Юлия, от това което си написала не става ясно дали си си направила евалюация на дипломата директно в CGA. Незнам как е в Квебек, но в Онтарио е така - самата асоциация ти евалюира дипломата (с приложението към нея) и ти дават документ в който ясно е написано от колко изпита от програмата си освободен и колко още ти остават да вземеш, както и дали покриваш изикването за бакалавърска степен, което е също едно от изикваните условия за да станеш Certified.Yulia написа:Az taka i ne razbrah kakvi izpiti mi priznvat i kakvi ne, no iskat da vzema izpitite po tiahnata programa v universitet. Samo da poiasnia, 4e za razli4nite orderi programata e razli4na. Naprimer za CGA i CA triabva da durjish 18 izpita, a za CMA 13.
Samo za poiasnenie, az imam magisturska stepen v Bulgaria ot ikonomi4eski institut ,. no specialnostta mi ne e s4etovodstvo.
След това вече като знаеш колко и кои точно изпити ти остават, можеш да изибираш дали да се явяваш директно на изпитите организирани от асоциацията или евентуално да ги взимеш през колеж или университет.
По въпроса за броят на изпити - това че броят на изпитите е различен най-вероятно означава че по програмата на СМА са събрали в един изпит материала който в CGA е включен в два изпита. Все пак между двете програми има известна разлика - при СМА наблягат повече на управленското счетоводство, докато при CGA на финансовото.
Петре, без да ми се сърдиш, но това изречение от първия ти постинг ми се вижда оптимистично - проблема не е толкова да си вземеш изпитите (за CGA даже е 65%), колкото да покриеш изискванията им за признат трудов стаж.
7. Normalno titlite se poluchavat sled vzeti vsichki izpite s >60% i za > 2god.
За CGA искат поне 3 години признат трудов стаж, но като се зачетеш в изискванията за това какво е признат трудов стаж, може да се окаже че би отнело повече време докато се натрупа такъв.
За СА е още по-трудно, те напрактика признават трудов стаж само от определен списък от одиторски фирми и се получава ситуацията на Параграф 22 - без да работиш в такава фирма няма да те допуснат до програмата, а от друга страна никоя от тукашните одиторски фирми няма да вземе на работа човек без съответното образование или трудов стаж. Практиката сочи че за новодошъл имигрант шанс да започне работа в тукашна одиторска фирма би имало само ако е работил за някоя от големите 4-ри извън Канада преди това.
Едно уточнение - статията на портала е писана преди почти 2 години и вече е доста остаряла. Ако на някой друг му се занимава да напише нещо по-актуално по въпроса, би било чудесно. Например, предложеното сливане на СА и СМА така и не се състоя, от друга страна в Онтарио пък промениха закона и сега вече право на подпис имат не само СА но и другите две асоциации.