декларация от приятели за доказване на conjoint de fait

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
Аватар
grobari
Мнения: 301
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 1:02 pm
Местоположение: SOFIA

декларация от приятели за доказване на conjoint de fait

Мнение от grobari »

Здравейте!!! И ние се хващаме на хорото.
Моля, ако някой има готов текст на декларация от съседи и приятели за доказване на conjoint de fait, да ни прати, моля. Предстои ни изпращане на документи до Виена в скоро време. Отдавна ви четем, форума е много полезен и пълен с информация.
Ако се сещате и за други доказателства, казвайте. Имаме дете на 3 години, но не сме женени. За разлика от действителността, по документи живеем на различни адреси
daisy
Мнения: 70
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:00 am

Мнение от daisy »

Na parvo miasto si napravete obshta adresna registratzia, edin ot vas da se pishe v obshtinata che jivee pri drugia na nastoiash adres. Deklaratziata e v svoboden text, az blabla bla - ime i vrazka s vas - roditel, priatel, s EGN ..... poznavam dvoikata ...... ot edi koga si i deklariram che jiveiat zaedno na semeini nachala ot edi koga si, na edi koi si adres - proverete sroka, za koito triabva da ste jiveli zaedno iziskuem ot kanadtzite - az sam zabravila kolko beshe. Podpisvat se, prevejdate i prashtate. Kato pravilo obache ne otdavat goliamo znacheni na tezi deklaratzii, taka che akta za rajdane na deteto vi she e ot ogromno znachenie.
Ako imate niakakvi pokupki ne imeto na dvama vi sashto she pomogne.

Uspeh!
Аватар
shantros
Мнения: 214
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 5:28 am

Мнение от shantros »

БРАК И ФАКТИЧЕСКО СЪЖИТЕЛСТВО ПО БЪЛГАРСКОТО ПРАВО И ПО СВЕТА


Законодателството предоставя определени права на лицата, които са сключили брак. Не всички двойки обаче живеят в брак. Едни от тях - хетеросексуалните - имат право да сключат брак, но по различни причини са избрали да не правят това. За хомосексуалните двойки пък бракът не е позволен от закона.

Правото на личен и семеен живот е основно право на гражданите в демократичното общество. Защитата на това право изисква налаганите ограничения да бъдат законоустановени и недискриминационни. Последното е означава, че всяко различно отнасяне към хората да бъде обективно оправдано.

Във все повече страни по света се приема, че няма обективно оправдание за лишаването на партньорите, които не са сключили брак, от всички права, с които се ползват брачните двойки. Основания за това са сходството във взаимоотношенията и начинът на живот на различните видове съжителства между лицата.

Настоящето изложение има за цел да представи основните права на брачните двойки в България и съществуващите по света подходи за признаване на тези права по отношение на партньорите, които не са сключилите брак.

БРАК

В различните общества и епохи правната уредба на брака се е променяла. Тази особеност трябва да се има предвид при всеки анализ на вътрешното семейно законодателство и при всеки опит за реформиране на семейните и сходните с тях отношения.

В България, подобно на повечето страните по света, бракът е специфичен граждански договор, сключен пред държавен орган 50 и достъпен между две лица от противоположния пол. Други изисквания за сключването на брак се отнасят до:

Възрастта: Брак могат да сключват лица, навършили 18 годишна възраст. По изключение, ако важни причини налагат това, брак може да сключи и лице, навършило шестнадесет години, с разрешение на председателя на районния съд по местожителството на лицето 51.

Здравословно състояние: Сключващият брак не трябва да страда от душевна болест или слабоумие, които са основание за поставянето му под пълно запрещение или от болест, представляваща сериозна опасност за живота или здравето на поколението или на другия съпруг, освен ако болестта е опасна само за другия съпруг и той знае за нея 52.

Кръвна връзка: Не могат да сключват брак помежду си:
1. роднини по права линия;
2. братя и сестри, техните деца и други роднини по съребрена линия до четвърта степен включително;
3. лица, между които осиновяването създава отношения на роднини по права линия и на братя и сестри 53.

Липса на друг брак: Брак може да бъде сключен само ако партньорите не са свързани с друг брак 54.

Специфични права на сключилите брак

Настоящите и бившите съпрузи имат определени права, недостъпни за несключилите брак лица. В България тези права са няколко вида:

Граждански:

правото на съпруг/а/ да не свидетелства или дава обяснения срещу партньора/ката си в съда 55;

правото на съпруг/а/ да бъде защитник 56;
правото да съпруг/а/ да откаже да даде показания по въпроси, които биха уличили в извършването на престъпления другия съпруг 57;
право да съпруг/а/, държавен служител, да откаже изпълнение на нареждане срещу другия съпруг 58;
невъзможност за ограничаване на правото на съпруг/а/ на свиждане на съпруг /а/, които се намират в затвора или трудово-поправително общежитие 59;
право на съпруг/а/ на информацията за състоянието на болен съпруг 60;
право на съпруг/а/ да дава съгласие за ползването на органи и тъкани на починал съпруг;
право на съпруг/а/ да промени фамилното си име, като може да вземе или добави фамилното име на другия партньор, или името, с което е известен в обществото;
Право на бившия съпруг/а/ да поиска от съда другия съпруг да престане да носи фамилното му име;
Родителски права на съпруг/а/ спрямо детето/децата родени в брака;
Право на бившия съпруг/а/ да получи родителските права върху децата.

Социални:

права на съпрузите на осиновяване
Съгласно Семейния кодекс всяко дееспособно лице, което не е лишено от родителски права, може да бъде осиновител. Съществува забрана едно лице да бъде осиновено от двама души освен ако те са съпрузи. Това означава, че сключите брак добиват право да осиновят едновременно едно и също лице.
право на съпруг/а/ на признаване на осигурителен стаж при пенсиониране за гледане на болен съпруг
За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита и времето, през което съпруг (съпруга) са полагали грижи за техни съпрузи, които са инвалиди, със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, поради което не са били осигурени или не са получавали пенсия.
право на съпруг/а/на материална помощ при смърт на осигурен съпруг
При смърт на осигуреното лице неговия/неговата съпруг (съпруга) имат право на еднократна помощ в размер две минимални работни заплати и на наследствена пенсия .
право на съпруг/а/ на наследствена пенсия
Право на наследствена пенсия има преживелият съпруг, ако не получава лична пенсия.
право на съпруг/а/ на добавка от пенсията на починал съпруг
Пенсионерът има право на добавка в размер 20 на сто от пенсията или сбора от пенсиите на починалия съпруг (съпруга) 70.
право на съпруг/а/ на отпуск за изпълнение на граждански и обществени задължения
1. Отпуск при встъпване в брак
Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя при встъпване в брак - 2 работни дни;
2. Отпуск при смърт на съпруг
Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя
при смърт на съпруг - 2 работни дни. В случаите, когато съпругът е държавен служител, тогава има право на отпуск от 3 работни дни.

Икономически:

Право на съпруг/а/ на съпружеска имуществена общност.
Бракът поражда съпружеска имуществена общност. Законът признава, че вещите и правата върху вещи, както и паричните влогове, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това, на чие име са придобити. Съпрузите имат равни права на владение, ползуване, разпореждане и управление върху общите вещи и права върху вещи. Те се разпореждат с общи движими и недвижими вещи и права върху тях съвместно;
Право на съпруг/а/ на семейно жилище
Бракът създава фигурата на семейното жилище. Когато то е лична собственост на единия съпруг, той може да се разпорежда с него само със съгласието на другия съпруг;
Право на съпруг/а/ на издръжка
Бракът поражда право на издръжка. Такова право има както настоящият съпруг, така и бившият съпруг, когато са нетрудоспособни и не могат да се издържат от имуществото си. Издръжка може да се присъди при развод и за децата;
Право на съпруг/а/ на законно настойничество и попечителство
При брака настойник на поставения под пълно запрещение или попечител на поставения под ограничено запрещение съпруг по закон е неговият дееспособен съпруг ;
Право на съпруг/а/ на освобождаване и по- ниски данъчни ставки при наследство 76;
Право на съпруг/а/ на наследство ;
Право на съпруг/а/ на запазена част при наследяване по завещание ;
Право на бившия съпруг/а/ да иска отмяна на направените дарения на имущества със значителна стойност, направени във връзка или през време на брака на единия съпруг от другия съпруг или от негови близки, могат да бъдат отменени освен ако отмяната противоречи на морала ;
Право на бившия съпруг/а/ да му бъде предоставено семейното жилище след развода.


ФАКТИЧЕСКО СЪЖИТЕЛСТВО
Много хора живеят съвместно, без да са съпрузи, сключили граждански брак. Такива са родители и деца над 18-годишна възраст, братя и сестри, роднини и приятели, хомосексуални и хетеросексуални двойки. Партньорите при тези съжителства не могат да се ползват с правата на сключилите граждански брак, макар съвместното им живеене да се признава от обществото.
Видове фактически съжителства по света в зависимост от формата на признаване

1. Регистрирано - за него е необходимо волеизявление пред длъжностно лице по гражданското състояние и вписване в регистър (Дания, Исландия (включително Гренландия), Холандия и Швеция). Изключение прави Франция, където партьорите трябва да направят общо писмено изявление пред районния съд.

2. Домашно (нерегистрирано) - няма изискване за волеизявление пред определено лице и за вписване в регистри (Унгария).

Прилики и разлики на фактическото съжителство и брака

Прилики


И двете са състояния на съвместен живот.
И двете са строго личен съюз. Партньорът е желан и избран.
И двете са доброволен съюз.
И двете създават семейни отношения. Партньорите имат общ дом, едно домакинство, имат общ интимен живот.
И двете са трайни образования.
За всички неуредени в случаи по отношение на фактическото съжителство се прилагат разпоредбите на семейните закони.

Разлики

Не всички държави е необходима регистрация за признаването на фактическите съжителства. Последните могат да бъдат признават от доброволно от работодателите.
Условие за признаването на фактическото съжителство е съвместно живеене на партньорите за определен период.
За прекратяване на нерегистрираните фактически отношения не е нужно волеизявление пред държавен орган.
Признати права на партньорите при физическо съжителство:

1. Право на здравни осигуровки
2. Право на настойничество и осиновяване 83
3. Право на отпуска по болест и за смърт
4. Право на застраховки живот и злополука
5. Право на наследяване
6. Право на отпуска за гледане на дете (относно дете на партньора)
7. Право на жилище
8. Право на използване на почивни услуги и обслужване

ФАКТИЧЕСКО СЪЖИТЕЛСТВО ПО БЪЛГАРСКОТО ПРАВО

Въпреки че консервативният модел на брака не задоволява обществото и много хора живеят без брак все още българското законодателство не признава фактическото съжителство като юридически факт, които поражда права и задължения за лицата. Поради тази причина не настъпват никакви изменения в личните и имуществените отношения между партньорите, които са във фактическо съжителство.

Фактическото съжителство не е основание за промяна на фамилното име на единия от партньорите. Не възниква съпружеска имуществена общност между тях. За задълженията, поети от партньорите за съвместния им живот, се прилагат правилата на гражданския закон. Когато те имат общ бизнес отношенията се уреждат съобразно правилата на търговското право. При раздяла партньорите нямат признати от закона права на съпруга при развод (вж. по- горе). Не съществува право на издръжка между настоящи и бивши партньори.

Макар Върховният съд отдавна да е приел, че фактическото съпружеско съжителство да е основание да се търсят неимуществени вреди при причинена смърт все още не съществува съдебна практика по отношение на искове, подадени от партньор от същия пол. Би могло да се предположи, че такива искове биха били успешни като се има предвид, че в тези случай съдът се ръководи от принципа на справедливост и разбирането за съществуването на близки отношенията между партньорите.

При фактическото съжителство партньорите не наследяват по закон, тъй като партньорите не са включени в кръга на наследниците. Наследяване може да се осъществи само чрез завещание. Размерът на данъка наследство ще бъде по- висок от данъка, които заплащат съпрузите-наследници. Партньорите нямат и право на запазена част от наследството при завещаването.

Единият от партньорите няма родителски права над децата на другия от тях. Възможно е обаче осиновяване на рождените деца на партньор. Осиновяващият трябва да е дееспособен, да не е лишен от родителски права и да е най- малкото с петнадесет години по- възрастен от осиновявания. Съвместно осиновяване от партньорите на чужди деца не е позволено, поради изискването за брак между осиновяващите двойки.

ЕВРОПА И ФАКТИЧЕСКОТО СЪЖИТЕЛСТВО

Към лятото на 2001 година следните държави-членки на Европейския съюз не признават права на партньорите при фактическото съжителство: Австрия, Белгия (внесен е закон в парламента), Гърция, Испания (внесен е закон в парламента, до момента фактическото съжителство признато на ниво провинции - Арагон, Каталония), Италия (до момента фактическото съжителство е признато на местно ниво - в градовете Флоренция и Пиза), Люксембург (внесен е закон в парламента), Финландия (внесен е закон в парламента), Великобритания.

Всички държави, които са в процес на преговори за членство в Европейския съюз, без Унгария, засега също не са признали правата на партньорите при фактическото съжителство.

В Швейцария е внесен е закон за фактическото съжителство в Парламента.

Следните европейски държави признават права на партньорите при фактическо съжителство: Дания, Германия, Франция, Ирландия, Холандия, Португалия, Швеция.

Специфична уредба в отделни държави

Дания
Датският закон е най- старият европейски закон за регистрираното фактическо съжителство. Той е приет през 1989 година. Законът дава право на две лица от един и същ пол, от които поне едното живее в Дания, да регистрират своето фактическо съжителство и им предоставя почти еднакви права и задължения с тези на хетеросексуалните двойки, сключили брак.

При регистрираните фактически съжителства поне единият от партньорите трябва да е датски гражданин или гражданин на държава с подобно законодателство. Двама чужденци могат да се регистрират, само при условие, че са живели две години в Дания.

Единият от партньорите при регистрираното фактическо съжителство може да осинови детето на другия партньор, освен ако то е чужд гражданин.

За разлика от брака при регистрираното фактическо съжителство:
· Не е възможно осиновяване на деца, които са чужди граждани;
· Не е позволено изкуственото зачеване на партньор от лесбийска двойка;
· Не е възможно църковно бракосъчетание.

Процедурата по регистрацията и прекратяването на фактическото съжителство е същата като по сключване на брак и развод.

Норвегия
Законът дава право на две хомосексуални лица от един и същи пол да регистрират своето фактическо съжителство. Условието е единият от партньорите да е норвежки гражданин и да живее в Норвегия. Партньорите придобиват същите права и задължения както хетеросексуалните лица, сключили брак, освен:
· Право да осиновяват деца;
· Право на изкуствено оплождане на партньор от лесбийска двойка;
· Право на църковно бракосъчетание.

Швеция
Шведският закон е подобен на норвежкия, но включва клауза признаваща автоматично фактически съжителства, регистрирани в други страни. През юли 2000 законът бе променен, като предостави възможност и на чужденци, които са живели минимум 2 години в Швеция да се регистрират.

Исландия
Законът е подобен на норвежкия, но дава възможност на регистрираните партньори за общо настойничество над деца.

Холандия
Холандският закон за регистрираните фактически съжителства е също подобен на другите скандинавски закони, но регистрация на съжителство е възможна и по отношение на хетеросексуални лица.
Аватар
Bily T
Мнения: 727
Регистриран на: Чет Окт 14, 2004 2:22 am
Местоположение: София екс жител на West Van

Мнение от Bily T »

Здравейте Гробари - един съвет ще Ви дам от опит, единственият документ който се признава за доказване на конжу де фе е "удостоверение за настоящ(или постоянен) адрес" - издава се от общината по местоживеене и датата на която сте заведени на общ адрес трябва да предхожда поне с 1г датата на депозиране на вашата кандидатура. Повярвайте всичко друго е губене на време и средства - не се признават нито декларации, нито общ договор за наем нито нищо ще Ви връщат писма за този документ докато не го изпратите.
има и втори вариант биете тъпана, чувате менделсона и готово.
Успех
NO PAIN NO GAIN
Аватар
grobari
Мнения: 301
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 1:02 pm
Местоположение: SOFIA

Мнение от grobari »

Много ви благодарим за отговорите. Вчера на информационната сесия зададохме въпроса и ни се отговори, че детето не е гаранция, че живеем заедно и също че само обща адресна регистрация ще оправи нещата. Обаче да чакаме една година.... няма да стане при условие, че почти всички останали документи са готови.
Още веднъж благодарим за отговорите и кажете в колко часа е срещата в неделя на Баба Яга? В 16.30 ч. ли?
Аватар
galin
Мнения: 263
Регистриран на: Вто Сеп 21, 2004 4:35 am
Местоположение: LaSalle,QC
Обратна връзка:

Среща

Мнение от galin »

Да, всяка неделя на Баба Яга се срещаме от 16,30часа.
Аватар
coolcoldy
Мнения: 190
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 3:44 pm
Местоположение: Mоntreal
Обратна връзка:

Мнение от coolcoldy »

На-здраве-йте и от нас!Заповядайте на срещата в Баба Яга в неделя.Ние също сме конжуа и бихме могли да обсъдим този момент въпреки,че вече отиваме на интервю.Ние си извадихме такова свидетелство от общината,пък и личните ни карти са с един и същ адрес от 2г.насам.
ама сме чували че може да се извади такова свидетелство/по вторият начин разбира се/
"...ако сме сами във вселената си е чиста загуба на пространството..."
vlassakieva
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 11:45 am

Мнение от vlassakieva »

Най-лесно и безболезнено ще минете ако сключите брак.
Ние имахме същите проблеми. Към датата на подаване на документите не бяхме сключили брак и изпратихме договор за съвместен наем на жилище. Все едно не бяхме изпратили нищо! Една година си кореспондирахме с Виена и се надлъгвахме! Излязоха ми с номера, че не ни стигали точките за да се класираме като семейство и ме изнудиха да им пиша, че съм съгласна да имигрирам и сама, въпреки че междувременно се оженихме и им бях представила удостоверението за брак надлежно преведено.
Поканиха ме сама с 21-годишния ми син на интервю и после там изведнъж много загадъчно се оказа, че не можело да канят единия съпруг, след като бил сключен брак и още по-загадъчно се оказа, че точките ни са напълно достатъчни и минахме като семейство.
В това отношение искам да благодаря специално на форума, където ме посъветваха да нося всички документи на съпруга.
Недоразумението се разреши, но ми костваше 1 година забавяне!
Bako
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Ное 19, 2003 5:09 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Bako »

И при нас декларацията от приятели не мина и се оженихме.
borsay
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Яну 21, 2004 11:34 am
Местоположение: Saint Liban

the rings

Мнение от borsay »

napravi mi vpechatlenie che na edna srestha na badesthi emigranti, vsichki byahme s beli halki/ 2oo4 - visokosna/ i minali i pred intervyuto.
spored statistikata sthe izleze che vse poveche balgari se zenyat, a inache, vse poveche zeneni emigrirat. :)
mushichka
Мнения: 33
Регистриран на: Чет Юни 16, 2005 3:45 am

Мнение от mushichka »

може да отидете в някое забутано село, ако си имате, и да ви издадат удостоверение за съвместно съжителство на някакъв адрес там, със задна дата мин. 1 г. Това удостоверение замества временната адресна регистрация, ще си има печат от кмета и вх. №. И така не е нужно да се жените, ако не искате, а и май ще ви излезе по-евтино от сватба.
П.П. Да не си изберете някое място на другия край на БГ , че ще е неправдоподобно. Успех !
Аватар
grobari
Мнения: 301
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 1:02 pm
Местоположение: SOFIA

Мнение от grobari »

Е, много ви благодарим за идеите. Ще трябва да се действа в най-скоро време.
liliapeeva
Мнения: 33
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:42 am

Мнение от liliapeeva »

i nie biaxme kato vas predi 2 godini,no fakta 4e imate dete na 3 g. e napalno dostata4en ,4e giveete zaedno pova4e ot 1 g.Pri nas ne biaxa obarnali vnimanie na akta na ragdane na na6eto dete,koeto togava be6e na 6 g. i ni iskaxa.dokazvane na savmestno sagitelstvo.Kogato im otgovorixme 4e imame dete i v akta za ragdane pi6e na6te imena kato roditeli,ot Viena se izvinixa oficialno i ni dadoxa vednaga data za itervu.
Заключено