Един бегъл поглед на здравната система в Квебек.

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Fireman написа:В Квебек няма ли Здравни Учебни заведения,университети и прочее,където да учат желаещите да упражняват тази професия,да практикуват,усъвършенстват и каквото се сетите?
Уви, предпочитат да специализират и практикуват на юг, където дерат по 10 кожи от пациентите. :cry:
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Демек в Щатите , ама може и да се върне някой и друг доктор :wink:
Аватар
Milenka
Мнения: 544
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 9:15 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Milenka »

На мен ми се разболя дъщерята с висока Т и я заведохме в walk-in клиника, докторът предписа АБ, на другия ден и синът ми вдигна много висока Т, пак в същата клиника, след 1h чакане ни предписаха същия АБ. От ангина са болни и двете. Аз при педиатърката в Бг пак чаках около час пред кабинета. И понеже сме на социална помощ от 2 месеца, лекарствата и на двамата са без пари. За прегледи пари не са ми искали, но като поисках бележка, за да я покажа в Кофито започнаха да се чудят как дали да ми вземат 10 кинта, но така и не ми взеха.
Дотук оплаквания нямам от здравната помощ. Докато работех, зъболекарските услуги ми бяха в застраховката и ми се плащаха 80%.
Това го написах, за да се види и другата гледна точка. Нямаме педиатър и джи-пи засега.
I'll try being nicer if you'll try being smarter.
Fireman

Мнение от Fireman »

В България последно време започнаха да умират хора от Екстракция на зъб,в следствие на последваща инфекция тъй като зъболекаря не е предписал антибиотици....и само за броени дни си отиват така няколко човека.
На мен лично ми вадиха скоро мъдрец под пълна упойка в Лицево челюстна хирургия срещу 500лв.,защото трябваше да бъде изваден с операция.3 дни бях на системи и така нататък.Но ако нямах 500 лв.......не ми се мисли.
Започнаха да умират или да изпадат в кома млади майки в следствие на небрежност по една или друга причина на лекаря.
Умират и хора в домовете си,на катастрофи в следствие на закъсняла или изобщо не дошла Бърза помощ.
Тъй като често съм имал взимане даване с Българското здравеопазване по причини Незасягащи моето здраве съм се нагледал на всичко.

Съмнявам се наистина в Канада,която и да е провиция да е по-лошо от България ( искренно се надявам).
Ще поживеем ,ще видим.
Най-важното е все пак да не стигаме до лекари,че когато каруцата се обърне пътища много.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Fireman написа:В България последно време започнаха да умират хора от Екстракция на зъб,в следствие на последваща инфекция тъй като зъболекаря не е предписал антибиотици....и само за броени дни си отиват така няколко човека.
На мен лично ми вадиха скоро мъдрец
На мен ми се случи съвсем същото в България края на 90-те години. Благодарение на изваден мъдрец (без никакъв кариес, но нямаше място за него в устата ми) от частна зъболекарка (прибра ми 250 лв. 1998 г.) стигнах до лежане в болница на три вида антибиотици, три пъти на ден, които Стоматологичния факултет на МА ми осигури - струваха 150 швейцарски франка на ден. Даже виновната зъболекарка дойде да ме посети, като преди това три дена ходих при нея за да й кажа, че ми е зле, че не мога даже вода да пия и не мога да стоя на крака. Отговорът беше, че съм глезла и ми изписа Амопен - веднъж на ден, 1 гр. Когато стигнах в Стоматологията след една седмица безсъница и чувствайки че умирам, беше 6 часа сутринта. Чаках появата на първия доктор, който преди да се съблече, още в коридора ме хвана от пейката, вмъкна ме в кабинета и съвсем безжалостно ме закла /гръкляна, който беше пълен с гной/. Болката беше невероятна, но упойка нямаше да има никаква файда. Благодарение на него съм жива и не получих мозъчно възпаление - съответно скоропостижна смърт. Чист късмет и както обикновено - добре, че попаднах на професионалист и човек.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Пак в роля е влязъл човешкия фактор.
Българската здравна система е великолепно организирана, но издиша зверски заради финансови аномалии.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

За влошеното състояние на здравеопазването в Кебек, може да благодарите на Полин Мароа, сегашната лидерка на сепаратистите и бивша министърка на труда...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
kambanka
Мнения: 84
Регистриран на: Пон Ное 19, 2007 9:00 am

Мнение от kambanka »

По въпроса ми ще си проличи,че още не съм запозната със здравната система в Квебек,но бихте ли ми обяснили защо е проблем да имаш личен лекар и педиатър - трудно се намират такива,които приемат нови пациенти или трябва да имаш някаква застраховка или нещо от сорта?Например,човек на социал възможно ли е да има личен лекар и педиатър?Какво се плаща за да ползваш услугите на личен лекар.А когато се роди бебе- не се ли полага по право педиатър или пак има някакви условия.Предварително благодаря за отговорите.
Монреал - юни 2009
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Нито е невъзможно, нито чак толкова трудно. Иска се малко повече търсене.
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от dea »

В южната съседка САЩ могат ли да се закупят лекарства като антибиотици и др. директно от аптеката/ без рецепта / ?
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Omega3 написа:Дете аутист, може да чака и 2 години за да бьде лекувано, като и най-долнопробният специалист знае, че всеки ден е сьществено важен за вьзможното нормално развитие на детето.
дете аутист и нормално развитие ...
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

dea написа:В южната съседка САЩ могат ли да се закупят лекарства като антибиотици и др. директно от аптеката/ без рецепта / ?
не, а и не ви препоръчвам самолечение, особено за деца :idea:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

krimon написа:
Omega3 написа:Дете аутист, може да чака и 2 години за да бьде лекувано, като и най-долнопробният специалист знае, че всеки ден е сьществено важен за вьзможното нормално развитие на детето.
дете аутист и нормално развитие ...
Аутизмът е синдром, при който ранната диагностика и навременното назначаване на терапевтична стратегия, която да започне да се прилага незабавно, са от изключителна важност за трайността и ефективността на резултати, които биха се постигнали с детето!

Това обаче се отнася и за всички деца със специални нужди!

За съжаление дете със специални нужди може да чака и доста повече от 2 години. Белезите на нарушеното развитие често се виждат в много ранна възраст (преди 1г.), а най-често семействата в Канада стигат до диагностика между четвъртат и петата година от живота на детето именно поради тромава организация в здравната система. :cry:
silvestur
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 4:50 am

Мнение от silvestur »

Жени написа: най-често семействата в Канада стигат до диагностика между четвъртат и петата година от живота на детето именно поради тромава организация в здравната система. :cry:
Не биха ли могли родителите да се обърнат към ресурсните служби по ранно въздействие в такъв случай?
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

silvestur написа:
Жени написа: най-често семействата в Канада стигат до диагностика между четвъртат и петата година от живота на детето именно поради тромава организация в здравната система. :cry:
Не биха ли могли родителите да се обърнат към ресурсните служби по ранно въздействие в такъв случай?
Ами могат да се обърнат към каквито служби са им известни - социални, педагогически, здравни. Проблемът е, че има дълги waiting lists и процедури, които не могат да се прескочат преди да се стигне до съответните специалисти.

Първо е личният лекар, който изпраща детето на психиатър, за който може да се почака и 1 година. Той от своя страна има на разположение около половин година преди да е задължен да се произнесе по случая. През това време може да събира мнения от учители на детето, ако посещава детско заведение; вика родителите на консултация всеки месец; изисква да се изпрати специален учител от общината, който да наблюдава в продължение на месеци детето (разбира се веднъж седмично за 40 мин.). И когато е почти сигурен в диагнозата, препраща детето при друг колега или по-скоро при различен специалист.

Така, докато получи диагноза детето, минава през психиатър, психолог, логопед, специален педагог, социален работник, occupational therapist. Това се нарича диагностичен екип и е задължително детето да мине през всичките специалисти преди да получи диагноза и после терапевтична програма. От там кандидатства за социално финансиране и му бива препоръчано подходящо учебно заведение. След което трябва да изчака свободно място в учебното заведение.
Публикувай отговор