Не е точно така. Това, какъв процент от вноската ти ще отива за лихви и какъв процент за главницата не се определя от банката по нейно желанние, а зависи от размера на заема, лихвения процент и размера и периода (месечно, двуседмично и т.н.) на вноска ти. Ще го обясня с пример:anxeli написа:VanBC, не е само до позволяване, ако не преговаряш банката ще се стреми всички пари които даваш да ги вкарва в лихвите и само около 20% в главницата, после ще се отпусне до 60/40 и като си изплатиш лихвите за 20 години ще е по-спокойна и можеш да си платиш и самия заем накрая...
Да речем, че си взел заем от $100 000, при годишна лихва от 3% и плащаш по $500 един път в месеца. Лихвата се начислява месечно и е 0.25% (3% делено на 12). 0.25% от 100 000 са $250. В този случай, $250 долара от месечната ти вноска ще отидат за лихва, $250 долара ще отидат за главницата и отношението ще е 50/50. Ако внасяш по $300 на месец, пак си отиват $250 за лихва, но за главницата остават само $50 и отношението ти е (грубо казано) 17/83. Или както казах по-горе - трябва предварително да си направиш сметката каква месечна вноска можеш да плащаш и да си прецениш какъв заем да вземеш според това дали искаш първите години да плащаш само лихви или предпочиташ още от началото да изплащаш и част от главницата. От това също ще зависи и за колко години ще си изплатиш заема, и колко лихви ще платиш в крайна сметка. Най добре е да се ползува калкулатор (примерно този) който ти показва по месеци вноската, колко от нея отиват за лихви, колко за главницата и какъв ти е баланса.
Това, че банката щяла да ти вземе първо лихвите за 20 години и после да ти даде да изплащаш главницата, са митове. Първо, че не е ясно какъв ще е лихвеният процент през тези 20 години, второ, че ако имаш възможност и желание, можеш да си изплатиш заема за 4-5 години. Аз например имам право да внасям всеки януари по 25% от началната сума на заема без никакви наказания (при някои е 15%, при трети нещо друго, за това вече наистина зависи какво ще се договориш с банката).

