Въпрос за кола и застраховка

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Въпрос за кола и застраховка

Мнение от prace »

Може ли някой да ми каже от къде в София да взема писмо /удостоверение/, че нямам ПТП по моя вина, за да имам по-малка застраховка на кола в Канада?
От КАТ или от застрахователната компания, където в момента имам гражданска отговорност за колата ми в София? И такъв документ наистина ли върши работа в Канада по точно Онтарио?
Имам книжка от 1996 год. и нямам до сега ПТП по моя вина.
А и мога ли да купя кола в Канада, ако нямам още канадска книжка.?
Благодаря предварително.
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Мнение от myhata II »

Здравей Прасе,сега доколкото знам ставало по бързо с документа
Имало нова опция в посолството за 3 дни ставало
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Мнение от prace »

Въпросът ми беше кой издава този документ? Аз съм в София и не знам къде да отида
Hullman
Мнения: 649
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от Hullman »

Отново празни приказки от Hullman, но ако имате време за губене и държите да прочетете оригиналното му мнение, то е оставено на долния ред, но с по-ситен шрифт (да не се пълни страницата с ненужен текст).
Абе за какво са ви коли.
Я гледайте какво става.:)
Gas station in Montreal, as oil prices hit a record high near $120 (U.S.) a barrel Monday.
Отивайте в Монтреал, питайте Линко какво да правите, взимайте субсидийки и се возете на метрото.
Mimkata
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 9:38 am

Мнение от Mimkata »

Здравей,
Аз си извадих такова удостоверение от КАТ (за шофьорски стаж и в него пише и че нямам ПТП), след това се носи в Дирекция Полиция до Лъвов мост за печат и после превод и легализация. Незнам дали върши работа в Онтарио и аз съм още в бг, някои казват че върши, други не. Реших все пак да го извадя.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Mimkata написа:Здравей,
Аз си извадих такова удостоверение от КАТ (за шофьорски стаж и в него пише и че нямам ПТП), след това се носи в Дирекция Полиция до Лъвов мост за печат и после превод и легализация. Незнам дали върши работа в Онтарио и аз съм още в бг, някои казват че върши, други не. Реших все пак да го извадя.
нямате нужда от легализация - тя все едно няма стойност в Канада
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Мнение от prace »

Благодаря на Mimkatа за полезната инфо.
nobleman

Мнение от nobleman »

не знам как е по другите части на canada, но тук ICBC искат само декларация от БГ заctрахователно дружество. Аз моята я взех от ДЗИ.
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

КАТ издава такива удостоверения в БГ. После имаш 2 възможности:
1) Превод и легализация в БГ
2) Превод и заверка в БГ консулството в Канада

Аз си изкарах тукашна книжка по 1вия начин, но до колкото разбирам 2рият е за предпочитане и може да не ти приемат БГ легализацията - зависи явно на какъв служител ще попаднеш.
Аватар
stur4o
Мнения: 70
Регистриран на: Съб Фев 05, 2005 3:57 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

Мнение от stur4o »

ех тука със застраховките кацнахте на канадския..... то си е цял бизнес и пазарене като на битака:)

и аз си мислех че ше е по евтино с разни такива документи, но от 5-6 застрахователни компании само една ме пита дали мога да представя такъв документ. даже и фул "Ж" книжка си бях изкарал и пак не признават шоф. стаж от бг.

по принцип от МТО като се явяваш на роад тест може да ти поискат такова удостоверение, за да се явиш директно за фул "Ж", но то трябва да е задължително заверено от консула в торонто(или бг посолство в отава). поне при мене така беше.

тука(в онтарио) можете да се явите за "Ж2" представяйки българска книжка с няколко години стаж, като това ви дава право да си карате кола на трезва главица без проблеми и без да се занимавате с разни такива документи от кат. а и разлика в цената на застраховките ако си без канадиан драйвинг експериенс няма. или поне за мене нямаше, но... кой знае... живота е различен за всеки...
Slick
Мнения: 39
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 7:46 am
Местоположение: Vic

Мнение от Slick »

привет, можеш да си купиш кола без проблем в Canada, с БГ книжка, с която според БC законите можеш да караш 3 месеца, после - на изпит. Стажa на мен ми го приzнаха и ако си вземеш изпита - получаваш class 5, ако не пак на изпит и после - Н или Л което си е тесла.
От застрахователното ни поискаха писмо, което ние имахме на английски че сме клиенти на съответното BG дружество- дадоха добра отстъпка. Имай предвид че писмото го провериха - демек не е препоръчително да е менте. Или поне да отиде при тоя който го е писал и да може да потвърди написаното. От КАТ имахме писма но мисля че така и не се наложи да ги ползваме, на мен ми излезе некаква тапа глоба от 10 000 стари лева .. които на фона на днешния лев нали се сещаш ...
Дано сам бил полезен. Успех
Pehlivan
Мнения: 124
Регистриран на: Пон Авг 06, 2007 9:52 am
Местоположение: Aurora,Ontario,Canada

Мнение от Pehlivan »

Aз имах такъв проблем,и БГ книжка си извадих и документа,който искат тук в Канада от БГ консулството в Торонто.Няама никакъв проблем,по добре си извади тук на място.И ще ти струва 15$ и се яавяваш на G1 и после имаш право направо на full G.Не е за препоръчване направо на G,защото те късат умишлено.А за застраховка на колата никой не признава от БГ документи и стаж,започваш от начало.Добри иншурънси за нови дават Johnson Insurance Co.
Аватар
mborodin
Мнения: 439
Регистриран на: Вто Ное 16, 2004 8:05 am
Местоположение: GD_Californie
Обратна връзка:

Мнение от mborodin »

Ако искате вярвайте но от такъв документ няма нужда.От 2 компании които знам и един агент никой не търси такива неща.
Изображение
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Въпрос за кола и застраховка

Мнение от miteto »

prace написа:А и мога ли да купя кола в Канада, ако нямам още канадска книжка.?
Можеш, но за да си подкараш колата от лота на дилъра трябва да му кажеш номер на застрахователна полица. Ако купиш от частно лице не съм сигурен дали трябва. Мога само да си представя каква застраховка ще ти праснат в Онтарио като им кажеш, че си с българска книжка само - ако въобще искат да те застраховат. По добре изкарай поне G2 преди да купиш кола.
Аватар
mborodin
Мнения: 439
Регистриран на: Вто Ное 16, 2004 8:05 am
Местоположение: GD_Californie
Обратна връзка:

Мнение от mborodin »

За Кебек.

Можеш да я купиш и регистрираш в SAAQ без местна книжка и застраховка.
Изображение
Публикувай отговор