Въпрос към медиците в Квебек

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
hobby
Мнения: 54
Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 9:43 am
Местоположение: София

Въпрос към медиците в Квебек

Мнение от hobby »

Завършил съм медицина и съм докторант по токсикология, предстои ми заминаване към Квебек в края на годината и съм твърдо решен да замина. Искам да попитам, дали някой може да ми даде съвет относно бъдещото ми развитие в тази провинция. Та въпросите са ми следните:
С моята диплома на какво мога да се надявам( До колко се признава?Мога ли да започна работа независим каква с нея? Трябва ли да я приравнявам или трябва да започвам отначало обучението си или мога да изкарам някакви курсове?) или трябва да я забравя.
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

hobby, съвети няма да ти давам, само ще ти разкажа за една моя позната:
Та тя е дошла в Канада (преди повече 5 год.) с магистърска диплома по химия и още преди да й издадат визата (било е условие за да я получи) са я накарали да кандинатства за член на ордера на химиците. Е пристигнала тук и работа никаква, нищо, че знае 4 езика, че е член на ордера на химиците, че има стажове в Брюксел и т.н. И момичето решава пак да учи, този път токсикология, в Монреалския университет. Завърши с отличен успех, викаха я да прави презентации от името на катедрата, но... на работа никой не искаше да я вземе (вече с две магистратури). Накрая, след безброй CV-та и множество интервюта, започна работа като преподавател по химия (по заместване) в англофонски колеж... с българската си диплома. Работата й беше хубава и добре платена, но само за по 5 часа на седмица, а и несигурна - заместваше титулярка, излязла по майчинство. Междувременно взе канадски паспорт. Продължи да търси друга работа, като препоръките й бяха от професори в Монреалския университет, имаше и доста публикации в специализирани списания. И о, късмет - викнаха я на интервю в Отава (с помощта на професора й кебекар, който прегрял телефоните). Та моята позната вече специалист в презентациите, се представила чудесно на интервюто, а отделно са си казали думата и препоръките, канадския паспорт и отличните езици. Вече от половин година работи като токсиколог в Министерство на здравето на Канада... след 5 години тук, много мъки и нервни кризи.
Аватар
DrJack
Мнения: 213
Регистриран на: Пет Фев 20, 2004 7:01 pm
Местоположение: MTL downtown
Обратна връзка:

Мнение от DrJack »

Ako 4ovek ima staj kato lekar v ramkite na pedhodnite 3 god moje da polu4i restricted license(permission restrictif).Kandidatstvaneno i polu4avaneto na full license oba4e iziskva izpiti po frenski, federalen i privincialen med. izpit.Moje bi cqlata istoriq stryva kum $5000 s u4ebnicite i izpitnite taxi.Na posledniq etap na intrviutata s novi imigranti hodih da mi gi obqsnqvat tiq nesta nqkakvi sduhani durjavni 4inovnici.
V site-a na MMC ima pove4e podrobnosti: www.mcc.ca
Tam trabva da ima link i za College de medecins du Quebec.Ima smisul 4ovek da si priravnqva diplomata tyk samo ako e reshil da jivee postoqnno v typiq Quebec/Canada.
Ima i dva golemi problema - internship se zaplashta zle - 30-35 000 godishno.Sushto taka vuzmojno e pravitelstvoto da se opita da izviva rucete na novopristignalite lekari, kato gi prinujdava da hodqt da rabotqt kato GP po selata.Tova se opitaha da go napravqt s novozavurshili stydenti tyk, no oniq dadoha kontra i vdignaha golqm shum.Ako protestirat novozavurshili studenti po medicina, koito sa rodeni tyk i pove4eto ot tqh sa deca na bogati evrei sigyrno ste ima efekt.Poznai kakyv ste e efekta ako BG lekar protestira deto go prashtat na selo.
Ako oba4e imash dosta pari i nervi i jelanie da jiveesh postoqnno tyk si stryva da si priravnish diplomata.
I am whoever I say I am, If I wasn't then why would I say I am....
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

Sneji написа:hobby, съвети няма да ти давам, само ще ти разкажа за една моя позната:
Та тя е дошла в Канада (преди повече 5 год.) с магистърска диплома по химия и още преди да й издадат визата (било е условие за да я получи) :?: :?: :?: :?: са я накарали да кандинатства за член на ордера на химиците. Е пристигнала тук и работа никаква, нищо, че знае 4 езика, че е член на ордера на химиците, че има стажове в Брюксел и т.н. И момичето решава пак да учи, този път токсикология, в Монреалския университет. Завърши с отличен успех, викаха я да прави презентации от името на катедрата, но... на работа никой не искаше да я вземе (вече с две магистратури). Накрая, след безброй CV-та и множество интервюта, започна работа като преподавател по химия (по заместване) в англофонски колеж... с българската си диплома. Работата й беше хубава и добре платена, но само за по 5 часа на седмица, а и несигурна - заместваше титулярка, излязла по майчинство. Междувременно взе канадски паспорт. Продължи да търси друга работа, като препоръките й бяха от професори в Монреалския университет, имаше и доста публикации в специализирани списания. И о, късмет - викнаха я на интервю в Отава (с помощта на професора й кебекар, който прегрял телефоните). Та моята позната вече специалист в презентациите, се представила чудесно на интервюто, а отделно са си казали думата и препоръките, канадския паспорт и отличните езици. Вече от половин година работи като токсиколог в Министерство на здравето на Канада... след 5 години тук, много мъки и нервни кризи.
твоята приятелка НЕ МОЖЕ , ПОВТАРЯМ НЕ МОЖЕ да стане член на ордрето от БГ!!
аз имам семейство клиенти които и двамата са химици и двамата работят от 1вата година и взимат ~120К и не са нито тукашни академици, нито ордредисти. Всичко Снежи е индивидуално!
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Аз лично познавам руснак, който е станал член на Ордера на химиците преди да пристигне. Ако някой има време да чете - мисля че беше описано подробно в дневниците на личната му страничка http://www.ostrov.ca
Това естанало преди няколко години. Намерил си е първата работа за месец и половина, но е бил с много добър френски и с английски.

А иначе историята която Снежи ви разказа е много поучителна. Прочетете я внимателно и ако все още искате да имигрирате, ама при условие че никой няма да ви гарантира щастлив край, продължавайте :?
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

oooo kakuv entusiast si Hobby!!!
tuk shte tryabva da zabravish i za PhD-to i che shte ti priznayat neshto. ela s mene, tui lyato shte kandidatstvame zaedno, shte si podskazvame na MCAT-a :lol:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

survivor написа:Аз лично познавам руснак, който е станал член на Ордера на химиците преди да пристигне. Ако някой има време да чете - мисля че беше описано подробно в дневниците на личната му страничка http://www.ostrov.ca
Това естанало преди няколко години. Намерил си е първата работа за месец и половина, но е бил с много добър френски и с английски.

А иначе историята която Снежи ви разказа е много поучителна. Прочетете я внимателно и ако все още искате да имигрирате, ама при условие че никой няма да ви гарантира щастлив край, продължавайте :?
ти говориш за affiliate member of the OCQ.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
laura
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Ное 18, 2003 3:28 pm

Мнение от laura »

С докторантура по токсиколкогия и MD можеш да си потърсиш позиция като post-doc. Ако намериш професор, който се интересува от познанията и опита ти, можеш да се обърнеш лично към него с писмо. Можеш и да си оставиш отворена вратичка и да се заинтересуваш за магистратура по токсиколгия. По принцип самият професор може да ти осигури заплашането в рамките на договор или би могъл да кандидатстваш за държавна стипендия (която се получава по-трудно, но е доста добра като сума). Това ще ти помогне да водиш нормален живот.

Би могъл и да потърсиш работа във фармацевтична фирма. Там винаги се търсят токсиколози.

От информацията която имам (слухове), намирането на работа в Щатите с твоите квалификации е много по-лесна, отколкото в Канада.

Последно - не е нужно да забравяш за PhD-то си. Напротив! Все пак MD, PhD след името ти означава много - най-малкото поне 10 години СЕРИОЗЕН труд - никога не го забравяй и не позволявай на никого да го подценява!

Желая ти успех!

Лаура
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Ех Дани, щом нещо не се е случило с твой познат, значи не е вярно така ли? Моята позната е станала член на ордера на химиците още от БГ, и това е било условие на Пиер Петров да и даде виза! Това преди повече от 6 години! Или за да повярваш, ти трябват копия от бешежките за членския внос, който е внасяла или писмо от самия ордер, кога е станала член?
Дани има маса случаи, за които не знаеш, това не означава, че не са истина. Също както когато обсъждахме подписите за PR картите - ти мислеше, че тук (в Онтарио) може да ти се подпишат в банка и ми препоръча да отида до консулството, помниш ли? Да, но в случая не беше прав! И сега е така!
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

Sneji написа:Ех Дани, щом нещо не се е случило с твой познат, значи не е вярно така ли? Моята позната е станала член на ордера на химиците още от БГ, и това е било условие на Пиер Петров да и даде виза! Това преди повече от 6 години! Или за да повярваш, ти трябват копия от бешежките за членския внос, който е внасяла или писмо от самия ордер, кога е станала член?
Дани има маса случаи, за които не знаеш, това не означава, че не са истина. Също както когато обсъждахме подписите за PR картите - ти мислеше, че тук (в Онтарио) може да ти се подпишат в банка и ми препоръча да отида до консулството, помниш ли? Да, но в случая не беше прав! И сега е така!
1во ти говориш за affiliate member of the OCQ (което единствено може да се стане от БГ - виж им в сайта), а не "нормален" член!
2ро аз докато живеех в Parry Sound (Ontario) си заверявах в банката и кметството без пари (за жителите на града)
3то някой от Торонто ти писа, че не си права, но ти си продължаваш и каза, че не ти се обикаляло
4то акси и др. от дир.бг същото ти го казаха преди време (може и да не си била ти, но по стил ми приличаш - все едно много хора го потвърдиха!)
5то преди 7 месеца лично си заверих документите в консулството, след като им обясних за какво става дума - те всичките там могат да го правят, но се правят на ударени, макар че $12 им идват от небето
6то аз на чужди думи не вярвам, а проверям сам - я в сайт-а, я ще отида лично - препоръчвам го на всеки!
7мо намесвам се в тези теми защото се пишат субективни неща, а истината не е субективно понятие, иначе Осама-та отдавна да е християнски светец :wink:
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Въпрос към медиците в Квебек

Мнение от Koko »

Ако не се лъжа основния въпрос беше за възможностите за реализация в провинция Квебек на човек завършил медицина в България.
Това са две стари теми и макар да се отнасят повече за Федерална Канада, все пак могат да са отполза. Мисля също че статията от вестник “ТоронтоСтар” все още е доста актуална.

http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 6%E8%ED%E0

http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... highlight=
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Предварително се извинявам на hobby, че това, което ще напиша по-долу не е по-темата му, но държа да си изясним някои неща с Дани!
Дано, за да съм по-ясна, ще вища веднага след твоите точки, в твоя постинг:

[quote="bgmontreal"
1во ти говориш за affiliate member of the OCQ (което единствено може да се стане от БГ - виж им в сайта), а не "нормален" член!
Нямам представа за какво говориш и нямам толкова свободно време, че да се ровя в сайтове, които не ме интересуват! Казах само какво знам за един частен случай!
2ро аз докато живеех в Parry Sound (Ontario) си заверявах в банката и кметството без пари (за жителите на града)
Не знам ти кога си живял в Онтарио, аз живея тук почти от година (от края на май 2003г.) и ти казвам, че в банките в Мисисага (Онтарио) не заверяват било срещу пари или без!
3то някой от Торонто ти писа, че не си права, но ти си продължаваш и каза, че не ти се обикаляло
Такаааа, явно четеш по диагонал. За да си припомниш кой какво е казал - http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... c&start=30
прочети първия постинг на Вал, която за твое сведение също потвърждава, че тукашните банки не подписват!

4то акси и др. от дир.бг същото ти го казаха преди време (може и да не си била ти, но по стил ми приличаш - все едно много хора го потвърдиха!)
Тука нещо не те разбрах. Ако намекваш, че пиша в dir.bg - грешиш. Никога не съм писала в друг форум освен в този, Освен всичко друго не съм влизала в dir-а сигурно от година.5то преди 7 месеца лично си заверих документите в консулството, след като им обясних за какво става дума - те всичките там могат да го правят, но се правят на ударени, макар че $12 им идват от небето
6то аз на чужди думи не вярвам, а проверям сам - я в сайт-а, я ще отида лично - препоръчвам го на всеки!
Тъй, хайде сега да ти го обесня по-просто: Да, в българското консулство в Торонто заверяват покани за гостуване, и нашата за свекър ми завериха, но още тогава нотариуската каза, че тя самата няма права пред канадските власти! Въпреки това подписва покани, защото в консулството в България я познавали и й приемали подписа. Категорично заяви, че няма право да подписва документите за PR карти, поради същата причина - няма права пред канадските власти, за това и няма как да подписва канадски документи! Подписва само документи, предназначени за България! PR картите не са български документи! Как мислиш, след като живея на около 35 км. от консулството, дали съм се разхождала или не. И както разбираш, не съм пратила някой друг да ми свърши работата!
7мо намесвам се в тези теми защото се пишат субективни неща, а истината не е субективно понятие, иначе Осама-та отдавна да е християнски светец :wink:
Така е, мнението на всеки е субективно, дори и твоето![/quote]
Още веднъж се извинявам на hobby :oops:
И в тази връзка, Дани, ако смяташ да продължаваш със спора, прави го в ЛС, да не разваляме повече темата на hobby. За мен обаче въпроса е приключен.
hobby
Мнения: 54
Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 9:43 am
Местоположение: София

Мнение от hobby »

Благодаря на всички, че се отзовахте така бързо все пак ми дадохте някаква ориентация.
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Заверки в Онтарио

Мнение от bgmontreal »

Sneji написа:Предварително се извинявам на hobby, че това, което ще напиша по-долу не е по-темата му, но държа да си изясним някои неща с Дани!
Дано, за да съм по-ясна, ще вища веднага след твоите точки, в твоя постинг:

[quote="bgmontreal"
1во ти говориш за affiliate member of the OCQ (което единствено може да се стане от БГ - виж им в сайта), а не "нормален" член!
Нямам представа за какво говориш и нямам толкова свободно време, че да се ровя в сайтове, които не ме интересуват! Казах само какво знам за един частен случай!
2ро аз докато живеех в Parry Sound (Ontario) си заверявах в банката и кметството без пари (за жителите на града)
Не знам ти кога си живял в Онтарио, аз живея тук почти от година (от края на май 2003г.) и ти казвам, че в банките в Мисисага (Онтарио) не заверяват било срещу пари или без!
3то някой от Торонто ти писа, че не си права, но ти си продължаваш и каза, че не ти се обикаляло
Такаааа, явно четеш по диагонал. За да си припомниш кой какво е казал - http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... c&start=30
прочети първия постинг на Вал, която за твое сведение също потвърждава, че тукашните банки не подписват!

4то акси и др. от дир.бг същото ти го казаха преди време (може и да не си била ти, но по стил ми приличаш - все едно много хора го потвърдиха!)
Тука нещо не те разбрах. Ако намекваш, че пиша в dir.bg - грешиш. Никога не съм писала в друг форум освен в този, Освен всичко друго не съм влизала в dir-а сигурно от година.5то преди 7 месеца лично си заверих документите в консулството, след като им обясних за какво става дума - те всичките там могат да го правят, но се правят на ударени, макар че $12 им идват от небето
6то аз на чужди думи не вярвам, а проверям сам - я в сайт-а, я ще отида лично - препоръчвам го на всеки!
Тъй, хайде сега да ти го обесня по-просто: Да, в българското консулство в Торонто заверяват покани за гостуване, и нашата за свекър ми завериха, но още тогава нотариуската каза, че тя самата няма права пред канадските власти! Въпреки това подписва покани, защото в консулството в България я познавали и й приемали подписа. Категорично заяви, че няма право да подписва документите за PR карти, поради същата причина - няма права пред канадските власти, за това и няма как да подписва канадски документи! Подписва само документи, предназначени за България! PR картите не са български документи! Как мислиш, след като живея на около 35 км. от консулството, дали съм се разхождала или не. И както разбираш, не съм пратила някой друг да ми свърши работата!
7мо намесвам се в тези теми защото се пишат субективни неща, а истината не е субективно понятие, иначе Осама-та отдавна да е християнски светец :wink:
Така е, мнението на всеки е субективно, дори и твоето!
Още веднъж се извинявам на hobby :oops:
И в тази връзка, Дани, ако смяташ да продължаваш със спора, прави го в ЛС, да не разваляме повече темата на hobby. За мен обаче въпроса е приключен.[/quote]

Нека Кумицата премести тази част от темата, но за да няма други които дават 100-200 за заверки:

The following persons can certify your photocopies:
...
official of a foreign embassy, consulate or high commission officially accredited to Canada and authorized to certify documents issued by the official’s governement

ако изобщо заверява документи (било за за БГ или Ирак), значи, че може да заверява в Канада.
Не може да е БГ нотариус, защото те нямат власт извън БГ, значи не става само да заверява документи за БГ - само за БГ би било възможно ако е БГ нотариус, но както казах, те нямат власт извън БГ.
Та след като има печат с който заверява пълномощни, ЗНАЧИ Е ОТОРИЗИРАНА ЗА КАНАДА и няма никакво значение какво подпечатва!

Заверката е само за това, че копието е вярно с оригинала, НИЩО ДРУГО!

За банките много зависи (това сега го разбрах) от какъв клиент си им и си има банки които заверяват за клиенти с "добра" история.

Твоята позната не е била ЧЛЕН, а афилииран член, т.е. приравнили са и дипломата.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено