Развод в чужбина

Само за полезни връзки
Заключено
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Развод в чужбина

Мнение от bgmontreal »

Често срещано явление в практиката е лица с българско гражданство, живеещи в чужбина, да направят постъпки, за прекратяване на бракът им чрез развод съобразно разпоредбите на законодателство на държавата, на чиято територия съпрузите постоянно пребивават.
Съгласно разпоредбите на българското законодателство макар, че бракът им е прекратен съгласно местното законодателство (на чуждата държава), той продължава да бъде валиден в Република България и е необходимо да се направят й допълнителни постъпки от вече “бившите” съпрузи, за регистриране на това обстоятелство, и в Република България.
Процедурата по признаване на чуждестранно съдебно решение относно прекратен брак чрез развод, започва по искане на заинтересованата страна респективно по молба и на двамата съпрузи. За започване на производството е необходимо да бъде внесена държавна такса, която се определя съобразно правилата на чл.55 от ГПК. Към молбата за признаване на чуждестранно съдебно решение задължително трябва да бъдат приложени заверени с апостил:
- препис от съдебно решение на съответният чуждестранен съд, че бракът между съпрузите е прекратен чрез развод, както и
- заверено с апостил съдебно удостоверение, от постановилият съдебното решение, за прекратяване на бракът съд, че същото е влязло в законна сила и не подлежи на обжалване. **
Компетентният съд, по производствата по екзекватура е Софийски Градски Съд и никой друг съд в Република България не може да разгледа дело за признаване и допускане изпълнение на чуждестранно съдебно решение.
Трябва задължително да се отбележи, че производството за признаване на чуждестранно съдебно решение би било обречено на неуспех, ако ответникът – български гражданин не е взел участие в делото и няма доказателства, че му е била връчена поне една призовка за явяването му по него.Не е възможно също така да се иска признаване на акт на административна институция. В някои страни бракът между съпрузите може да бъде прекратен и по административен ред (пр. от кмета на населено място), като по отношение на такъв административен акт производството по екзекватура е недопустимо.

* Текстът в статията е разработен така, че тя да бъде достъпна и разбираема за хората които се интересуват от производството по признаване и допускане изпълнение на чуждестранно съдебно решение.

** Заверените с апостил документи трябва да бъдат легализирани от лицензирана преводаческа агенция и задължително да бъдат заверени и в Министерство на външните работи на РБ – съгласно императивната разпоредба на чл. 305, ал.1, б. “а” от ГПК.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
OCKAP
Мнения: 67
Регистриран на: Чет Мар 25, 2004 11:28 am

Въпрос

Мнение от OCKAP »

Горепосоченото, означава ли, че един български гражданин може законово да си живее спокоино женен за друг съпруг(а) в другата държава, там където му е признат развода?

И ако отговорът е "да", според българското законодателство, чии са децата от "новия" брак, след като той не може да бъде признат в България (доколкото знам един българин не може да има два брака по едно и също време)?
Заключено