1. Знам, че пиша във форума за Квебек, но имаме и 2мата проблеми с френския и не сме много сигурни коя част да изберем - Квебек или английската част. Знам, че за Квебек е по-лесно, но някой би ли изброил положителните и отрицателните страни за едната и другата част.
- Кандидатствайте по процедурата за Квебек, но идете и се установете английската част (както много хора го правят). Основния проблем за вас би бил, че в Монреал и Квебек сити ти искат да знаеш двата езика, за да намериш добра работа. Монреал, Квебек, Отава са много по-красиви от Торонто, по-европейски изглеждат с тези кръчмета

, но от друга страна по-малко работни места се предлагат.
2. Освободен съм от военна служба по здравословни причини - може ли това да се окаже пречка, иначе за мен лично не е проблем.
- твърдо не
3. Четох, че много канадци напускали Канада заради климатичните условия. Толкова ли са трудно поносими.
- абсолютно нормални за Торонто и естествено трудно поносими в Нунавут например.
4. Може ли някой да даде примерни цени за заплащане на час, за наем, застраховки (за кола и здравна). Бил съм за доста време в САЩ и там застраховките и наемите са основната част от бюджета. Така ли е и в Канада.
- заплати 8-10$ мин. за неквалифицирана работа;
за специалист в комуникациите, работил за НР - 20$ и нагоре като за начало.
- наеми: 900-1100 за 1 бедром в Торонто, наполовина в Монреал
- застраховки: 300$ на месец за кола в началото (може да се намали до 200$ ако имаш телефона на подходящ човек) в Торонто; няколко пъти по-ниски в Монреал
5. Цени за таксите за кандидастване - за обработка на документи, интервю и т.н
- не знам в момента колко са
6. Какво е положението с транспорта - трябва ли да имаш задължително кола за да стигнеш до мола или има и градски транспорт.
- градския транспорт в Торонто върши работа в повечето случаи. Но колата си е голямо предимство, особено при пазаруване в мола
7. Трудно ли е да си намерим работа по специалността - аз съм инженер по комуникации, а приятелката ми е биолог химик.
- за комуникациите няма да имаш проблем, но въпреки това предвиди 2-3 месеца активно търсене. Дай боже да си намериш още първата седмица (познавам такива), но познавам и други които повече от половин година са търсели. За биолог-химик незнам, но имаме приятели, където жената е химик-лаборант.
8. Признава ли се стажа в БГ и дипломата за образование. В момента работя за HP, това би ли ми помогнало там.
- тук основно се цени Canadian experience + познатите имена, като НР например. Диплома от никому неизвестен университет от другия край на света няма да впечатли никого. Виж, друго нещо е ако имаш международно признат сертификат.
9. Зная, че за 1те 3 месеца трябва да се декларират пари с които да се пребивава там. Каква е тази сума и каква е реалната нужна.
- сумите са точно фиксирани и можеш да ги видиш на официалния сайт за емиграция. Естесвено няма да те върнат на летището ако декларираш умерено по-малка сума. Не познавам никой, на който да са поискали да видят сумата, която декларират.
- реално ще са ти нужни за Торонто за 3 месеца около 4000$ за наем (първи и последен наем 2х1000 при подписване на договора + за още 2 месеца). На месец 100-120$ (за телефон, Интернет, кабелна телевизия), 100 за карта за градския транспорт на човек, 600-800 за храна за двамата. Ако купиш кола трябва да отделиш 1000-3000 + около 300 за да вземеш G1/G2 (за уроци по кормуване и изпитите) + 300-400 на месец за застраховка и бензин.
10. Решаващо ли е в интервюто знанията по френски език.
- не знам, аз съм ходил на интервю на английски
11. Има ли голяма престъпност
- не (предполага се, че няма да се установиш в квартал с лоша репутация, като Джейн/Финч, например)
12. Какво е мед. обслужване
- добро, но здравната ти карта е валидна след третия месец; през първите три месеца се надяваш да нямаш сериозни проблеми, но ако се наложи отиваш и плащаш 25-40 за преглед и повече ако трябва да правиш изследвания или рентгенови снимки. За зъболекарите е малко по-сложно, затова задължително си оправяте зъбите преди да тръгнете.
13. Има ли квартали примерно като в Чикаго, където да живея повече БГ
- не чак такива квартали като в Чикаго, но има места където живеят достатъчно българи, така че да не се чудиш с кого да направиш барбекю или с кого да пиеш ракия вечер.