Тайните на личното пенсионно осигуряване RRSP/REER в Канада

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Тайните на личното пенсионно осигуряване RRSP/REER в Канада

Мнение от bgmontreal »

Тайните на личното пенсионно осигуряване
RRSP/REER


В данъчния сезон сме и ще се опитам накратко да разясня принципите на личното пенсионно осигуряване (RRSP/REER) и неговото най-пълноценно използване според нуждите и финансовите планове на всеки един от нас.
Имайки предвид, че при пенсиониране държавната пенсия (Quebec Pension Plan и Old Age Security) гарантира максимален годишен доход от около $15,000, голяма част от канадците взимат в свои ръце пенсионното си осигуряване.
Двете най-разпостранени форми за лично пенсионно осигуряване са:
• RRSP/REER
• Universal Life Insurance
Всяка от двете форми има своите предимства, но в тази статия ще разясня тези на RRSP/REER, а в последваща - на Universal Life Insurance.

За да откриете RRSP/REER е нужно да сте акумулирали определен лимит. Този лимит се изчислява на базата на 18% от трудовия доход за предходната година (2002) до максимум от $14,500 ($13,500 преди 2003). Ако не използвате полагаемия ви се лимит за годината, то той се акумилира за следващи години.

Пример:
Трудов доход 2001: $25,000
Лимит за 2002: $4,500 = $25,000 * 18%
Трудов доход 2002: $30,000
Лимит за 2003: $5,400 = $30,000 * 18%
Ако не се използва лимита за 2002, то акумулирания лимит за 2003 ще бъде $9,900 = $4,500 + $5,400
Може да проверите размера на вашия лимит от Notice of assessment/Avis de cotisation за 2002, на телефон 1-800-267-6999, или на http://www.ccra.ca

Ако все още не сте отворили вашето RRSP/REER ето защо не трябва да отлагате нито с ден:
1. Отварянето на RRSP/REER ще ви донесе моментален данъчен бенефит, като намали размера на облагаемия ви доход и съответно данъчните ви задължения.
При гореспоменатия пример, ако откриете RRSP/REER за пълния размер на лимита ви - $9,900, то вие ще бъдете данъчно обложен само върху $20,100 = $30,000 - $9,900, а не върху реалния ви доход от $30,000.
Най-добрият начин за за акумулиране на RRSP/REER е чрез редовни месечни вноски, които се удържат от заплатата ви. Това драстично увеличава натрупването в пенсионния фонд.
Ако не разполагате с нужните средства в момента, финансовите институции (банки, застрахователни агенции и др.) ще ви отпуснат заем за RRSP/REER, без проверка на кредитно досие, с изключително изгоден лихвен процент (4% до 6%).
2. Натрупаните суми в пенсионния фонд зависят от големината на вноските и периода до пенсиониране.
Ако 30 годишен работещ започне да внася месечно по $100, при пенсионирането си на 65 годишна възраст той ще разполага с около $138,000 (при внесени $42,000).
Колкото по-рано откриете вашето RRSP/REER толкова повече пари ще имате натрупани за пенсиониране.
3. Освен за пенсиониране, натрупаните суми по вашия пенсионен фонд могат да се използват за “down payment” за вашия тъй мечтан нов дом.
Ако планувате да закупувате жилище - сега е момента да се възползвате от това изключително изгодно данъчно облекчение, тъй като парите по новоткрития RRSP/REER трябва да престоят 90 дни преди да се изтеглят.
4. Акумулираните средства също могат да се използват за финансиране на вашето или на съпруг/а ви редовно (“full time” – 12 кредита) образование.

Поради сложността и тънкостите на данъчното планиране ви препоръчвам да се консултирате с финансов или данъчен специалист.

Даниел Г. Кътев,
член на Chambre de la sécurité financière и Canadian Tax Foundation.
Тел. (514) 582-0570; dkatev@dvk-canada.com

http://www.forumbulgare.ca/pages/januar ... ws04.shtml
Последно промяна от bgmontreal на Пон Фев 16, 2004 1:17 pm, променено общо 1 път.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

stiga si gi katkal be

Мнение от KolioBalkanski »

zabravil si mai da spomenesh nai tankia moment - che kato izpolzvash RRSP za down payment ima limit ot 20K i se IZPLASHTA sled tova

RRSPto e "miji da te lajem" toest darjavata vmesto da se griji za svoite chlenove se opitva da im prehvarli zadaljenieto
zadaljitelno e da plashtash za CPP (canada pension plan) i na men tolkova pari da davam mi stiga, danachnia benefit za vnasiane v RRSP e nishtojen v sravnenie s kursa na inflaciata koito ti ubiva saving-a chrez vremeto
Sashto taka spomeni ti za koia institucia rabotish i kvi comisionni vzimash za da otvariash pensionni accounti na horata.

NE go priemai tva kato lichna napadka no pone se stremi da pokajesh i dvete strani na horata.
Finansovite institucii pokazvat kak s 500 dolara na mesec sled 20-30 godini chovek shte ima polovin milion - da, ama kvo li shte struva toia milion sled tolkova vreme? (da ne govorim za 138 hiliadi za koito ti si spomenal)
A pak za praktikata da se vzima zaem za da se vnasia v RRSP - tova e nai otvratitelnoto sharlatanstvo.

Abe to cialata danachna sistema si e sharlatanstvo ama life is life.
anyway - full disclosure my friend
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Re: stiga si gi katkal be

Мнение от bgmontreal »

KolioBalkanski написа:zabravil si mai da spomenesh nai tankia moment - che kato izpolzvash RRSP za down payment ima limit ot 20K i se IZPLASHTA sled tova
Wratshash si parite sam na sebe! Nishto ne se IZPLASHTA! Ne moje da iskash da napisha wsichko w rubrika za polowin list.
KolioBalkanski написа:RRSPto e "miji da te lajem" toest darjavata vmesto da se griji za svoite chlenove se opitva da im prehvarli zadaljenieto
smiatam che darjawata ti dawa prekaleno mnogo waw formata na danachen kredit i neoblagane na realiziranite lihwi w RRSPto, che izobshto da se gowori po waprosa
KolioBalkanski написа:zadaljitelno e da plashtash za CPP (canada pension plan) i na men tolkova pari da davam mi stiga, danachnia benefit za vnasiane v RRSP e nishtojen v sravnenie s kursa na inflaciata koito ti ubiva saving-a chrez vremeto
Ti imash li poniatie kakwo e RRSP? Kakwi inflacii za danachnia benefit goworish? Towa sa TWOI pari, koito si gi slojil w specialen saving (spestowen) account i darjawata ti dawa pari za towa - WEDNAGA!
Ako smiatash da jiweesh s 15K na godina kato se pensionirash OK, no pri wseki drug sluchai NIAMA po-dobre ot RRSP!
KolioBalkanski написа:Sashto taka spomeni ti za koia institucia rabotish i kvi comisionni vzimash za da otvariash pensionni accounti na horata.
Ne vijdam towa da e tolkowa wajno! Afiliiran sam s http://www.inalco.com Industriel Alliance i NE WZIMAM NIKAKWI KOMISIONNI OT HORATA. Naprotiw obiasniawam im dosta neshta bezplatno i posle gi obslujwam pak bezplatno - tochno kakto w banka samo deto fondowete na zastrahowatelnite kompanii (segregated funds) sa garantirani (powecheto 100%), a na bankata (mutual funds) NE SA i az sam pone 10 pati po kwalificiran ot sredno statisticnia bankow slujitel (da ne goworim, che az imam license za towa, a te polzwat tozi na bankata).
Sega kakto az ne te pitam ti kolko komisionna wzimash ot twoia robotodatel (ili zaplata), taka i ti ne bi triabwalo.
KolioBalkanski написа:NE go priemai tva kato lichna napadka no pone se stremi da pokajesh i dvete strani na horata.
Kak da im pokaja dwe strani, kato ima EDNA!
Slagash pari na strana, darjawata ti dawa benefit za towa, posle ako si mnogo nazor si gi wzimash, kato warnesh benefita ili wzimash natrupanite pari kogato se pensionirash.
Ako iskash neshto da komentirash dai primeri, a ne samo da streliash na posoki!
KolioBalkanski написа:Finansovite institucii pokazvat kak s 500 dolara na mesec sled 20-30 godini chovek shte ima polovin milion - da, ama kvo li shte struva toia milion sled tolkova vreme? (da ne govorim za 138 hiliadi za koito ti si spomenal)
a ako ne slojish shte imash 0!
ti kakwo ochakwash pari ot nebeto kato se pensionirash?
KolioBalkanski написа:A pak za praktikata da se vzima zaem za da se vnasia v RRSP - tova e nai otvratitelnoto sharlatanstvo.
Eto towa sa dumi na chovek koito ama izobshto ne razbira ot finansi, ama waobshte i hal haber si niama!
Eto edin primer:

Chovek prawi $35K
Taxes (sreden %) ~24% 35000 * 24% = 8500
ako slojish 5K w RRSP (otnowo powtariam towa sa twoi pari pod twoi kontrol slojeni nastrana na pensionirane, koito mogat da se iztegliat po wsiako wreme)
Oblagat se 35K - 5K = 30000
30000*22.3%=6690
t.e. tax refund ot 1800
moje da smetne i sam na http://www.walterharder.ca/MarginalTaxR ... lator.html
Znachi darjawata ti dawa 1800 za da slojish nastrana pari za sobstwenoto ti osiguriawane. Ne znam kakwa po-goliama grija iskash ot towa
Ako wzemesh 5K na zaem pri lihwa 4% (pri nas e oshte tolkowa), to zaema shte ti struwa 5000*4%=200 dolara lihwa
Znachi w kraina smetka shte imash nastrana 5K za pensionirane, koito s godinite si razstat (ti ne plashtash taksi po lihwite), a NA WSICHKOTO OTGORE darjawata ti e dala 1800-200=1600 I towa ako ne e dalawera zdrawe mu kaji!
Posle kato se pensionirash ot kade shte imash pari?
KolioBalkanski написа:Abe to cialata danachna sistema si e sharlatanstvo ama life is life.
sharlatanstwo za koito ne ia znaiat! i rai za tia deto lejat po cial den na garba na danacoplateca!
KolioBalkanski написа:anyway - full disclosure my friend
OK. sledwashtia pat shte pisha kolko komisionna sam wzel za sedmicata/meseca/godinata, kolko sam wzel ot accounting klientite i kade sam izharchil parite.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Kolio e mnogo parav, za sajalenie. Neka ne budem naivni, darjavata NIKOGA, NISHTO NE DAVA. Prosto, tova ne e neina funkcia. Neka si pripomnim klasicheskoto opredelenie za darjavata - "Politicheska organizacia na ikonomicheski gospodstvashtata klasa" Puk neka vseki si napravi smetka koi i kak pecheli ot danaci, RRSP i t.n.
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

Pepon написа:Kolio e mnogo parav, za sajalenie. Neka ne budem naivni, darjavata NIKOGA, NISHTO NE DAVA. Prosto, tova ne e neina funkcia. Neka si pripomnim klasicheskoto opredelenie za darjavata - "Politicheska organizacia na ikonomicheski gospodstvashtata klasa" Puk neka vseki si napravi smetka koi i kak pecheli ot danaci, RRSP i t.n.
Kaji go towa na horata na social!
Canada dawa! I primer sa social-a, stependii, RRSP i RESP.

MOLIA ako ne znaete nishto po waprosa ne komentiraite

Za men Canada e danachen rai, zashtoto tolkowa mnogo hora ne se wazpolzwat ot towa koeto im se dawa i blaginite se wrashtat pri iskashtite gi!
No taka i triabwa - za da ima blagini triabwa da ima budali koito da ne gi iskat, t.e. triabwa da ima maimuni i na zemiata che inache se chupi klona.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Re: stiga si gi katkal be

Мнение от KolioBalkanski »

bgmontreal написа:
KolioBalkanski написа:zabravil si mai da spomenesh nai tankia moment - che kato izpolzvash RRSP za down payment ima limit ot 20K i se IZPLASHTA sled tova
Wratshash si parite sam na sebe! Nishto ne se IZPLASHTA! Ne moje da iskash da napisha wsichko w rubrika za polowin list.
KolioBalkanski написа:RRSPto e "miji da te lajem" toest darjavata vmesto da se griji za svoite chlenove se opitva da im prehvarli zadaljenieto
smiatam che darjawata ti dawa prekaleno mnogo waw formata na danachen kredit i neoblagane na realiziranite lihwi w RRSPto, che izobshto da se gowori po waprosa
KolioBalkanski написа:zadaljitelno e da plashtash za CPP (canada pension plan) i na men tolkova pari da davam mi stiga, danachnia benefit za vnasiane v RRSP e nishtojen v sravnenie s kursa na inflaciata koito ti ubiva saving-a chrez vremeto
Ti imash li poniatie kakwo e RRSP? Kakwi inflacii za danachnia benefit goworish? Towa sa TWOI pari, koito si gi slojil w specialen saving (spestowen) account i darjawata ti dawa pari za towa - WEDNAGA!
Ako smiatash da jiweesh s 15K na godina kato se pensionirash OK, no pri wseki drug sluchai NIAMA po-dobre ot RRSP!
KolioBalkanski написа:Sashto taka spomeni ti za koia institucia rabotish i kvi comisionni vzimash za da otvariash pensionni accounti na horata.
Ne vijdam towa da e tolkowa wajno! Afiliiran sam s http://www.inalco.com Industriel Alliance i NE WZIMAM NIKAKWI KOMISIONNI OT HORATA. Naprotiw obiasniawam im dosta neshta bezplatno i posle gi obslujwam pak bezplatno - tochno kakto w banka samo deto fondowete na zastrahowatelnite kompanii (segregated funds) sa garantirani (powecheto 100%), a na bankata (mutual funds) NE SA i az sam pone 10 pati po kwalificiran ot sredno statisticnia bankow slujitel (da ne goworim, che az imam license za towa, a te polzwat tozi na bankata).
Sega kakto az ne te pitam ti kolko komisionna wzimash ot twoia robotodatel (ili zaplata), taka i ti ne bi triabwalo.
KolioBalkanski написа:NE go priemai tva kato lichna napadka no pone se stremi da pokajesh i dvete strani na horata.
Kak da im pokaja dwe strani, kato ima EDNA!
Slagash pari na strana, darjawata ti dawa benefit za towa, posle ako si mnogo nazor si gi wzimash, kato warnesh benefita ili wzimash natrupanite pari kogato se pensionirash.
Ako iskash neshto da komentirash dai primeri, a ne samo da streliash na posoki!
KolioBalkanski написа:Finansovite institucii pokazvat kak s 500 dolara na mesec sled 20-30 godini chovek shte ima polovin milion - da, ama kvo li shte struva toia milion sled tolkova vreme? (da ne govorim za 138 hiliadi za koito ti si spomenal)
a ako ne slojish shte imash 0!
ti kakwo ochakwash pari ot nebeto kato se pensionirash?
KolioBalkanski написа:A pak za praktikata da se vzima zaem za da se vnasia v RRSP - tova e nai otvratitelnoto sharlatanstvo.
Eto towa sa dumi na chovek koito ama izobshto ne razbira ot finansi, ama waobshte i hal haber si niama!
Eto edin primer:

Chovek prawi $35K
Taxes (sreden %) ~24% 35000 * 24% = 8500
ako slojish 5K w RRSP (otnowo powtariam towa sa twoi pari pod twoi kontrol slojeni nastrana na pensionirane, koito mogat da se iztegliat po wsiako wreme)
Oblagat se 35K - 5K = 30000
30000*22.3%=6690
t.e. tax refund ot 1800
moje da smetne i sam na http://www.walterharder.ca/MarginalTaxR ... lator.html
Znachi darjawata ti dawa 1800 za da slojish nastrana pari za sobstwenoto ti osiguriawane. Ne znam kakwa po-goliama grija iskash ot towa
Ako wzemesh 5K na zaem pri lihwa 4% (pri nas e oshte tolkowa), to zaema shte ti struwa 5000*4%=200 dolara lihwa
Znachi w kraina smetka shte imash nastrana 5K za pensionirane, koito s godinite si razstat (ti ne plashtash taksi po lihwite), a NA WSICHKOTO OTGORE darjawata ti e dala 1800-200=1600 I towa ako ne e dalawera zdrawe mu kaji!
Posle kato se pensionirash ot kade shte imash pari?
KolioBalkanski написа:Abe to cialata danachna sistema si e sharlatanstvo ama life is life.
sharlatanstwo za koito ne ia znaiat! i rai za tia deto lejat po cial den na garba na danacoplateca!
KolioBalkanski написа:anyway - full disclosure my friend
OK. sledwashtia pat shte pisha kolko komisionna sam wzel za sedmicata/meseca/godinata, kolko sam wzel ot accounting klientite i kade sam izharchil parite.
niama da si igraia da otgovariam na vsiako tvoe stanovishte pootdelno
nito sam ti kazal da kajesh kolko komisionna pravish
samo iskah da ti kaja da kajesh na horata cha za tova za koeto gi kandardisvash vzimash comisionna.
Za men RRSP makes sense samo ako imash match ot employer
inache niama nikav smisal zashtoto inflaciata ti ubiva parite
parite ne struvat kolkoto sa struvali predi
ako edna zaplata prez 60tte godini e bila 10 hiliadi na godina to edna kashta e bila 20 hiliadi
sega edna zaplata e 50 hiliadi no edna kashta e 250
anyway - nie govorim za razlichni terin i
ako niakoi e reshil da otvaria RRSP to e dobre da go otvori s teb
no samoto rrsp e scheme, az lichno predpochitam darjavata da spre da me taxuva za da si imam pari za retirement a ne da mi dava niakvi mijavi otstapki za da palnia gushite na absolutno nenujni institucii i individi
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

BG montreal napisa:
"Za men Canada e danachen rai, zashtoto tolkowa mnogo hora ne se wazpolzwat ot towa koeto im se dawa i blaginite se wrashtat pri iskashtite gi!
No taka i triabwa - za da ima blagini triabwa da ima budali koito da ne gi iskat, t.e. triabwa da ima maimuni i na zemiata che inache se chupi klona"

imenno i stock marketa e osnoivan na sashtia princip
za da ima pechalba triabva da ima budalistock marketa e basiran na principa indefinite growth, a polulaciata na sveta e definite, kakto i resursite mu.
V momenta populaciata raste, i nie izpolzvame non-renewable resursi i zatova marketa otiva nagore
skoro shte doide vidov den i shte tragne nadolu
osobenno kato ni se izsipiat masite ot t.n treti sviat koito teparva shte stanat zamarsiteli i izpolzvachi.
kakto i da e, az se otplesnah, ta za da ima pechalba, triabva da ima budali
tva e osnovnata tochka - za da spechelish ti, triabva niakoi da gubi.
[/quote]
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Re: stiga si gi katkal be

Мнение от bgmontreal »

KolioBalkanski написа: niama da si igraia da otgovariam na vsiako tvoe stanovishte pootdelno
nito sam ti kazal da kajesh kolko komisionna pravish
samo iskah da ti kaja da kajesh na horata cha za tova za koeto gi kandardisvash vzimash comisionna.
nikade ne sam kazwal da go prawiat pri men! samo obiasniawam kakwo e RRSP i kak da se oblagodetelstwash!
KolioBalkanski написа:Za men RRSP makes sense samo ako imash match ot employer
inache niama nikav smisal zashtoto inflaciata ti ubiva parite
parite ne struvat kolkoto sa struvali predi
ako edna zaplata prez 60tte godini e bila 10 hiliadi na godina to edna kashta e bila 20 hiliadi
sega edna zaplata e 50 hiliadi no edna kashta e 250.
ti si nameril wiarnoto reshenie - ne wlagai pari i niama inflacia, a kato se pensioniram shte mu mislia!
KolioBalkanski написа:anyway - nie govorim za razlichni terin i
ako niakoi e reshil da otvaria RRSP to e dobre da go otvori s teb.
no samoto rrsp e scheme, az lichno predpochitam darjavata da spre da me taxuva za da si imam pari za retirement a ne da mi dava niakvi mijavi otstapki za da palnia gushite na absolutno nenujni institucii i individi
dokato darjawata spre da te taksuwa (koeto sam znaesh kolko e wazmojno) kakwo shte prawish kato se pensionirash?
Otgowori mi na tozi wapros:
S kakwo shte se pensionirash?
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Re: stiga si gi katkal be

Мнение от KolioBalkanski »

bgmontreal написа:niama da si igraia da otgovariam na vsiako tvoe stanovishte pootdelno
nito sam ti kazal da kajesh kolko komisionna pravish
samo iskah da ti kaja da kajesh na horata cha za tova za koeto gi kandardisvash vzimash comisionna.
nikade ne sam kazwal da go prawiat pri men! samo obiasniawam kakwo e RRSP i kak da se oblagodetelstwash!
KolioBalkanski написа:Za men RRSP makes sense samo ako imash match ot employer
inache niama nikav smisal zashtoto inflaciata ti ubiva parite
parite ne struvat kolkoto sa struvali predi
ako edna zaplata prez 60tte godini e bila 10 hiliadi na godina to edna kashta e bila 20 hiliadi
sega edna zaplata e 50 hiliadi no edna kashta e 250.
ti si nameril wiarnoto reshenie - ne wlagai pari i niama inflacia, a kato se pensioniram shte mu mislia!

.[/quote]anyway - nie govorim za razlichni terin i
ako niakoi e reshil da otvaria RRSP to e dobre da go otvori s teb.
no samoto rrsp e scheme, az lichno predpochitam darjavata da spre da me taxuva za da si imam pari za retirement a ne da mi dava niakvi mijavi otstapki za da palnia gushite na absolutno nenujni institucii i individi[/quote]

dokato darjawata spre da te taksuwa (koeto sam znaesh kolko e wazmojno) kakwo shte prawish kato se pensionirash?
Otgowori mi na tozi wapros:
S kakwo shte se pensionirash?[/quote]
az sam si nameril po dobra investicia ot rrsp-to
a i kompaniata mi e dala locked-in plan koito mrazia ama e zadaljitelen
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

KolioBalkanski написа:BG montreal napisa:
"Za men Canada e danachen rai, zashtoto tolkowa mnogo hora ne se wazpolzwat ot towa koeto im se dawa i blaginite se wrashtat pri iskashtite gi!
No taka i triabwa - za da ima blagini triabwa da ima budali koito da ne gi iskat, t.e. triabwa da ima maimuni i na zemiata che inache se chupi klona"

imenno i stock marketa e osnoivan na sashtia princip
za da ima pechalba triabva da ima budalistock marketa e basiran na principa indefinite growth, a polulaciata na sveta e definite, kakto i resursite mu.
V momenta populaciata raste, i nie izpolzvame non-renewable resursi i zatova marketa otiva nagore
skoro shte doide vidov den i shte tragne nadolu
osobenno kato ni se izsipiat masite ot t.n treti sviat koito teparva shte stanat zamarsiteli i izpolzvachi.
kakto i da e, az se otplesnah, ta za da ima pechalba, triabva da ima budali
tva e osnovnata tochka - za da spechelish ti, triabva niakoi da gubi.
[/quote]

sled wsichkia non sense shte ti kaja samo che ako wseki izpolzwa wsichki danachni benefits, darjawata shte gi spre!
T.e. za da ima benefiti triabwa da ima budali koito ne gi izpolzwat
Elementarno Watson.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Re: stiga si gi katkal be

Мнение от bgmontreal »

KolioBalkanski написа:az sam si nameril po dobra investicia ot rrsp-to
RRSPto ne e inwesticia a pensionen fond, ako si nameril po dobra inwestici prekarai ia prez RRSPto i shte wzemesh WEDNAGA tax benefit.
KolioBalkanski написа:a i kompaniata mi e dala locked-in plan koito mrazia ama e zadaljitelen
aha ne moje da go pipash. ami grozdeto bilo kiselo zashtoto bilo na wisoko!
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Re: stiga si gi katkal be

Мнение от KolioBalkanski »

bgmontreal написа:
KolioBalkanski написа:az sam si nameril po dobra investicia ot rrsp-to
RRSPto ne e inwesticia a pensionen fond, ako si nameril po dobra inwestici prekarai ia prez RRSPto i shte wzemesh WEDNAGA tax benefit.
KolioBalkanski написа:a i kompaniata mi e dala locked-in plan koito mrazia ama e zadaljitelen
aha ne moje da go pipash. ami grozdeto bilo kiselo zashtoto bilo na wisoko!
RRSP sedi za registered retirement savings plan
ako vzimash 4% zaem za da ia slojish v GIS ili savings account to togava ne e investivcia ama inache si e bash investicia shtoto ia slagash ili v bonds ili v mutual funds ili napravo na stock marketa
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

Az smiatam, 4e bgmontreal e mnogo polezen sas statii ot tozi rod, samo ne moga da si obiasnia za6to horata, koito znajat ne6to powe4e po waprosa ne pi6at kato dopalnenie, bez napadkji, taka, 4e da se polu4i edna super polezna statia, naprawo gotowa kato za hora, koito ne sa i 4uwali za tezi proceduri. :?:

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

Mark написа:Az smiatam, 4e bgmontreal e mnogo polezen sas statii ot tozi rod, samo ne moga da si obiasnia za6to horata, koito znajat ne6to powe4e po waprosa ne pi6at kato dopalnenie, bez napadkji, taka, 4e da se polu4i edna super polezna statia, naprawo gotowa kato za hora, koito ne sa i 4uwali za tezi proceduri. :?:
az tva se i opitvam da pravia ama shtoto mrazia sistemata si prolichava v pisaneto i izliza che napadam BGmontreal
toi picha iska da pomogne ( i da izkara niakoi drug dolar comisionna v koeto niama nishto losho)
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Re: stiga si gi katkal be

Мнение от bgmontreal »

KolioBalkanski написа: RRSP sedi za registered retirement savings plan
ako vzimash 4% zaem za da ia slojish v GIS ili savings account to togava ne e investivcia ama inache si e bash investicia shtoto ia slagash ili v bonds ili v mutual funds ili napravo na stock marketa
ami wzimash 4% zaem i gi slagash v GIC (nema jiwotno GIS, neshto si se obarkal), koito e v RRSP account.
V RRSP accounta moje da se darjat GICs, money market, mutual fund, segregated funds, abe wsichko deto ti iska dushata.
Ta ne mi otgowori kakwo e towa deto si otkril, deto ne moje da se mine prez RRSP?
Istinata e che ti si natapkal RRSPto si (+ employer contribution) i niamash limit za oshte i se oplakwash zashtoto e loknat i niamash prawo da go pipash do pensionirane + ne wzimash full tax benefit wednaga.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено