jovani написа: Между другото 10 000 лева на месец в Плевен са все едно 6-цифрен месечен доход в Калгари. Трудно можеш да ги изхарчиш.
Луд умора няма, а аз се уморих за разлика от теб.
Между другото в Плевен не остана нищо от администрацията и от нея става въпрос за неколко "бивши другари" в София - единици от стотици.
Между другото - цените и в Плевен и в София са по-високи от тези в Калгари, като се изключат цените на жилища, алкохол и цигари. Те обаче са около два-три пъти по-високи в Калгари, а не десет.
Цените на бензина обаче в Плевен и София са около два пъти по-високи от тези в Калгари.
Това за цените. Сега сравни медианния доход в Плевен и в Калгари.
"Бизнес модела" им ми е пределно ясен, но не смятам да го дискутирам с дървени философи, където и да било.
Той няма нищо общо с бизнес всъщност. Нещо все още капе от неколко сондажа вече 50 години, че и кусур. Останалото е далавера и данъчна измама. Превъртат няколко десетки милиони на година само за "търсене", а от 15 години квото са сондирали е сухо.
Това да е загинало навсякъде другаде по света още на втората година.
Казах ти да се сопреш малко и да спреш да пишеш неща от които не разбираш и да скачаш насам натам.
Никой не е казвал, че всичкото производство в България е пране на пари, но основно е доминирано от подобна сива икономика във всички сектори и аз ти дадох конкретен пример за нещо съвсем дребно.
"Бизнес модела" навсякъде е подобен - независимо дали става въпрос за Лукойл на Златев, топлофикациите и фирмите на Ковачки за когото държавата преди месец "откри" че и дължи повече от 100 милиона данъци и такси. И така нататък до най-дребния "бизнес" който лъже на дребно разбира се.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.
Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Данъчният (к)рай на Ковачки Държавата откри най-големия си длъжник. Но трябва да докаже, че акцията не е изолирана
Ако трябва само с графика да бъде представен моделът "Христо Ковачки", той би изглеждал така: преди десет години той пазаруваше държавни енергийни фирми на едро, основно с банкови заеми. После схемата се разрасна и към Сърбия. Но възходът му бавно започна да замира през последните години и той спря да трупа нова собственост.
А от тази седмица вече официално Ковачки е най-големият данъчен длъжник. Националната агенция за приходите съобщи, че 37 свързани с него фирми имат да плащат на бюджета 100 млн. лв. данъци и осигуровки.
Размерът на дълга е рекордно голям. И не е само това.
Ковачки има проблеми и с още няколко държавни институции. Той е с присъда на първа инстанция за ДДС измами (която обжалва), министерството на икономиката му търси милиони за неплатени концесионни такси (виж прикачения файл), агенцията за следприватизационен контрол - за неизпълнени договори, сделките му в Сърбия са атакувани една след друга от държавата пак заради неизпълнени обещания, комисията "Кушлев" запорира прякото му имущество...
Сега голямото предизвикателство към държавата ще е да докаже, че не става въпрос за изолирана акция срещу някой изгубил политическия си гръб и че ще има аналогични действия спрямо всички големи длъжници на бюджета.
.... http://www.capital.bg/politika_i_ikonom ... _kovachki/"
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.
Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Историята с Ковачки тръгна от един кратък анонс, че НАП ще поиска фалит за едно от дружествата в групата - "Охрана и минна сигурност". Но с новината дойде и по-едрата картина - проверката е обхванала 37 фирми и общото задължение е 100 млн. лв. Имена не бяха разгласени - заради данъчно-осигурителната тайна. Близки до агенцията източници обаче казаха, че в списъка на длъжниците фигурират някои от големите му дружества като "Брикел", мините в Перник и Бобовдол. С по-малки суми, но пак сред проверените, били приватизираните ТЕЦ "Марица 3", още няколко въглищни мини, топлофикации, ремонтни дружества и др. Официално потвърждение на тези имена естествено няма.
Справка в Търговския регистър показа, че повечето от тези дружества работят на загуба и в отчетите им фигурират милионни задължения за данъци и осигуровки (виж таблицата), като естествено част от тях може да е вече платена, но може пък и да са се увеличили. Например от запорно съобщение от този август става ясно, че НАП търси от "Охрана и минна сигурност" 2.7 млн. лв. (според финансовия отчет за 2010 дружеството има задължение за данъци и осигуровки от 2 млн. лв.). Дългът е натрупан за периода 2006 - 2010 г. и е както по ревизионни актове за корпоративен данък, данък върху доходите на физическите лица и осигурителни плащания, така и по доброволни декларации за дължими пенсионни и здравни вноски. В същото време компанията има НУЛА лева приходи от дейността през 2010 г., натрупана загуба от 4 млн. лв. от предходни години и отрицателен финансов резултат за 2010 г. от 754 хил. лв. Активите на дружеството са едва 15 хил. лв., а капиталът е 5 хил.
В този случай, изглежда, данъчните ще са затруднени да съберат каквото и да е. Освен това "малка" подробност е, че и този път акцията не е директно срещу Ковачки. Той е учредил компанията през 2003 г. и за кратко е бил неин собственик, но после дружеството е прехвърлено два пъти и сега се води на Володя Вълчев. Иначе фирмата си остава на класическия за групата адрес - софийската индустриална зона "Орион", ул. 3020.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.
Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Ключовото съобщение е, че има и още 36 компании с едри задължения към бюджета. "Разглеждаме всички дружества в група, тъй като между тях съществуват парични транзакции и те се управляват от хора, които считаме, че са свързани по някакъв начин. И най-притеснителното е, че задълженията не се погасяват", каза пред БНТ Димана Митева, зам. изпълнителен директор на НАП.
Събирането на информация за групата е отнело около три-четири месеца, твърдят от агенцията. На пръв поглед срокът изглежда странно дълъг. Но казусът не е толкова плитък - повечето компании не се водят директно на Ковачки. Те са собственост на негови служители, далечни роднини, а отскоро и на офшорни фирми от Сейшелите. Фирмите формално не изглеждат свързани, макар че най-често са регистрирани във въпросната зона "Орион" и отговарят на едни и същи телефони. Публично Ковачки се асоциира с повечето купени енергийни фирми най-малкото защото лично присъстваше на приватизационните търгове. Традиционното му обяснение е, че е консултант, но никога не конкретизира на кого точно.
Въпреки това, ако не плати бързо, Ковачки ще загуби част от "консултираните" от него дружества или поне от активите им. За по-голямата група НАП вероятно ще опитат директни продажби, като през това време впишат възбрани върху имущество и запори върху сметки и дялове (за някои компании това вече е направено).
Преглед във фирмените досиета обаче показва, че много от фирмите в групата нямат налични пари към края на миналата година и почти не разполагат с активи. Има и друго затруднение - дружествата имат дългове към банки - основно към "Първа инвестиционна" и "Общинска" (в която фирми, свързани с Ковачки, са с блокиращ дял). Така в някои от случаите вероятно НАП ще поиска откриване на процедура по несъстоятелност. Засега по неофициална информация по пътя към фалита ще тръгнат още четири компании. Проблемът е, че при продажба данъчните и осигурителните вземания се удовлетворяват след тези на обезпечените кредитори. Така събирането на данъците от тях може да е символично.
Част от 100-те милиона са пенсионни и здравни осигуровки и данъци върху възнаграждения на служители, които са декларирани, но не са платени. Източници от приходната агенция обясняват, че съществена част е открита при ревизии през последните 3-4 месеца, като става въпрос за актове по всички възможни данъци. Корпоративният вероятно е малко, тъй като повечето от дружествата в групата от години работят на загуба или на символична печалба, показва справка в отчетите на фирмите от групата.
От обясненията на PR-а на Ковачки Деси Филипова стана ясно, че вероятно за някои от фирмите има споразумение за разсрочване. Но няма информация откога е и кой директор на НАП се е съгласявал. Много вероятно е, тъй като давността е петгодишна, това да е правил точно Красимир Стефанов. Неговите правомощия обаче са ограничени по закон - директорът има право да разсрочва данъчни задължения до 700 хил. лв. и въобще не може да подписва разсрочване на осигуровки. Няма и информация дали споразуменията са изпълнявани. Източник, близък до приходната агенция, обаче обясни, че "ако едно дружество се договори и започне да плаща, то веднага друго от групата се е превръщало в некоректен платец".
Пак по неофициални данни от месец май до средата на септември дългът почти се е удвоил. Без да има право да дава цифри заради данъчната тайна, това беше потвърдено пред "Капитал" и от Димана Митева: "Има налице влошаване на данъчното поведение."
Така излиза, че все пак някакви действия са предприемани и през предходните години, но явно недостатъчни. Източник, близък до НАП, каза, че мерки като запори на банкови сметки и възбрани върху имущество са започнати да бъдат налагани още от средата на 2009 г. (период, съвпадащ с падането на правителството на тройната коалиция). Сегашната сума от 100 млн. лв. е дошла обаче след скорошната офанзива на масови проверки, при които били открити и нови големи задължения.
Самият Ковачки запази пълно мълчание. В понеделник вечер PR-ът му Десислава Филипова не отрече за съществуването на дълг, но каза, че той трябва да бъде гледан в контекст: колко е голямо предприятието, има ли погасителен план, колко данъци са внесени доброволно.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.
Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
От предстоящите публични продажби на имущество ще стане напълно ясно кои са над 30-те дружества длъжници. Раздвижването около тези фирми може да събуди и някои доставчици да предприемат действия. Затова групата е заплашена от едро сътресение. Кризата и липсата на свободни капитали може да направи продажбата на активи трудна. Но поне може да докаже, че приходната агенция работи активно за събирането на скритите и забавени данъци и осигуровки.
Друго развитие, което може да се очаква, е групата от 37 фирми да нарасне. Причината е, че мрежата от фирми, свързани с Ковачки, обхваща почти 100 компании (ако се броят регистрираните в зона "Орион" и свързаните с тях дружества) и данъчни служители вече говорят за разширяване на кръга.
Извън новината, че данъчните са решили да започнат да притискат и едрите длъжници, историята с Ковачки повдига и три ключови други въпроса. Ако част от дълга наистина датира от 2007-2008 г., защо НАП не се е задействала по-рано. И друго - ако след Ковачки не последва никой друг, ще излезе, че държавата просто си е набелязала един длъжник и се е разправила с него. Затова в близките месеци е нужно да се чуят и още случаи на големи нередовни платци. Така ще укрепне усещането, че машината се е задействала, и всеки ще разбере, че данъци трябва да се плащат. И трето, съвсем не на последно място, държавата трябва да изпипа добре акцията "Ковачки - длъжник" и да събере максимално голяма част от 100-те милиона, защото, ако се провали, неплащането на данъци може да получи неочакван стимул. Точно тук ще е най-голямото изпитание за управляващите - да докажат, че освен да констатират, могат и да действат ефективно.
Стига обаче в предизборната ситуация да не ги притесни някоя добре организирана стачка (според различни информации в дружествата на Ковачки работят между 10 и 20 хил. души), тактика, която длъжникът и друг път е ползвал успешно.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.
Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Вярвам, че наистина си се поуморил, особенно след последната тирада.
Ами какво да ти кажа - капитализъм, човека се е възползвал от неуредеността в законите и контролът.
След този прецедент ще има промени и подобни номера ще минават по-трудно - също както въвеждането на застраховки по депозитите след фалита на банките.
Когато в един момент няма да могат да източват банките, ще започнат да източват акционерите, както се случва в Канада и САЩ - например акционерите на Америкън Еърлайнс, които не са имали вътрешната информация да се отърват от инвестицията си навреме.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...