Монреал трябва да благодари на имигрантите

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Монреал трябва да благодари на имигрантите

Мнение от krimon »

Четохте ли днешния вестник Метро:

http://www.journalmetro.com/montreal/article/166322
Montréal peut dire merci aux immigrants
Marie-Luce Pelletier-Legros, Métro
14 janvier 2009 01:00

Métro

Les données dévoilées hier par Statistique Canada portent sur la période 1986-2006.

Montréal peut remercier ses immigrants. Leur présence dans la métropole a assuré la croissance de sa population dans les dernières années, malgré le fait que l’exode des Montréalais se poursuit vers les banlieues, selon les dernières statistiques du Recensement 2006 dévoilées hier.

De 1986 à 2006, la population de Montréal a crû de 5,2 %, passant de 1 540 816 à 1 620 693. À titre de comparaison, celle de la ville de Terrebonne a plus que doublé, passant de 45 000 à 95 000.

En cinq ans, quelque 170 000 Montréalais ont quitté l’île pour Longueuil, Laval et les autres villes de banlieue de ses couronnes nord et sud. En contrepartie, 85 000 banlieusards sont devenus Montréalais.

Si la mobilité et les naissances expliquent la croissance des banlieues, l’immigration est responsable de celle de la métropole. L’immigration a contribué à 66 % de l’augmentation de sa population. En 2006, 3 Mont­réalais sur 10 étaient issus de l’immigration.

Sur les trois arrondissements les plus populeux, soit Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce (CDN-NDG), Villeray–Saint-Michel–Parc-Extension (VSP) et Rosemont–La Petite-Patrie, deux (CDN-NDG et VSP) accueillent aussi le plus grand nombre d’immigrants.

C’est aussi grâce aux immigrants que la moyenne d’âge des Montréalais n’est pas plus élevée. La plupart d’entre eux sont soit âgés de moins de 15 ans ou ont entre 25 et 44 ans.

Logement

* 4 Montré­alais sur 10 vivent seuls, soit une plus forte proportion que dans le reste de la province.
* Le coût moyen d’un appartement est de 647 $ par mois et celui d’une propriété de 283 831 $. Montréal est la ville où devenir propriétaire coûte le plus cher au Québec.

Langue et immigration

* Moins de 60 % des Montréalais parlent le français à la maison.
* Des 40 % qui utilisent une autre langue que le français, 48,4 % parlent l’anglais, près de 7 % l’espagnol et l’italien et quelque
* 6 % des langues arabes et chinoises.
* La métropole accueille 57 % des immigrants de la province.

Transport

* 49 % des Montréalais se déplacent en voiture pour se rendre au travail et 47 % utilisent un mode de transport alternatif.
* 34,7 % des Montréalais utilisent les transports en commun, ce qui est de beaucoup supérieur à la moyenne québécoise (12,8 %).

Âge de la population et scolarité

* 15,2 % des Montréalais ont 65 ans et plus, contrairement à 10,1 % des habitants de la couronne nord.
* Les 20-35 ans comptent pour une plus grande proportion de la population à Montréal que dans l’ensemble du Québec, notamment en raison des nombreuses institutions d’enseignement supérieur et de l’immigration.
* Près de 40 % des Montréalais ont au moins un certificat universitaire, cela étant encouragé par le fort pourcentage d’immigrants possédant un diplôme universitaire. Par ailleurs, 15 % des Montréalais n’ont aucun diplôme.

Travail

* 82 % des Montré­alais travaillent à Montréal.
* Chaque jour, 75 000 La­vallois et 40 000 Lon­gueuillois franchissent les rives du fleuve pour venir travailler dans la métropole.

Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Монреал наистина много дължи на имигрантите и то не само поради изброените в статията причини (нарастване на населението). Знаете ли каква е историята на Платото? (За форумците извън Монреал - много шик и скъп квартал в центъра на града с много заведения, луксозни бутици, галерии и т. н.). Бил е бедняшки квартал само допреди двайсетина години (доколкото си спомням) и когато средната класа на Монреал масово започнала да се изтегля към предградията, градът да се изпразва и обеднява, португалците започнали да изкупуват дуплекси в Платото, да ги реновират, боядисват с живописни цветове и постепенно "повлекли крак" и събудили интереса на млади професионалисти към имотите в този квартал. Имигрантите до голяма степен имат заслугата центърът на града да не се превърне в гето, както е в повечето американски градове, където след 6 вечерта е желателно да не припарваш в центъра.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Сърви , Плато се води бохемски квартал, не е луксозен или престижен. Скъпи са жилищата, ама не е чак толкова шик, в повечето случаи умряли от старост. Пълно е с наркомани, поради близостта на клубовете на Сен Лоран. Кражби също стават. На мен ми е любимия квартал, дълго живях там. Но ако навлезеш по на изток в кварта си е доста зле дори , направо си е гето. Няма много имигранти, вярно има гърци и португалци, но е пълно с кебекари. :D По избори винаги печелят парти кебекоа.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
THC
СЕКСИ ПИЧ
Мнения: 3055
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 2:34 pm

Мнение от THC »

ъъъ пише на някъф чужд език, който не се говори от болшинството монреалци :D :D
Пари на заем - само взимаме.

http://www.thc-ministry.net/untoldstory/#INDEX
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

IRA написа:Сърви , Плато се води бохемски квартал, не е луксозен или престижен. Скъпи са жилищата, ама не е чак толкова шик, в повечето случаи умряли от старост. Пълно е с наркомани, поради близостта на клубовете на Сен Лоран. Кражби също стават. На мен ми е любимия квартал, дълго живях там. Но ако навлезеш по на изток в кварта си е доста зле дори , направо си е гето. Няма много имигранти, вярно има гърци и португалци, но е пълно с кебекари. :D По избори винаги печелят парти кебекоа.
Ира, познавам го доста добре Платото, работила съм там. Че има и бедняци и наркомани няма спор, но и луксозни бизнеси и скъпи жилища има, и то хич не са малко. Иначе аз не бих отишла да живея там.
KVS
Мнения: 463
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:16 pm

Мнение от KVS »

Благодарят ни, че им работим без пари, така да се каже. Там където бачкам има тотално разделение между имигранти и табарнаци. Мешат ни да си помагаме само в краен случай. Всички шефове естествено са местни и неведнъж съм бил свидетел на двойнствения им стандарт. Ако не ме види в продължение на 5 мин. табарнака ме посреща с думите: Къде се криеш? В същото време синът му си седи на лифта и в продължение на часове чете книга. Когато някой имигрант допусне грешка, обикновенно го овикват на висок тон. При местните обаче това е само повод за веселба. Аз избягвам да работя в екип с тях, защото бях неволен свидетел как се наговаряха, ако има грешка да ме посочат мен като виновник. И това не е само с мен. Имам колега италианец, който е нарочен от тях и много обичат да се е*ават с него, наричайки го лош работник и т.н. и т.н.....
Та аз лично я разбирам горната статия в този вид "благодарност".
Избийте балъците и тарикатите сами ще измрат!
kurta007 написа: Жени ,ти щом мислиш/макар да стана ясно че не ти се отдава много/ ...
mwanza написа: ако си на социал и деливъри си там форевър.
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

Мнение от Леля Екимка »

KVS написа:Благодарят ни, че им работим без пари, така да се каже. Там където бачкам има тотално разделение между имигранти и табарнаци. Мешат ни да си помагаме само в краен случай. Всички шефове естествено са местни и неведнъж съм бил свидетел на двойнствения им стандарт. Ако не ме види в продължение на 5 мин. табарнака ме посреща с думите: Къде се криеш? В същото време синът му си седи на лифта и в продължение на часове чете книга. Когато някой имигрант допусне грешка, обикновенно го овикват на висок тон. При местните обаче това е само повод за веселба. Аз избягвам да работя в екип с тях, защото бях неволен свидетел как се наговаряха, ако има грешка да ме посочат мен като виновник. И това не е само с мен. Имам колега италианец, който е нарочен от тях и много обичат да се е*ават с него, наричайки го лош работник и т.н. и т.н.....
Та аз лично я разбирам горната статия в този вид "благодарност".
:shock: :shock: :shock:
Силно съм изненадана!
На твое място, по възможност, бих сменила работата си...
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Мнение от Guinness »

survivor написа:За форумците извън Монреал - много шик и скъп квартал в центъра на града с много заведения, луксозни бутици, галерии
За сведение на форумците извън Монтреал-в в тези т.н. "бутици" единствено лукзони са само цените на демодираните парцали ,които се продават.
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

Леля Екимка написа:
KVS написа:Благодарят ни, че им работим без пари, така да се каже. Там където бачкам има тотално разделение между имигранти и табарнаци. Мешат ни да си помагаме само в краен случай. Всички шефове естествено са местни и неведнъж съм бил свидетел на двойнствения им стандарт. Ако не ме види в продължение на 5 мин. табарнака ме посреща с думите: Къде се криеш? В същото време синът му си седи на лифта и в продължение на часове чете книга. Когато някой имигрант допусне грешка, обикновенно го овикват на висок тон. При местните обаче това е само повод за веселба. Аз избягвам да работя в екип с тях, защото бях неволен свидетел как се наговаряха, ако има грешка да ме посочат мен като виновник. И това не е само с мен. Имам колега италианец, който е нарочен от тях и много обичат да се е*ават с него, наричайки го лош работник и т.н. и т.н.....
Та аз лично я разбирам горната статия в този вид "благодарност".
:shock: :shock: :shock:
Силно съм изненадана!
Не бъди чак толкова. Много често го почнах тоя израз, ще взема да си го направя подпис: "Време е да порастнеш" лельо...
KVS, гледай да извъртиш нещата до "дискриминация". От втора ръка съм чувал, че има ефект. Намеквай че ти е писнало от "дискриминация". Но пък е с две остриета, може да решат, че вече достатъчно те "търпят" и да си уволнен на другия ден... При което естествено веднага им сервираш, че ще ги съдиш за същата тази дискриминация, но дали и какво ще помогне това не се знае.
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

брях, каква разлика на работните места :)
Аз имам за шефове американка и италианец !
По-голямата част от останали са ми подчинени и се падат кебекари по месторождение. Тези, които не са към моят департамент, са подчинени на една англичанка, а тези в библиотеката на една германка /и двете родени съвсем извън американския континент/. Образователният отдел го ръководи французойка. Забравих, че шефът на охрата е салвадорец (20 годишен имигрант, от 12 години шеф на сервиза), а този на поддръжката по сградата - чистокръвен испанец, не латинос!Сигурно се чувстват адски репресирани и дискриминирани местните братя :twisted:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

Виж сега, krimon, твоята микросреда не е олицетворение на обстановката в цяла Канада, докато тази на KVS е. :)
Като се прибавят и необоримите аргументи от типа: "Имам познати на едни познати дето чули на едно място да се разправя, че..." и всякаки съмнения отпадат.
Знаеш ли, всичко си е до човек. Аз още не съм срещнал проява на дискриминация, докато жена ми е абсолютно убедена, че я вижда на всяка крачка, включително и в ситуации дето сме били заедно. Аз съм бил сляп за тези неща. Сигурно е така. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Мнение от Guinness »

KVS написа:Благодарят ни, че им работим без пари, така да се каже. Там където бачкам има тотално разделение между имигранти и табарнаци. Мешат ни да си помагаме само в краен случай. Всички шефове естествено са местни и неведнъж съм бил свидетел на двойнствения им стандарт. Ако не ме види в продължение на 5 мин. табарнака ме посреща с думите: Къде се криеш? В същото време синът му си седи на лифта и в продължение на часове чете книга. Когато някой имигрант допусне грешка, обикновенно го овикват на висок тон. При местните обаче това е само повод за веселба. Аз избягвам да работя в екип с тях, защото бях неволен свидетел как се наговаряха, ако има грешка да ме посочат мен като виновник. И това не е само с мен. Имам колега италианец, който е нарочен от тях и много обичат да се е*ават с него, наричайки го лош работник и т.н. и т.н.....
Та аз лично я разбирам горната статия в този вид "благодарност".
Ха добре дошъл у Табарнашко!По-долно,лицемерно и интриганско племе от табарнаците не съм виждал и надали ще се намери.
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

Guinness написа:По-долно,лицемерно и интриганско племе от табарнаците не съм виждал и надали ще се намери.
Аз съм виждал. Да се погледнем в огледалото.
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Мнение от Guinness »

lz2arn написа:
Guinness написа:По-долно,лицемерно и интриганско племе от табарнаците не съм виждал и надали ще се намери.
Аз съм виждал. Да се погледнем в огледалото.
Ами гледй се.Само,че не ми е ясно защо говориш в 1 л.мн.ч. :D
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Eкимке , това за смяна на работата е също на дневен ред за мен и повече от колегите ми емигранти :idea: Ама работата май е от трън та на глог...
Публикувай отговор