Проект за второкласник

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Аватар
Lyubima
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 5:52 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

Проект за второкласник

Мнение от Lyubima »

Синът ми е второкласник. В училище са им поставили задача да направят презентация на някакво традиционно честване от родните си страни. Пректът трябва да се състои от описание, снимки и/или рисунки и подходящи предмети. За сега сме се спряли на Коледа, но подозирам че болшинството ще пишат по тая тема. Молбата ми е да дадете идеи какво ще бъде най-оригинално за представяне на българските традиции и обичаи. Ако дадете и линкове, където може да се види нещо по тая тема ще бъде още по-добре. А ако има и текстове на английски и картинки пък ще бъде най-добре.

Надявам се да не ми се смеете за наивния въпрос, но нали за това е тоя клуб - да си помагаме кой както може.Предварително ви благодаря !
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Не си усложнявай живота, кукери и сурвачки ли ще правиш или баница с късмети ? Я изплети една мартеница, дай му и няколко завъртяни бели и червени прежди да им върже на ръцете, нарисувай кокичета , щъркел и мартеница под камък, бля-бля децата да са бели и червени, символа на пролетта бля-бля-бля и така. Не е трудно и ще им е интересно.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Lyubima
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 5:52 pm
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

That's a really good idea

Мнение от Lyubima »

Благодаря ти за идеята, наистина е много добра. Всъщност вече бях решила проекта да е за мартеницата и дори написахме няколко изречения за да започнем да ги учим. Сега ще трябва да търся бяла и червена прежда и да плета мартеници ама няма как. Вече започна да ми писва от тия домашни дето постоянно ни ги изпращат и трябва ние да ги правим, защото детето само в никакъв случай няма да може да се справи. Вчера четох в някой от българските сайтове че родителите възроптали срещу трудния материал, който се изучавал в 5-ти клас в България. Те си нямат представа какво се учи тук във втори клас от деца, които са с една година по-малки от българските второкласници. То не бе геометрия, не бяха агрегатни състояния не бе чудо...а сме все още в началото на годината :roll: Ама май е по-добре да им е трудно в началото, за да могат после да се справят по-лесно.
Аватар
shark6286
Мнения: 229
Регистриран на: Нед Яну 18, 2004 5:17 am
Местоположение: Calgary

Мнение от shark6286 »

Ето тук има цял сайт за мартеницата:

http://www.geocities.com/bulgarian_mart ... nitsa.html
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от Independent »

Ииии начи, взехте ми думите от устата. И аз гласувам за мартеничките.
Iskizi
Мнения: 101
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 5:11 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Iskizi »

ами добре сте се насочили към мартениците- една езическа традиция, но много светла, запазена още от древните българи и възвестяважа началото на пролетта. Не забравяйте че това е само български празник и той ни различава от другите народи, така че гласувам с две ръце за него.:)
Де го чукаш, де се пука!!!
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ами не, не и не ... не са само българите с мартеници :)
foxxbatter

Мнение от foxxbatter »

А искизи, различава ни друг път - китайците имат същото и то по същото време :wink:

Инчае идеята е добра :D
Tutankamon
Мнения: 776
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 11:52 am

Мнение от Tutankamon »

И с боядисаните яйца за Велик Ден нестава, египтяните правят същото, ние сме взаимствали този обичай от тях :lol:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Моят колега китаец не е чувал за такъв обичай,може би само в някои райони го имат. :roll:
А за яйцата в авганистан също боядисват и се борят с тях,ама не за Велигден,така че кой от какво е взел икак го променил не е ясно.
На мен мартениците ми се сруват добра идея.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Натали
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 30, 2004 6:08 am
Местоположение: Toronto

Мнение от Натали »

ами не, не и не ... не са само българите с мартеници :)


1 Март празнуват и в Румъния и в Молдова. И там правят бели и червени мартенички и имат своя легенда :)
Аватар
myha
Мнения: 1248
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 9:15 am
Местоположение: Toronto Ontario

Мнение от myha »

daaaa obache niamat ,,KYKERI,, NE E LOSHO DA IM GO POKAJESH :)
http://logos.synpress.bglink.net/index. ... ER_ID=2475
Na edna vrata pishelo ''Ne razbivai, ne vlizai ,niama nishto za kradene '' a ot doly pishelo
'' nie sme dlajni da proverim '' !!!
Cherna Kosmata Raka se e spysnala nad foryma
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

кукерите са доста по-разпространени от мартениците даже :P
виж, Странджанският кукер без маска - такова чудо само по нашенско има

П.П. Виж Пернишкият международен фестивал на кукерите :idea:
kalo
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 9:38 am
Местоположение: Sofia

Нестинарство

Мнение от kalo »

Може да представите и нестинарството, макар че е малко по-трудно за илюстриране с конкретни предмети. Малко линкове:

1) http://www.bulgartravel.com/bg/common/o ... arstvo.htm

2) http://library.thinkquest.org/C0130033/

3) http://www.bulgariatravel.org/etis/article.php?aID=142
(тук има и за кукерите и за мартеничката)

Поздрави!
Заключено