25 неща, които загубихме за 25 години

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12481
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от Ivan1007 »

Много от тези неща много липсват на много хора. Много е трудно да прецениш кои точно неща на кои точно хора. Затова е и много трудно да разбереш защо хората гласуват така както гласуват.
http://m.dnevnik.bg/analizi/2014/10/24/ ... addcomment"

Разбира се има още много. Някои от тях са в коментарите на статията.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от Bistra »

Това за руснаците и пакетчетата чай много ми хареса! :y: :rofl:
24. Ето откъде надувкото знае за еуглени и китари. Слушал е редовно програма Знание. :rock: :rofl:
Дам! - В заключение..."Хубави" неща загубихме. Радвам се, че децата ми никога няма да ги познават, а моята памет е достатъчен коректив да им скърши мераците и глада за познание в тази посока. 8)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
7George
Мнения: 9667
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от 7George »

Половината от тия констатации просто не са вярни. Човекът, писал статията, живее някъде другаде. И загубата на неща си е функция на времето, а не на обществения строй.

Примерно:
2. Изходна виза.
Има си я: Не ти дават паспорт или не те пускат на границата да летиш за Ирак например, особено ако си с брада и чалма, имаш странно име, носиш оръжие или боиприпаси.
3. Бягане в чужбина.
:D Хващането на самолета не е бягство, нали...
6. Новини за реколтата.
Редовно ни освещават как реколтата е съсипана от природните бедствия и колко ще поскъпне на пазара еди-кво-си..
8. Панелният блок.
Макар и леко санирани, панелките приютяват все още голяма част от градските жители на РБ.
Сладкарница.
Има ги даже в канадско, казва се кафе, и сервират кафе, разликата е малка.
20. Пивница.
Пълно е по селата. както и по цяла Европа.

Абе ние още помним. 8)
Embrace your climate change!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12481
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от Ivan1007 »

С оръжие и/или боеприпаси няма да ти разрешат да летиш за никъде.
Има доста съществена разлика да не ти разрешат да летиш за страна, където живота ти е застрашен и да не ти разрешат да отидеш да видиш Лувъра (примерно казано) От България и Канада няма директни полети за Ирак та май няма ограниченията дет си ги измисляш. Да не говорим, че не ти трябва паспорт за Европа изобщо.

Хващането на самолет не е бягство. Никой не е спрян да се премести да живее временно или постоянно от България и да се върне когато пожелае.

Къде ви освещават редовно за реколтата? Че аз не си сполням да съм чел скоро кога е започнала жътвата и колко процента от пшеницата и ечемика са ожънати - по окръзи и общини.

Сладкарници с боза наливна, пасти, толумбички, баклава и пасти няма вече - за съжаление.

За Европа не знам, ама в България не останаха хора по селата и колкото са останали пенсиите им отиват за лекарства и ядене. Пивница честно казано и аз не помня. Такава дето само да се пие. На село имаше хоремаг - бира с кебапчета за дядо, кебапчета с лимонада за мен.
Българите за разлика от руснаци и канадци не се наливат да се напият на гладно. Пие се бавно и с мезе.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от optics »

Сладкарниците с наливната боза бяха нещо съвършено различно от сегашните кафета.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от Bistra »

В бозата имаше хлебарки. :rofl:
До нашето училище имаше такава сладкарница и редовно ходехме да пием там боза, до момента когато една от съученичките ми усетила нещо твърдо в устата си изплю съдържанието на пода. Между разплисканата навсякъде боза се мъдреше гордо една дву-сантиметрова хлебарка. Пий след това преживяване, ако искаш боза! :lol:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от Павел »

Нямам нищо против някой да се прави на духовит, обаче без да лъже и преувеличава на поразия.
 
1. Софийско жителство.

Да, обаче и нямаше струпване на половин Бг в София – нямаше задръствания и мръсен въздух.
 
2. Изходна виза. Сега българинът може да пътува навсякъде...

В ЕВРОПА, Мексико и Бразилия. Колко, като С. Паси, могат да си го позволят е друг въпрос.

5. Карта за почивка. За 22 лева или 34 лева хората получаваха карта за почивен дом. Там те прекарваха по 14 дни в компанията на колегите си, но заедно с техните семейства. По бански. И, разбира се, в компанията на хора, които се грижеха за правилното им поведение и правилните им разговори. Ако не те пуснеха в командировка в чужбина, обясненията, които никой не ти даваше, можеха да бъдат много. Едно от тях можеше да е неправилно държане в почивната станция, изразяващо се в меки политически вицове или скептични коментари към напредъка на строителството на социализма. Разбира се, нямаше как да разбереш каква точно е причината.

Пълен би ес, това с подлушването по почивните станции.

7. Американски филми на Великден.

Отново тотален би ес – редом с неизбежното присъствие на руските филми, се даваха ПОСТОЯННО и западни, вкл. и американски. Даже в т.нар. Студийни кина даваха и много култуви филми, като Фотоувеличение и Забриски пойнт на Антониони. (следващото в to-do list-а на Оптика е да посети Забриски пойнт в Долината на смъртта) :D . Истина е, че ги орязваха, но в САЩ по телевизията, с изкл. на HBO, също режат сцени, а блипването е задължително.

8. Панелният блок.
С всичката им грозота, все пак са причината сега 1/3 от градското население да не е бездомно

10. Домоуправител.

Благодарение на него се събираха съвсем безпроблемно пари за чистачката, осветлението и асансьора. Сега никой не иска да се занимава с това, защото хем пари няма да събере, хем могат и да го бият.

12. Играта на топчета. Начин, по който повечето момчета прекарваха поне половината от времето си, докато им дойдеше времето да се закачат с момичетата, които до този момент пък играеха народна топка.

100 пъти по-добре от сегашното висене пред конзолите и никакъв интеракшън с другия пол, после се чудим, защо учениците изперкват и стрелят по училищата.

13. Руските групи. Ако българите не можеха да пътуват в чужбина, руснаците пък съвсем не можеха. Те идваха в България само на групи, обикновено формирани в далечни средноазиатски колхози. С други думи "руски" можеха да бъдат наречени само условно. Руските групи бяха предмет на постоянни подигравки, а понякога на съжаление. Един български екскурзовод беше подредил веднъж група от 120 руски крайморски туристи, които за първи път виждаха чай в хартиена торбичка, с конец и етикет накрая. Те запитали как се пие този чай и той се изкушил да им каже, че торбичката се слага в устата, конецът и етикетът висят навън, а ти бавно отпиваш гореща вода. Задържаш я в устата си и после преглъщаш. Така 120-те члена на руската група чинно лапнала пакетчетата, пуснали всички конците с етикетчетата навън и засърбали гореща вода. Екскурзоводът си загубил работата, но казвал, че гледката си заслужавала. Не знам доколко е вярно.

Тая елементарна лъжа е достойна да влезе в Музея на лъжите, глупостите и тъпите вицове. Ако трябва да бъдем обективни, руските групи действително бяха за съжаление и се пулеха на нашите барчета и дискотеки, а в ресторанта поръчваха всички еднaкво. Разбира се, че на стрина това и хареса - елементарните шеги се харесват на елементарни хора. No wonder she doesn't get J. Rivers and H. Stern

14. Кореком. Специален магазин, който много напомня на тягостните what?магазини по летищата. Оттам можеше да си купиш уиски, западни цигари и евтин немски шоколад. Разбира се, всичко това с долари. Как се сдобиваше човек с долари е друга дълга история.

Корекомите продаваха абсолютно качествена и оригинална западна стока и всички японски или немски уредби бяха правени в Япония и Западна Германия, не като сегашната шир-потреба.
 
16. Късите вълни. На тях се хващаха разни станции, които не беше редно да слушаш – било защото пускаха Бийтълс, било защото говореха за демокрация.

С това авторите се опитват да заблуждават, че по българското радио не са пускали Бйтълс и други западни групи, че не е имало Музикална стълбица, Любопитно петолиние и Пулсиращи ноти, Ана-Мария Тонкова, Тома Спространов или Йордан Георгиев.

17. Свободна Европа (и, разбира се, Гласът на Америка и БиБиСи на български). Това бяха въпросните станции. Най-странно беше радио Люксембург, или "Лаксемберг", по което неспирно течеше поп музика. Хората се деляха на такива, които имаха антена за сръбската и такива, които слушаха радио Лаксемберг. Днес децата на едните гласуват за ГЕРБ, а на другите за Реформаторския блок. (Радио Лаксемберг много пращеше и от думите нищо не се разбираше.)

Ако сме имали представа колко са лъгали, да не сме ги и слушали изобщо.

18. Трудови войски. Ако има феномен, който да се доближава най-много, и буквално, до определението "турско робство" това са трудовите или строителните военни поделения. Робство, защото хората там работеха по две години без да им се плаща. Турско, защото там пращаха турците. Така държавата удряше с един куршум два заека - хем имаше задължителна казарма, хем турците (опасен враг, както знаем от "Под игото") нямаха достъп до оръжие. (Тези, които обичат да разсъждават за корените на ДПС, могат да се поровят в този феномен.)

Това сякаш го е измислил нашият завеждащ отдел Пропаганда и Агитация - Гайковера

19. Сладкарница. Това беше особена институция, в която се продаваха пасти, боза и лимонада. Нямаше кафе.

Е, и? Забравили са и закуска „Изсмукано от пръстите“ :rofl:
 
22. Ударник. Това бяха особен вид трудови герои, които тъчаха на много станове или изливаха много повече бетон от другите. Те получаваха ордени и обикаляха телевизиите, парадите и училищата да говорят за трудовия си героизъм.
И после същите тези герои биваха канени в Събеседник пожелание, където арменеца задаваше страхотни :rofl: въпроси – Х. Стърн пасти да яде

25. Кинопреглед. Преди всеки филм се прожектираше кинопреглед. Той траеше по 15 минути.

Щото тук по кината няма реклами на филми по 15 минути.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от Bistra »

Леле, колко писал! М-Не!... Нямам нерви да го изчета! :rofl:
Свекърва ми и до ден днешен си спомня как са ходели на почивка в миришещите на мухъл бунгалца в Ахтопол, дето лайната се изливаха направо на плажа, поради липса на канализация...Е, вярно картата 20-30 лв...Не можеш да имаш претенции за повече. ;)
Добре че на дърти години макар я заведохме да види, че има и друг свят. По-добре късно, отколкото никога, нал тъй?! ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от myhata II »

Bistra написа:Леле, колко писал! М-Не!... Нямам нерви да го изчета! :rofl:
Свекърва ми и до ден днешен си спомня как са ходели на почивка в миришещите на мухъл бунгалца в Ахтопол, дето лайната се изливаха направо на плажа, поради липса на канализация...Е, вярно картата 20-30 лв...Не можеш да имаш претенции за повече. ;)
Добре че на дърти години макар я заведохме да види, че има и друг свят. По-добре късно, отколкото никога, нал тъй?! ;)
Лелее, тая твоя свекърва от 1960 ли не е ходила на море,баси мамата !!! :o
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от Bistra »

myhata II написа: Лелее, тая твоя свекърва от 1960 ли не е ходила на море,баси мамата !!! :o
Ха-ха, че те наскоро ги разрушиха въпросните бунгала. И до края така и не им изградиха канализация.
Мани, ами майка ми разправяше, че подобно било и положението на Слънчев бряг, щото пречиствателната станция била с малък капацитет и не можела да поеме ново-настроените хотели...Ама те - англичаните и без това си плуват сред собствените отпадъци, та явно не ги бърка особено. :lol:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от optics »

Ех спомени... Някъде 88-ма да е било някъде, рускините въобще не знаеха какво е то сенки за очи. Ще кажете - измисляш си - Не, личен опит и то много интересен включая как се разминах на косъм със съветската полиция, ама раздувката не е за тук, а за маса, когато и с когото седнем - напомнете ми ;-)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от roumensp »

Bistra написа:Свекърва ми и до ден днешен си спомня как са ходели на почивка в миришещите на мухъл бунгалца в Ахтопол, дето лайната се изливаха направо на плажа, поради липса на канализация...Е, вярно картата 20-30 лв...Не можеш да имаш претенции за повече. ;)
Не непременно ... имаше и някои хубави станции, като хотели. Аз ходех на една такава (поне 6-7 пъти), точно над "Двореца" в Балчик, а в самия Дворец и ботаническата градина (по принцип собственост на "дейците на културата") можех да се мотая денонощно без пари, защото имах пропуск. Някои от най-хубавите ми спомени са оттам. Не отричам, че ставаше предимно с връзки (на майка ми). Тия от министерството на културата почиваха в самата ботаническа градина, но не бяха на по-добри условия.
Другата "станция", която обичах беше "Дом на учените Жолио-Кюри" (който е хотел по принцип) в Св. Константин и Елена, част от стаите бяха резервирани за работата на майка ми. Но пак трябваха връзки.
Не мога да ги сравнявам с местата, на които сега ходя, но същото важи и за цената, тогава почивах почти без пари (говоря за спането).

А на Корекомите си бях доста редовен клиент (дрехи, касетки, цигари) и не беше никак тягостно вътре, повярвай ми. ;)

Лошото на оная система беше, че за всичко по-хубаво трябваха връзки (т.н. шуробаджанащина). Връзки евентуално можеше да се "купят" и с пари (обикновено под формата на подаръци), но повечето хора ги нямаха в излишък. BTW, изискването за връзки си остана още дълги години след 10-и ноември, хората и обществото не се променят за един ден.
Последно промяна от roumensp на Съб Окт 25, 2014 9:12 pm, променено общо 1 път.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от roumensp »

Павел написа:18. Трудови войски. Ако има феномен, който да се доближава най-много, и буквално, до определението "турско робство" това са трудовите или строителните военни поделения. Робство, защото хората там работеха по две години без да им се плаща. Турско, защото там пращаха турците. Така държавата удряше с един куршум два заека - хем имаше задължителна казарма, хем турците (опасен враг, както знаем от "Под игото") нямаха достъп до оръжие. (Тези, които обичат да разсъждават за корените на ДПС, могат да се поровят в този феномен.)

Това сякаш го е измислил нашият завеждащ отдел Пропаганда и Агитация - Гайковера.
Това си е чистата истина, питай агента, ако не знаеш. В трудови войски служеха предимно турци, помаци, цигани и разни "издънки". Май имаха някаква символична "заплата", Озо да каже по-добре, че аз не помня. BTW, ти служил ли си или успя някак си да се откачиш ? Все си мисля, че ако беше служил щеше да ги знаеш тия неща.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от optics »

Не им ли даваха някакви манлихери колкото за строева ? (Озо къде си?)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: 25 неща, които загубихме за 25 години

Мнение от roumensp »

Аз също съм работил ангария, последните 6 месеца от службата си изкарах на 'бригада' в ЗСК Кремиковци. Което обаче стана по мое желание и с връзки. :tmi: Работата беше тежка (правят се панели), но аз бях на върха на щастието си, защото бях в родния си град и ако можех да изблъскам 5 дена на 2 смени (доста тежко е), после ме пускаха 9 дена отпуска. Хващах си служебния рейс и след по-малко от час си бях в къщи. Но трудоваците далеч не бяха в подобно положение, между 'бригада' и тяхното имаше огромна разлика, като почнем с това, че аз имах само един офицер, който се мяркаше само за няколко часа на ден през петте работни дена и свършим с редовните отпуски за уикенда (от които можеха да се възползват предимно софиянците), които ти даваха възможност да се изнесеш петък вечер и да се върнеш в понеделник преди 7 сутринта. А последните 2-3 месеца си спях само вкъщи, като пътувах със служебни рейсове два пъти на ден, т.е. вече не бях реално войник, а ходех на работа (но без заплата :D ). Което и ви дава идея защо на софиянци им трябваха връзки, за да се уредят на 'бригада' у Кремика. BTW, бригадир ми беше един циганин, 'Юлиян' му викахме, който така псуваше (особено жените), че можеше да засрами всеки черен от Харлем или Бронкс. На мен специално ми беше доста забавно и после ми трябваше поне година, за да пооправя собствения си речник. :rofl:
Публикувай отговор