US работна виза

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: US работна виза

Мнение от umeiko »

Бре, всеки ден научавам нещо ново :)
Иначе, едно огромно предимство на TN пред H1B дето никой не го казва е че TN се изкарва веднага, и то от граничният полицай. H1B се изкарва минимум след 3 седмици, след интервю с консула, хамериканският, и то ако има свободен час, което значи че ако е зает............
А "депендънт" също минават през интервю с консула.
И най сладкото, консула е специалист по бърникане в раните и откриване на пробойни във вашата виза, докато граничният полицай работи от 9-5, и въобще не му се занимава с разни......мигрантчета.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: US работна виза

Мнение от pumpy »

umeiko написа:Бре, всеки ден научавам нещо ново :)
Иначе, едно огромно предимство на TN пред H1B дето никой не го казва е че TN се изкарва веднага, и то от граничният полицай. H1B се изкарва минимум след 3 седмици, след интервю с консула, хамериканският, и то ако има свободен час, което значи че ако е зает............
А "депендънт" също минават през интервю с консула.
И най сладкото, консула е специалист по бърникане в раните и откриване на пробойни във вашата виза, докато граничният полицай работи от 9-5, и въобще не му се занимава с разни......мигрантчета.
Личен опит: изкарана ТN на мексиканската граница през март, работата започва през април, след това се наема адвокат, той кандидатства за смяна на статута от ТN на Н1В, през септември същата година се получава по пощата Н1В. Поради простата причина, че канадците нямат нужда от виза, няма никаква среща с никакъв консул. Когато преди няколко месеца си смених личната ТN на Н4, това стана на летището в Денвър на връщане от ваканция от Исландия. Усмивка на уста, молба на гишето да получа нов статут на Н4, минаване през имиграционните за 5 минути, small talk (действието се развива на 4th of July) за fireworks and BBQ и статута ми става Н4.
От тогава съм се прибирал в Денвър няколко пъти и един от тези влизания ми дадоха В1/В2 защото си нямах работа да му кажа, че си отивам във ваканция :o . Оказа се, че ваканция е едно, да не работиш един месец и да си при семейството си е съвсем друго. Добре, че видях какъв печат ми сложи в паспорта, та му казах веднага "а, много моля на мен ми трябва Н4" и той го смени.
И опита ми от мексиканската граница: ходил съм там 4-5 пъти, защото ми е било по близко с кола за цялото семейство, когато живеехме в Аризона. Обикновенно съм се явявал на границата вечер към 11-12 часа ( ходили сме след работа и като сложиш карането и ето ти полунощ) Граничарите там се занимават по цял ден с мексиканци и като видят канадци са невероятно мили и сръчни в работата си - цяло удоволствие да минаваш граница в тези условия :)
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: US работна виза

Мнение от umeiko »

Pumpy, тука бъркаш двата щата. Не ти се е наложило среща с консула не защото си канадец, а защото си си променял статуса :)
Я ми кажи след като си смени статуса на H1B, излиза ли извън щатите докато още си бил на работа? Или излезе чак като ти свърши работата.
Та докато си в щатите, легално, с легален статус, можеш колкото си искаш пъти да си удължаваш визата, да я сменяш от TN -> H1B -> TN ->H1B ->TN....... без да ти се налага да излизаш от страната. И всичко да се движи само по документи, пратени до имиграционните.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: US работна виза

Мнение от pumpy »

umeiko написа:Pumpy, тука бъркаш двата щата. Не ти се е наложило среща с консула не защото си канадец, а защото си си променял статуса :)
Я ми кажи след като си смени статуса на H1B, излиза ли извън щатите докато още си бил на работа? Или излезе чак като ти свърши работата.
Та докато си в щатите, легално, с легален статус, можеш колкото си искаш пъти да си удължаваш визата, да я сменяш от TN -> H1B -> TN ->H1B ->TN....... без да ти се налага да излизаш от страната. И всичко да се движи само по документи, пратени до имиграционните.
Жена ми си смени от TN -> H1B в щатите и след това е излизала доста пъти и влизала на новия статус H1B без да се е виждала с консул и без да има виза в канадския си паспорт, защото такава не съществува. И до ден днешен си работи на H1B, а аз съм на Н4, без никой от нас да е ходил на никакво интервю и да има каквато и да е виза в паспорта. Аз лично пътувам извън щатите всеки месец, че понякога и по два пъти в месеца.
Аз лично съм сменял TN -> H4 на границата без да съм виждал никакъв консул.

Сега ти ми кажи две неща:

- бил ли си някога на работна виза, каквато и да е КАТО канадец, с канадски паспорт ?
- какъв документ ти издава въпросния консул след интервю за работна виза, при положение, че канадците не получават/нямат нужда от виза за работа ?

И моля много ясно в последното изречение да не се бъркат понятията виза и статус. Това са две различни неща. От виза нямаме нужда, но от статус имаме като канадци;
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: US работна виза

Мнение от umeiko »

На мене като ми смениха визата от TN на H1B, първо никаде, ама абсолютно никъде на моя паспорт не беше отразен тази промяна. Второ, от мойта фирма изрично ме предупредиха че ако излизам от страната, трябва да си договоря предварително час при хамериканският консул, което трябва да стане поне 1м предварително, и да съм готов да стоя извън щатите поне 3 седмици в най добрият случай. Сега дали ме излъгаха не знам, но че фирмата е голяма, и имиграционният им отдел е голям, това също е вярно.
А що се отнася дали въобще съм работил в щатите, този въпрос питай админите, те могат да ти кажат последните две години какво показват логовете на сървъра.
А това че от 2013г всички визи влизания и излизания от страната се отразяват по електронен път, и че си има специален сайт на който това може да се провери, като какъв ти е текущият статус и докога, е съвсем отделен въпрос. И въпреки всичко, в паспорта продължава да ти удрят печата, който е де факто твойта виза.
А ако твоят паспорт е чист и девствен....е не знам, аз съм от грешниците, печат то печат майно ле, хайдук до хайдука :)
И последно, от работна виза нямаш нужда само ако си посетител. Ако работиш, имаш нужда от работна виза. Не знам защо това става тема на спор....но карай да върви.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: US работна виза

Мнение от pumpy »

Ние не спорим, а споделяме различен опит. Моя е описан подробно в постовете ми.

Печати има при всяко влизане, виза НЯМАМ нито една, среща с консул с канадски паспорт НИКОГА, сменяли сме си статута с жена ми около дузина пъти общо. Поради естеството на работата ни, никога не сме работили за големи компание с HR отдел, камо ли с имиграционен такъв. Всичко по TN визите съм си го движил сам, по Н1В го е правил имиграционен адвокат, който всеки път ми прави впечатление, че нищо не разбира, защото видимо масово клиентите са им от страни, които изискват визи, а не основно канадци.
Жена ми и до ден днешен си пътува с Notice C-797 с който и е сменен статута от TN на Н1В вътре в щатите. Аз даже и такъв документ нямам - пътувам си без нищо, само на границата им казвам всеки път, че искам Н4 и нямам проблем. Последния път имиграционната ме попита къде са ми документите за Н4, аз и казах, че нямам никакви такива и това беше всичко.

Ако и когато работиш в САЩ като канадец НЯМАШ нужда от виза, имаш нужда от статут, който ти разрешава работа:

http://canada.usembassy.gov/visas/infor ... visas.html"
In almost all circumstances, Canadian citizens do not require visitor, business, transit or other visas to enter the United States, either from Canada or from other countries. However, some exceptions exist:

treaty traders (requires E Visa)
foreign citizen fiancé(e)s (K-1 Visa), as well as the fiancé(e)'s children (K-2 Visa)
a U.S. citizen's foreign citizen spouse traveling to reside in the U.S. while awaiting final completion of the process of immigration (K-3 Visa), as well as the spouse's children (K-4 Visa)
spouses of lawful permanent residents (V-1 Visas), as well as the spouse's children who are traveling to reside in the U.S. while awaiting final completion of the process of immigration (V-2 Visas)
non-immigrants travelling to the United States for work (Non-Immigrant Visas), including:
foreign government officials (A Visas), if entering the U.S. for temporary or permanent assignment
officials and employees of international organizations (G Visas), if entering the U.S. for temporary or permanent assignment
NATO officials, representatives, and employees, only if they are being assigned to the U.S. (as opposed to an official trip)
Не е честно някой да се забута на интервю за виза, при положение, че такава не му трябва, освен ако не иска да се пОти пред консула и да плаща за това.
melissa
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 26, 2007 5:56 am

Re: US работна виза

Мнение от melissa »

"non-immigrants travelling to the United States for work"

Това не е ли изключение, потвърждаващо факта, че ти трябва виза?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: US работна виза

Мнение от pumpy »

melissa написа:"non-immigrants travelling to the United States for work"

Това не е ли изключение, потвърждаващо факта, че ти трябва виза?
Не, изречението е следното:
non-immigrants travelling to the United States for work (Non-Immigrant Visas), including:
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: US работна виза

Мнение от grozdan »

Интересна тема :)

pumpy, имам няколко прости въпроса като за мойто интелектуално ниво:

1. ако канадски гражданин се сдобие с TN статут, може ли докато е в Щатите да се смени на H-1B, за други 3 години преди изтичането на TN-a?
2. при положение, че двата статута са nonimmigrant, може ли да се сменят преди изтичането на съответния по следния начин: TN -> H-1B -> TN -> H-1B? Доколко време може да се удължава престоят така?
3. съпругата/съпругът на притежателя на TN може ли да кандидатства за свой собствен TN или H-1B статус по време на H4?
4. TN и H-1B задължават ли те да работиш само и единствено за една компания или може да си сменяш работата както ти е кеф?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: US работна виза

Мнение от pumpy »

grozdan написа:Интересна тема :)

pumpy, имам няколко прости въпроса като за мойто интелектуално ниво:

1. ако канадски гражданин се сдобие с TN статут, може ли докато е в Щатите да се смени на H-1B, за други 3 години преди изтичането на TN-a? може
2. при положение, че двата статута са nonimmigrant, може ли да се сменят преди изтичането на съответния по следния начин: TN -> H-1B -> TN -> H-1B? Доколко време може да се удължава престоят така? доколкото знам Н1В може да го имаш за 6 години макс. Дали тези 6 се броят за цял живот или наведнъж, не знам. Ако искаш обаче можеш да имаш TN за практически неограничен брой пъти по 3 години, там лимит няма.
3. съпругата/съпругът на притежателя на TN може ли да кандидатства за свой собствен TN или H-1B статус по време на H4? може, аз бях така година и повече на мой собствен TN
4. TN и H-1B задължават ли те да работиш само и единствено за една компания или може да си сменяш работата както ти е кеф?
TN се издава от определена компания и можеш да работиш само за нея. Можеш да имаш едновременно няколко парт тайм TN, съответно за няколко компании, но за да почнеш работа за ново място, трябва да отидеш или до граница или да поискаш смяна на статут по пощата за около 90 дни. За Н1В не знам как се сменят и дали може работотдатели.
За мен лично Н1В идва тогава и само тогава, когато искаш да станеш имигрант. Това разбира се ако изобщо имаш право на НАФТА. Ако нямаш, тогава все едно нямаш избор
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: US работна виза

Мнение от grozdan »

pumpy написа:
grozdan написа:Интересна тема :)

pumpy, имам няколко прости въпроса като за мойто интелектуално ниво:

1. ако канадски гражданин се сдобие с TN статут, може ли докато е в Щатите да се смени на H-1B, за други 3 години преди изтичането на TN-a? може
2. при положение, че двата статута са nonimmigrant, може ли да се сменят преди изтичането на съответния по следния начин: TN -> H-1B -> TN -> H-1B? Доколко време може да се удължава престоят така? доколкото знам Н1В може да го имаш за 6 години макс. Дали тези 6 се броят за цял живот или наведнъж, не знам. Ако искаш обаче можеш да имаш TN за практически неограничен брой пъти по 3 години, там лимит няма.
3. съпругата/съпругът на притежателя на TN може ли да кандидатства за свой собствен TN или H-1B статус по време на H4? може, аз бях така година и повече на мой собствен TN
4. TN и H-1B задължават ли те да работиш само и единствено за една компания или може да си сменяш работата както ти е кеф?
TN се издава от определена компания и можеш да работиш само за нея. Можеш да имаш едновременно няколко парт тайм TN, съответно за няколко компании, но за да почнеш работа за ново място, трябва да отидеш или до граница или да поискаш смяна на статут по пощата за около 90 дни. За Н1В не знам как се сменят и дали може работотдатели.
За мен лично Н1В идва тогава и само тогава, когато искаш да станеш имигрант. Това разбира се ако изобщо имаш право на НАФТА. Ако нямаш, тогава все едно нямаш избор

Благодаря!
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: US работна виза

Мнение от jet »

Мерси pumpy, много полезна информация!
Сега остава да прилъжа някой американец да ме вземе на работа, че нещо се ослушват.
melissa
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 26, 2007 5:56 am

Re: US работна виза

Мнение от melissa »

Hякой ползвал ли е имиграционен адвокат, да сподели опит и евентуално цени (дали си струва)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: US работна виза

Мнение от pumpy »

melissa написа:Hякой ползвал ли е имиграционен адвокат, да сподели опит и евентуално цени (дали си струва)
Initial H-1B (if never applied before or was cap exempt before)
Atty Fees
1850
Standard Costs
130
Subtotal
1980
Filing Fees
1980
Employer is mandated to pay filing fees and should be paying attorney fees as well
Fraud Fee
500
Training Fee
750
I-129 Fees
325
Subtotal
1575
Total
$3,555
Special Costs
Credential Evaluation (150-500 - depending on how fast needed and the type requested)
Prevailing Wage Request (85-150 depending on how fast needed)
Prem. Process Filing Fee
1,225
NOT Required unless need expedite service (15 days); Any party can pay
H-1B Processing for Each Dependent (H-4)
Atty Fees
$250
Employer is not required to pay for family visas or legal status
Filing fee if in US
$290
Fees at Embassy
To be paid in local currency at embassy
GRAND TOTAL
4,095
melissa
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 26, 2007 5:56 am

Re: US работна виза

Мнение от melissa »

Мерси pumpy, хич не е малко, но пък спестява доста време и недоразумения предполагам. Друго, което се чудя... ако всички dependents са канадци, не виждам смисъл от H4, но то това не е толкова важно така или иначе. Pumpy, може ли да ми дадеш координати на този адвокат/адвокатска кантора, които цитираш по-горе
Публикувай отговор