Забележка: Обесването на Васил Левски - 6 февруари 1873 г. по стар стил, отговаря на 18 февруари, а не на 19 февруари по нов стил, твърдят историците.

И това какво променя?!myhata II написа:Забележка: Обесването на Васил Левски - 6 февруари 1873 г. по стар стил, отговаря на 18 февруари, а не на 19 февруари по нов стил, твърдят историците.
http://www.bolgari.net/sydyt_i_prisydat ... -h-99.html"През 1998 г., превеждайки отново наличните османотурски документи по делото “Левски” и ползвайки консултациите на най-добрите български юристи, написах монографията “АРАБАКОНАШКИЯТ ОБИР И ОБЕСВАНЕТО НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ – ДРУГАТА ИСТИНА”. В процеса на изследването с изненада констатирах, че моите предшественици – автори на трудове по темата (като цяло), всъщност са писали... свободни съчинения...
http://www.webcafe.bg/id_339903280"Но най-трогващо беше, когато го водеха с една каруца към бесилото и едно заптие му каза "ако не издържиш до там, дерета по пътя много" и тогава дякон Игнатий му каза "Да ти %#@ майката"!
ЗАЛАТА ИЗБУХНА в аплодисменти!!!
Духът на България беше тази нощ в зала 1 на НДК.
Василъ Левски (Дяконътъ). Черти изъ живота му
Захари Стояновъ, ПЛОВДИВЪ, 1883
„Не се рѫководихъ отъ никакви автори и правила:
святата истина ми бѣ знамето...”
Захари Стояновъ
Сепаратист и бандит, тръгнал да разваля рахатлъка на хората - това е съвременният образ на Васил Левски. Искаш, или не искаш, това е горчивата истина.Bistra написа:Дам, както е и факт, че Априлското въстание си е било един организационен провал, просто защото "изтерзаните" роби не са искали да си развалят рахътлъка и да се вдигат срещу "дивите малоазиатcки варвари". Това пише ли го в учебниците от 1990, я ме открехни като по-вещ?
Захари Стояновъ - Василъ Левски (Дяконътъ). Черти изъ живота му, ПЛОВДИВЪ, 1883, глава 11, стр. 97 написа:Никому не се надѣвайте, — говорѣше той. — Ако ние не сме способни сами да се освободимъ, то значи, че не сме достойни да имаме и свобода; а който ни освободи, той ще направи това, за да ни подчини отново въ робство…
България е освободена от турското робство или от османското присъствие още на Цариградската конференция през декември 1876 г. Тогава се взема решение да се създадат две автономни области, което по-късно се осъществява на Берлинския конгрес. А поводът е именно Априлското въстание и неговото потушаване с множество жертви. Така, че въстанието може да се счита успешно, защото целта му е именно тази- да накара Великите сили да признаят някаква автономия на земите, населявани с българи. А Руско-турската война през 1877-1878 година е десетата поред война между двете империи. И причините за нея са съвсем други, освобождението на българите е само повод за войната.
По това време българите са били около 3 милиона в Османската империя с население около 30 милиона. Българите не са имали редовна армия въоръжена с модерни за тогава оръжия. С калпави кремъклийки и черешови топчета няма как да победиш редовна и добре въоръжена армия с модерни пушки и оръдия. Българите не са имали шанс да победят сами Османската империя и техните водачи са го съзнавали. Целта на въстанието е именно да накарат Великите сили да се намесят и да помогнат да се даде автономия на населените с българи територии.MrGeek написа: ↑Пон Фев 20, 2023 12:34 amЗахари Стояновъ - Василъ Левски (Дяконътъ). Черти изъ живота му, ПЛОВДИВЪ, 1883, глава 11, стр. 97 написа:Никому не се надѣвайте, — говорѣше той. — Ако ние не сме способни сами да се освободимъ, то значи, че не сме достойни да имаме и свобода; а който ни освободи, той ще направи това, за да ни подчини отново въ робство…