Документи и превод, на кои от тях е нужен преди заминаване?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Документи и превод, на кои от тях е нужен преди заминаване?

Мнение от Жени »

Изчетох много информация във форума, но не ми е категорично ясно на кои документи е нужен превод и дали има смисъл превода да се прави в БГ или така или иначе ще се наложи превод на място в Канада.

Документите, които имам предвид са:
1. Дипломи
2. Удостоверение от Кат за липса на нарушения - За това даже чух, че трябва да е заверено в МВР и да е легализирано? Да не говорим, че изобщо не знам дали има практическа полза от него в Канада?
3. Препоръки от застрахователна компания - дали изобщо са нужни?
4. Актове за раждане
5. Свидетелство за брак

Какви други документи са нужни?
На кои е нужен превод от БГ?
На кои е нужно нещо допълнително - заверки, легализации?

Благодаря на всеки, който може да ми помогне!
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

Легализация на шофьорската книжка.
Let it go...
Аватар
precious
Мнения: 100
Регистриран на: Чет Мар 18, 2004 12:54 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

Мнение от precious »

Почвам по същество и изцяло водена от личния опит:

Точка 2.
Тази хартиика ми трябваше за да имам право да се явя за Full G шофжорска книжка. Трявбаше да е заверена в Министерство на Вътр. Работи и с нея отидох до БГ консулството, от където ми написаха писмо-превод на бележката.

Точка 3.
Никой не ми е искал такова. Като доиде ред до застраховка за кола се обадихме в няколко застрахователни компании. Предложиха ни цени между 500 и 900 $ на МЕСЕЦ. След това се обадихме на един руснак, който ни предложи цена от 210 $ на месец за нова кола с двама шофьори от същитете тези компании. Имахме и сертификат от шофьорската школа за изкаран курс по безопастност, който също се оказа излишен.

Точки 1,4 и 5 си ги имахме преведени и заверени още като започвахме процедурата.

Ако ще приравнявате дипломи или ще кандидатствате в учебни заведения искат академична справка в запечатан и подпечатан плик от университета. Преведена разбира се.

Това се сещам за сега. Ако има някой нещо да добави ...
Последно промяна от precious на Пет Юни 15, 2007 11:12 am, променено общо 1 път.
:kitty: :cat:
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

Благодаря за отговора, Ivet, но легализация на нормалната или на международната книжка и как се прави тази легализащия? Във всяка фирма за преводи и легализация ли или във някоя държавна институция?

Благодаря, Precious!
Аватар
precious
Мнения: 100
Регистриран на: Чет Мар 18, 2004 12:54 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

Мнение от precious »

Аз не съм имала легализация. Само БГ книжката (розАвата) и писмото от КАТ, заедно с писмото от консулството.
Явявах се за книжка началото на Дек 2006.
:kitty: :cat:
Аватар
dog
Мнения: 718
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 2:32 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от dog »

Жени написа:Благодаря за отговора, Ivet, но легализация на нормалната или на международната книжка и как се прави тази легализащия? Във всяка фирма за преводи и легализация ли или във някоя държавна институция?

Благодаря, Precious!
Легализации в Канада не важат.
"Искай и ще ти се даде"
Питай и ще ти се каже
Старото куче
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

След двукратен опит в българското посолство по повод легализации на шофьорските книжки на съфорумци в последните няколко месеца - Канадците не признават легализациите, затова искат да е легализирана книжкатаа тук в посолството. Но посолството трябва да прати книжката до БГ, и да я върнат потвърдена - това разпоредба на Канадците, отнема 2-3 месеца. Ако имате легализация, си затварят очите и бият печата. Това за Онтарио, в Квебек може и да е различно.
Let it go...
Аватар
Bily T
Мнения: 727
Регистриран на: Чет Окт 14, 2004 2:22 am
Местоположение: София екс жител на West Van

Re: Документи и превод, на кои от тях е нужен преди заминава

Мнение от Bily T »

Жени написа:Изчетох много информация във форума, но не ми е категорично ясно на кои документи е нужен превод и дали има смисъл превода да се прави в БГ или така или иначе ще се наложи превод на място в Канада.

Документите, които имам предвид са:
1. Дипломи
2. Удостоверение от Кат за липса на нарушения - За това даже чух, че трябва да е заверено в МВР и да е легализирано? Да не говорим, че изобщо не знам дали има практическа полза от него в Канада?
3. Препоръки от застрахователна компания - дали изобщо са нужни?
4. Актове за раждане
5. Свидетелство за брак

Какви други документи са нужни?
На кои е нужен превод от БГ?
На кои е нужно нещо допълнително - заверки, легализации?

Благодаря на всеки, който може да ми помогне!
Жени според мен зависи за къде си се запътила, и аз мисля, че легализации не са ти нужни защото няма да важат тук. Все пак за твое успокоение можеш да си направиш преводи и тук на място да правиш заверки и легализации ако се наложи (да не плащаш самия превод).
За Ванкувър не ти трябва нито легализация на книжката нито международна такава. Единственото което ми свърши работа е сертификата (ти си писала препоръка) от застрахователна компания който ми намали застраховката с 40% до 163 долара на месец това е. Ако си за Ван мога ти изпратя образец на този сертиикат за ВС.
Успех.
NO PAIN NO GAIN
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

Благодаря на всички!

Става въпрос за Торонто! Явно не е лошо да ги имам всичките тези неща, пък ако не потрябват, е още по-добре!
kralimarko

Мнение от kralimarko »

много е готино когато вси4ки помагат и дават добри одговори .....и не се заиждат както в други теми.THANK YOU good people
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Мнение от anju »

Имах легализация и ми помогна с това че на място в посолството ми биха печата и не ме бавиха и ден. Струваше ми 10$. Иначе пращат книжката до Бг и се чака. С техния печат отидох до Drive Centre и нямах никакъв проблем.
emo gt
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 8:03 am
Местоположение: BURGAS,CALGARY

Мнение от emo gt »

a kakvo 6te stane ako prosto si izkara6 kanadska knijka ne da si legalizira6 bulgarskata
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

Ще трябва да си минеш през целия шофьорски курс и да си платиш съответния брой часове с инструктор, удоволствието излиза около 1000$.
Let it go...
Аватар
dog
Мнения: 718
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 2:32 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от dog »

emo gt написа:a kakvo 6te stane ako prosto si izkara6 kanadska knijka ne da si legalizira6 bulgarskata
Това което е написала Ивет не важи за Квебек. Тук книжката ти важи 3 месеца и после трябва да си с канадска такава. Записваш се на теория, изкарваш я, после имаш учебна книжка и можеш да караш само с придружител който има от минимум 2 години канадска докато не вземеш практиката.

Не си длъжен да караш курс.
"Искай и ще ти се даде"
Питай и ще ти се каже
Старото куче
kralimarko

Мнение от kralimarko »

ако бях чел този форум сега няма6е да си бласкам главата ..и да се чуда как да си изкарам книжка затова 4етете внимателно ....
Публикувай отговор