
Трябва да ви използват по предназначение там ресурсите в Булгаристан! Ти очевидно за агитатор на хора не ставаш, що се мъчиш, не мога да разбера?

Pyrelight написа:Абе, Жорко, за времето, за което ги дращиш тия глупости, знаеш ли, колко стада ще си напасъл?![]()
Трябва да ви използват по предназначение там ресурсите в Булгаристан! Ти очевидно за агитатор на хора не ставаш, що се мъчиш, не мога да разбера?
06.02.2019
Брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението в София е над 30 000 лв., сочат последните обявени от НСИ данни. А именно размерът на БВП на човек ни дава възможност да сравняваме жизнения си стандарт с останалите държави, както и начина на живот в различните региони на страната.
На второ място по размер на БВП на човек от населението изненадващо се нарежда Стара Загора със 17 500 лв. като по този начин изпреварва редица по-големи градове в страната. Общината се стреми да привлича инвеститори, които дават високи заплати, а безработицата в Стара Загора е много ниска. През миналата година Стара Загора беше класирана на първо място в международна класация за инвестиционна дестинация в изследване, проведено то fDi Magazine - издание на Файненшъл Таймс. Индустрията в Стара Загора има двойно по-голяма роля за икономиката на областта от услугите, сочат данните на НСИ.
На трето място е София област с 15 500 лв. БВП на човек, което се дължи на близостта до столицата. Област Варна остава на четвърто място с БВП на човек от населението в размер на 13 800 лв. След това в класацията е Габрово с 12,3 хил. лв. БВП на човек, а челната шестица се допълва от Бургас с 12 200 лева. В Габрово бяха направени много инвестиции, а индустрията, също както в Стара Загора, има по-голяма роля от услугите.
Област Пловдив с 12,1 хил. лв. БВП на човек остава чак на седмо място, въпреки индустриалната зона край града, която привлича много компании. Оказва се, че стандартът на живот в столицата е точно два пъти и половина по-висок отколкото в Пловдив. А разликата между София и останалите по-малки градове е още по-голяма.
Всъщност освен попадащите в топ 7 има само още две области в страната, които могат да се похвалят с БВП на човек от населението по-голям от 10 хил. лв. Това са Враца (11,6 хил. лв.) и Русе (11,1 хил. лв.). Във всички останали области стандартът на живот е поне три пъти по-нисък отколкото в София.
Въпреки ръста на икономиката през последните години България остана на последно място в ЕС по БВП на човек от населението с 7300 евро. Това е четири пъти и половина по-малко от средното ниво за ЕС от 30 000 евро.
... необразованите хора, които работят нискоквалифициран труд.SFBG82 написа:Абсолютен факт е, че специалисти и образовани хора могат тук в България да си осигурят вече същия стандарт, като на Запад, .
Повтарянето на една мечта/лъжа 100 пъти не я прави истина. За справка погледни фактите за завода на VW.SFBG82 написа:Абсолютен факт е, че специалисти и образовани хора могат тук в България да си осигурят вече същия стандарт, като на Запад, а при някои професии и по-добър, респективно много от тези вече се връщат в България.
Но за съжаление миграцията ще спре когато тези с неквалифицирания труд започнат да получават по-високи доходи тук, защото там разликата си стои огромна. В България заплатите в тази сфера не стигат за нищо, докато в много западни държави стигат за някакво базово ниво на спокоен живот, макар и без лукс. Така че още малко трябва за да се обърнат трендовете.
Абсолщтно съм съгласен.SFBG82 написа:Абсолютен факт е, че специалисти и образовани хора могат тук в България да си осигурят вече същия стандарт, като на Запад, а при някои професии и по-добър, респективно много от тези вече се връщат в България.
Но за съжаление миграцията ще спре когато тези с неквалифицирания труд започнат да получават по-високи доходи тук, защото там разликата си стои огромна. В България заплатите в тази сфера не стигат за нищо, докато в много западни държави стигат за някакво базово ниво на спокоен живот, макар и без лукс. Така че още малко трябва за да се обърнат трендовете.
https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgari ... iya-873301"Ето коя е общината с най-висока средна заплата от 2178 лева - не е София!
Коя е общината с най-висока средна заплата в страната? Това е въпрос, на който няма как да намерите моментален отговор. Причината е, че данните за наети и заплати на ниво община у нас не се публикуват, а трябва изрично да се поискат от Националния статистически институт (НСИ). В регионален план коментарите обикновено се ограничават до заплати на ниво област, което въобще не е толкова информативно - вкарва в един кюп големия областен град и малката селска община, които са безкрайно различни.
Разговорът за регионалните неравенства е много по-точен, когато се води със знание на ниво община, предаде money.bg. Именно заради това, след като публикувахме общинската карта с безработицата за периода 2011-2017 г., днес публикуваме и интерактивната карта със заплатите по общини за 2017 г. Важно е да направим уточнението, че данни за общинските заплати през 2018 г. все още не са налични. От данните за страната обаче знаем, че средната заплата през 2018 г. се увеличава с около 10% спрямо 2017 г.
Това означава, че когато гледате общинските заплати в интерактивната карта, трябва да имате едно наум, че средната заплата в съответната община най-вероятно се повишава - ориентирът е ръст в рамките на около 10%. Факт е, че темпът на ръст ще е различен за отделните общини, но в общия случай може да се очаква всички да покачват средните нива - сравнението на 2017 г. спрямо 2016 г. потвърждава това. Общините с най-висока средна заплата в България не са големите областни центрове.
Лидерите по заплати са сравнително малки общини, в които има много големи работодатели - обикновено в енергетиката или добивната промишленост. Тези големи компании дават високи заплати и в същото време доминират тотално местния пазар на труда, тоест голяма част от работещите на територията на общината работят именно в тях. Това е толкова силно изразено в община Мирково, че това е единствената община за която нямаме данни за средна заплата, тъй като данните са конфиденциални.
Най-високата средна заплата в България за 2017 г. е регистрирана в община Челопеч - наличие на голяма добивна компания и съответно 2 178 лв. средна заплата за общината. След това са Козлодуй, с ядрената централа - 1 790 лв. средна заплата за общината, Раднево и Гълъбово, с големите компании в енергетиката, имат средни заплати от съответно 1 657 лв. и 1 610 лв. Веднага след тях са Пирдоп - с 1 562 лв. средна заплата (отново наличие на голяма добивна компания) и Девня - с 1 442 лв. средна заплата (силно изразен индустриален профил).
Столицата София се нарежда на 8-о място през 2017 г. със средна заплата от 1 433 лв. За разлика от много други икономически класации, тук община София няма как да бъде лидер, тъй като икономическият профил на столицата е много разнообразен и макар заплатите да са високи, те не могат да догонят средните нива на заплащане в някои малки общини, където огромната част то наетите са в енергетиката или добивната промишленост. Единствената друга община, която е и областен център, в топ 20 по заплати е Стара Загора (19-та позиция) със средна заплата от 1 021 лв. за 2017 г.
Отново, по-скоро индустриалният профил на Стара Загора води до по-високи нива на заплащане спрямо другите големи общини. Веднага след София в класацията идва Панагюрище (9-о място) със средна заплата от 1 285 лв. през 2017 г. Отново пример за община с голяма добивна компания, която излиза в челото. Другите примери в топ 20 вече включват общини с индустриален профил - обикновено близо до големия град и с развита индустриална зона.
Такива са Костинброд, Елин Пелин и Божурище, в близост до София, Суворово, Аксаково и Белослав, до Варна и Марица до Пловдив. Всички тези общини са със средна месечна заплата в рамките на 1 000 - 1 200 лв. за 2017 г. Общият поглед към общинската карта на заплатите позволява много ясно да се откроят както водещите икономически центрове, така и районите, които изпитват сериозни трудности. Разликите между Северна и Южна България също могат лесно да се видят. На юг се формират центрове с по-високи заплати около София, Пловдив и Стара Загора, а на следващо ниво и около Бургас.
Центрове, които са добре свързани и реално могат да си влияят положително. Към тези големи градове прибавяме и добивната промишленост в малките общини в Средногорието. На север единственият център на високи заплати около голям град е Варна. Другите примери, като Севлиево и Летница например, са хубави, но те не могат да повлияят в по-голям мащаб на картата на север. Това е и един от аргументите, които сме извеждали и преди, за регионалното развитие.
Проблемите на север не са просто наличието на обезлюдяващи се общини в Северозападна България, а липсата на силни икономически центрове, които да си влияят взаимно. Някои от големите градове на север като Плевен, всъщност губят хора и не предлагат високи заплати. Всъщност ако се вгледаме в картата, ще видим, че по-голям клъстер от общини с ниски заплати може да бъде намерен и на юг,особено около Благоевград. Преди година имаше дискусия защо заплатите в област Благоевград са толкова ниски и сравними с тези в област Видин. Общинската карта дава ясен отговор.
В община Благоевград заплатите не са чак толкова ниски, но ситуацията в съседните по-малки общини е силно влошена. По-малко от 1/3 от работещите в област Благоевград работят в областния център. Всички останали са в съседни общини, където заплатите са сред най-ниските в страната. Тази карта е само един пример затова как наличието и ясното представяне на данни на ниво община могат да обяснят множество процеси на регионално ниво. В случая ИПИ направи съвсем скромна инвестиция за да бъдат достъпни тези данни за всички.
За опустяване, опустява. Особено селата, след като твойта партия им ева мамата.agent Ozo написа:Нищо не опустява. Сменят се само обитателите. Е, името на държавата също може да се смени. Ама какво от туй. Българите са си живели добре и под името Източна Румелия.
Нали ти така разправяш.