Бележка от НОИ

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
thriller
Изгонен от форума
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Фев 28, 2010 4:42 pm

Бележка от НОИ

Мнение от thriller »

Моля уважаемите съуфорумци да споделят своя опит.От къде се вади тази бележка удостоверяваща трудовия стаж?Каква информация трябва да съдържа въпросната бележка.Защото в НОИ гледат като гръмнати когато когато ги попитах къде могат да ми издадат такава.
nia123
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Окт 16, 2009 2:56 pm
Местоположение: София

Re: Бележка от НОЙ

Мнение от nia123 »

Копирах информацията от стар мой пост:

Наистина, бюрокрацията в НОИ е "жестока". Въпреки, че имат компютърна система за едиколко си милиона долара те продължават да изискват оригинали на трудовите книжки (за който знаем, че в повечето случаи седят в работодателя макар по закон трябва да са си в работника). Също за последната работа, която е вписана в трудовата книжка, но не е приключена с квадратен печат, се иска УП3(наблягам на УП3 не на УП2) и това не може да се избегне (както казах Бюрокрация с главно Б). Та да обобщим, че още сме ядосани от разправиите в НОИ и се надяваме поне да помогнем на следващите подготвящи документи:

В НОИ трябва да се отиде (лично) със следните документи:
- Оригинални трудови книжки
- Оригинални УП3 издадени от съответните работи, който не са вписани в трудовите книжки. Задължително е да се представи и УП3 от последната работа(ако искате този стаж да бъде зачетен), понеже както казват в НОИ книжката не е завършена и нямало квадратен печат.
- Копие на лична карта или паспорт

Та като отидете в НОИ се подава молба и се прилагат горните документи (оригинали) като Ви връщат поне личната карта . Плаща се на касата 12 лв. (така и не разбрахме за какво ги взимат, понеже нищо не свършиха и само се разправяхме).

След това те се обаждат, обикновено след няколко дни, че докумените са готови. Като го вземете най-важното е да сверите какво пише (буква по буква и цифра по цифра), защото нашите ги объркаха (няколко пъти) та се налагаше да се преправят от "шефката" . След тези перипетии обикновено трябва да се сложи квадратен печат на удостоверението- качвате се на 3- я етаж в стая 315 за т.н. легализация за чужбина. Искрено се надяваме да нямате подобни разправии, но и до сега не можем да си обясним -ние ли криво се изразихме, те ли криво ни разбраха.

Надяваме се, че сме били полезни

И да добавя- в бележката не пише нищо особено, просто има една таблица в която е отбелязано от коя до коя дата си работил, на каква длъжност и е сумиран общия трудов стаж.
Док. Виена - 2010-04-20
Интервю София - 2011-02-28
Док. Букурещ - 2011-03-15
Покана за медицински - 2011-08-08
OK медицински- 2011-09-13
Покани за визи - 2011-11-24
ВИЗИ - 2011-12-16
_________________
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Бележка от НОЙ

Мнение от emili_vn »

nia123 написа:Копирах информацията от стар мой пост:

Наистина, бюрокрацията в НОИ е "жестока". Въпреки, че имат компютърна система за едиколко си милиона долара те продължават да изискват оригинали на трудовите книжки (за който знаем, че в повечето случаи седят в работодателя макар по закон трябва да са си в работника). Също за последната работа, която е вписана в трудовата книжка, но не е приключена с квадратен печат, се иска УП3(наблягам на УП3 не на УП2) и това не може да се избегне (както казах Бюрокрация с главно Б). Та да обобщим, че още сме ядосани от разправиите в НОИ и се надяваме поне да помогнем на следващите подготвящи документи:

И да добавя- в бележката не пише нищо особено, просто има една таблица в която е отбелязано от коя до коя дата си работил, на каква длъжност и е сумиран общия трудов стаж.

Само да отбележа, че бюрокрацията в НОИ е жестока по принцип и че там работят какви ли не хора, които не знаят за какво са там, както и навсякъде в частния бизнес и в държавния сектор в БГ - така че дотук няма нищо ненормално в цялата ситуация. А по отношение на това, че въпреки компютърната си система ви изискват оригинали - причините са няколко:
1/ Компютърната им система / тази, а която работят сега е едва от няколко години - откакто се сформира НАП/. Отделно при прехвърлянето на данните към нея имаше срив и загубени данни по вина на фирмата, която ги прехвърляше и отделно има много инфо на хартиен носител, която няма как да се нанесе, защото е физически невъзможно / за годините, през които изобщо не е имало компютърна система/;
2/ В информационните масиви на НОИ има недостоверна информация, но не по тяхна вина, а по вина на работодатели, които са искали да спестят някой лев за сметка на работниците или по вина на некадърни счетоводители, които са подавали некоректна информация през годините.
Така че са абсолутно прави да искат оригиналите и да се позоват на тях.

Документите, които представяте са гореизброените + военна книжка за мъжете, ако са карали военна служба и актове за раждане на децата за удостоверяване на майчинство.

Ако искате и да са ви описани точно длъжностите, които сте заемали при един и същ работодател - ще трябва да направите това уточнение при подаване на самото заявление.

А иначе в бележката, както си мислиш не пише нищо особено, но всъщност това е единствения официален докумет, издаден от държавна институция, който удостоверява, че това, което се мъдри в трудовите и осигурителните ти книжки е вярно, защото с печат, който можеш да направиш във всяка една рекламна агенция в БГ, можеш да си избачкаш стаж и като космонавт.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Nils
Мнения: 43
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2009 8:48 am

Re: Бележка от НОЙ

Мнение от Nils »

При мен също бяха тегави взаимоотношенията с НОИ. Не исках да разбират от сегашната ми работа, че ще заминавам, а онези от НОИ удостоверяват или само на правоъгълен печат в трудовата книжка или с УП3 от работодателя, което не исках да си вадя точно сега (аз и не знаех, че може да се вади преди напускане, ама...). Та направих следното-извадих си персонален идентификационен код от НОИ за онлайн справка, който го предоставят с някакво удостоверение без печат, а само с подпис. Впоследствие с кода и ЕГН-то си принтирах осигуряването ми за всичките години и заедно с удостоверението ги дадох за превод. На интервюто ми поискаха служебна бележка, а аз им дадох преводите, което ги удовлетвори. Така направих аз и беше ок. :)
yuli33
Мнения: 33
Регистриран на: Чет Май 06, 2010 10:59 am

Re: Бележка от НОЙ

Мнение от yuli33 »

здравеите за колко години назад са ви издадени удостоверенията.нашите ги издадоха за последните 5 год.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Бележка от НОЙ

Мнение от emili_vn »

В моето е нанесен 15 год. трудов стаж, т.е. откакто бачкам. Аз представих всички документи, а не само трудовата книжка от последните 5 години.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
yuli33
Мнения: 33
Регистриран на: Чет Май 06, 2010 10:59 am

Re: Бележка от НОЙ

Мнение от yuli33 »

мерси за барзия отговор.а роблем ли е като нашите са за 5 год.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Бележка от НОЙ

Мнение от martatabs »

Да попитам.
Ако случайно,по една или друга причина си дисциплинарно уволнен,това зачита ли се като стаж? Аз имах подобен случай,защото си намерих по-добре заплатена работа,а шефовете не искаха да ме пускат...та сам си напуснах,без предизвестие.Освен това ми задържаха тр.книжка и си вадих нова.Това ще се спомене ли в разпечатката от НОИ?
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Бележка от НОЙ

Мнение от Linko »

Причините за започване или прекъсване на работата на дадена работна позиция не касае по никакъв начин нито НОИ, нито имиграционната процедура. Събира се и се оценява общото време на практикуване на професията, без значение на броя и причините за прекъсванията.
А и НОИ удостоверява къде, какво си работил и за колко време, а не защо си постъпил и защо и как си напуснал.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
MilenaTri
Мнения: 132
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 12:39 pm

Re: Бележка от НОЙ

Мнение от MilenaTri »

На мен ми нанесоха в удостоверението всичкия стаж по трудова книжка, дори ми се обадиха че имам и друг - да представя съотв.документи, но тъй като в тр.кн.имах за последните 7 години - казах им че не ми е необходим да не го нанасят - в писмото от Виена изрично пишеше - от последните 5 години.
Виена: 30.12.2009г.
TCFQ:30.03.2011-B1/B2
Сертификати:07.09.2011
Букурещ: 15.09.2011
Баркодове: 30.09.2011
Медицински изследвания: 26.03.2012
Покани: 09.10.2012
alex_rs
Мнения: 33
Регистриран на: Пон Юли 26, 2010 11:30 am

Re: Бележка от НОИ

Мнение от alex_rs »

Здравейте и от мен
Аз съм съвсем нова във форума.Хубаво е че го има за да можем да обменяме информация по темите с Канада.Моето питане е от две части:
1.В трудовата книжка при даден работодател и от НОИ също пише стаж от ...д/м/год. до ...д/м/год. НО ако през това време си била по майчинство? Това зачита ли се като стаж от канадците?В тр.книжка никъде не пише в отпуск по майчинство, но в акта за раждане е ясно....Как се третира стажа при работодателя като време / продължителност в този случай?
2.Ако паралелно с основния си трудов договор имаш и друг, който по закон може да е на 1/2 работен ден, осигуряваш се, всичко си е ОК!Този стаж брои ли се от канадците пак като месеци/години? Питам защото тези две неща не са без значение за точките, които се дават за стаж
Някой от вече заминалите имал ли е подобни случаи и може ли да сподели как се признава стажа и в двата случая?
Четейки темата да разбирам ли, че само с удостоверение от НОИ /или принтирано там с кода ти/ може да се доказва пред имиграционните стаж или трябва и трудови /осигурителни книжки?
DCS Vienne - 19.01.2011
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Бележка от НОИ

Мнение от demococcus »

alex_rs написа:Здравейте и от мен
Аз съм съвсем нова във форума.Хубаво е че го има за да можем да обменяме информация по темите с Канада.Моето питане е от две части:
1.В трудовата книжка при даден работодател и от НОИ също пише стаж от ...д/м/год. до ...д/м/год. НО ако през това време си била по майчинство? Това зачита ли се като стаж от канадците?В тр.книжка никъде не пише в отпуск по майчинство, но в акта за раждане е ясно....Как се третира стажа при работодателя като време / продължителност в този случай?
2.Ако паралелно с основния си трудов договор имаш и друг, който по закон може да е на 1/2 работен ден, осигуряваш се, всичко си е ОК!Този стаж брои ли се от канадците пак като месеци/години? Питам защото тези две неща не са без значение за точките, които се дават за стаж
Някой от вече заминалите имал ли е подобни случаи и може ли да сподели как се признава стажа и в двата случая?
Четейки темата да разбирам ли, че само с удостоверение от НОИ /или принтирано там с кода ти/ може да се доказва пред имиграционните стаж или трябва и трудови /осигурителни книжки?
1. Доколкото съм чел предишни постинги, времето прекарано в отпуск по майчинство не се зачита за стаж.

2. Доклокото разбирам си на половин работен ден в една фирма и на половин работен - в друга фирма. При мен е същитят случай. Нямаш проблем, ако всичко е законно. В GPI-3-1 пише че ако кандидатът работи на непълно работно време, се изчисляват часовете така че да се приравни пълен работен ден. Например ако си работил 2 години на половин работен ден, това се равнява на стаж от една година на пълен работен. Така че би следвало две години на две работни места по 4 часа на всяко да си е пак две години работа на пълен работен ден. Виж ако си работил 8 часа на едно място и още 4 на друго.. тогава незнам дали ще се формира три години стаж вместо две :)

Имай предвид също така че ако получаваш точки за област на образованието, то в този случай се "брои" само този стаж, който е свързан със специалността. Тоест, ако си работил 4 часа като химик например и 4 часа като продавач в продължение на две години, то тогава най-вероятно ще ти се "зачете" само една година стаж като химик.

3. До миналата година стаж се доказваше с трудова книжка. Само на някои кандидати по изключение им искаха допълнително и удостовдерение (справка) от НОИ. След това всички се юрнаха да си вадят бележки от НОИ уж за по-сигурно и.. се вкараха сами в усложнение без това да е нужно.
Nils
Мнения: 43
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2009 8:48 am

Re: Бележка от НОИ

Мнение от Nils »

3. До миналата година стаж се доказваше с трудова книжка. Само на някои кандидати по изключение им искаха допълнително и удостовдерение (справка) от НОИ. След това всички се юрнаха да си вадят бележки от НОИ уж за по-сигурно и.. се вкараха сами в усложнение без това да е нужно.[/quote]


:y:
antyk
Мнения: 109
Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 5:32 am

Re: Бележка от НОИ

Мнение от antyk »

Аз пък си бях загубил трудовата книжка и стигнах до извода че ще е по-бързо да я преиздам като обиколя поред всички работодатели, отколкото да се занимавам с НОИ. :rofl:
21.09.2009 - DCS Vienne
06.10.2009 - Accusé de réception
19.05.2010 - Entrevue de sélection, réussi
02.06.2010 - DRP Bucharest
14.06.2010 - Codes-barres
13.07.2010 - Formulaires médicaux(26.07-OK)
08.10.2010 - Lettre d'invitation de visa
09.11.2010 - Visa
alex_rs
Мнения: 33
Регистриран на: Пон Юли 26, 2010 11:30 am

Re: Бележка от НОИ

Мнение от alex_rs »

demococcus Благодаря ти много!
Ами моят случай е 8 часа на редовен трудов договор като финансист / това ми е и специалността / и по допълнителен трудов договор на 4 часа като търговски сътрудник година и половина - разбира се всичко е повече от законно.Ако можеш и имаш желание ми пиши на лични да ти кажа по години как стоят нещата и да кажеш как точно биха се случили при мен точките за стаж.
Значе ли че все още не е проблем трудовия стаж да се доказва с трудовата книжка.Така ли е и за придружаващия кандидат?А когато е с договор за управление - той не се вписва в трудовата а в осигурителната книжка - тогава как?
Предварително благодаря!
DCS Vienne - 19.01.2011
Публикувай отговор