара.

Въпрос- Каква щеше да стане със стотиците хиляди американски младежи, хвърлени в безсмислената война с Виетнам от криворазбрания патриотизъм и американските политици?
Отговор- Вместо да убиват и да мрат като кучета на г..а на географията за абсурдна кауза щяха да си гледат семействата :baby: и да работят за американската икономика.

Ит.н.Сигурен съм, че вие можете да дадете и по-добри примери.
:lol:
absolutno si prav bratle...shtiaha da sa ti briliantni mislite ako vsichki biahme Michael Jordanci i John Atanasovci...problema e che povecheto sa masi...
ako Anglia ne beshe zavladiala sveta robstvoto shteshe da e mnogo po razprostraneno ot sega...ako zapada ne beshe razprostranil humanitarnite si idei vse oshte shtiaha da izbivat jeni s kamani kato v arabskite strani
vrazkata koiato lipsva e che ako nie se ostavim na musulmanite togava edin den shte ti e zabraneno da pishesh ei taka na nai velikoto izobretenie (koeto az ne smiatam za takova makar che go izpolzvam) ami shteshe da triabva da si blaskash cheloto u poda 6 pati na den...
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Re: Патриотизмът- инструмент в ръцете на демагозите

Мнение от vladi »

Spodeliam ideite na Nalex. V kraia na kraishtata vsichki sme imigranti ot africa...
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Re: Патриотизмът- инструмент в ръцете на демагозите

Мнение от KolioBalkanski »

vladi написа:Spodeliam ideite na Nalex. V kraia na kraishtata vsichki sme imigranti ot africa...
i beg to differ,
ne sme vsichki imigranti ot africa - tova e samo teoria
ima i drugi teorii - tazi za indochina i tazi za simultaneous

P.S. dori i da sme izlezli ot africa, nie sme bili nai-nai...tam sa ostanali rejectite...

P.S.S. rasata (africanskata) e sravnitelno novo iavlenie...mnogo po novo ot preselvaneto
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
dissidente
Мнения: 79
Регистриран на: Съб Авг 02, 2003 8:29 pm
Обратна връзка:

Re: Патриотизмът- инструмент в ръцете на демагозите

Мнение от dissidente »

A kakvo shteshe da stane, ako sled padaneto na BG pod tursko robstvo, vsi4ki bulgari, vodeni ot oportunisum, se biaha potur4ili ?
Kakvo shteshe da stane, ako Botev i Levski biaha turzi ?
Kakvo shteshe da stane s Franzia, sled fashistkoto nashestvie ?
Kakvo shteshe da stane s Anglia sled normandskoto nashestvie ?

Nalex, priatelu, :D VSI4KI GOLEMI NAZII sa patrioti4ni nazii, a nashata e takava kakvato si ia znaem IMENNO poradi lipstata na patriotizum !!! Mirut, spokoistvieto, ikonomikata, politi4eskata systema se stroiat poniakoga (4esto) vekove nared! I ako Canada v momenta e demokrazia, to e zashtoto tuk e bil nalojen anglo-saxonskia politi4eski model na KOLONILNA Anglia! (Da pripomniam li, 4e colonialisme bes patriotisme, a ot tam i bes ikonomi4esko mogushtestvo ne vurvi ?!) Majduvpre4em, dori i Qubec e mnogo patrioti4no nastroen, neshto koeto v negovia slu4ai dori e v protivore4ie s ikonomi4eskite mu interesi i razvitie !!!

Ne biava da se burka patriotizum, identi4nost i samosuznanie s miasto na prebivavane i ikonomi4eski vuzmojnosti! 4ovek ima pravo da tursi po-dobro miasto za sushtestvuvane kakto za nego, taka i za dezata mu, no ima li pravo da obezli4ava 4oveshkata si sushnost ?


patriotisme n. m.

• 1750; de patriote 

¨ Amour de la patrie; désir, volonté de se dévouer, de se sacrifier pour la défendre, en particulier contre les attaques armées.

patriote n. et adj.

• 1460; bas lat. patriota, gr. patriotês « compatriote » 

1¨ Vx Compatriote; citoyen.

2¨ (1647; patriot 1561) Mod. Personne qui aime sa patrie et la sert avec dévouement. Þ patriotisme. « Tout patriote est dur aux étrangers; ils ne sont qu'hommes, ils ne sont rien à ses yeux » (Rousseau). Un ardent patriote. Patriote cocardier. Þ chauvin, patriotard. — Adj. Être très patriote. « Mais si nous ne sommes plus chauvins, nous restons pacifiquement patriotes » (Aragon).
à Hist. Partisan de la Révolution, en 1789-1790.


colonialisme n. m.

• 1902; de colonial 

1¨ Système d'expansion coloniale. Þ colonisation.

2¨ Système politique préconisant la mise en valeur et l'exploitation de territoires dans l'intérêt du pays colonisateur. Þ
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Да определено има различни теории, например че сме произлезли от маймуните и прочие..., за вас не знам, но за себеси мога да кажа, че не съм!
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
joro
Мнения: 6477
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнение от joro »

Lub0 написа:Да определено има различни теории, например че сме произлезли от маймуните и прочие..., за вас не знам, но за себеси мога да кажа, че не съм!
Прав си, не всички хора са произлезли от маймуните, на някои този процес тепърва им предстои :D :D :D
Преди няколко хиляди години египтяните са строили пирамиди, арабите са измислили цифрите, с които днес целия свят пише, китайците са открили барута. По това време не е имало нито Канада, нито англосаксонски модел. Светът се променя, империите се раждат и умират, днес едни държави са богати, други са бедни, след 100 години картината се променя. Все пак всяко общество се развива, някога и в европейските държави са убивали жените с камъни и са ги изгаряли на клада- до преди около 200 години. А до средата на 19 век в USA е имало робство- по времето, когато в България сме се борили срещу турците в Америка негрите също така са се борили за свободата си, индианците също са се борили срещу геноцида, на който са били подложени. Нека си спомним и Европа през годините на Втората световна война- само България успя да спаси своите евреи.
Днешното състояние на една държава и едно общество не е критерий- никой не знае какво ще стане след 10, 20, 100 години.
Патриотизмът няма нищо общо с емиграцията- един българин може да живее в Канада и пак да бъде патриот, а може да живее в България и да не е патриот- да си патриот означава да се стремиш да направиш нещо хубаво за страната си, дори да си на другия край на света.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

joro написа:
Lub0 написа:Да определено има различни теории, например че сме произлезли от маймуните и прочие..., за вас не знам, но за себеси мога да кажа, че не съм!
Прав си, не всички хора са произлезли от маймуните, на някои този процес тепърва им предстои :D :D :D
Преди няколко хиляди години египтяните са строили пирамиди, арабите са измислили цифрите, с които днес целия свят пише, китайците са открили барута. По това време не е имало нито Канада, нито англосаксонски модел. Светът се променя, империите се раждат и умират, днес едни държави са богати, други са бедни, след 100 години картината се променя. Все пак всяко общество се развива, някога и в европейските държави са убивали жените с камъни и са ги изгаряли на клада- до преди около 200 години. А до средата на 19 век в USA е имало робство- по времето, когато в България сме се борили срещу турците в Америка негрите също така са се борили за свободата си, индианците също са се борили срещу геноцида, на който са били подложени. Нека си спомним и Европа през годините на Втората световна война- само България успя да спаси своите евреи.
Днешното състояние на една държава и едно общество не е критерий- никой не знае какво ще стане след 10, 20, 100 години.
Патриотизмът няма нищо общо с емиграцията- един българин може да живее в Канада и пак да бъде патриот, а може да живее в България и да не е патриот- да си патриот означава да се стремиш да направиш нещо хубаво за страната си, дори да си на другия край на света.
mda kitaqicite sa izmislili baruta ama sa si pravili foierverki s nego :)
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
maria29
Мнения: 676
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2003 6:46 pm

Мнение от maria29 »

Samo edna malka popravka
Ne Jon Atanasov e emigriral, a bachta mu i se jeni za amerikanka-utchitelka po matematika.
Аватар
dissidente
Мнения: 79
Регистриран на: Съб Авг 02, 2003 8:29 pm
Обратна връзка:

Мнение от dissidente »

joro написа: Патриотизмът няма нищо общо с емиграцията- един българин може да живее в Канада и пак да бъде патриот, а може да живее в България и да не е патриот- да си патриот означава да се стремиш да направиш нещо хубаво за страната си, дори да си на другия край на света.
Imenno :D
Аватар
Niko
Мнения: 192
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 10:44 am
Местоположение: Montreal

Re: Патриотизмът- инструмент в ръцете на демагозите

Мнение от Niko »

Nalex написа:За патриотизма

Ние сме родени на планетата ЗЕМЯ и към нея трябва да чувстваме патриотизъм.

....
Ит.н.Сигурен съм, че вие можете да дадете и по-добри примери.
:lol:
Da... Az sam roden v Nashata Galaktika i v Nashia Kosmos i kam tiah 4uvstvam ujasno silen patriotizam... :dance:

Dori niama6 predstava kakav patriotizam gi e "podgonil" mestnite... ama, haide, 4e temata 6te stane mnogo "debela". Da spomenavam li USA, deto samo kato 4uiat himna i vsi4ki ska4at na kraka.
Mislia, 4e dosta silno obarkva6 poniatiata, zatova pro4eti po-vnimatelno kakvo ti kazvat Dissidente i Joro.
"Ako Levski be6e s botu6i, a Botev - s kaska"... drun-drun...
Аватар
Sven
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:57 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Sven »

...za patriotizma pri doma6ni uslovia...da me prosti Botev za perifrazata:

...но стига ми тая награда
да каже нявга снахата
"Добри хора бяха,
навреме умряха." :shock:
Do not take life too seriously. You will never get out of it alive.
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

Sven написа:...za patriotizma pri doma6ni uslovia...da me prosti Botev za perifrazata:

...но стига ми тая награда
да каже нявга снахата
"Добри хора бяха,
навреме умряха." :shock:
v tozi sluchai e po dobre da kajesh life vmesto the life
a za zamisala si prav
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

100% sam saglasen s tebe Nalex! :thumbsup:
To i holandcite oshte 16 vek sa pisali na ispanskiya kral taka, i a Bateto mnogo dobrew go pripomni tova vednaj, che mejdu drjavata i jitelite y ima obshtestven dogovor i kogato edna ot teya strani ne spazva toya dogovor, kray! shtom na bg ne y puka za nas, zashto na nas da ni puka za bg? No, vsek isam si izbira kak da jivee i kam kogo da chuvstva patriotism! Ot filosofski sporove nyama smisal! Az nyamam namerienie da napravya nishto za bg, ama NISHTO!!! Kogato byah v bg na lichniya mi tefter pisheshe slednoto:
For Canada, I'd give my last drop of blood!
For bulgaria, I wouldn't give my shoes' mud!
Za frankofonite shte preveda: Za Canada bih dal i poslednata si kapka krv, za bg ne bih dal i kalta ot obuvkite si! Estestveno bg e umishleno s malka bukva. Sega veche sam gore-dolu neutralen kam bg, no edva li moga da ya zaobicham.
Kolkoto do kolonialnite imperii, Dissidente te se pravyat ot nacionalisti, a ne ot patrioti. Razlika ima. Te i srbite sa golemi nacionalisti i dokade stignaha sas shibaniya si nacionalizm? Taka che, ayde ne mi kazvay, che samo s patriotism i nacionalism se pravi prosperirashta strana. A, na drugiya ti vapros za oportunisma. Ami, da, tochno taka bih postapil, ako jiveesh 14 vek v bg i vidya, che turcite idvat, shtyah da si vzema chukalata i ayde kam Evropata. Rodata na Ivan Shishman i drugi razni prozorlivi hora da ne mislish, che sa chakali da gi obezglavyat turcite? kak mislish, che sa se poyavili razni familii v Italiya ot tipa na Bulgaro oshte prez 16-17 vek, nali takiva "gadni oportunisti", koito sa imali spored men um v glavata si i sa misleli za badeshteto na sebe si i decata si i zatova sa otishli tam, a ne sa stoyali v bg da lijat zadnicite na turcite i da pasat ovcete po polyanite! A, i nali znaesh kakvo e kazal Botev, kato e otishal vav Vraca i kato e vidyal ,che nikoy daje ne izliza da go podkrepi: "Ako znaeh, che bulgarite sa stado goveda, shtyah da se udavya v Dunava"
A, ti Kolio si prav, brato! I az imam blizki priyateli kanadci i kato se saberem im izlizat na yave predrazsadacite kam dosta nacionalnosti, spor nyama.
I, Bastune i ti si prav za sajalenie. S tozi temp na priemane na vsyakakv sgan, sled 30 godini Canada nyama da e sashtata, no az sam tuk i shte pravya kakvoto e po silite mi da se nameri nachin za spravyane s toya problem ili shte jiveya v kvartali, kadeto nyama hora, koito ne sa mi priyatni. A, i ti kakvo mislish, che sled 30 godini bg nyama da e palna s cigancheta li? :P Taka che, Bastune, my friend, mislete kak da se spravyate s problemite v bg, a nie kanadcite sashto shte si mislim za nashite problemi. Mene bg ne me interesuva. Ako vdiya, che stranata se zatriva bih pomognal na vsichki svestni hotra na koito moga da ya napusnat, no na stranata kato cyalo nikoga ne bih pomognal! Za svetni hora ot bg-always, za bg kato cyalo NEVER! V moya dom oficialen ezik e angliyskiyat i oficialen flag e klenoviyat list, koyto e na byuroto mi, na noshtnata mi lampa i nad garderoba mi. bugarski flag ne slagam, ako shte apokalipsis da stava!
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Заключено