DEP или AEC плюсове и минуси?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
desiR
Мнения: 142
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 8:13 am
Местоположение: Montréal, QC
Обратна връзка:

DEP или AEC плюсове и минуси?

Мнение от desiR »

Здравейте!
От известно време проучвам възможностите за т.нар. formation continue под формата на AEC и formation professionnelle под формата на DEP. Спряла съм се на област администрация, тъй като е сравнително близо до знанията и опита ми, придобити в България. И тук идва голямото ми чудене, кое НА ПРАКТИКА е по-полезно при реализацията на пазара на труда - DEP или AEC?
При положение, че ЕДНА И СЪЩА СПЕЦИАЛНОСТ се предлага и в двете форми, времето за обучение е почти едно и също (около 13-14 месеца), но:
1. За DEP към CS - няма такса за обучение, а само първоначална такса за разглеждане на досие+средства за учебни материали. Пише, че в повечето случай няма входен изпит (в зависимост от дипломата, която притежаваш); има възможност за стаж+евентуално назначаване на работа. До тук, в сравнение с АЕС, плюсът са по-малките такси.
2. За АЕС в Cégep - има такса за отваряне на досие+такса за обучение (около 400 CAD за 3 сесии)+ средства за учебни материали. Самата програма е 925ч. (в сравнение с над 1000 за DEP), НО! пък се учат някои полезни предмети, които ги няма в DEP - като напр. английски език, основно счетоводство, основно право, икономика... Т.е. не е нужно отделно да записваш курсове за английски език, те са част от АЕС :)

Програмата в Cégep-a те подготвя ГЕНЕРАЛНО за административен агент, докато в CS програмите са разделени по сектори -т.е. или учиш за секретар в областта на здравните услуги, ИЛИ в областа на правото, ИЛИ в областта на образованието и пр. С това КОНКРЕТНО е свързан и моят въпрос - кой вид диплома DEP или AEC се търси повече на пазара на труда в област администрация? Кой вид обучение РЕАЛНО те подготвя по-добре?
Надявам се някой със сходен опит да сподели изводите си, за което БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО :)
27.05.2009 DSC Виена
17.06. Accusé
29.10. Покана за интервю по е-mail (по пощата-ЗАГУБЕНА!)
03.12. Интервю
16.12.DRP Букурещ
20.01.2010 Баркодове
19.02.Медицински 15.03 OK
13.05.Покана за визи
07.06. ВИЗИ
Публикувай отговор