За ИТ рекрутърите - размисли на глас

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

За ИТ рекрутърите - размисли на глас

Мнение от ssttoo »

Значи скоро (в момента) си имах вземане-даване с рекрутър #7 от този списък, та викам да споделя. Андрето е голям пич, симпатяга, ИТ грамотен, бил е по работа (ИТ работа) в БГ. Дава акъл за интервюто, какво да говориш, за компанията, за парите. Всичко е много хубаво.

Ноо.. за парите. Уж обяснява, че това му е работата, да се пазари за кинти, ама не го бива. На теория звучи супер - ти очароваш работодателя, а рекрутъра се пазари кат циганка за пари, така че ти да не се червиш. В края на краищата, рекрутъра е на % от твойта заплата, така че има интерес да се пазари за повече. Но на практика не е баш така.

Рекрутърите си имат постоянни клиенти, фирми, които ги ползват всеки път когато наемат. В моя случай работодателя беше клиент от поне 3 години. Според мен, по-далноводно за рекрутъра е да "ухажва" клиента, така че той да си остане клиент. Ти си само един временен "проект", но по-важна е дълготрайната връзка с клиента, който е поръчал този проект, за да продължи да поръчва. Според мен.

Така че това, което научих по трудния начин е, че никой няма да ти гони интереса и ако ти не тропнеш с крак и не си знаеш цената, никой няма да ти я даде.

Та така стана при мен - оставих паричния въпрос на рекрутъра и той нищо не направи. Вчера получих оферта от работодателя която отказах, смъмряйки Андрето. Ако толкова са ме харесали, нека си помислят пак ;) Офертата беше за 1К над сегашната ми заплата, щото аз честно, но глупаво си бях казал точно колко взимам. Верно е, че се опитаха да ме прилъжат с повече е отпуска и бенефити, ама в края на краищата това не е търг. Дано това ме научи занапред да си знам колко искам и да си казвам по-отрано.
Аватар
dobri4uk
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 10:09 am
Местоположение: Montreal.Qc

)))

Мнение от dobri4uk »

Bravo...da si smeni6 REKTUMA..javno e za smjana
DOBRI4UK( ne go durpaite za op6kata)
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: )))

Мнение от sasho71 »

dobri4uk написа:Bravo...da si smeni6 REKTUMA..javno e za smjana
:rotfl: ректума ли? тази дума има ли друго значение, освен...
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

glednata to4ka e dobra - no izvoda e mnogo generalen

Мнение от alen vid »

Sstto ,
nadmognal si si na masrafa priatelu ,ot tam idva i nedovolstvotot ti v slu4aia .
A ina4e poglednato , rekruiterskata firma si e sfarshila 4udesno rabotata
1. opredeleno si vpe4atlil personalnia ti rekruiter s li4nite si danni na profesionalist - ina4e smiatai 4e, onia NIAMA DA SI MRADNE PRASTA ZA DA TE PLASIRA/PREPORA4A na krainia rabotodatel - /i imeno zashtoto s nego, firmata rabotodatel, ima dalgogodishni vzaimootnoshenia , a ot tebe shte zuzat samo niakaolko meseza ...../
2. personalnia ti rekruiter , ti e zashtitil interesite - FAKT E 4e ti e predlogena po-goliama zaplata otkolkoto sa ti davali po-nastoiashtem .
/i to bez da tropash s krak - taka 4e otdai kesaria - kesariovoto i ne se mrashti ,- v kraina smetka ,onia ne sa ekstra senzi 4e da ti 4etat potainite misli za realna zaplata ! :D /
3. 4estno i mnogo umno i po4teno si napravil kato si si kazal realnata dosegashna zaplata - shtoto to4no takiva firmi nemat ama nikav problem da ti razberat zaplatata v bransha - a smiatai , ako ne si po4ten , kvo vpe4atlenie shte napravish......... a ti bi triabvalo i N.A.S. nomera si da im dadesh na rekruitera ako se ne laga - taka 4e ,,,,.......!!!!!

Za mene li4no, izvoditte sa ti verni , no si ,malko neshto ,nespravedliv kam rekruitera si . :beer: :beer: :beer:
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Мнение от edelwais »

ssttoo,
Дава акъл за интервюто, какво да говориш, за компанията, за парите.
това е много ценна идея да се ползват подобни услуги. най-малкото, ако човека отстеща е компетентен ще ти помогне да си свериш часовника - и от професионална гледна точка, и от финансова. а за това, че сам трябва да тропнеш с крак за парите си е ясно, но поне от него може да добиеш представа колко силно да тропнеш.

би ли споделил колко струва подобна услуга?
м/у другото, нямах представа, че те се наричат "рекрутъри", за мен рекрутър по-скоро е човека от компанията с който имаш интервю, а тези ги наричам "хед хънтърс".
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

edelwais, нищо не ти струва на теб. Рекрутъра си взима % от работодателя.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: За ИТ рекрутърите - размисли на глас

Мнение от miteto »

ssttoo написа:Ноо.. за парите. Уж обяснява, че това му е работата, да се пазари за кинти, ама не го бива. На теория звучи супер - ти очароваш работодателя, а рекрутъра се пазари кат циганка за пари, така че ти да не се червиш. В края на краищата, рекрутъра е на % от твойта заплата, така че има интерес да се пазари за повече. Но на практика не е баш така.
А има ли вариант рекрутъра да получава определена сума, а не процент от заплатата ти ? Тогава може би той има интерес да ти предложат възможно най-ниската заплата, на която ти би се навил (и него няма да го бърка понеже не е на процент) и в същото време работодателя остава много доволен от него, щото ще ти дава по-малко пари ?
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Мнение от edelwais »

дори и да струваше, пак го бих препоръчал. вместо да си губиш времето да разузнаваш ситуацията по интернет, много по-добре е да говориш с човек който е в течение.

а то отгоре на всичкото и безплатно - не разбирам как новопристигналите (а и не само те) не са им щурмували офисите. един ден (живот и здраве) задължително ще се обърна към подобна фирма.
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Определено е полезно и доста неща научих.

Рекрутърите знаят, че за новопристинал е по-трудно да си намери работа, затова предполагам ги избягват. Аз като кацнах, писах на 101 рекрутъра и никой не се обади. А сега те сами ме намериха в Монстър.ка.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Сто, а еднократно ли ще вземе парички, процент от годишната заплата? Ами наредили са се тук хорицата и са се навързали на топло, подобен пример е лудия термин "Dual agency", измислен от агентите на недвижими имоти. Ти го намираш по обява или на опен хаус, той ти обяснява че ще е агент и на теб и на селъра и ще ви защити интересите и на двамата, щото без агент не може :roll:, представям си как на кафенце си обмислят със селъра колко точно да ме одрусат отгоре като ме лъжат че има и други кандидати :roll: . Без мен.
Циганите - на Сатурн !
BabaPena
Мнения: 976
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 12:20 pm
Местоположение: Winnipeg, MB

Мнение от BabaPena »

Az takovata...si misleh che prietoto digane na zaplatata, ako niakoi e primrial za tebe s min 10% varhu starata???
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

Re: За ИТ рекрутърите - размисли на глас

Мнение от alen vid »

miteto написа:
ssttoo написа:Ноо.. за парите. Уж обяснява, че това му е работата, да се пазари за кинти, ама не го бива. На теория звучи супер - ти очароваш работодателя, а рекрутъра се пазари кат циганка за пари, така че ти да не се червиш. В края на краищата, рекрутъра е на % от твойта заплата, така че има интерес да се пазари за повече. Но на практика не е баш така.
А има ли вариант рекрутъра да получава определена сума, а не процент от заплатата ти ? Тогава може би той има интерес да ти предложат възможно най-ниската заплата, на която ти би се навил (и него няма да го бърка понеже не е на процент) и в същото време работодателя остава много доволен от него, щото ще ти дава по-малко пари ?

Mite,
ti nali ,ne si se varzal 4e,Ssttoo ima nugda ot pomosht za namirane i po4vane na rabota v bransha ???? - :wink: :wink: :wink: :beer:
Postinga mu e porednia blagoroden na4in da se dade po kosven pat INFO.
:beer: :beer: :beer: estestveno za novopristigashtite.

Sstto,shte se opitam da vlezna v unison s ideiata ti , i shte spodelia tova koeto az razbrah , ot pomoshta dadena mi ot Bg sanarodnizi v CA /Gospod zdrave i kasmet da im dava / ,a taka sashto i ot edin priatel kebekua,4iato sestra raboti v kmetstvoto ,i se zanimava s neshto kato dargaven nadzor za/kam tezi rekruiterski firmi , a imeno:
kakvo razbrah li4no za men -

1. pri tezi firmi se hodi na kraka - imeno zashtoto Sstto e prav - neshtat da se zanimavat s novopristignali immigranti,
no otidesh li na MIASTO ti vzimat C.V. i ti se obagdat po-kasno za randevu s tiah /tova v pove4eto slu4ai shte e i badeshtiat ti personalen rekruitar /

2. pri tezi firmi se hodi samo kogato ZELIA NABOR OT DOKUMENTI TI E VE4E POD RAKA |; NAS , bill , telefonen nomer prokaran , zdravna karta i t.n.

3. nosish na randevuto s tiah VSI4KI dokumenti ,trudove , preporaki i kvoto oshte se setish - kolkoto po predstavitelni doc tolkova po dobre kolkoto po legalno izglegdashti i noseshti pe4ati ot dargavni i drugi vedomstva - dokazatelstva 4E SI SPEZIALIST V SVOITA OBLAST I IMASH TRUDOV STAG PA MAKAR I NE CANADSKI . /Trudovi knigki ot Bg NE VARVIAT , az si ia noseh i neia- prevedena i t.n no ot Adecco mi kazaha 4e takova givotno ne znaiat i ne mogat da razpoznaiat /

4. iasno 4e trebe da si na ti s ezika - tova ne go i komentiram /SLAVA , GOLIAMO BLAGODARIA na tezi koito savetvat novoemigrirashtite da u4at ezika NE SAMO ZA SAMOTO INTERVU PRED IMMIGRATIONNITE /

5 . TUKA E MOMENTA DA VPREGNESH VSI4KI SILI ZA DA SE PREDSTAVISH OTLI4NO V PROFESIONALEN PLAN - ne slu4aini Ssttoo namekva ,4e tezi firmi imat dalgogodishni poznanstva DIREKNO s firmite rabotodateli . recruiter polzvasht se s doverieto i uvagenieto na firmata rabotodatel PROSTO PRASTA SI NEMA DA MRADNE ZA 4OVEK BILO TO I MESTEN - KOITO NE GO E UBEDIL 4E STAVA ZA PREDLAGANIA POST.

6. i posleden terik e da namerish recruitera koito e tiasno spezializiran za dadena sfera ot pazara na truda v Kvebek , poiasnenieto koeto polu4ih na gotovo e 4e , :
- nai obshto moge da razdelim recruiter firmite na dve grupi
a) recruiteri Mastodonti - universumi po i za vsi4ki oblasti i sferi
b) po malki no tiasno spezializirani za dadenite sferi firmi recruiteri
poslednite bili s malak lokalen obseg na deistvie no pak PO - EFIKASNI /sega tova dokolko e viarno ne moga da tvardia sas sigurnost /

7. Lokal rabotodatelite po4ti na 80 % se doveriavat na recruiteri tip 'b''

tova e kakvoto sam razbral - dali e 100% istina ne moga da tvardia
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

oshte neshto

Мнение от alen vid »

............... kogato vi zavedat " dosie " kam dadena recruiterska firma se popalva edin formuliar - 4e im stavate klienti i 4e gi otorizirate da vi tarsiat rabota ....../v sferata za koito ste se dogovorili / , ta rabotata e tam 4e ,e hubavo da si iskate kopie ili vhodiasht nomer na tazi aplikazia -
utre, kakto se kazva , ako vi se nalogi da izlizate na social , - nosite na emploiato osven ,dokazatelstva za bezpari4ieto si, nosite i predostaviate i tozi doc s koito davata da se razbere , 4e vsashnost Vie uporito si tarsite rabota , no vigdate li za neshtastie dage recruiterska firma ne moge da Vi pomogne za zapo4vane na koiato............. - tova ne e razbira se iziskuemo dokazatelstvo no opredeleno pravelo dobro vpe4atlenie.

za moe sagelenie tova gornoto ne moga da vi go tvardia ot li4en opit shtoto za moia radost :D ne sam na sozial .

Ssttoo , neznam dali sam bil polezen v temata ti - no pone se opitah da spazia Olimpiiskia prinzip

aide sas zdrave na vsi4ki Vas :beer: :beer: :beer:
bgcanada
Мнения: 102
Регистриран на: Нед Мар 06, 2005 8:20 pm

Мнение от bgcanada »

Според мене рекруитърите могат да са полезни САМО ако вече си на ниво и имаш квалификации които така или иначе можеш и сам да използваш за намирането на по-добра работа. Обаче когато ползваш рекруитър (като Ссттоо) според мене е добре предварително да му кажеш какво очакваш (бенефити, отпуски, работа, заплата) и наистина е странно да ти предложат само 1000 отгоре. Сигурно са решили че си го закъсал и за това са ти предложили толкова. Иначе и те заят че под 5-10К увеличение никой няма да приеме освен ако работата не е супер и нямат някакви много яки фирмени бенефити.
За мене си остава като най-добър начин за търсене на работа лично или чрез познат. Ссттоо, нема да се пуашиш- за ппееччееннии уебаджии като тебе (с книги и форуми зад гърба си) все ще се намери някое скромно местенце за 80-100К годишно :wink: Явно слабо търсиш :P
sofia
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Дек 05, 2003 12:22 pm

Мнение от sofia »

bgcanada написа:Според мене рекруитърите могат да са полезни САМО ако вече си на ниво и имаш квалификации които така или иначе можеш и сам да използваш за намирането на по-добра работа.....
Dosega nito edin pat recruiter ne mi e svarshval rabota, hem te mi se obajdat parvi,
gubiat mi vremeto s prazni prikazki i - nishto.. Iavno varshat rabota samo za lower
paying or executive type rabota...
V niakoi sluchai shte ti predlojat malko, za da se otkajesh; az lichno sam pravil tova..
Заключено