Колко е пенсията в Canada

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Колко е пенсията в Canada

Мнение от anju »

Някой знае ли колко е минималната пенсия в Canada и на колко години трябва да си за да я получаваш?
Много мои познати си правят пенсионен план и затова се зачудих толкова ли е нужно това.
dr.oh.boli

Мнение от dr.oh.boli »

Спестяват данаци хората инак разумния може и без да му бере дерта плановик :beer:
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

зависи колко си работил, какво си работил и колко си влагал.
средната е 457 долара но това е защото е основана едва през 1966та.
отделно има допълнителни добавки и стига към 1600 - точно колкото да си плаща човек за старчески дом.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
VorGrigorov
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 11:08 am

Мнение от VorGrigorov »

Мисля, че искат 35 год трудов стаж и можеш да почнеш да получаваш пари на 55, повечето бачкат до 65. Има и социална пенсия май...

Всеки здравомислещ човек тук има някаква форма на доп. пенсионен план.
"The one thing you cannot trade for your heart's desire is your heart."
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

VorGrigorov написа:Всеки здравомислещ човек тук има някаква форма на доп. пенсионен план.
a още по-здраво мислещия гледа да се "пенсионира" максимум на 50 години и да не разчита на пенсията от държавата :)
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

Държавните пенсионни планове са задължителни и не са еднакви за различните провинции.

Сумата за пенсия зависи и от броя на годините и размера на доходите за които са плащани задължителни вноски.

CPP

QPP
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Мнение от anju »

Pincher написа:minimalnata pensia e 900 $, kolkoto da ne umresh ot glad.
Някои по-горе каза 400 и нещо. Кое е вярното? Хубаво е да спестяваш и точно за това ме интересува колко ще получа от държавата че да си направя сметка колко да спестявам. Искам да не мизерствам на старини, но пък и да не ми отива всичко заделено в пенсионен план.

(Ако кажа на мои приятели в БГ че си говоря с хората за пенсия ще ме пукнат от бъзик:)))
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от Koko »

anju написа:
Pincher написа:minimalnata pensia e 900 $, kolkoto da ne umresh ot glad.
Някои по-горе каза 400 и нещо. Кое е вярното? Хубаво е да спестяваш и точно за това ме интересува колко ще получа от държавата че да си направя сметка колко да спестявам. Искам да не мизерствам на старини, но пък и да не ми отива всичко заделено в пенсионен план.

(Ако кажа на мои приятели в БГ че си говоря с хората за пенсия ще ме пукнат от бъзик:)))
В линковете пуснати от Филипне има доста информация - там може да се види че всъщност има две категории по които човек може да взима пенсия от държавата, стига да отговаря на определените условия:

- Old Age Security - базира се на броя години които човек е живял в Канада, дори и да не е работил.
http://www.hrsdc.gc.ca/en/isp/common/hr ... soas.shtml

- CPP - базира се на броя години трудов стаж и съответно размера на вноските за пенсия правени през това време.
http://www.hrsdc.gc.ca/en/isp/common/hr ... scpp.shtml

Третото ниво е да се правят допълнителни вноски за пенсия към някой от частните фондове - това е за което говорят и планират познатите ти.
http://www.hrsdc.gc.ca/en/isp/common/hr ... sion.shtml
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

в канада най лошо е да си средна класа - на тея не им е препоръчано да влагат ррспта нито дори да имат каквито и било пари като навършат 65 - има държавни жилища и пенсии и старчески домове...иначе те чакат да си изхарчиш спестеното и после чак дават.

Моя пенсионен план е да умра преди да се налага да взимам пенсия ама уви, задължават ме да влагам и вие дето ще живеете над 65, дори и да не сте работили ще облажите от моите вноски.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Публикувай отговор