Привет Евги
Незнанието тук се наказва тежко. Но днес имаш късмет. Все още хишниците не са излезли от бърлогата. Имам едно лично мнение – тази процедура в по-голямата си част съществува заради жените, защото те са тези, които си дават „зор”.
Сега ще се опитам да ти „преразкажа” с няколко изречения форумът.
Умишлено избягвам темата за работната виза. Тя е по-скоро изключение, отколкото практика. Изключителен е качеството, което трябва да притежаваш за да разчиташ на работна виза. А изключителен е само Калифорниеца / това не е за теб, който трябва ще го разбере – без лоши чувства/.
Две са основите процедури за емиграция в Канада, освен тях има и различни провинциални процедури. Федерална процедура и процедурата на провинция Квебек са основните.
Федерална процедура – най-важното, което трябва да знаеш за нея – Има списък от 29 професии, като трябва да притежаваш поне 1 година трудов стаж по една от посочените професии за последните 10 години. Това е ограничителен критерий, тоест можеш да участваш, само ако имаш трудов стаж по професия от списъка. А тук е и самият списък
http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/ ... ctions.asp"
В рамките на една календарна година, която се занулява на 1 юли следващата година, се приемат 10 000 молби. За всяка от тези професии си има квота, която се запълва с подадените молби. Единственото изключение от това правило е наличието на валидна оферта за работа от канадски работодател.
Това е само за обща култура.
Сега ще се опитам да систематизирам информацията свързана с процедурата на провинция Квебек. Тук по-голямата част от участниците във форума биха те посъветвали да подадеш документи по тази процедура. Тази процедура изисква – френски език, търпение, финанси, постоянство и подкрепа, разбиране в семейството. Не бива да се забравя и времето като инвестиция в тази процедура. Никой не може да се ангажира с точни и конкретни срокове, но ако вземем за база последната сесия бихме приели за премлив един период от 2 години от подаването на документите до получавенето на визите.
Както вече знаеш официалният език в провинция Квебек е френския. Затова комплектовката на документи и бъдещото интервю се извършват на френски.
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/index.html" - това е официалният сайт за емиграция в Квебек. Там имаш възможност да промениш езиковите настройки на английски за да бъде по-разбираемо за теб.
http://www.form.services.micc.gouv.qc.c ... ageCode=fr" – тук можеш да направиш тест, който да ти покаже дали покриваш критериите за селекция за Квебек.
Тестът не е ангажираш, но ти показва дали покриваш критериите за селекция.
http://www.go-to-quebec.net/"
http://legalimmigrationtocanada.com/"
това са два сайта с информация за емиграция в Квебек адаптирани на български език.
Предупреждавам те, че там информацията не е актуализирана, но те съдържат есенцията на процедурата и можеш да придобиеш представа за това, какво ти предстои.
http://wiki.bgcanada.com/index.php?titl ... 0%B8%D1%8F"
това е от Уикипедия. Тук е мястото да благодарим на създателите. Има доста информация, която да ти помогне да придобиеш увереност и да започнеш процедурата.
http://www2.publicationsduquebec.gouv.q ... PI-3-1.pdf"
това е официалният гид за емиграция в Квебек. За съжаление го има само във вариант на френски. Но това е официален източник с актуална информация и изисквания към кандидатите.
Ще се опитам да систематизирам процесът на процедурата.
Първото което се изисква от теб е да подготвиш пакет с документи, които да изпратиш в канадското посолство във Виена.
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... ments.html"
тук е пълният списък с документите, които трябва да подготвиш. Документите са нотариално заверени и преведени на френски от заклет преводач. Таксите за разглеждане на твоята молба към момента са – 851 канадски долара за цялото семейство. Груба сметка показва, че при теб таксите заедно с преведените и заверени документи формират един първоначален разход от приблизително 2 000лв. След като изпратиш документите във Виена в рамките на няколко месеца /никой не може да се ангажира с точен период/ ще получиш така нареченото акюзе, тоест отваряне на твоето досие, покриване на разходите по разглеждането на твоята молба и оценка на твоята кандидатура. Ако досието ти е пълно и няма основание за искане на допълнителни документи или отказ, следва покана за интервю и дата за интервю, което се провежда в повечето случай в София. След успешно интерво следват – документи до Букурещ, получаване на баркодове, медицински изследвания, покана за визи и получаване на визи. Тук искам да ти подскажа нещо, което не е тайна, но не бих желал да се коментира. След като получиш виза вратата на цяла Канада е отворена за теб – надявам се ме разбираш какво искам да ти кажа.
Ключът към успеха се нарича френски език. Искам да те уверя, че мнозинството от хората започват да учат френски със започването на процедурата. Като идеята е, когато подаваш документи да посочиш нивото си на владеене на френски език. Към момента на подаване на документи ти нямаш познания, за това посочваш това ниво, което ще достигнеш към датата на интервюто. Един оптимален срок за обучение по френски и достигане на желано ниво е 1 година и освен това прибави още 3 месеца за стратегическа и информационна подготовка за интервю. А колкото до езика той се учи много години и най-добре в фрескоговоряща среда. Но тази една година и няколко месеца ще ти бъдат достатъчни за да се подготвиш за бъдещо интервю. Моят съвет е да си намерите добър и всеотдаен преподавател по френски, който също да ви помогне, когато имате неразбиране и проблеми при попълването и комплектовката на документите.
Сега ще се опитам да ти обясня как ще бъдеш оценявана. По-скоро трябва да кажем как ще бъдете оценявани, защото това е оценка на цялото ви семейство. Това е точкова система, като за всеки критерий получаваш определен брой точки. Във вашият случай ще има водещ и придружаващ кандидат. Водещият кандидат получава повече точки, затова е добре той да бъде този, който има – по-високи нива на френски и английски, по-висока образователна степен, по-продължителен трудов стаж и т.н.
Първият критерий е свързан с нивото ви на образование. Вторият критерий е свързан с вашият професионален опит. Третият критерий е възраст, като най-много точки се дават за години до 35. След това се оценяват вашите познания по френски и английски, тези нива, които сте декларирали във вашата молба. Следват критерии за пребиваване в Квебек, семейство в Квебек и валидна оферта за работа от Квебек – критерии, които дават точки, но вас поне по моя първоначална оценка не ви засягат, както е в масовия случай. С тези критерии се затваря цикълът на така наречената работоспособност. Тук трябва да получите минимум 50 точки. След това ви се добавят точки за деца в зависимост от тяхната възраст и една точка за финансова независимост.След като към 50те точки добавите точките за деца и финансова независимост трябва да получите минимум 57 за да преминете на следващият етап от процедурата - интервюто. На самото интервю ще проверят достоверността на вашите документи, нивата ви на френски и английски и ще ви присъдят точки за адаптивност максимум 6 свързни общо казано с вашата способност за социална и икономическа интеграция. Съвсем в края трябва да съберете минимум 63 точки за да бъдете одобрени.
Има 4 държани с официална емиграциона политика, като Канада е една от тях с все още достъпна и приемлива процедура, която минава през Квебек. Ако вашето желание наистина е Канада, тогава пътят ви минава през процедурата на провинция Квебек. В по-голямата си част кандидатите са – семейства с деца, които започват да учат френски от азбуката, работят и се борят с живота успоредно с процедурата, успяват да балансират между деца, работа, стрес и подготовка по френски. Техният път е и вашият път. Ще бъде трудно, но пътят на щастието е трънлив, пълен с изненади и препятствия.
Малки съвети – учи френски заради езика, не забравай за живота си докато минаваш през етапите на процедурата и винаги помни началото. И помни - „Програмите за Квебек не са за нас, нямаме никави познания по френски ” – това е грешна логика. Имаш две малки, но достатъчно мотивационни причини във вас.
Не знам дали съм бил полезен, но бях по детски добронамерен. Успех в начинанието.