Да речем,че е сключен граждански договор за срок от 5 месеца.Кой и как решава,че въпросния изпълнител след 5 месеца е натрупал 5 мес. трудов стаж,а примерно не е работил само 1 мес. И после просто е чакал да мине срока на договора.
Сега някой веднага ще каже,че върху получените суми по гражд. договор по закон се дължат осигурителни вноски и данъци и заначи има начин да си удостовериш трудовия стаж...........Но обърнете внимание,че документите за платени осигуровки не доказват в случая нищо повече от това,че едно лице е получило определена сума пари от друго,без по никакъв да се доказва и да става ясно че тази сума е получена срещу 2h труд или 3 месеца.А нас и тях точно това ги интересува:продължителност на работното време,брой отработени дни и съотвено изчисляване на трудов стаж.А има хора ,които са минали през процедурата и с граждански договори са доказали трудов стаж.Много моля тези хора да кажат как е станало това и дали имиграционните служби не приемат за чиста монета факта- срок на граждански договор=срок на трудов стаж.Още повече,че по закон изработеното време по граждански договор не се признава за трудов стаж(прави разлика с осигурителен):
Трудово право на Република България
20-02-2004
Елена Славова Въпрос
При сключване на граждански договор за работа зачита ли се за трудов стаж и дали се осигурява за пенсия.
23-02-2004
Eмил Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" Отговор
Работата по т. нар. граждански договор не се зачита за трудов стаж.Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване, лицата, които полагат труд без трудово правоотношение /т. нар. граждански договор/ и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с нормативно признатите разходи, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец, са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
И накрая ,приемете всичко казано по-горе за добронамерено и изцяло с практична цел.
