Приземихме се! (от Work Permit до Permanent Residence)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Приземихме се! (от Work Permit до Permanent Residence)

Мнение от Kirilius »

Да се похваля: вече сме permanent residents с приятелката ми!

Тук е мястото да благодаря на всички от форума, които в един или друг момент са ми помагали с информация. Помощта беше наистина безценна. Благодаря!

Писал съм и в други теми по малко, но тук ще се опитам да събера най-важните моменти за да бъда от помощ на тези, които вървят по същия път.

* Получих предложение за работа от канадска фирма през януари 2005. През февруари-март си получих договора + job offer.

* Събрах необходимите документи и изпратих всичко в Букурещ в края на март 2005.

* Документи за work permit се обработват в срок от 20 работни дни. Към средата на април 2005 онези от Букурещ ми изпратиха обратно документите, но НЕ лично, а до канадското консулство в София. От там не ми се обадили 1 месец (!!!) и затова чак към средата на май разбрах за положителния резултат.

* Почти веднага отидохме на интервю. Ползвахме влак до Русе, такси до Букурещ и обратно, и автобус обратно до София (като пари излиза колкото влака). Работата стана за 24 часа. Важно е да се знае, че за wоrk permit не се запазват часове за интервю, так че ходете по-рано.

* Приятелката ми беше одобрена заедно с мен като common-law spouse

* Ако половинката иска да работи в Канада, трябва да каже на интервюто. Дават и open work permit. Тук има един парадокс: аз, като основен кандидат, мога да работя само за работодателя, който ме е поканил, а половинката - за когото си иска :D

* Медицинските прегледи ги направихме веднага (25 май). След 2 седмици получихме хабер от Букурещ да си пратим паспортите за слагане на визи. Тези 2 седмици ги постигнах като почти всеки ден ги подканях по email-а да се размърдат (нормално може да отнеме до 8 седмици)

* Дадох паспортите в софийското консулство и си ги получих от там точно след 1 седмица (може да се спести някой лев от куриерски услуги, пък и дипломатическата поща е по-сигурна)

* Кацнахме в Торонто на 8ми юли. На летището половинката ПАК трябва да каже, че иска да работи, плащат се още 150$ и получава open work permit.

* Тук специални благодарности на Краси (във форума се казва "paskalev") задето ни приюти и ни даде основната информация в началото!

* Work permit holder-ите също имат SIN, както и health cards, само че временни. Важно: половинките също имат право на OHIP (за Онтарио става дума), но само ако основният кандидат покаже пимо от работодателя си, че е назначен за поне 3 години!!!

* Подадохме документи за permanent residence към края на септември 2005 (защо толкова късно ли - ами от мързел :lol: ). Бяхме си приготвили всички документи (преводи и всичко останало) още от България.

* Документите изпратихме пак в Букурещ! Кандидатурите на хора с предложение за permanent emplyment се разглеждат за 6-8 месеца

* При мен отне 6 месеца. Към края на април 2006 им пратих email да питам какво става. Пордъчнах ги да ми погледнат документите един вид :wink: След 2-3 разменени мейла казаха ОК!

* Важно: медицинските прегледи важат 1 година. Аз не исках да плащам за нови прегледи, нито да се бавя, затова трябваше да се действа много бързо. Всъщност това го предложиха от Букурещ - питаха ме дали искам виза с краен срок 25 май или ще правя нови прегледи. Трябва да им се признае, че бяхя много бързи и веднага ми пратиха визите. Получих ги миналия вторник (началото на май 2006)

* Глупавата история е, че permanent resident се става на границата. Най-близката такава до Торонто е моста до Ниагара. Не можеш просто да отидеш на immigration desk-а - трябва да си БИЛ в друга държава. Ние нямахме визи за USA. Персякохме моста, казахме, че сме за landing in Canada, там поклатиха глава, и след 40 минути (снети отпечатъци и снимки) вървяхме обратно към Канада с една хартийка (отказ за достъп до USA) в ръка.

* Документите на канадската граница ги оформиха за 10 минути. Оказва че, че Ниагара е много добро място за "приземяване", защото няма опашки, и границата си има отделна част само за пешеходци

* След това наново се кандидатства за SIN и health card

* В момента си чакаме PR картите! :D

Най-важното е, че ако човек има предложение за работа, много неща стават лесно и бързо: няма нужда от гарант или предплата при наемане на жилище, ставаш permanent resident за 6-8 месеца (дори в Букурещ) и т.н.

Добре е бъдещият работодател да напише в job offer-а някаква позиция, която няма нужда от одобрение от HRSDC (това спестява доста време и нерви).

Освен това не се притеснявайте да тормозите Букурещ по мейла. Могат да бъдат много cooperative, ако им обясните ситуацията си добре.

Това е, още веднъж благодаря на форума и успех на тези, дето сега тргват по този път!
:beer:
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

Ами в твоя слу4аи неясноти няма - на 4иновника от иммиграционата му е ясно 4е кат иде6 там няма да иска6 пари-дори обратното сте пла6та6 данъци там и сте носи6 приходи за някои в канада с работата си. :D

аз има 1 питане -въз основа на ето това твое изре4ение -

''Добре е бъдещият работодател да напише в job offer-а някаква позиция, която няма нужда от одобрение от HRSDC (това спестява доста време и нерви). ''

каде има инфо за кои позиции и професии не се иска разре6ение
от HRDC ?

преди има6е така наре4ения - пилотен проект за софт ... едикаквоси -забравил съм името то4но-и само за него бе6е написано 4е работодател може да наеме такива хора от вън без да пита тия от HRDC . ама тоя проект го канселираха.

и 2ри въпрос -на тебе само с джоб офер ли ти издадоха Ворк виса?
или джоб офертата бе6е минала през HRDC ?
застот ако е 1 я слу4аи -си имал огромен късмет спореед мене.
Аватар
simplyaven
Мнения: 1257
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 10:31 am
Местоположение: Regina, SK
Обратна връзка:

Мнение от simplyaven »

поздравления и успех! :) аз имам друго питане /съжалявам ако е глупаво :oops: / - всеки ли може да си занесе паспорта в консулството и оттам да му го пратят зя виза? струва ми се много по-сигурно, ако е възможно... :roll:
Villi
Мнения: 101
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:27 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Villi »

каде има инфо за кои позиции и професии не се иска разре6ение
от HRDC ?



http://www.cic.gc.ca/english/work/exempt-2.html
не е важно хлябът да е бял, важно е хайверът да е черен
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Мнение от edelwais »

честито,
а ПР картите при нас дойдоха за 2 седмици, предполагам, че и на вас са ви казали, че отнема до 6 седмици.
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Приземихме се! (от Work Permit до Permanent Residence)

Мнение от VanBC »

Kirilius написа:Да се похваля: вече сме permanent residents с приятелката ми! :beer:
Честито! :beer: :beer:
:D

И на мен също ми е интересно офертата за работа беше ли одобрена от HRDC и, ако не е тайна, за каква професия и длъжност става въпрос?
Obey gravity ... It's the law!
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

Ето тук пише, че някои порфесии/позиции не се нуждаят от одобрение, но ги няма изброени.

http://www.cic.gc.ca/english/work/exempt-1.html

http://www.cic.gc.ca/english/work/exempt-2.html

В моя случай конкретно ставаше дума за "Software Products Developer (NOC 9990.6)". Не знам за кои други професии важи същото.
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

и 2ри въпрос -на тебе само с джоб офер ли ти издадоха Ворк виса?
или джоб офертата бе6е минала през HRDC ?
застот ако е 1 я слу4аи -си имал огромен късмет спореед мене.
Job offer + договор от работодателя. Нищо не е минавало през HRSDC.

всеки ли може да си занесе паспорта в консулството и оттам да му го пратят зя виза? струва ми се много по-сигурно, ако е възможно...
Аз като си получих поканата да пратя паспортите, се обадих в консуслството и питах "може ли?" Те казаха "да" и аз им ги заноесох :lol:
Според мен трябва да може и за други видове applications.
BabaPena
Мнения: 976
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 12:20 pm
Местоположение: Winnipeg, MB

Мнение от BabaPena »

Ako imate oferta za rabota, koiato iziskva Ph.D. sashto minavate metar. Navremeto i na men ne mi iskaha odobrenie ot (togava) HRDC.
Pincher
Мнения: 274
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 4:15 pm
Местоположение: u kanadsko, do rekata v diasno

Мнение от Pincher »

v takiva sluchai kato spomenatia ste s predimstvo- zashtoto rabotodatelia ima nujda ot vashite uslugi, a i shte snasiate danaci (preki i kosveni). za Ca tova e vajno. shtom plashtash - priemat te. tochka. interesa klati fesa. :D :beer: :beer: :beer:
Аватар
albatros
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 4:48 pm
Местоположение: TO

Мнение от albatros »

Ей, браво на Кирилиус. Честито.

Job offera e свършил голяма работа. Но все пак това е едно изключение от правилото. Има програмисти дето с години търсят работа тук и не могат да намерят.
Познавам един руснак с PHD който е работил в Нокия ( програмист). Тук вече 4 години се мъчи и не може да си намери работа. Има две деца и за да оцелее работи като security guard. Напоследък разбрах, че е започнал курсове за web based applications.

Та така е... Всеки както се оправи....
"The secret of success is going from failure to failure without loss of enthusiasm."
~ Winston Churchill
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

albatros написа:Ей, браво на Кирилиус. Честито.

Job offera e свършил голяма работа. Но все пак това е едно изключение от правилото. Има програмисти дето с години търсят работа тук и не могат да намерят.
Познавам един руснак с PHD който е работил в Нокия ( програмист). Тук вече 4 години се мъчи и не може да си намери работа. Има две деца и за да оцелее работи като security guard. Напоследък разбрах, че е започнал курсове за web based applications.

Та така е... Всеки както се оправи....
Да, да .. А някои казваха че безработни програмисти в Канада нямало Smile
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

BabaPena написа:Ako imate oferta za rabota, koiato iziskva Ph.D. sashto minavate metar. Navremeto i na men ne mi iskaha odobrenie ot (togava) HRDC.
BabaPenо -
:D Аз ако имам Ph.D. в моита област (електроника) сте взимам
100 000 евро за 10 месеца(ти знае6 4е в Де платената отпуска е по4ти 2 месеца :D ) и даже това 4е сте пла6там доста солени данци няма да ме накара да тръгна към Ка :D :D :D
BabaPena
Мнения: 976
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 12:20 pm
Местоположение: Winnipeg, MB

Мнение от BabaPena »

Mi ti i taka, kato te gledam, ne si tragnal, taka che kFa e razlikata? :-)
pol
Мнения: 302
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2003 6:16 am
Местоположение: Sofiq

Мнение от pol »

bravo
Заключено