Industrial electrical licence

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

А от кого трябва да е заверена ,от комсомолския или от партийния секретар? :(
Аватар
darklady
Непокорна
Мнения: 2132
Регистриран на: Пон Дек 06, 2004 8:25 am
Местоположение: Под звездите

Мнение от darklady »

Може и от пионерския секретар! :roll:
Невъзможното е предизвикателство!
Pipi Dalgoto Chorapche
Мнения: 24
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 5:08 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Pipi Dalgoto Chorapche »

Hi Em,
Искам да ти кажа че като чужденец имаш право на преводач (българин) на изпита. Хубавото на това е че ти дават да правиш теста за 6 часа вместо 3. А за преводач можеш да заведеш някои роднина или приятел само че да е над 18 год. и да не разбира нищо от електричество. Тези тестове обаче са веднаж седмично и трябва да се запишеш предварително. Не подценяваи теста - вапросите са 110 и са доста трудни.
Успех!
Easy come...Easy go
Аватар
gez
Мнения: 750
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 8:38 am
Местоположение: TORONTO; CANADA
Обратна връзка:

Мнение от gez »

Pipi Dalgoto Chorapche написа:Hi Em,
Искам да ти кажа че като чужденец имаш право на преводач (българин) на изпита. Хубавото на това е че ти дават да правиш теста за 6 часа вместо 3. А за преводач можеш да заведеш някои роднина или приятел само че да е над 18 год. и да не разбира нищо от електричество. Тези тестове обаче са веднаж седмично и трябва да се запишеш предварително. Не подценяваи теста - вапросите са 110 и са доста трудни.
Успех!
Ne sam saglasen. Izpitite sa vseki den i moje da se ide bez zapisvane. Vsashtnost tova zavisi kade iskash da vzemesh testa. I az chuh, che imalo zapisvane i izpitite ne sa vseki den, no ne za adresa, koito az dadoh. A vaprosite sa 100, a ne 110. Tova beshe predi 3 meseca.
Мисли за най-лошото, за да стане най-хубавото
monny
Мнения: 582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:15 am
Местоположение: toronto

Мнение от monny »

Pipi Dalgoto Chorapche написа:Hi Em,
Искам да ти кажа че като чужденец имаш право на преводач (българин) на изпита. Хубавото на това е че ти дават да правиш теста за 6 часа вместо 3. А за преводач можеш да заведеш някои роднина или приятел само че да е над 18 год. и да не разбира нищо от електричество. Тези тестове обаче са веднаж седмично и трябва да се запишеш предварително. Не подценяваи теста - вапросите са 110 и са доста трудни.
Успех!
че кой ще разбере какъв е преводачът ти, това е редовен номер за взимане на изпити
уточнете един момент ти пишеш 3 часа, а gez пише по 3 минути на въпрос което прави 5 часа 3х100=300/60=5
и още по важно като се сдобиеш със заветниея лиценз, какъв практичен ефект има
Аватар
gez
Мнения: 750
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 8:38 am
Местоположение: TORONTO; CANADA
Обратна връзка:

Мнение от gez »

monny написа:като се сдобиеш със заветниея лиценз, какъв практичен ефект има
O da - greshno sam izchislil - sorry - 3 chasa e izpita...priblizitelno 2 min na vapros.
Ami ako vzemash v momenta 12 na chas, s licenza shte zapochnesh da pravish po 22 na chas.
Мисли за най-лошото, за да стане най-хубавото
monny
Мнения: 582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:15 am
Местоположение: toronto

Мнение от monny »

много голяма разлика,
сигурен ли си че ще ти вдигнат толкова рязко заплатата само защото си взел един изпит, нали досега си вършил същата работа, нещо ми се губи пазарната логика
Pipi Dalgoto Chorapche
Мнения: 24
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 5:08 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Pipi Dalgoto Chorapche »

gez написа:
Pipi Dalgoto Chorapche написа:Hi Em,
Искам да ти кажа че като чужденец имаш право на преводач (българин) на изпита. Хубавото на това е че ти дават да правиш теста за 6 часа вместо 3. А за преводач можеш да заведеш някои роднина или приятел само че да е над 18 год. и да не разбира нищо от електричество. Тези тестове обаче са веднаж седмично и трябва да се запишеш предварително. Не подценяваи теста - вапросите са 110 и са доста трудни.
Успех!
Ne sam saglasen. Izpitite sa vseki den i moje da se ide bez zapisvane. Vsashtnost tova zavisi kade iskash da vzemesh testa. I az chuh, che imalo zapisvane i izpitite ne sa vseki den, no ne za adresa, koito az dadoh. A vaprosite sa 100, a ne 110. Tova beshe predi 3 meseca.
Едно уточнение. Само изпитите с преводач са по-рядко защото продалжават по-дълго. Преводача трябва да попълни декларация че не разбира нищо от електротехника и го одобряват от комисията пред която се явяваш. Ако се провалиш на изпита този човек може да дойде пак с теб чак след 12 месеца. Номера е да ти дадат 6 часа вместо 3 което ти дава достатачно време да мислиш. Моята инфо е отпреди 3 месеца така че gez SORRY! Не сам искала да подведа никого. Просто обращам внимание на факта че човек може да се вазползва от 6 часа което си е доста добре според мен.
Easy come...Easy go
Аватар
em
Мнения: 87
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2004 5:02 pm

Мнение от em »

Благодарности и н П.Д. Чорапче , след като предлагат такава опция, защо пък да не се възползуваме.Ама хайде първо да стигнем Канадата...Пък ще му мислим!
Аватар
gez
Мнения: 750
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 8:38 am
Местоположение: TORONTO; CANADA
Обратна връзка:

Мнение от gez »

monny написа:много голяма разлика,
сигурен ли си че ще ти вдигнат толкова рязко заплатата само защото си взел един изпит, нали досега си вършил същата работа, нещо ми се губи пазарната логика
Za vzemaneto na tozi izpit triabva mnogo chetene i znaene - ne kato v Bg, protivno na nashite predstavi. Tam niama prepisvane, niama priateli, niama pomagashti po GSM-i i takiva podobni. Vzemaneto na tozi izpit e dokazatelstvo za golemi teoretichni poznania, kakto i ako ne naizusten, pone zapoznat kak se raboti, izpolzvaiki t.n. electrical code na Kanada (na izpita mojesh da polzvash vaprosnia kod i rechnici ot tiahnata "biblioteka"). Osven tova, triabva da imash opredelen broi trudovi chasove po saotvetnata specialnost. Kakto kazah na men mi iskaha 5 godini - ne e malko, a? Mislia, che za kanadski opit iziskvaniata sa po-malki - neshto kato dve godini...no pak kazvam - ne sam siguren za tova. I taka, dotuk dobre...no moje bi ima niakakvi iziskvania za uchebni chasove, za koeto sashto ne sam siguren. Az prosto tova im kazah parvo - che imam 4 god. elektrotehnikum i ne im dadoh shans da si kajat vsichko. No sas sigurnost znam (ot vchera mi e novinata), che za vodoprovodchik naprimer, se iziskvat 1600 chasa v kolej i dve godini chirakuvane. Taka che edva li e po-razlichno za el.
Zatova monny poviarvai - zaplatata raste dosta s licenza v raka. Dori mislia, che niamash pravo da rabotish kato elektrotehnik, dokato niamash licenz. Vaprosnite godini staj se trupat kato "pomoshtnik elektrichar" za niski pari, kakvito se praviat naprimer ot imigrantite s obrazovanie i staj ot tehnite darjavi i bez kanadski staj. Kogato se vzeme licenza i veche ima izvesten staj, neshtata sas zaplashtaneto se promenia znachitelno.
Gez
Мисли за най-лошото, за да стане най-хубавото
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Имам двама приятели в Торонто които взеха този лиценз.Нямам точна информация какви са изискванията и кава е материята за изпита,но ще обясня техният опит.Явяваха се сами на изпита без много да се подготвят първия път и ги скъсаха.После направиха връзка с някакви руснаци,които за една седмица ги обработиха /дали са им разработени въпросите с оъговорите за което са взели някой лев,нещо подобно като листовките за драйвинг теста/ и тоя път го минаха.
Значи единият се явява за констракшън електрисиен,другия за индустриал.И двамата от година и нещо работят като кънстракшан ел. в една фирма само за ел ,която я наемат строителите на билдинги да им изградят ел инсталацията,започнаха на 12д. сега са на 14д. и след като взеха лицензите се представиха на шефа с молба да им вдигне заплатите,обаче оня казва ,че нямал нужда от лицензирани и ако искат да работят като такива да си търсят друга компания.Няма да споменавам националната принадлежност за да не ме обвинят в расизъм.И те от 6-8месеца си търсят работа като лицензирани,обаче нещо удрят на камък ,или им се струват скъпи на работодателите или не ги вземат там където им трябват защото нямат все още майсторската степен,а за да имат право да я защитят трябва да направят часове/по памет 5000/.
Та от тях какво знам ,за да те допуснат до изпита за лиценза трябва да докажеш стаж по специалността/това и Гез го е обяснил/ след което можеш да заемаш позиция калфа ел. ,пак по памет със заплата 16-18 на час и след като направиш определен брой часове/по памет 5000,но може да се провери точно колко,аз само за примера/ се явяваш за майсторската степен ,където заплащането започва от 25 нагоре.
Техните заплати ,както и на други синдикирани професии са регулирани ,има си точна начална база за всяка позиция за това не се учудвайте ,ако срешнете обява -търся дърводелец за 25,69д. на час.
В Мтл. също има подобна институция ,която се занимава с тези лицензи ,намира се в една зграда ориентировъчно на пресечката на ав. Парк и Дес Пинс или на следващата улица успоредна на Парк -Сен Лоран някъде в тая ерия ,това е на Платото ,знам я само визуално без да мога да дам точния адрес.Друг познат се интерисува за друга професия и му искаха да докаже еди колко си часа ,че е бил чирак тук за да го допуснат на изпит,но не можа да намери фиктивен работодател и отиде да кара година и половина колеж.
Абе хавата тук е подобна както беше в Бг. по комунистическо,започваш от първи,бачкаш,трупаш опит докато стигнеш до шести разряд след 15 години от което ти зависи и покачването на заплатата.
И да завърша инфото е от познати ,а не от официални сайтове,та ако има неточности и пропуски моля да бъда извинен.
Аватар
gez
Мнения: 750
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 8:38 am
Местоположение: TORONTO; CANADA
Обратна връзка:

Мнение от gez »

Bate, niama da sporia s tebe. I sam saglasen, che ima udrqniq na kamak.
Az shte kaja s men kakvo stana kato vzeh licenza. Oshte niamah rabota, no vednaga si namerih - priznavam, che ne beshe samo zaradi licenza. Sled edin mesec rabotana 12 dolara, govorih s edin ot rufarite, koito bachkaha na nashia obekt i toi kato chu 12 s licenz ne moja da poviarva. Vika dai si telefona i sled sedmica si pone na 18$ - az shte nameria rabota za teb. Vsichko e kakvo pravish, kak go pravish i kontakti. Ako zapochnesh s niski pari, kakto opredeleno shte stane, ogledai se za kolegi, dori ot drugi firmi, niama znachenie vodoprovodchici, rufari, plochkadjii ili kakvi, vajnoto da sa kanadci i im kaji kakvo tarsish - te pomagat.
Мисли за най-лошото, за да стане най-хубавото
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Ей сега ми хареса ,даваш по конкретна информация,както е важно инфото от официалните източници ,така е важно и от реалния живот и ситуации.Давай го в този дух и не се цени,че някой може да постигне нещо по лесно,отколкото ти си го постигнал с цената на много мъки благодарение на твоята информация и опит.Аз лично се нагледах на толкова ;недоразумения; тук на които не искам и най малко да наподобявам и съм си изработил такава позиция.
Виждаш к'во става и в този форум,ако питаш как да си наемеш квартира или да си купиш машина за хляб всеки ще ти каже,но когато опре до най същественния въпрос как да си помогнем да си вадим хляба ;знаещите; са пас,сякаш ако си кажат как са се ;уредили; ще им бръкнеш в джоба.
Аватар
Optimist Creed
Мнения: 325
Регистриран на: Пет Май 21, 2004 11:40 am
Местоположение: Вече далеч от Quebec :-)

Мнение от Optimist Creed »

А бе я кажете кое му е трудното на този изпит за ел-лиценз? :roll: .

Доколкото разбрах ви дават code book-a ,a това значи ,че отваряте на съответна страница и преписвате отговора. :? .
Не е лесно да си оптимист в Кебек, но ако въпреки това преуспееш там, може да се похвалиш, че си го направил по по-трудния начин. Евала и ашколсум!
Аватар
gez
Мнения: 750
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 8:38 am
Местоположение: TORONTO; CANADA
Обратна връзка:

Мнение от gez »

Optimist Creed написа:А бе я кажете кое му е трудното на този изпит за ел-лиценз? :roll: .

Доколкото разбрах ви дават code book-a ,a това значи ,че отваряте на съответна страница и преписвате отговора. :? .
Te davat koda, obache kakvo li te spasiava toi. Otgovorite ot koda sa moje bi 50% ot testa. Drugoto e izchislenia. No ti znaesh li kolko pravila ima v kanadskia Electrical Code - 28 000 pravila. Znaesh li kolko e debel koda - che ti ne mojesh da namerish 10 otgovora za vremeto, koeto imash, ako ne znaesh nishto. Opitai i shte vidish kolko e lesno.
Мисли за най-лошото, за да стане най-хубавото
Заключено