Болнични дни за гледане на дете

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Болнични дни за гледане на дете

Мнение от AnnaR »

Как оправдавате отсъствието си от работа за гледане на болно дете? Какви са разликите при работа на непълно работно време с работа на пълно раб. време?
Налага ми се да отсъствам, заради малката. Не съм я водила на доктор, защото е ясно, че не е сериозно положението й, но ще вземе 3-4 дни до оправянето й. За късмет има празници,които наближават и това ще помогне. Работя на непълно раб. време, обадих се да предупредя за отсъствието и ми казаха, че имам право на 3 дни/годишно по болест без бележка от доктор. Но как става с документи, издадени от доктор. Когато съм искала такава бележка, винаги е писало, че съм завела дъщеря ми... на въпросната дата при лекаря, но не са отбелязвали примерно, че ще се наложи да я гледам 3 дни и да остана вкъщи. Не ми пука, че ще бъда в неплатен отпуск, ако се налага, но имам нужда от въпросните дни и ако това се налага няколко пъти годишно, как се приема от работодателите по принцип? Въпросът ми е как се справяте в тези ситуации и има ли нещо подобно изобщо на "болничните" в България? Въобще съществуват ли такива документи, показващи нужда за гледане на дете при болест? Ясно ми е, че при различните работодатели ще бъде различно, но все пак искам да имам поне малко яснота. Обадих се вече в Assurance - emploi и те ми казаха, че зависело от работодателя :tmi: .
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от IRA »

При мен се взимат от отпуската, а когато тя свърши, неплатена. Бележки не трябват, но ако боледуват много децата няма отпуска. Сега с отпуската на детските градини положението става съвсем сложно. В момента съм в майчинство та не ме бърка, но догодина не знам.
За да вземеш от държавата болнични трябва да си болен повече от две седмици или ако имаш частна disability insurance да видиш какви са условията към нея. Аз след операция съм взимала бележка от доктор и там е пишело ,че трябва да седя един месец вкъщи. Парите ги взех от частната застраховка,че условията там бяха по добри.
Мисля,че болнични като тия в България няма. Не случайно децата ходят болни на градина. Зависи баш от работодателя.
До сега синът ми е боледувеаял винаги през почивните дни, обикновено цели да е Long weekend :rofl: , ако не седи понедлника вкъщи и на градина. Сега като съм с двама мисля да търся да наемам човек.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от hoyden »

Имала съм сходен случай. Отивам с детето в клиниката, там го преглеждат и както винаги казват, че не е сериозно и няма смисъл да отсъства от училище. То наистина не беше и сериозно де :) Обаче аз помолих да ми дадат 2-3 дни болнични, защото, както обясних там, случвало ми се е и друг път уж да не е сериозно, но после става по-лошо...т.е. обосновах се защо ми трябват дните. А реално, в работата си имах право на 3 дни болнични на година, но с представяне на бележка от доктор, та реших да се възползвам. Въпросният болничен представлява едно ксерокопие на бланка, в което пише, че лицето Х е болно и трябва да остане вкъщи еди колко си дни.
Иначе съм си взимала доста неплатени дни отпуск, заради ваканции или други непредвидени истории, но шефката ми беше печена и винаги ми казваше да не се притеснявам, защото знае колко трудно е, когато си с дете.
Всичко зависи от работодателя.

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от Independent »

И аз си ги взимам от годишната отпуска. Аз имам право на допълнителни 4 "лични" дни платени на година, които мога да взимам на общо основание, не само по болест. Като свършат платените, по принцип има начин да мина на disability към частната застраховка, но досега не съм го правила. Един път опитах и главоболията около нужните документи ме отказаха.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от IRA »

Аз съм взимала един път преди 4 години , като бях бременна, бележка че трябва да си седя 3 дни вкъщи. Беше някаква бланка за, която платих 10 долара. Когато взех бележката за частната застраховка ми взеха 50 долара за попълването, това в Роял Вик , бланката ми беше дадена от застрахователите. Моята disability се включва след 1 седмица при заболяване т.е за болести от 2-3 дни няма как да я ползвам. За инцидент влиза веднага т.е ако си счупя крака мога веднага да изляза в болничен.
Има и вариант да си вземеш дните и после да ги отработваш ,но това зависи много от шефа ти.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от martatabs »

Извинявам се че е в тази тема, ама така и така се заговори за болнични... :wasntme: Ако съм разбрал правилно-можете да си вземете до три дни болнични един път в годината без да показвате болничен лист, за повече ви трябва предписание от доктора или неплатена отпуска. По какви критерии ви се изчислява болничния, по-точно какъв процент от основната заплата, на която ви осигуряват е той? Болничния се плаща, нали?
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от yahoo »

martatabs написа:По какви критерии ви се изчислява болничния, по-точно какъв процент от основната заплата, на която ви осигуряват е той? Болничния се плаща, нали?
Ако не намесваме спезиални условия от частни застраховки нещата са много прости. Имаме няколко дена в годината когато ако дори по телефона се обадиш на работодателя и кажеш че си болен не ходиш на работа и получаваш заплатата си на 100%. Като свършат тези дни започва взимане на дни от отпуската платени пак на 100% докато свършат. Следват неплатени дни. До доктор не се стига лесно и досега не съм срещал някога да е ставало проблем и да са искали документ. Много често тези които изобщо не боледуват, но имат нещо за вършене понякога се правят на болни за да не се минават за няколкото платени дена извън отпуската (които не знам доколко са валидни за всички фирми).
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от martatabs »

yahoo написа:....спезиални условия от частни застраховки...
За застраховка живот ли става дума, или нещо по-различно?
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от yahoo »

За частни медицински застраховки в допълнение на държавната осигуровка върху повечето медицински разходи. Те предлагат много повече екстри при боледуване.
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от AnnaR »

В моя случай, тъй като съм на непълно работно време + повикване, въпросните 3 дни са неплатени. А, лошото е, че нямам и отпуск (платен), защото започнах работа януари тази година, но мисля, че все пак имам 1 седмица неплатен.
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от Independent »

Нямаш ли право на "leave of absence"? Демек не точно отпуска. Аз мога да си взимам такива дни с разрешение от прекия мениджър И човешки ресурси. Не съм сигурна, но мисля, че за тях няма лимит.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от AnnaR »

за сега само за въпросните 3 дни разбрах, че имам право. И затова пуснах темата. Ясно е, че не мога да кажа на детето да неболедува, не че не ми се иска, ама все пак... Най-вероятно, ако се наложи и аз ще взимам от отпуската, но както отбелязах в моя случай и това даже не е много ясно. С две думи, кофти история :?: .
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Болнични дни за гледане на дете

Мнение от IRA »

Трябва да провериш как се трупат отпуските при вас.
При нас ги изчисляват на седмица . Аз трупам по 2.307 часа на седмица. Мога да взимам натрупаните часове + 5 дни предварително.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор