ВАЖНО!!!!! Преди да напуснете БГ

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
мравката Z
Мнения: 218
Регистриран на: Сря Окт 22, 2003 10:13 pm
Местоположение: Монреал

ВАЖНО!!!!! Преди да напуснете БГ

Мнение от мравката Z »

Преди да напуснете БГ подайте декларация в НОИ, че напускате страната и че ще бъдете в чужбина повече от 183 дена. Според новия Закон за здравето влизащ в сила от 1 януари 2005 год, ако не подадете такава декларация ще ви глобят когато се приберете в страната. За тези които са напуснали страната преди влизането на закона в сила не е нужна такава декларация. За по пълна информация вижте това http://www.noi.bg/index_first.html

ето и важната извадка от текста от Закон за здравето

2. Осигуряване на български граждани, пребиваващи продължително в чужбина.
2.1 Осигуряване на български граждани, пребиваващи продължително в чужбина след влизането на ЗИД на ЗЗО в сила.
Създава се нов чл.40а, който определя реда за осигуряване на българските граждани, включително лицата с двойно гражданство, които пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година.
“Чл. 40а. (1) Българските граждани, включително и тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, считано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление в Националния осигурителен институт.
(2) Здравноосигурителните права на лицата по ал. 1 след завръщането им в страната се възстановяват след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по реда на чл. 40.
(3) Извън случаите по ал. 2 здравноосигурителните права на лицата по ал. 1 след завръщането им в страната могат да се възстановяват след еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, определени по реда на чл. 29, ал. 3, върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към момента на внасянето на вноските.
(4) Сумите по ал. 3 се внасят по реда на чл. 41.
(5) До възстановяване на осигурителните права лицата по ал.1 заплащат стойността на оказаната им в страната медицинска помощ на изпълнителите.”
Разпоредбата на чл. 40а дава възможност българските граждани, включително и с двойно гражданство, които пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, по свое желание да не заплащат здравноосигурителни вноски от датата на напускане на страната до края на годината и за всяка следваща година в случай, че преди заминаването си са подали заявление в съответното териториално поделение на НОИ. За да бъдат възстановени здравноосигурителните им права е необходимо през шест последователни месеца от завръщането им в страната да са внасяни вноски. До възстановяване на здравноосигурителните си права тези лица заплащат оказаната им в страната медицинска помощ.
Правата на българските граждани, пребивавали повече от 183 дни през календарната година, се възстановяват веднага, ако еднократно заплатят сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към момента на внасянето.
Следва да се има предвид, че ако не бъде подадено заявление преди заминаването в чужбина, осигурителните вноски се дължат за целия период на пребиваването извън страната. В тези случаи, ако лицето се осигурява на основание чл. 40, ал. 4 от ЗЗО, осигурителната вноска се внася върху половината от минималния осигурителен доход – например осигурителната вноска за цялата 2005 г. е в размер на 79,20 лв.
Заплащането на сумата от 12 здравноосигурителни вноски не погасява стари задължения за невнесени здравноосигурителни вноски за сметка на лицето, както и задължения за текущо внасяне на вноските.

Процедура по възстановяване на здравноосигурителните права реда по чл. 40а от ЗЗО
Ø Преди заминаване в чужбина лицата подават заявление по образец в съответното териториално поделение на НОИ по местоживеене. В заявлението лицата посочват точната дата на напускане на страната. Заявлението се подава в два екземпляра, като след завеждането му един се връща на лицето.
Ø Заявленията се завеждат в отделен регистър. До изготвяне на програмен продукт заявленията трябва да се приемат и завеждат ръчно.
Ø При завръщане в страната лицето подава уведомление по образец в съответното ТП на НОИ и представя документ, удостоверяващ датите на излизане и влизане в страната за всяка календарна година. Годината, през която лицето е пребивавало повече от 183 дни, се отразява в Допълнителния регистър като период със здравна осигуреност. За годините, през които лицата са били по-малко от 183 дни, здравноосигурителните вноски са дължими и се издава справка за дължимите суми. Когато се представя документ за една календарна година и се установи, че периодът на пребиваване в чужбина е по-малък от 183 дни, документа не се въвежда в допълнителния регистър.
Ø В случай, че лицето иска да възстанови веднага здравноосигурителните си права, внася сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, изчислени върху минималния осигурителен доход, определен за самоосигуряващите се лица. Сумата се внася по § 280218 от ЕБК. След представяне на платежния документ на лицето се издава удостоверение за непрекъснати здравноосигурителни права.
Ø На подалите заявление по чл. 40а се извършва проверка на здравната им осигуреност за периода от началото на 2000 г. до момента на подаване на заявлението. При установяване на невнесени здравни вноски в този период на лицата се съставя ревизионен акт за начет.

2.2 Осигуряване на български граждани, пребиваващи в чужбина преди влизането на ЗИД на ЗЗО в сила
На основание § 16 от Преходните и заключителни разпоредби от ЗЗО българските граждани, задължени да осигуряват себе си, които до влизането в сила на промяната в закона са пребивавали в чужбина повече от 183 дни през най-малко една календарна година и не са внесли дължимите здравноосигурителни вноски за това време, могат да възстановят здравноосигурителните си права при условията и по реда на чл. 40а, без да подават заявление до Националния осигурителен институт. В случая правата се възстановяват с еднократно внасяне на 12 осигурителни вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход към момента на внасянето или след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по чл. 40 от ЗЗО.
Сумите за невнесени вноски от тези лица до влизането на закона в сила остават дължими, тъй като разпоредба на чл. 40а няма обратно действие. Тези лица, ако през 2004 г. и през календарните години след влизането на закона в сила пребивават повече от 183 дни в чужбина, не следва да подават заявление за освобождаване от задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Здравноосигурителните им права се уреждат при завръщането им в страната.

Процедура по възстановяване на здравноосигурителните права на българските граждани, включително и тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и са пребивавали в чужбина повече от 183 дни през календарната година до влизане в сила на закона.
Ø При завръщане в страната лицето подава уведомление по образец в съответното ТП на НОИ и представя документ, удостоверяващ датите на излизане и влизане в страната за периода, през който е било извън нея за всяка календарна година.
Ø В Допълнителния регистър се отразява като период със здравна осигуреност периодът на пребиваване в чужбина след влизане на закона в сила в случай, че е повече от 183 дни за календарната година. Когато се представя документ за една календарна година и се установи, че периодът на пребиваване в чужбина е по-малък от 183 дни, документът не се въвежда в Допълнителния регистър;
Ø На лицето се издава справка за дължимите осигурителни вноски до влизане на закона в сила и след тази дата, ако е пребивавало по-малко от 183 дни.
Ø В случай, че лицето иска да възстанови веднага здравноосигурителните си права, внася сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, изчислени върху минималния осигурителен доход, определен за самоосигуряващите се лица по §280218 от ЕБК. След представяне на платежния документ на лицето се издава удостоверение за непрекъснати здравноосигурителни права.

3. Съгласно новата т. 9 на чл. 40 от ЗЗО здравноосигурителните вноски за съпрузите на кадровите военнослужещи, участващи в международни операции и мисии, които не са осигурени на друго основание, са за сметка на републиканския бюджет – за периода на мисията. Осигуряването се провежда чрез структурите на Министерство на отбраната.
За сметка на републиканския бюджет са и осигурителните вноски за лицата, получаващи обезщетения по чл. 233 от Закона за отбраната и въоръжените сили на РБ (съпрузи на кадрови военнослужещи, които са прекратили трудовите си договори поради преместване на военнослужещия в друго населено място) – за периода на получаване на обезщетението. Осигуряването се провежда по общия ред на осигуряване на получаващите парични обезщетения за безработица.

4. В чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО е направено допълнение, съгласно което здравноосигурителните вноски и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 8 от Кодекса за социално осигуряване се внасят върху дохода, върху който се внасят осигурителни вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване - върху полученото възнаграждение, преди приспадане на нормативно признатите разходи, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основната икономическа дейност на осигурителя. Осигурителните вноски се внасят при изплащане на възнаграждението в съотношение между осигурителят и осигуреното лице по параграфа, определен за работниците и служителите.

5. Изменен е чл. 39, ал. 1 от ЗЗО - лицата, които се осигуряват по реда, определен в чл. 40, ал. 4 от ЗЗО, няма да подават декларации по Инструкция №1 на НОИ за внесените от тях осигурителни вноски. За тези лица информацията за здравно осигуряване се подава на Националната здравноосигурителна каса по данни от платежния документ, с който са внесени здравноосигурителните вноски.
В посочения случай няма пречка да не се подават декларации и за минали периоди.
Ние сме независими, защото нищо не зависи от нас!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7533
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

относно:ВАЖНО!!!!! Преди да напуснете БГ

Мнение от IRA »

грешка
Аватар
kerkelov
Мнения: 517
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:00 pm
Местоположение: WEST COAST

Мнение от kerkelov »

това зна4и ли 4е като съм заминал 2003 --не ме касае
A long time ago
in a galaxy far ,far away
Аватар
мравката Z
Мнения: 218
Регистриран на: Сря Окт 22, 2003 10:13 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от мравката Z »

към керкелов

да, не те касае. Само тези които заминават след 31 декември 2004 трябва да подадат тези декларации. Лошото е ако имаш пропуски в месеците през предишните години. Аз имам един месец с неплатени вноски през 2000 година и доколкото разбирам ако не го платя сега до края на януари ще ме глобят като се върна. Какво ли се впечатляваме толкова, то сигурно ни готвят още много глоби за които не подозираме. :D
Ние сме независими, защото нищо не зависи от нас!
Аватар
p4eli4ka
Мнения: 680
Регистриран на: Сря Окт 01, 2003 7:34 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от p4eli4ka »

Мравке Z, ти поне имаш неплатена само 1 вноска. Какво да правя аз, като имам неплатени 5 месеца (била съм студентка, но не са ми платени от университета, не знам по каква причина) и още 6 месеца до края на 2004, през които съм била безработна и не съм била регистрирана в бюрото по труда. Трябва ли да платя всичко това, преди да подам декларацията, че напускам държавата? Ами тези 3 месеца в началото на 2005-та? (заминавам на 24-ти март).
Какво да правя :roll: Ако някои знае със сигурност ще му бъда безкрайно благодарна :)
Pour être heureux un an, gagnez au loto. Pour être heureux toute votre vie, aimez ce que vous faites Изображение
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

Мнение от Леля Екимка »

А някой знае ли размера на така наречената глоба? И на летището ли ще ме сурвакат? Може ли да попсувам малко, аааа?
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
LaRue
Мнения: 2647
Регистриран на: Сря Мар 03, 2004 2:13 pm
Местоположение: Карлуково, избягал от Психиатричната Клиника

Мнение от LaRue »

p4eli4ka написа:Мравке Z, ти поне имаш неплатена само 1 вноска. Какво да правя аз, като имам неплатени 5 месеца (била съм студентка, но не са ми платени от университета, не знам по каква причина) и още 6 месеца до края на 2004, през които съм била безработна и не съм била регистрирана в бюрото по труда. Трябва ли да платя всичко това, преди да подам декларацията, че напускам държавата? Ами тези 3 месеца в началото на 2005-та? (заминавам на 24-ти март).
Какво да правя :roll: Ако някои знае със сигурност ще му бъда безкрайно благодарна :)
5-те месеца като студентка си могла да оправиш до 31.12.2004 със ксерокопие от студентската книжка, за сега не съм сигурен
Ето таблицата с дължимото и лихвите

ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ
ВЪРХУ МИНИМАЛНИЯ ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД
(за самоосигуряващи се лица и неосигурени на друго основание)
за периода 2000 г. – 2004 г.

2000 г. Осигурителен доход Осигурителна вноска Лихва
м.01 134 лв 8.04 лв. 5.42 лв
м.02 150 лв 9.00 лв 5.98 лв.
м.03 150 лв 9.00 лв 5.87 лв.
м.04 150 лв 9.00 лв 5.77 лв.
м.05 150 лв 9.00 лв 5.67 лв
м.06 150 лв 9.00 лв 5.56 лв
м.07 150 лв 9.00 лв 5.46 лв
м.08 150 лв 9.00 лв 5.35 лв
м.09 150 лв 9.00 лв 5.25 лв
м.10 158 лв 9.48 лв 5.41 лв
м.11 158 лв 9.48 лв 5.30 лв
м.12 158 лв 9.48 лв 5.18 лв
Общо 1808 лв 108.48 лв 66.22 лв

2001 г. Осигурителен доход Осигурителна вноска Лихва
м.01 158 лв 9.48 лв 5.06 лв
м.02 158 лв 9.48 лв 4.96 лв
м.03 158 лв 9.48 лв 4.84 лв
м.04 170 лв 10.20 лв 5.09 лв
м.05 170 лв 10.20 лв 4.96 лв
м.06 170 лв 10.20 лв 4.84 лв
м.07 170 лв 10.20 лв 4.71 лв
м.08 170 лв 10.20 лв 4.58 лв
м.09 170 лв 10.20 лв 4.46 лв
м.10 200 лв 12.00 лв 5.09 лв
м.11 200 лв 12.00 лв 4.94 лв
м.12 200 лв 12.00 лв 4.79 лв
Общо 2094 лв 125.64 лв 58.32 лв

2002 г. Осигурителен доход Осигурителна вноска Лихва
м.01 170 лв 10.20 лв 3.94 лв
м.02 170 лв 10.20 лв 3.83 лв
м.03 170 лв 10.20 лв 3.70 лв
м.04 170 лв 10.20 лв 3.58 лв
м.05 170 лв 10.20 лв 3.46 лв
м.06 170 лв 10.20 лв 3.35 лв
м.07 170 лв 10.20 лв 3.23 лв
м.08 170 лв 10.20 лв 3.10 лв
м.09 170 лв 10.20 лв 2.99 лв
м.10 170 лв 10.20 лв 2.87 лв
м.11 170 лв 10.20 лв 2.75 лв
м.12 170 лв 10.20 лв 2.64 лв
Общо 2040 лв 122.40 лв 39.44 лв

2003 г. Осигурителен доход Осигурителна вноска Лихва
м.01 200 лв 12.00 лв 2.97 лв
м.02 200 лв 12.00 лв 2.85 лв
м.03 200 лв 12.00 лв 2.72 лв
м.04 200 лв 12.00 лв 2.59 лв
м.05 200 лв 12.00 лв 2.46 лв
м.06 200 лв 12.00 лв 2.33 лв
м.07 200 лв 12.00 лв 2.20 лв
м.08 200 лв 12.00 лв 2.07 лв
м.09 200 лв 12.00 лв 1.94 лв
м.10 200 лв 12.00 лв 1.81 лв.
м.11 200 лв 12.00 лв 1.69 лв.
м.12 200 лв 12.00 лв 1.55 лв.
Общо 2400 лв 144.00 лв 27.18 лв

2004 г. Осигурителен доход Осигурителна вноска Лихва
м.01 200 лв 12.00 лв 1.42 лв.
м 02 200 лв. 12.00 лв 1.30 лв.
м.03 200 лв. 12.00 лв. 1.17 лв.
м.04 200 лв. 12.00 лв. 1.05 лв.
м.05 200 лв. 12.00 лв. 0.91 лв.
м.06 200 лв. 12.00 лв. 0.78 лв.
м.07 200 лв. 12.00 лв. 0.65 лв.
м.08 200 лв. 12.00 лв. 0.52 лв.
м.09 200 лв. 12.00 лв. 0.40 лв.
м.10 200 лв. 12.00 лв. 0.27 лв.
м.11 200 лв. 12.00 лв. 0.15 лв.
м.12 200 лв. 12.00 лв. 0.02 лв.
Общо 2400 лв. 144.00 лв. 8.64 лв.



ЗАБЕЛЕЖКА: Лихвите са начислени до 15.01.2005 г.
Госпожо, преди да виснете във форума изключихте ли печката???
This Account Has Been Suspended
Изображение
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Я и аз да питам нещо - за тези почти 3 години, дето живея в Канада (до тогава съм си плащала всички вноски) е ясно, че няма да им плащам нищо, но за този месец и половина дето си бях в БГ (миналата година) ще ми искат ли нещо?
Изображение
vnenovbg
Мнения: 170
Регистриран на: Нед Сеп 05, 2004 2:17 am
Местоположение: Montreal , Qc
Обратна връзка:

Възмущение !!!

Мнение от vnenovbg »

Нищо няма да подавам !!! Писна ми някакви мошеници подвизаващи се от мое и ваше име във властта постоянно да ме плашат и да се опитват да ме държат в страх от нещо , което не сЪм направил !!! Имат компютри - купени с наши пари - да следят !!! По-добре е ние да ги питаме къде са парите от данъци , помощи и присъединителни фондове , операции с външен дълг и т.н. !
ТОВА Е !!!
Всеки прави , каквото може !
Аватар
мравката Z
Мнения: 218
Регистриран на: Сря Окт 22, 2003 10:13 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от мравката Z »

Към Снежи
Само ако се върнеш пак да живееш за постоянно в Бг трябва да ги уведомиш и да платиш някакви суми. Ако си живееш навън повече от 183 дена в годината не се интересуват от теб.
Ние сме независими, защото нищо не зависи от нас!
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

мравката Z написа:Към Снежи
Само ако се върнеш пак да живееш за постоянно в Бг трябва да ги уведомиш и да платиш някакви суми. Ако си живееш навън повече от 183 дена в годината не се интересуват от теб.
Мерси Мравка :D
Изображение
Nelly
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:10 am

Мнение от Nelly »

...
Последно промяна от Nelly на Сря Яну 12, 2005 11:05 pm, променено общо 1 път.
Аватар
estoyanova
Мнения: 628
Регистриран на: Съб Авг 23, 2003 1:34 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от estoyanova »

Това е много ценна информация!Благодарско от сърце! 8)
КОЛКОТО ПОВЕЧЕ-ТОЛКОВА ПОВЕЧЕ
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

аз го разбирам така:
до декември месец 2004 се дължи всичко невнесено на време + лихвите и това задължение си тежи докато го изчистиш.
след 12,2004 няма да дължим нищо ако сме напуснали БГ преди 1 юни 2004 година, ако лине то 2004 не ни се брои "чужбинска" и трябва да се подава заявление, за да се брои 2005 като такава.
след като си платим старите задължения с лихвите пак ще сме си с нередовен здравноосигурителен статус до заплащане на 6 последователни месеца или 12 вноски накуп при завръщане в БГ ( дано не ми се налага да ги плащам тези пари )
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

poumpy, правилно си разбрал изискванията, но имам едно малко уточнение. Наистина не дължиш нищо, ако си напуснал страната преди 1-ви юни 2004 г. т.е. живял си в нея по-малко от 183 дни, но САМО за упоменатата година (2004). Ако имаш невнесени здравни вноски за минали години (Пр. за 2003 или 2002), то тях си ги дължиш заедно със законоустановената лихва.

Nelly, това е отговора и на твоя въпрос. След като си била в чужбина за повече от 183 дни през 2004 г., нищо не дължиш. Разликата между 2004 и последващите години е само тази, че не се изисква предварителното подаване на заявление за напускане на страната. Просто е нямало как да го знаеш това изискване, защото не е съществувало тогава.

Важно е да се запомни, също така, че всички лица, които пребивават повече от посочените 183 дни в чужбина за дадена календарна година, са с прекъснати здравноосигутителни права за същата година и заплащат всяка здравна услуга, ако им се наложи. Въпреки, че по закон не дължат нищо на НОИ.
Сметката е проста. Ако някой си е дошъл на почивка за един месец в течение на цялата календарна година и му се наложи да ползва здравна услуга, трябва да сравни цената на услугата със сумата за възстановяване на здравноосигурителните му права. Ако това става да речем през 2005 г., за която последната сума (12-месечните вноски) е 79,20 лв., а цената на услугата е примерно 50 лв., то е ясно какво ще избере.
Превантивното плащане на 12-те вноски за възстановяване на здравноосигурителните права веднага с пристигането също има своята логика. Никой никога не знае какво го чака и каква здравна услуга ще му потрябва, а и дали ще има време да преценява и оправя статуса си "на пожар".
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Заключено