Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
jasmin_veni
Мнения: 480
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 2:32 am
Местоположение: Sofia

Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от jasmin_veni »

Здравейте! :)
Нова съм във форумът и със съпругът ми решихме да напуснем България и да имигрираме в Канада. Всъщност още преди две години искахме, но забременях. Насочили сме се към Монреал. ;)
Изчетох страницата на ВиКи и се ориентирах горе-долу в процедурата. Искам да си сверя знанията. :$
Значи:
1. Научаваме френски и английския го подновяваме. Аз съм учила френски и започвам с припомнянето от А и Б, но съпругът ми не е учил. Свалих си самоучител, но знам, че няма да е достатъчно. Може ли да ми препоръчате курс или учител в София, от който сте останали доволни. Вие как се подготвихте?
2. Правим онлайн тест, от който ние се ориентираме.
3. После се държи тест по френски. По английски трябва ли? Теста преди изпращане на документите или след това се държи?
4. После събираме всички документи, попълва се молба за селекция и ги даваме на заклет преводач и съответно се легализират. Тук отново ще съм благодарна, ако ми дадете координати на заклети преводачи и агенция по легализация, от които сте доволни
5. След това се изпращат документи до Виена, от там ги разглеждат и евентуално пращат покана за интервю.Веднъж годишно ли е интервюто и има ли вариант да изпратим документи и да не ни поканят на интервю? След като получим потвърждение за кое полугодие ни е интервюто, отново го изпращаме до Виена или?
6. На интервюто и двамата ли влизаме или по отделно? Разбрах, че основно е на френски, но може да питат и на английски.
7. След успешно (Дай Боже) минаване на интервюто изшращаме документи до Букурещ, получава се писмо с баркодовете, получаваме медицински формуляри и минаваме на мед.тестове. Тъй като сме с бебе и то ли трябва да мине тестовете? Агенциите предполагам съдействат и в тази процедура 
8. Трябват ли някакви по-различни документи за бебето освен международен паспорт и акт за раждане?
9. Тъй като докато учих работих на граждански договори, това приема ли се за трудов стаж?
10. Кой е по-добре да е водещ кандидат в нашия случай. Съпругът ми е с финанси, но без език, аз съм с диплома, която не се търси там, но с език.
11. Кого и къде да попитам за адаптацията на детето, как да го подготвя, такси в градините и т.н. Имайки предвид, че искаме да заминем, за да има той шанс за по-добър живот, информацията за децата, система на образование и медицински осигуровки за детето ми е приоритет.
12. Колко ориентировъчно струва всичко по подготовка и заминаване, без самолетен билет?

Извинявам се, ако темата ми не е в правилния форум, моля админите да я преместят.
Благодаря за отделеното време :$
DSC Виена - 03.06.2011г.
Интервю - 09.09.2013г.,Успешно :)
Изпратени/получени в Сидни - 09.10.2013/15.10.2013
Полет - 26.05.2014г.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от pumpy »

На много от въпросите ти не мога да отговоря, но като че ли мога да дам идея за два от тях:
- кой да е водещият - направете си теста и разиграйте различните варианти и вижте йъде събирате най-много точки
- децата - градината в Монреал/Кебек е от 7 кинта на ден до към 20-25 на ден, но в края на деня пак е около 7. Детските в началото стигат спокойно за детето, с годините когато ви нарастват доходите, детските падат, но това е добре. Много хора ще ви кажат,че тук образованието е лошо, здравеопазването убива, но колкото и да е всичко лошо, не е по-лошо от БГ. Даже и да приемем, че това е така пак елате, загубете 3-4 години за паспорт и си се върнете в оазиса България. Един ден детето ви ще има възможност да дойде и да учи почти безплатно в Кебек/Канада и да има по-добро бъдеще или поне по-добра база от нас самите.
Аз самия мисля да прехвърля моите деца във френско училище, за да не губят езика. Никой никога не знае какво може да се случи....
- за разходите: сметнете си всичките официални такси, медицинските прегледи и да детето минава преглед също, но ако не ме лъже паметта нямаше снимка на бял дроб за него, около 300-400 кинта за преводи и документи от разни институции и колкото ви трябва за учене на език. И накрая колкото се може повече пати като кацнете тук - не казвам да се заринете в дългове за да заминете, но акоимате повече като кацнете тук, просто имате повече и живота е по-малко стресиращ...
Успех
Аватар
jasmin_veni
Мнения: 480
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 2:32 am
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от jasmin_veni »

pumpy благодаря ти за отговорите :)
Искаме да дойдем там, защото някак не може да ме убеди никой, че там е също толкова зле, колкото тук.
За разходите - точно това се опивам да сметна ;)
А можеш ли да ми дадеш съвет за адаптацията на детето, как най-лесно да протече. Той е още бебе (9 месеца) и го държа до мен, когато говоря на френски.
Процедурата по заминаването ще е около година-две предполагам. Тоест като започнем сега езика двамата, предполагам за около година се стига прилично ниво. По мои сметки детето ще е проговорило поне отделни думички и ми се иска да не го стресирам напълно като го сложа в среда, в която не разбира и думичка.
А на детска от стъпването в Канада ли може да се запише?

П.С. В изискванията четох, че искат 6 снимки на всеки от членовете на семейстовто. А това защо?
Последно промяна от jasmin_veni на Сря Фев 23, 2011 2:08 pm, променено общо 1 път.
DSC Виена - 03.06.2011г.
Интервю - 09.09.2013г.,Успешно :)
Изпратени/получени в Сидни - 09.10.2013/15.10.2013
Полет - 26.05.2014г.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от pumpy »

jasmin_veni написа:pumpy благодаря ти за отговорите :)
Искаме да дойдем там, защото някак не може да ме убеди никой, че там е също толкова зле, колкото тук.
За разходите - точно това се опивам да сметна ;)
А можеш ли да ми дадеш съвет за адаптацията на детето, как най-лесно да протече. Той е още бебе (9 месеца) и го държа до мен, когато говоря на френски.
Процедурата по заминаването ще е около година-две предполагам. Тоест като започнем сега езика двамата, предполагам за около година се стига прилично ниво. По мои сметки детето ще е проговорило поне отделни думички и ми се иска да не го стресирам напълно като го сложа в среда, в която не разбира и думичка.
А на детска от стъпването в Канада ли може да се запише?
моя големият проговори на 2.5 в БГ и оттогава не е млъкнал ;)
Все едно когато заминахме детето беше на 3.5. Започна градина на втората седмица в семейна среда за 20 кинта на ден. Никога не беше чувал френски преди това. След първата седмица можеше да си поиска вече бисквитка на френски. След няколко седмици учителкат беше притеснена, че останалите деца в групата ще проговорят на български, но след още няколко той си се справяше относително добре на френски за основните си дневни нужди в тази градина. Около 4 месеца след пристигането му го преместихме в предимно англофонска градина, след още 11 месеца в изцяло френска, след още 11 месеца отиде в училище на френски(по закон) но средата беше тотално англофонска и всички говореха на английски. Класа беше смесен и повечето му френски беше по 5 часа седмично математика, която англофонските му съученици имаха на английски, не на френски. След още година и половина премина само на английски в Денвър. Днес 3 години по-късно не се спомня нищо от френския, но като го насиля за няколко дни и пак го "проговаря" на базово ниво, като в градината преди 7 години.

Аз лични съм много скептичен към всякакви форми на "стресиране", но тук определено не съм прав, но като следствие от моите разбирание не се интересувам особено много от понятието "стрес" - за мен когато нещо трябва да се направи то се прави независимо колко е "стресиращо" Аз ще си почивам цял живот след като умра ;) По тази причина първите си 3-4 месеца в Канада съм работил по 80 часа на седмица и не помня да съм бил стресиран. Някой се стресират когто трябва да станат до хладилника да си вземат нова бира......
Аватар
jasmin_veni
Мнения: 480
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 2:32 am
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от jasmin_veni »

pumpy успокои ме по отношение на малкия. Сега ако мога да се успокоя, че и ние ще проговорим лесно френски ще е супер :)
А какво значи градина в семейна среда?
Като стрес имам предвид, че ще му се отрази малко или много. Ще смени средата, известно време и мама и тати ще бъдат по-притеснени от обикновено. Въпреки, че това не е много сигурно, може би една страна в която детските площадки са чисти и не трябва да очите ти да са на 50 за ненормалници да е по-спокойна още от самото начало :P

А ти с какво ниво на френски отиде и за колко време свикна да го говориш и разбираш перфектно?
DSC Виена - 03.06.2011г.
Интервю - 09.09.2013г.,Успешно :)
Изпратени/получени в Сидни - 09.10.2013/15.10.2013
Полет - 26.05.2014г.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от pumpy »

jasmin_veni написа: А ти с какво ниво на френски отиде и за колко време свикна да го говориш и разбираш перфектно?
- Тук сигурно ще те разочаровам :(
Аз имах френска гимназия и подготвителна година от английската като частен ученик. Последните няколко месеца преди заминаването гледах всекидневно кебекарските новини по TV5 в кабинета в 9 до 9.30 сутринта. Освен това смятам, че тези от местните, които могат се съобразяват с чужденците и говорят по-нормално. В колежа аз винаги съм разбирал колегите си когато говореха с мен и автоматично ставаше 50% неразбираемо, когато си говореха по между си и аз ги слушах отстрани....

- семейна среда детски градина значи някой, който има лиценз и правото да гледа 6-8 деца вкъщи си. Не знам точно лимита на децата, но тези хора понякога получават държавната субсидия и ти плащаш само 7 кинта на ден или не получават субсидия и ти тогава плащаш около 20-25 кинта на ден, но на края на годината можеш да получиш минимум 50% обратно от държавата, до 75% обратно, в зависимост от твоя личен доход. Тоест 20 кинта на ден може да ти струват около 10 до 5 долара на ден, но все пяк трябва да ги имап да ги платиш и да чакаш до следващата година да си ги получиш обратно. Освен това трябва да изпълняваш определени условия за да ти ги върне държавата и едно от тях е и двамата родители да са заети или с работа или с учене и да не могат да си гледат децата само. Тоест ако и двамата си стоите вкъщи и плащате по 20 кинта на ден на някой да ви гледа детето, то държавата няма да ви помогне в този случай....
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от martatabs »

Жасмин, ще ти отговоря на част от въпросите, а те са.
1. Самоучителя е вариант просто да придобиеш някаква представа за езика, но ти сама каза че си го учила. Самоучителя можеш да си го слушаш по всяко време. Аз например от 1-а година слушам само Релакса, научил съм диалозите наизуст. :lol:
2. Мани го онлайн теста, сметни си точките според таблицата във Викито или напиши в търсачката "Точки" и чети.
3. Теста, ако не ти го поискат не се харчете. Ако искат препоръчва се теста TCFQ по френски, все пак кандидатстваш за френската част.
4. Никаква легализация. Явно не си прочела добре секцията "документи" във Викито. Молбата за селекция се попълва на френски (може на компютър или четливо на ръка) от Вас самите, заедно с документа за финансова независимост. Към молбата за селекция накрая има един анекс, който се попълва само от семейните двойки или двойките на семейни начела. Отделно има няколко декларации, които се попълват на ръка, разпечатвате ги и попълвате. НИКАКВА ЛЕГАЛИЗАЦИЯ
5.Първата част на въпроса е точно така. Колкото до интервюто,миналата година имаше само една сесия. По-миналата мисля че бяха 2-е. Последния въпрос не го рабрах :?:
6. На интервюто влизате двамата, нали кандидатствате заедно. Може и да ви зададат някой друг въпрос на английски, но не е гаранция.
7. Да, след успешно интервю се изпращат документите за Букурещ и останалите процедури. Колкото до бебето, не мога да дам отговор ;)
8. По-компетентните да отговорят :?:
9. Ако добре съм запомнил дават ти точки като общ стаж, ако професията ти е от търсените се получават отделни точки.
10. Виж табличката с точките във Викито. Някъде имаше и таблица с професиите.
11.............................
12. Ами само 395 + 2 х 152 $ са ви таксите към Виена, отделно такси към Букурещ, отделно за визите, отделно медицинските, отделно курсове по френски...и...и...и. Аз съм сам - 600 лв. такса Виена + 3.60 лв.( в Бургас са толкова) нотариална заверка на лист + 100 лева преводи( зависи от обема и сложноста на документите) + 520 лева за две нива на френски....това само до Виена. :o :sweat: .

Ако някъде съм сбъркал поправете ме.
Последно промяна от martatabs на Сря Фев 23, 2011 3:50 pm, променено общо 2 пъти.
nia123
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Окт 16, 2009 2:56 pm
Местоположение: София

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от nia123 »

12. Ами само 2 х 395$ са ви таксите към Виена(за бебетата не знам как е)
Ако някъде съм сбъркал поправете ме.
Ще те поправя за таксите за кандидатстване.

Tarifs en vigueur depuis le 1er janvier 2011
Travailleur permanent
Requérant principal 395 $ CA
Conjoint* 152 $ CA
Chaque enfant à charge 152 $ CA
Ето тук си ги пише:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... index.html"
Водещ кандидат: 395 $ CA
Придружаващ кандидат:152 $ CA
За всяко дете:152 $ CA
Мисля,че можете да си ги сметнете ;)
Док. Виена - 2010-04-20
Интервю София - 2011-02-28
Док. Букурещ - 2011-03-15
Покана за медицински - 2011-08-08
OK медицински- 2011-09-13
Покани за визи - 2011-11-24
ВИЗИ - 2011-12-16
_________________
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от martatabs »

nia123 написа:Ще те поправя за таксите за кандидатстване.
:y: :handshake: Ще го поправя.
Последно промяна от martatabs на Сря Фев 23, 2011 3:47 pm, променено общо 1 път.
Аватар
jasmin_veni
Мнения: 480
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 2:32 am
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от jasmin_veni »

pumpy написа:
jasmin_veni написа: А ти с какво ниво на френски отиде и за колко време свикна да го говориш и разбираш перфектно?
- Тук сигурно ще те разочаровам :(
Аз имах френска гимназия и подготвителна година от английската като частен ученик. Последните няколко месеца преди заминаването гледах всекидневно кебекарските новини по TV5 в кабинета в 9 до 9.30 сутринта. Освен това смятам, че тези от местните, които могат се съобразяват с чужденците и говорят по-нормално. В колежа аз винаги съм разбирал колегите си когато говореха с мен и автоматично ставаше 50% неразбираемо, когато си говореха по между си и аз ги слушах отстрани....

- семейна среда детски градина значи някой, който има лиценз и правото да гледа 6-8 деца вкъщи си. Не знам точно лимита на децата, но тези хора понякога получават държавната субсидия и ти плащаш само 7 кинта на ден или не получават субсидия и ти тогава плащаш около 20-25 кинта на ден, но на края на годината можеш да получиш минимум 50% обратно от държавата, до 75% обратно, в зависимост от твоя личен доход. Тоест 20 кинта на ден може да ти струват около 10 до 5 долара на ден, но все пяк трябва да ги имап да ги платиш и да чакаш до следващата година да си ги получиш обратно. Освен това трябва да изпълняваш определени условия за да ти ги върне държавата и едно от тях е и двамата родители да са заети или с работа или с учене и да не могат да си гледат децата само. Тоест ако и двамата си стоите вкъщи и плащате по 20 кинта на ден на някой да ви гледа детето, то държавата няма да ви помогне в този случай....
Това с новините и филмите е много добро! Като понапреднем малко с френския ще минем изцяло на френско кино.
Идваме с идета да работим там и да подсигурим по-добър живот на детето ни, от колкото тук.
Хич не е лошо, това, което описваш за семейната среда, по-добре отколкото 25 деца на две учителки :o

martatabs, nia123 благодаря за поясненията. Ще отговарям по-подробно утре, че сега трябва да проспивам бебето.
DSC Виена - 03.06.2011г.
Интервю - 09.09.2013г.,Успешно :)
Изпратени/получени в Сидни - 09.10.2013/15.10.2013
Полет - 26.05.2014г.
zenman
Мнения: 185
Регистриран на: Сря Окт 18, 2006 11:12 am

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от zenman »

Курсовете в ИЧС са добри. Следващата сесия започва в началото на април. Доста са гъвкави като хорариум. Успех в начинанието!

http://www.deo.uni-sofia.bg/bg/language/foreign"
Аватар
jasmin_veni
Мнения: 480
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 2:32 am
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от jasmin_veni »

martatabs написа:Жасмин, ще ти отговоря на част от въпросите, а те са.
5.Първата част на въпроса е точно така. Колкото до интервюто,миналата година имаше само една сесия. По-миналата мисля че бяха 2-е. Последния въпрос не го рабрах :?:
.
Имам предвид, как потвърждаваме или отказваме интервюто?
DSC Виена - 03.06.2011г.
Интервю - 09.09.2013г.,Успешно :)
Изпратени/получени в Сидни - 09.10.2013/15.10.2013
Полет - 26.05.2014г.
Аватар
mufc
Мнения: 1322
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 3:56 pm
Местоположение: Stretford End

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от mufc »

:D
Последно промяна от mufc на Сря Май 18, 2011 5:38 pm, променено общо 1 път.
Аватар
jasmin_veni
Мнения: 480
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 2:32 am
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от jasmin_veni »

zenman написа:Курсовете в ИЧС са добри. Следващата сесия започва в началото на април. Доста са гъвкави като хорариум. Успех в начинанието!

http://www.deo.uni-sofia.bg/bg/language/foreign"
А каква е разликата между TCF Квебек и TEFAQ
Едното е в ИЧС - курс 60 ч.. 180лв. курс
Другото е във Френския институт 72 ч. 240лв. курс.

И още - и двамата ли трябва да държим курс за сертификат или само водещия кандидат?
изисква ли се допълнително и IELTS за водещия кандидат или е препоръчително, не задължително?

А кое е по-добре според вас - курс или учител, който те подготвя, от препоръчаните във ВиКи?
DSC Виена - 03.06.2011г.
Интервю - 09.09.2013г.,Успешно :)
Изпратени/получени в Сидни - 09.10.2013/15.10.2013
Полет - 26.05.2014г.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въпроси и сверяване на знанията за процедурата

Мнение от martatabs »

jasmin_veni написа:изисква ли се допълнително и IELTS за водещия кандидат или е препоръчително, не задължително
Кандидатствате за френската част, там ви трябва TFCQ ..>> http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 07&start=0"
jasmin_veni написа: още - и двамата ли трябва да държим курс за сертификат или само водещия кандидат?
От посолството ще ви уведомят, кой да държи изпит.
Дайте да се разберем! Има GOOGLE, в сайта има търсачка, ползвайте ги.
Публикувай отговор