Zaminavane s decata

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Iren
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 5:15 am
Обратна връзка:

Zaminavane s decata

Мнение от Iren »

Zdraveite vsi4ki!
Kato vseki, na kogoto mu predstoi skoro6no zaminavane (v Toronto), i nie ne znaem po koi sviat hodim. No, nadiavam se, vsi4ko 6te bude nared.
Moje li niakoi da me svetne otnosno detski gradini, niakakvi part-time zabava4ki, etc.
Imate li predstava za cenite na bebe6ki prinadlejnosti - koli4ki, stol4eta? Da gi nosim li ot BG ili da si kupim tam?
Mnogo vi blagodaria! Vsiaka informacia e bezkraino cenna.
laura
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Ное 18, 2003 3:28 pm

Мнение от laura »

Цените на количките, детските легла и др. варират много в зависимост от това какво искаш да си купиш и откъде. Например детските легла (за бебета) се движат между 150 и 300$ нови; има и по-скъпи; сгъваемите легла (play-pen) са от порядъка на 100$ нови; количките са над 200$ за по-хубава; летните колички са евтини, може да намериш за 15-20$. Столчетата също варират, но може да намерите за около 100$. Същите тези неща би могла да намериш и втора употреба на много по-изгодни цени. Много зависи от това колко е голямо детето ви. В България има хубави обувки и официални дрешки за деца, които тук се намират по-трудно или са прекалено скъпи. Друг тип дрехи (ежедневни), няма смисъл да носите много, защото тук са на прилични цени.
Нямам информация за детските градини, но по квартали има "playgroups", това са места, където може да заведеш детето си да общува с други деца и да си играе. Ти също присъстваш; има и учителка; те обикновено са безплатни и се провеждат 1-2 пъти седмично за по 2-3 часа.
Лаура
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Ирен, преди половин година в съседната детска градина цените бяха:
-Деца от 18 месеца до 23 месеца – 155$ на седмица
-Деца от 2,5 години до 5 години включително – 147$ на седмица

Ако решиш да учиш език след като дойдеш - обикновено в сградата, където се учи има и нещо като детска градина, където ще гледат детето ти, докато си на курс.

По отношение на цените на бебешки принадлежности:
http://www.sears.ca/cgi-bin/ic_shop.cgi ... g=e&type=S
На горния линк можеш да добиеш някаква представа за това какво се предлага като колички, легла, дрехи, изобщо всичко, което ти трябва за бебето.
Iren
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 5:15 am
Обратна връзка:

Мнение от Iren »

Mnogo vi blagodaria!
Mojete li da me orientirate za kvartiri - naemi i smetki, kvartali, i t.n. Nali razbirate, 4e kato zaminavame s decata, bitovite vuprosi sa nai-naleja6ti na purvo vreme...
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Iren написа:Mnogo vi blagodaria!
Mojete li da me orientirate za kvartiri - naemi i smetki, kvartali, i t.n. Nali razbirate, 4e kato zaminavame s decata, bitovite vuprosi sa nai-naleja6ti na purvo vreme...
http://apartmentcorner.com/
На този сайт можеш да си избереш някой от районите на GTA и да видиш в зависимост от изискванията ти за жилището - какви са цените и какво изобщо се предлага.
Iren
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 5:15 am
Обратна връзка:

пак за децата...

Мнение от Iren »

Имате ли представа какви са цените на бебешките храни - млека, пюрета, каши, сокове и т.н.? Има ли смисъл да товарим промишлени количества от BG, или по-скоро ще излезе "дявол на магаре"?...
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Re: пак за децата...

Мнение от Sneji »

Iren написа:Имате ли представа какви са цените на бебешките храни - млека, пюрета, каши, сокове и т.н.? Има ли смисъл да товарим промишлени количества от BG, или по-скоро ще излезе "дявол на магаре"?...
Нямам представа каква е цената на бебешките храни, но не те съветвам да взимаш със себе си нещо повече от храна за 3-4 дни (за бебето). Бях свидетел, как митничарите ровят багажа на пътници, които са си позволили да кацнат със сандвич в багажа. Едно семейство преди нас се опита да внесе в Канада 5 кутийки с хайвер (декларираха ги), е не можаха. Явно, че е забранено да се внася храна, макар да съм чувала, че ако е вафла или шоколад (неразпечатани) - става.
laura
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Ное 18, 2003 3:28 pm

Мнение от laura »

Няма смисъл!!!! Тук храните са по-евтини (поне по моя преценка). Ние от доста отдавна не сме на купени храни, но ако не ме лъже паметта едно малко бурканче готова храна варира между 45 и 55 цента, а големите (вкл. с месо) са около 99 цента. Храните за деца над 1 година са около 1.20$. Пак ако не се лъжа, адаптирано мляко, голяма кутия е около 20 долара. Памперсите са по-евтини отколкото в България. Ако никой друг не ти даде по-конкретна информация междувременно мога довечера, когато отидем в магазина, да погледна цените и да ти дам точни данни. Колко е голямо детето ти? Това има значение.

Лаура
Iren
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 5:15 am
Обратна връзка:

Мнение от Iren »

Вие сте безценни!!!
Честно да ви кажа, бях останала с впечатлението, че българите в чужбина не питаят много топли чувства един към друг. Е, този сайт ме опроверга напълно. За щастие, разбира се.
Голямото ми момиченце е на 3.5 години - за нея няма проблеми. Бебето е на 4 месеца. Смятам да взема само 1 кутия мляко и 5-6 бурканчета за 3-4 дни... Сигурно като отидем там, ще трябва да сменим млякото, но бебето това ще го преживее. Виж, за голямата дъщеря ще е по-трудно - тя тук ходи на детска градина от 1-годишна възраст, а там всички ще говорят на английски. Надявам се да не й се отрази чак шоково. Споделете вашия опит, ако имате време и желание.
Благодаря ви още веднъж!
laura
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Ное 18, 2003 3:28 pm

Мнение от laura »

За езика не мога да ти помогна, защото дъщеря ми се роди тук и освен това съпругът ми е английско-говорящ, но доколкото имам информация, за малките деца езикът не е проблем. Те притежават способността да възприемат новия език много лесно и бъди сигурна, че тя ще научи английски много бързо.
Пропуснах да кажа, че тук не цари особено разнообразие от детски храни. В сравнение с това, което съм виждала да се продава в България и Англия, тук е жива скръб. Ако искаш, може да рискуваш и да си донесеш някоя и друга каша (в запечатана кутия) с по-интересно съдържание. Тук не съм виждала да се продават "солени" каши; само "сладки" и съдържанието им е основно ябълки и банани (пак ще направя справка в магазина). По принцип тук не допускат вноса на млечни произведения и месо, особено от Европа, затова внимавай какво декларираш. Обикновено няма проблем с детските храни, но все пак. Ако имаш други въпроси, питай. Ние сме на 2.5 години. :lol:
Лаура
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Iren, ето ти цени от флайъра на Shoppers drug mart:
- Памперси "Huggies" - 16,99$ (за 40 или 52 бр. в зависимост от големината)
- Зеленчукови и плодови пюрета "Heinz" - 55ц. за 1бр. (128мл.)
- Кондензирано мляко "Similac" (728гр.) - 24,99$
- Пшеничена каша "Nestle" (227гр.) - 9,99$ за 3 бр.

Колкото за научаването на езика от детето - изобщо не се притеснявай. Когато дъщеря ни тръгна на детска градина току що беше навършила 4 години. Знаеше как да си поиска вода и да пита къде е тоалетната - това на английски, а тръгна в кебекарска градина, където собствениците не знаеха дума английски. Първият ден изобщо забрави да плаче, толкова беше впечатлена от новите играчки и 2-та детски басейна в двора на градината. За сметка на това ние с мъжът ми бяхме толкова притеснени как ще се справи, че излизайки от градината пресякохме улицата на червено и пред полицейска кола (за малко отървахме глобата). На втората седмица госпожицата пееше френска песничка, говореше с децата на български, те й отговаряха на френски и незнайно как се разбираха. Не сме имали никакъв проблем с ходенето на градина - ходеше с желание.
Iren
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Мар 08, 2004 5:15 am
Обратна връзка:

за езика

Мнение от Iren »

Полезно ли е да се запишем на курс по френски веднага щом отидем, или не е толкова наложително (напр. за намиране на работа)? Аз се оправям с френски горе-долу, но мъжът ми не знае въобще. С английски нямаме никакви проблеми.
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Re: за езика

Мнение от Sneji »

Iren написа:Полезно ли е да се запишем на курс по френски веднага щом отидем, или не е толкова наложително (напр. за намиране на работа)? Аз се оправям с френски горе-долу, но мъжът ми не знае въобще. С английски нямаме никакви проблеми.
Нали ще идвате в Торонто? Тук не ви трябва френски, освен ако не искате да си търсите работа в някоя държавна институция.
alisa
Мнения: 56
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 1:10 am

Мнение от alisa »

vnimavaite s hranite koito nosite v bagaja. v Canada e zabraneno da se vnasiat mesni hrani vkl. i vakuumirani. globata e $200 ako gi nameriat i ne sa deklarirani. ako sa deklarirani gi konfiskuvat. tova go pishe v mitnicheskata deklaratsia koiato shte vi razdadat da popalvate v samoleta predi da katsnete v Toronto. tam pishe izrichno koi hrani i izobshto kakvo e zabraneno da se vnasia. spomniam si che pisheshe i "dairy products" koeto e mlechni produkti chiito vnos sashto e zabranen. za tiah ne znam dali ima globa, no konfiskatsia sas sigurnost. sa mesnite produkti ako ne sa deklarirani - konfiskatsia i globa.
laura
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Ное 18, 2003 3:28 pm

Мнение от laura »

alisa написа:vnimavaite s hranite koito nosite v bagaja. v Canada e zabraneno da se vnasiat mesni hrani vkl. i vakuumirani. globata e $200 ako gi nameriat i ne sa deklarirani. ako sa deklarirani gi konfiskuvat. tova go pishe v mitnicheskata deklaratsia koiato shte vi razdadat da popalvate v samoleta predi da katsnete v Toronto. tam pishe izrichno koi hrani i izobshto kakvo e zabraneno da se vnasia. spomniam si che pisheshe i "dairy products" koeto e mlechni produkti chiito vnos sashto e zabranen. za tiah ne znam dali ima globa, no konfiskatsia sas sigurnost. sa mesnite produkti ako ne sa deklarirani - konfiskatsia i globa.
Така е, но се прави изключение за детските храни, защото се преполага, че са "чисти". Разбира се, става въпрос за малки количества, необходими на първо време. Не вярвам да конфискуват адаптираното мляко на детето. Няма да го оставят без храна?! Аз съм минавала границата с ръчна чанта, пълна с мляко, детски храни т.н., които ми бяха нужни в самолета; декларирах ги, минах през специална проверка, разгледаха ги, но не ги конфискуваха. Най-добрия вариант при пътуване е да си носите консервни кутии с приготвено мляко (не концентрирано). В България има ли такива? Те са предназначени точно за пътуване, една опаковка е точно за един биберон и след като се отворят имат по-голяма издръжливост при стайна температура. Много са удобни! Всичко добро!
Лаура
Заключено