Izprashtane na kola do BG

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Libra
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Фев 16, 2006 1:30 pm

Izprashtane na kola do BG

Мнение от Libra »

Някой изпращал ли е кола до България? Интересува ме какви са процедурите и съответно разноските. Искам да си направя сметка дали е изгодно от тук да се изпращат коли за продаване в БГ. Ако някой се е занимавал или има намерение да се занимава с такава дейност моля да ми пусне едно ЛС.
“Късмет и берекет, що ти сърце сака, в ръце да ти скака, който мисли зло, на майка му в г..зо, който те мрази, под теб да лази, който те обича, по теб да тича” - българска народна благословия :)
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Do kolkoto znam pra6taha koli v konteineri na4i po voda, zvynni im i gi pitai.
Eto ti aloto na edna bylgarka na koqto tva e profesiqta: Tanq Canova 514-868-12222.
:beer: :beer: :beer:
Аватар
Libra
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Фев 16, 2006 1:30 pm

Мнение от Libra »

Да, с контейнер се изпращат, само че имам противоречива информация за това колко коли се събират в един контейнер от големите - 2 или 3 ?
“Късмет и берекет, що ти сърце сака, в ръце да ти скака, който мисли зло, на майка му в г..зо, който те мрази, под теб да лази, който те обича, по теб да тича” - българска народна благословия :)
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Pa ne znam, zvynni na Tanq i q pitai.
:beer: :beer: :beer:
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

Ако е за бизнес, не знам дали имаш достъп до dealer only търгове, но като автомобилен ентусиаст, мога да ти кажа, че може да намериш много по-добри цени в САЩ. Също така, имай предвид, че повечето коли в Северна Америка са с доста мощни двигатели, което значи че ще се плаща много мито. Освен ако колите са европейски, ама тогава защо ще ги внасяш от Канада? Тук има един калкулатор:

http://auto.mitnica.com/index.php
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

Да добавя

Познавам хора които са развивали такъв бизнес, обаче:
1. Внасяли са в страни, където няма големи мита
2. Имало е добър пазар за точно еди-какъв си тип автомобил (Бюик Ригъл в Хонг Конг; Тойота Камри в Либия).
3. Под добър пазар имам предвид, че се знае със сигурност че имаш купувач.
Аватар
Todd
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:39 pm
Местоположение: Lower Mainland

Мнение от Todd »

Marto написа:Освен ако колите са европейски, ама тогава защо ще ги внасяш от Канада?
Няма значение какви са колите - важно е къде са произведени! Т.е. всичко от Америка е "под голямата секира":noz: - 25-30% мито + други такси + ДДС. Може би си струва внос само на нови коли. :beer:
По-добре малък ум, отколкото голям цирей!
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: Izprashtane na kola do BG

Мнение от bp_de »

Libra написа:Някой изпращал ли е кола до България? Интересува ме какви са процедурите и съответно разноските. Искам да си направя сметка дали е изгодно от тук да се изпращат коли за продаване в БГ. Ако някой се е занимавал или има намерение да се занимава с такава дейност моля да ми пусне едно ЛС.
ами ето ти няколко факта пак ти наистина сам си направи сметката
1- от 1.1.2007 -може да се внася свякаква кола закупена в ЕУ -не се пла6та мито ,пла6та се по4ти нисто- макс 350кинта така наре4ената еко такса- това е.
2- митто за кола която не е маде ин ЕУ -си остава и се пла6та в пален размер- някаде 180 лева на конска сила +20% ддс на полу4ената сума- то4но как се определя митото не помня .
3- ве4е дори и в затантената ни родина хората се изу4иха така да се каже и знаят сто за амбалаж са пове4ето американски коли а и състо се знае 4е Яп кола правен а за Европа нема нисто обсто в пове4то слу4аи с Яп кола правена за Америка.

така 4е -натъртвам -Ли4ното ми мнение е 4е освен некаква екзоти4на кола да се внесе от америка в бг - за останалите си е набутване.
Аватар
Libra
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Фев 16, 2006 1:30 pm

Мнение от Libra »

Благодаря на всички за отговорите.

Към bp_de : А как стои въпроса с европейските марки, които могат да се намерят тук? Означава ли това, че за тях няма да се плаща мито? Доколкото повечето от тях са били произведени в ЕС следователно не би трябвало да се плати мито. И втори въпрос - не разбрах какво имаш предвид като казваш, че има разлика между японските коли, произведени за Америка и за Европа. Аз карам японска кола, но е произведена в САЩ :)
“Късмет и берекет, що ти сърце сака, в ръце да ти скака, който мисли зло, на майка му в г..зо, който те мрази, под теб да лази, който те обича, по теб да тича” - българска народна благословия :)
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

Libra написа:Благодаря на всички за отговорите.

Към bp_de : А как стои въпроса с европейските марки, които могат да се намерят тук? Означава ли това, че за тях няма да се плаща мито? Доколкото повечето от тях са били произведени в ЕС следователно не би трябвало да се плати мито. И втори въпрос - не разбрах какво имаш предвид като казваш, че има разлика между японските коли, произведени за Америка и за Европа. Аз карам японска кола, но е произведена в САЩ :)
100% не мога да ти кажа-но специално за немските коли в ВИН_а си пи6е каде е произведена-и ако се окаже 4е например е Фолксваген скован в Мексико и го внася6 от канада или УСА -пак пла6т6 мито -пл6тането на мито е възоснова на така наре4ения произход на колата.
оба4е ако състия тоя ФВ го вкара6 парво в некоя друга странот ЕУ-тма дали ис пла6та6 мито или не -в зависимост от законодателството - та 1 пат тая кола стапила в Еу и регисрирана там -няма зна4ение- вкарва6 я в Бг без проблеми.

и обратното -например вкарва6 тоиота оба4е е маде ин Великобритания -няма мито засто е произведен в ЕУ и без проблеми сте взем6 сертификат за това.

разликата за кола правена за америка и за европа е ясна -колите проектирани за амерканския пазар(в пове4ето слу4аи са и сглобени там ) са направени да се продават на непретенциазните (в мнозинството ) американски клиенти.състо така по закон по4ти няма изисквания към производителите.

Докато не така стоят нестата с кола от япония която трябва да се продава на западноевропеиския пазар където потребителите са много по претенциозни и състо така има по закон сума ти изисквания към дадена кола.

давам ти веданага пример - сестра ми в Б.Колумбиа има Тоиота Корола -сгобена маи в Онтарио -не съм сигурен 100% - произведена 12. 2003
ами само името Корола е обсто със колата тоиота -на състите години корола продавана тука в немско.

та канадската корола тука в немско сте я спрат от движение -то газовете и са много над нормите , нивото на 6ума от аспуха е сигурно в порядаци по голямо от допустимото в немско и така нататка и .....

А когато я тествах бе6е март 2004 и колата бе6е на няма и 30 000 дето се вика 4исто нова -та бях доста 6окиран как може да се правят какива коли ама на -пазар .
дано да съм ти бил полезен.
Аватар
MARIETA
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Апр 10, 2006 3:44 pm

Мнение от MARIETA »

няма значение дали автомобила е европейско или друго производство, ако го внасяш от Канада или САЩ това си е внос и ще се облага с митни сборове в БГ. От 01.01.2007 г. автомобилите внасяни от Европа ще станат по евтини, ако се закупуват от лица нерегистрирани по ДДС в съответната държава. Такава покупка няма да се облага по ЗДДС, а внос от Европа вече няма да има. Изобщо от следващата година ще има три режима при закупуване на стар автомобили от Европа:
1. без ДДС - от нерегистрирано лице;
2. с ДДС но само върху маржа на цената, тоест върху печалбата на продавача, ако той е брокер по смисълът на ЗДДС (6-та Директива на ЕС).
3. с ДДС върху цялата стойност на автомобила, ако го купиш от регистрирано лице по ЗДДС.
А и досега при закупуване на автомобил от Европа имахме режим на внос, но митните сборове включваха само ДДС, върху митническата стойност (не покупната цена, която обикновено е по-ниска). Тоест и досега нямаше реално мито. А от следващата година изобщо няма да има внос, но в някои случаи ще се плаща ДДС по "вътрешнообщностно придобиване".
Като цяло цената на автомобилите от Европа ще падне, въпреки че медиите в БГ усилено тръбят обратното, поради големият наличен внос на стари автомобили.
Закупуването на автомобил от страни извън Европа и сега и през 2007 си е все внос и включва ДДС и мито.
Аватар
MARIETA
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Апр 10, 2006 3:44 pm

Мнение от MARIETA »

Няма значение дали ще внесеш автомобил в БГ или първо в друга държава от ЕС и след това ще го транспортираш в БГ. Всички страни в ЕС имат почти идентични закони за ДДС, които преповтарят Директива 6 на ЕС. Последната е много подробна, поради което почти неоставя място за различното и транспониране в националните законодателства на отделните държави членки. Вярно има разлика в размера на ДДС, срокове за плащане и други процесуални норми за деклариране и плащане, но режимът на облагане е идентичен. Това е така, защото директивите на ЕС указват цели, които следва да се постигнат от националните законодателства по процесуален ред, който те си изберат и утвърдят. Но точно тази 6 директива е толкова подробна (около 100 страници на шрифт 12 преведен текст) , че не оставя много за национални интерпретации.
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

MARIETA написа:няма значение дали автомобила е европейско или друго производство, ако го внасяш от Канада или САЩ това си е внос
за другото съм съгласен, но за това в цитата - не. Има значение къде е произведен автомобила (или която и да е друга стока), а не от къде идва физически.

Стоки, произведени в Европа (доказано със съответния документ), но физически внасяни от САЩ/Канада са си пак Европейски.

Друг е въпроса, че САЩ/Канада имат споразумения със ЕС (не знам точно за кои стоки) и фактически част от вноса от САЩ/Канада след 2007 ще е безмитен в БГ.
AzLi
Мнения: 60
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 10:26 pm
Местоположение: Frankreich/France

Мнение от AzLi »

Spored men!


Nqma znachenie dali e pravena v us ca ili de.

Kogato edna kola e exportirana kato nova ( dori i pravena v EU) , tq ne e oblojena s DDS , tova e da se favorizira eksportiraneto i ukuraji industriqta na stranata iznossitel.

Kogato po kusno tazi stoka se vnassq v stranata ot koqto e bila iznessena to bi trqbvalo da se obloji po nqkakuv nachin za da budat zachtiteni mestnite turgovci na stari koli kakto i samata durjava.

Ako li ne eto edna shema za iztochvane na DDS.
Kupuvam 100 Mercedess amg ala bala koito na magazina sa 100 000 €, vmesto 120 000€ s DDS, gi plachtam samo 100 000€ (tui kato e export i DDS ne se nalagana iznessena stoka). 10 miliona vmesto 12 (ako se plachtache DDS). Otivame do Djibouti v Affrika s Korab (ne mnogo daleche i ne mnogo skupo i mnogo mnogo korumpirano mestence). Posle registrirame tam kolite , sled koeto vruchtame tiq koli v EU vnassqme gi kato voiture d'occasion i gi prodavame.

Toq primer moje i da e smechen no dolu gore taka stoqt nechtata.

A za koli ot Ca za Bg da se vnassqt prouchete si dobre ....
Заключено