За да предотвратя паника в масите, а и за да си раздвижа малко показалците с които от високо набирам по клавиатурата, реших да хвърля малко светлина по темата. Прилагам дългогодишния си опит с повече от едно гражданство.

Тази тема касае всички онези които рано или късно ще получат канадско гражданство и нямат никакво намерение да се отказват от българското.
Гражданство.
Това означава че дадена страна те признава за свой гражданин, свой член. По принцип с получаването на гражданство правата на получилия гражданство в съответната държава трябва да се увеличат. Има право да гласува, да купува имоти, земя.... Законите на дадена страна не се интересуват от това да ли имаш други гражданства, интересува ги единствено да ли имаш тяхното.
Хората които имат повече от едно гражданство са малко, и техните права, задължения и статут често остават неясни и на самите държавни служители.
Дискриминация.
Също така по принцип няма дискриминация по отношение дали имаш гражданство или не. Но на практика в България административните пречки са толкова че без гражданство си за никъде. Да си припомним само че повечето Български закони и правилници започват с: Всеки Български гражданин.... Напоследък има промени към по добро.

Получаване на гражданство.
Всяка държава си има собствени и различни закони.
Гражданство по местораждане. В повечето страни е достатъчно да си роден на тяхна територия. Но има и такива които искат допълнителни условия.
Гражданство чрез произход. Изисква се родителите или само единия от тях да е гражданин на дадената страна. Тук законите се различават значително и трябва да се провери за всяка страна поотделно.
Гражданство чрез натурализация. Когато някой е живял повече години в дадена страна се смята че е възприел културата, езика, обичаите и въпреки че не е роден в страната е станал неин натурализиран жител. Периода на натурализация е различен, в повечето страни е 5 години, в Канада е 3, в Австралия мисля че е 2, но в някои е повечко, на пример Швейцария изисква 12 години. За натурализация може да има и други изисквания, например в арабския свят трябва да се приеме исляма, а някои страни искат доказателства че обществото те възприема и необходимо е референтно писмо от местните и кварталните власти. Натурализация и гражданство не е едно и също, въпреки че често са свързани. Има страни в които първо издават документ за натурализация с който после се подава молба за гражданство.
Гражданство чрез брак. Този начин не се различава от гражданството чрез натурализация но често периода за натурализация е по кратък.
Малките и пренаселени държави (Малта, Кипър, Люксембург) много по трудно дават гражданство отколкото по големите.
Понякога получаването на гражданство е свързано с много ограничения. Едно от най тежките е необходимостта да се откажеш от всички останали гражданства които в момента имаш. Такива ограничения имат арабските страни, в Европа е въведено в Германия и Австрия, от скоро разбрах и в Сърбия, а ето и България се подготвя за такова ограничение.
Какво означава това ограничение на практика?
Закона не е със задна дата и тези които имат българско гражданство ще продължават да го имат. Също така те ще си получат канадското без проблеми, защото в Канада няма подобни ограничения. Новия закон ограничава тези които тепърва трябва да получат българско гражданство.
Двойно гражданство.
Кафето е двойно, а гражданствата са две. Гражданствата са за различни страни и по никакъв начин не са свързани едно с друго. И няма как да се удвоят. Но за мое голямо съжаление този термин е дълбоко навлязъл в българския език и го чувам доста често. А какво става ако гражданствата са повече от две?...

Спазване на законите.
Всеки Българин, чужденец или извънземно е длъжен да спазва българските закони на територията на страната без значение какви са те в неговата страна. Това важи и за всички останали страни. Туристите (особено западните) често са изненадани когато ги осъдят за нещо в арабска страна, защото в тяхната западна страна закона това нещо го допуска.
Паспорт.
Паспорта и гражданството нямат нищо общо. Паспорта е обикновен документ за пътуване и всеки гражданин може да получи паспорт. Ако някой има повече гражданства това означава че може да има и повече паспорти, стига да ги поиска. В началото може и да е интересно да имаш повече паспорти, но на практика е достатъчно и разумно да имаш само един - обикновено този който ти дава най много възможности за пътуване.
Размахване на канадски или някой друг паспорт.
Чужденец в България когато има проблеми може да поиска помощ от посолството на своята страна. В зависимост от световния престиж на страната от която идва, отношението към него може и да се различава. Докато имате българско гражданство няма да сте чужденец в България и няма значение колко други гражданства имате, никой няма да се отнася към вас като към уважаван чужденец.

Граничен пункт.
На всеки граничен пункт има две служби:
Гранична полиция която следи движението на хората и удря печати в паспорта.
Митническа служба която следи движението на стоките от и към страната и събира пари (мито) защитавайки по този начин производството в страната.
Тези две служби не са свързани по между си и изпълняват съвсем различни функции.
Документ за самоличност.
Не трябва да се забравя че всеки български гражданин е длъжен да носи документ за самоличност на територията на страната. Чуждестранен паспорт не е документ за самоличност в България, и добре е човек да се ориентира към някой български документ (лична карта, шофьорска книжка, паспорт).