Pepon написа:Някои така и не разбраха, че bubble economy модела се изчерпи. Рано или късно балонът се пука и няма вече какво да се надува. Нещо, което е било 40 милиарда миналата година, а 4 милиарда днес, няма да бъде 80 милиарда догодина. Е, може би след 50-100 години...

Само, дето пенсиите се плащат днес и сега, но да му мисли данъкоплатеца. И бедните да духат таратора...

Браво бе другарю Пепонев. Това сигурно е някаква ултрамодерна икономическа теория, преподавана в АОНСУ. Ама явно номенклатурните умници набързо са я съчинили и съшили с бели конци като за пред малоумни слушатели, което в повечето случаи очевидно върши работа.
Та казваш бъбъл модела се бил изчерпал. Смешното е, че тази приказка не е патент на твоите професорчета от АОНСУ. Тази теория се тръби дооооста отдавна. Например на 13 август 1979 Business Week пуска cover story под заглавие "The Death of Equities". Картинката на корицата представлявала смачкани самолетчета, направени от хартията на сертификати на акции на публични компании. След като такова списание като Business Week е пуснало подобна статия, въображението е бедно да си представим какво е пишело в тогавашните броеве на в. "Работническо Дело" относно "изчерпването" на капиталистическата система. 10 години след тази статия, DJIA нараства с повече от 1000%, въпреки спукването на още един солиден балон през този период през 1987-ма, а въпросното светло бъдеще и окончателна победа на ...зЪма са отложени за неопределено време по технически причини.
Та не е лесно да се проумеят спецификите на свободната пазарна икономика, след като си закърмен с прогресивните идеи на ...зЪма. Въпреки, че не се изисква кой знае какъв интелектуален багаж за да се проумее, че икономическите цикли са директно следствие от психологията на човешката тълпа, която не се е променила откакто човеците са слезли от дърветата. Или може би професор Пепон ще ни убеди в настъпване ерата на новата човешка раса, която притежава уникално различен психологичен профил?
Колкото до пенсионните фондове - изобщо не им е мястото да се бутат насред пазара и сега си сърбат попарата. Каквито и кадърни индивиди да бяха сложили да ги управляват - резултата щеше да е абсолютно същия. Този гигантски откат на цикъла не оставя нищо необърнато и най-засегнати са играчите с големи капитали поради простата причина, че не можеш да обърнеш огромен презокеански кораб на 180 градуса за една минута и да избягаш от цунамито. Затова пенсионните фондове като чиста социалистическа измислица трябва да стоят далече от пазара и да си кроткат на нискорискови (съответно нискодоходни) инвестиции.
Ако утре си продадете къщата на цена 30% по-ниска от тази, която сте платили на кого ще се сърдите и кой ще вкарвате в затвора се питам, ама отговор не ми трябва.
Последно ето ви
една чудесна и разбираема презентация за причините довели до настоящата криза. И така до следващия цикъл (или до края на света, както се пееше в песента от онзи популярен революционен сериал).
