Кредитна карта от Бг банка ?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
pta
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Дек 04, 2005 6:21 pm
Местоположение: ТО

Кредитна карта от Бг банка ?

Мнение от pta »

Удачно ли e преди тръгване от Бг да си направя една карта VISA Clasic. Например в момента в Булбанк се предлага Visa Clasic при 10% год. лихва. Ако има такива които са го правили нека да споделят има ли полза от това и най-вече дали има някакви негативни последици от това че картата е издадена от българска банка. Примерно салдото не може да се проверява ако си извън Бг...
Последно промяна от pta на Сря Фев 15, 2006 9:49 am, променено общо 1 път.
joro
Мнения: 6477
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Кредитна карта от Бг банка ?

Мнение от joro »

pta написа:Удачно ли преди тръгване от Бг да си направя една карта VISA Clasic. Например в момента в Булбанк се предлага Visa Clasic при 10% год. лихва. Ако има такива които са го правили нека да споделят има ли полза от това и най-вече дали има някакви негативни последици от това че картата е издадена от българска банка. Примерно салдото не може да се проверява ако си извън Бг...
Мисля, че за картата Visa няма значение откъде ти е издадена- България, Румъния, Афганистан- тя е международна. Е, не съм съвсем сигурен де :D :D :D
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: Кредитна карта от Бг банка ?

Мнение от bp_de »

pta написа:Удачно ли преди тръгване от Бг да си направя една карта VISA Clasic. Например в момента в Булбанк се предлага Visa Clasic при 10% год. лихва. Ако има такива които са го правили нека да споделят има ли полза от това и най-вече дали има някакви негативни последици от това че картата е издадена от българска банка. Примерно салдото не може да се проверява ако си извън Бг...
Приятел парите не мири6ат и тва специално и канада го знаят- така 4е ти сте пласта6 там с тая карта -и няма да пропуснат да ти вземат парите - така 4е за тях няма зна4ение кои ти е издал картата. :D

Друг е вапроса колко сте ти струва на тебе това удоволствие - не зам дали си наясно с системата на кредитните карти -ама 10% си е ограбване :D :D
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

10% никак не е много стига картата наистина да е на принципа на кредитните. И стига да не теглиш пари от нея...
Иначе тука ще ти издадат карта с 18% лихва.
Нещото, което е много по-важно да гледаш от годишната лихва (която така или иначе не плащаш при условие, че си погасяваш задълженията навреме) са таксите за обслужване.
Тукашните такива нямат такива (освен при теглене на пари в брой), докато тази от БГ може да има такса при плащане в магазин, например...
pta
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Дек 04, 2005 6:21 pm
Местоположение: ТО

Мнение от pta »

таксите за чужбина са:
теглене от банкомат - EUR 2,50 + 1% върху сумата
плащане в търг. обекти - 0.5% върху сумата
годишна такса обслужване - 30 ЕUR
минимална месечна погасителна вноска 5% от употребената сума
============
картата е кредитна - VISA Clasic, просто се издава от Бг банка. Въпроса по-скоро ми беше за неудобствата до които може да доведе това. Например месечната погасителна вноска може да се внася само от Бг, не може от чужбина. Което значи че аз трябва да изпратя пари от Канада на някой , пък той да ги внесе и т.н
От друга страна един кредитен лимит (без депозит) ще бъде от огромно занчение в началото... Доколкото знам в Канада издаването на кредитна карта е само срещу депозит тъй като в началото ти липсва всякаква кредитна история.
А пък лихва 10% си е доста малко и спрямо другите Бг банки които издават кредитни карти ... даже подозирам някаква уловка типична за банките.
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

Aries написа:10% никак не е много стига картата наистина да е на принципа на кредитните. И стига да не теглиш пари от нея...
Иначе тука ще ти издадат карта с 18% лихва.

Тукашните такива нямат такива........
1-тоя вапрос с кредитните карти го давкахме - но с 2 -3 изре4ения-
Aries - ами ако в някоея страна лихвата е 30 % то на фона на тия 30%18% в Канада е супер :D :D :D

тва дето тука6ните( канадските де ) нямат лихви .... :D :D :D

1 пример- я си представи 4е 10%от канадското население -да кажем 3 мил имат карти и са взели по 500 долара заем по такава карта- ами сте ре4е 4е за 1 месец тия дето са дали кредита -обсто са се бракнали с 1 500 000 000 - те са дали тия пари еи така -хората ги врастат и понеже няма лихви тия дето са дали кредита не полу4ават нисто :D :D :D зву4и много естествено нали - и излиза 4е Виса или мастеркард или които е да е там са балготворителна организация :D :D :D :D работят за без пари :D :D :D
като добавка сте кажа само -4е ползвателите на кредитни карти в северна америка маи са пове4е от 3милиона и бая от тях ползват кредит и пове4е от 500кад на месец :D :D :D
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кредитна карта от Бг банка ?

Мнение от Koko »

pta написа:Удачно ли e преди тръгване от Бг да си направя една карта VISA Clasic. Например в момента в Булбанк се предлага Visa Clasic при 10% год. лихва. Ако има такива които са го правили нека да споделят има ли полза от това и най-вече дали има някакви негативни последици от това че картата е издадена от българска банка. Примерно салдото не може да се проверява ако си извън Бг...
За кредитни карти е ставало дума и преди, разрови се назад из старите теми.

Един друг вариант над който също можеш да помислиш е да си направиш Secured кредитна карта (т.е. банката ще ти блокира някаква сума твои пари) в някоя от канадските банки, долкото като пристигнеш в Канада няма да имаш кредитно досие и е малко вероятно да те одобрят за истинска кредитна карта веднага. Предимствата на такъв вариант са че ще почнеш да си създаваш кредитен рейтинг в Канада, а и няма да ти се налага да се разправяш с българска банка. Още повече като гледам таксите които искат от българската банка не са малки.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

bp_de написа:ами сте ре4е 4е за 1 месец тия дето са дали кредита -обсто са се бракнали с 1 500 000 000 - те са дали тия пари еи така -хората ги врастат и понеже няма лихви тия дето са дали кредита не полу4ават нисто :D :D :D зву4и много естествено нали - и излиза 4е Виса или мастеркард или които е да е там са балготворителна организация :D :D :D :D работят за без пари :D :D :D
Здрасти bp_de, да ти кажа не ми пука Виза и Мастъркард дали печелят или губят - нали има гратисен период и така може да ползваш кредит за определен брой дни с 0% лихва :D А който редовно му се налага да пренася кредита след гратисния период - ми да си изкара кредит лайн, процента е поне наполовина на кредитната карта.
Виза и Мастъркард разчитат че повечето хора искат да харчат много повече отколкото печелят.
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Мнение от pantata »

според мен е по-добре да си изкараш от тук "secured credit card", без годишна такса за обслужване, отколкото да се разправяш с българска такава. вярно, блокираш 500 долара, но почваш да правиш кредитно досие тук, а след година и нещо тук може да си дигнеш лимита над тези 500 или да си извадиш друга с по-голям лимит (и без блокирана сума).
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

Доколкото знам в Канада издаването на кредитна карта е само срещу депозит тъй като в началото ти липсва всякаква кредитна история.
Tova ne e zadaljitelno da e taka.
Razbira se, ako iska6 kreditna karta o6te ot leti6teto - 6te triabva da e secured.
Ina4e naprimer na studentite davat lesno kreditni karti.
Osven tova ako ste tarpelivi sled 6 meseca do 1 godina mojete spokoino da si vzemate kraditna karta ot bankata v koiato imate smetka bez depoziti i drugi podobni. Parvata karta sigurno 6te e s nisak limit (500 - 1000 $), no pak e ne6to. Na vseki 6 meseca mojete da se obajdate da vi uveli4at limita.
таксите за чужбина са:
теглене от банкомат - EUR 2,50 + 1% върху сумата
плащане в търг. обекти - 0.5% върху сумата
годишна такса обслужване - 30 ЕUR
минимална месечна погасителна вноска 5% от употребената сума
Tezi taksi sa dosta visoki - umnojete po 1,43 (kursa na evroto spriamo CAD)

V canada takiva taksi niama, i v 90% ot slu4aite niama dori godi6na taksa za obslujvane.
Za smetka ma tova lihva ot 18-19% e normalna.

I drugo neudobstvo - tuk pla6tate v CAD, a kartata nai-veroiatno e v levove ili Euro. V momenta na pla6taneto niama da znaete kakav e kursa lev/cad ili euro/cad, a 6te go vidite 4ak na steitmenta. Ot canada mojete da transferirate samo cad ili usd po bankov pat, bankite drugi smetki ne predlagat. Tezi cad ili usd posle triabva da se smeniat za lev ili euro. Po tozi na4in sa6to se gubiat pari ot kursovi razliki.
месечната погасителна вноска може да се внася само от Бг, не може от чужбина. Което значи че аз трябва да изпратя пари от Канада на някой , пък той да ги внесе и т.н
Tova sa6to e goliamo neudobstvo - taksata za mejdunaroden bankov transfer e mejdu 30 i 50 CAD i otnema 5 biznes dena. S Western Union stava vednaga no pak e po-skapo.

S dve dumi spored men:
tazi karta izliza dosta soleno za ejednevna upotreba.
No ako imate vazmojnost da ia vzemete - vzemete ia no ia polzvaite samo v kraen slu4ai.
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

Oт личен опит казвам че не е точно така като казвате за "secured credit card", всичко е индивидуално. В момента съм с такава кредитна карта към Scotia bank, клиент на банката бях от година и половина и пак ми отказаха кредитна карта, нищо че работя и виждат чековете всяка седмица които влизат в сметката. След като кандидатсвах за "secured credit card" трябваше да чакам 1 месец одобрение,понеже на последната ми месторабота не бях повече от 6 месеца, и разговаряха със шефа ми. И накрая за сумата, сумата която гарантираш е $1000 + $200 за една година на които се начислява лихва :lol: . Това е моят личен опит.
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Мнение от pantata »

Leni написа:Oт личен опит казвам че не е точно така като казвате за "secured credit card", всичко е индивидуално. В момента съм с такава кредитна карта към Scotia bank, клиент на банката бях от година и половина и пак ми отказаха кредитна карта, нищо че работя и виждат чековете всяка седмица които влизат в сметката. След като кандидатсвах за "secured credit card" трябваше да чакам 1 месец одобрение,понеже на последната ми месторабота не бях повече от 6 месеца, и разговаряха със шефа ми. И накрая за сумата, сумата която гарантираш е $1000 + $200 за една година на които се начислява лихва :lol: . Това е моят личен опит.
Явно е индивидуално.
Аз си направих secured credit card към TD на 4 месец от идването ми в канада, като работех pizza delivery и така ме и записаха в банката - шофьор в пица. картата беше за 1000 долара (блокирани за 3 години). Картата дойде седмица след като бяхме в банковия клон да кандидатстваме.
След около година (вече имах нормална работа) се обадих и ми вдигнаха лимита на 3000 (без да блокират още пари). Казаха ако искам след 6 месеца да се обадя пак да го повишат още. Аз след около година си извадих друга карта без блокирани суми.
Иначе още като си слагахме парите в банката (на 2-рия ден след пристигането ни), банковата служителка ни предложи да си направим такива secured credit веднага. но ние решиме да почакаме първо да намерим квартира и т.н.
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

Polu4ih parvata si karta sled okolo 1 godina - ot Royal Bank, tam imam smetka. Ne sa se obajdali v rabotata, i ne e sas security deposit. Sled 1 mesec mi izpratiha o6te edna, bez dori da sam ia iskala.
Ta iavno naistina e individualno.

A li4noto mi mnenie e 4e 1 godina se prejiviava i bez kreditna karta. V na4aloto parite sa malko, osobeno ako ne raboti6, i za men be6e goliama suma da zatvoria 1000 dolara.
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Visa ot Bulbank

Мнение от 7George »

Имам такава карта, знам че работи като кредитна и дебитна в Канада, но в пределите на депозита който оставиш в Булбанк. Прочети си документите като ти я дадат, там всичко пише. Таксите наистина не са малки. Отделно не знаеш какъв е обменния курс от щатски в канадски долари.
Не си слагай всичките пари като имигрант в нея, а само определена сума, която би ти трябвала на първо време, докато си изкарате канадска кредитна Visa, а за това искат да си намериш работа. (Аз повечето пари ги носих кеш и в травел-чекове в джоба).
Проблеми: - Не си виждаш салдото от Канада;
- Несъответствие на личния адрес в Канада и билинг адреса ти в България;
- Не можеш да си смениш PIN-кода от тук.
Тук в повечето случаи можеш и кеш да плащаш.
При всички случаи такава карта помага в началото. Иначе тук работят и другите български дебитни карти (например на Hebrosbank), които имат знак Cirrus на тях.
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

bp_de написа:
Aries написа:10% никак не е много стига картата наистина да е на принципа на кредитните. И стига да не теглиш пари от нея...
Иначе тука ще ти издадат карта с 18% лихва.

Тукашните такива нямат такива........
1-тоя вапрос с кредитните карти го давкахме - но с 2 -3 изре4ения-
Aries - ами ако в някоея страна лихвата е 30 % то на фона на тия 30%18% в Канада е супер :D :D :D

тва дето тука6ните( канадските де ) нямат лихви .... :D :D :D

1 пример- я си представи 4е 10%от канадското население -да кажем 3 мил имат карти и са взели по 500 долара заем по такава карта- ами сте ре4е 4е за 1 месец тия дето са дали кредита -обсто са се бракнали с 1 500 000 000 - те са дали тия пари еи така -хората ги врастат и понеже няма лихви тия дето са дали кредита не полу4ават нисто :D :D :D зву4и много естествено нали - и излиза 4е Виса или мастеркард или които е да е там са балготворителна организация :D :D :D :D работят за без пари :D :D :D
като добавка сте кажа само -4е ползвателите на кредитни карти в северна америка маи са пове4е от 3милиона и бая от тях ползват кредит и пове4е от 500кад на месец :D :D :D
Има едно единствено условие да не плащаш лихви по кредитната си карта и то е - да погасяваш цялата й сума в срок (става въпрос за това, което е купено в търговската мрежа или заплатено като услуга). Това естествено не включва тегленето на пари в брой (моментална такса от 2.50 + лихва 18% от момента на тегленето до момента на погасяването).
Не знам от какво печелят Виза и Мастеркард, но определено не е от лихви начислени върху покупките (стига, както вече казах, тези суми да бъдат погасени до датата посочена в статемента).
Отгоре на това тези карти нямат годишна такса за обслужване и даже ти дават нещо за тяхното използване (от порядъка на 1% от сумата). Може да ти звучи странно, но е така. Предполагам имат друга изгода (я от самите търговци, я от хората, които задлъжняват по кредитните си карти и плащат минималната вноска...)
Заключено