Въпрос за обучението в Торонто

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
semeistvo L
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 11:25 am

Въпрос за обучението в Торонто

Мнение от semeistvo L »

Здравейте,
имаме въпрос на който може и да сте отговаряли, но не намерихме отговора.
Става дума дали трябва да се издържи TOEFL още в БГ за да се кандидатства в университетите в Торонто?
А също и кога стартира учебната година в университетите там?

П.С. Каква е температурата днес там ( в Торонто) ?

Мерси предварително!
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

нормалната година започва на есен (август/септ) но мойе да се почне и от Януари.
за Тоефл - зависи, може и там може и тук
днес е 87 Фаренхайт.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Добре е да си вземете Тойфела още от БГ. Иначе кой знае къде на майната си е центъра в Торонто. Резултатите важат 2 год. Студентите почват да учат от 1 септември, но мастери и PhD могат да почнат по всяко време на годината.

Многооо е горещо. Без климатик не се живее. 30 град. се чустват като 35, дори и повече, зависи от влажността.
Аватар
Rainmaker
Мнения: 1108
Регистриран на: Пон Ное 24, 2003 11:16 am
Местоположение: Ne se vijda na snimkata.

Re: Въпрос за обучението в Торонто

Мнение от Rainmaker »

"Става дума дали трябва да се издържи TOEFL още в БГ за да се кандидатства в университетите в Торонто?"
ne prechi, no ne e zaduljitelno da e durjan v bg

"А също и кога стартира учебната година в университетите там?"
razlichno
nai-chesto septemvri i january
povecheto sa septemvri
ako iskash da vzimash stipendia dobre e da se kandidastva po-otrano
february naprimer

"П.С. Каква е температурата днес там"
vij tuka
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

V nyakoi programi se zapochva samo pez septembri za sazhalenie. Dori i v edin i sashti universitet za razlichni specialnosti mozhe da ima razlichni krayni dati za priem na dokumenti. Ostanala sam s vpechatlenieto, che ako uchebnata godina zapochva ot septemvri, tryabva dosta po-otrano da se podadat dokumentite, naistina oshte prez januari si proverete srokovete. Dokolkoto znam za continued education davat dosta po-kasni dati kato kraen srok za podavane na dokumenti.
I neshto mnogo vazhno - ako shte uchite magistratura ili PhD, namerete si ot Balgaria prepodavateli, koito da vi napishat preporaki. Broyat na preporakite sashto varira, proveryava se otdelno za vsyaka programa.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

да се има предвид че Тойфела се сменя след месец и става УСТЕН, освен писмения. Така че побързайте да го вземете за да ви е по-лесно.
Препоръките са 2 или 3 обикновено за PhD. Inache температуарта в момента с култовия фактор HUMIDEX e 43 градуса!!!!!!!! сега е 1 часа наобед :idea:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
miki
Мнения: 27
Регистриран на: Чет Юни 10, 2004 7:04 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от miki »

Изборът къде ще се явите на TOEFL е без особено значение. Има един друг момент, който е по-важен: след 15 Октомври 2005 (а не след месец Сашо) системата на провеждане на изпита се променя и ще включва допълнително устен изпит и разговор по телефона. Което за живеещите в Канада е напълно обяснимо - тук 70-80% от услугите се правят по телефона.

Така че имате достатъчно време да се подготвите и явите, но все пак проверете от сега за свободни места. Това го подчертавам защото в Торонто последната дата за явяване по старата система на TOEFL е 07 Октомври и ... местата са почти изцяло запълнени.

Ако до края на Септември ще сте в Торонто - може да се запишете по интернет още от сега. Ще ви е необходима VISA или MasterCard.

Относно университетите - отговорът е: различно. Зависи в кой.
Но обикновено септември или януари.
Някои от тях искат предварително да им се изпратят дипломи и сертификати за да направят оценка и да ви допуснат или не до кандидатстване.

Успех
http://www.bgparty.co.uk/
... кога ли ще има подобен сайт и за Канада (Торонто) ... ?
Аватар
goliama mechka
Син на Великата Мечка
Мнения: 2082
Регистриран на: Нед Окт 05, 2003 4:20 am

Мнение от goliama mechka »

KolioBalkanski написа: днес е 87 Фаренхайт.
Не ми е вярва да се оплакваш,по скоро се хвалиш.Днес беше 116 Фаренхаит в наше село :wink: Иска ми се да е87,даже 97. :D
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

goliama mechka написа:
KolioBalkanski написа: днес е 87 Фаренхайт.
Не ми е вярва да се оплакваш,по скоро се хвалиш.Днес беше 116 Фаренхаит в наше село :wink: Иска ми се да е87,даже 97. :D
e da ama vashto e dry heat
i kato vzemesh kombinaciata na vsichkite mi teia hoteli, out of town guesteses s teia mi ti hard nipeli deto moje staklo da rejesh s tiah i bakshishite
i dunno
vegas mi e уан ъф май фейворитес.
като хелл он ърт.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
bare feet
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Юли 10, 2005 12:27 pm

не е нужно в БГ

Мнение от bare feet »

Няма нужда да държиш ТОЕФЛ в БГ, тук има центрове,където можеш да се явиш на изпита.Освен ако в БГ не ти е по-евтино.Тук беше към 130$ американски, ако не се лъжа.

Учебната година започва септември.Кандидатсва се между септември и 30 ноември, за започване следващата година септември.ще ти трябват препоръчителни писма от професори,които са ти преподавали преди /ако си учил/а в БГ/.Внимателно разгледай уеб сайтовете на университетите, виж какво точно искаш да учиш и какви са изискванията за точно това нещо.Обикновено има бланки, на които трабва да са написани препоръките.Има и изисквания за ОФИЦИАЛНИ транскрипти, което значи запечатани от институцията, която си завършил.И естествено на англисйки.Ако искаш да учиш МА или Докторат почти всички универистети искат и ГРЕ или ГМАТ
Просто наистина реши какво искаш да учиш и се подготви от БГ с всички необходими документи,защото после е много трудно да си ги набавяш.
alongwayfromhome
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Фев 15, 2004 7:43 pm

Мнение от alongwayfromhome »

Както обяснявате обстойно за образованието в Торонто, на мен ми е интересно има ли някой от вас който да е изкарал диплома от някой местен университет и да си е намерил работа по нея. Защото аз съм виждал доста канадци с дипломи които работят не по специалността си и въобще не си ползуват дипломите, а доста от тях имат и заеми да плащат, към което те подхождат доста несериозно бих казал, казват че лихвата била малка...
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

alongwayfromhome написа:Както обяснявате обстойно за образованието в Торонто, на мен ми е интересно има ли някой от вас който да е изкарал диплома от някой местен университет и да си е намерил работа по нея...
ами ние тука сме все нови, ама аз се надявам след 2 години кат завърша медицина, все някоя болница да се смили над мене и да ме вземе за 6.75$ на час :lol: :D :twisted:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
alongwayfromhome
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Фев 15, 2004 7:43 pm

Мнение от alongwayfromhome »

Медицината тук се учи 4 години за бакалавър 4 години за магистър и след това 2 години стаж преди да станеш доктор, та както си нов значи си учил 6 години тук, така ли да го разбирам. Минималната заплата не я ли дигнаха до към $8 някъде. Въпроса си го задавам съвсем сериозно, аз също имам мерак да уча, но не мога да се реша.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

alongwayfromhome написа:Медицината тук се учи 4 години за бакалавър 4 години за магистър и след това 2 години стаж преди да станеш доктор, та както си нов значи си учил 6 години тук, така ли да го разбирам. Минималната заплата не я ли дигнаха до към $8 някъде. Въпроса си го задавам съвсем сериозно, аз също имам мерак да уча, но не мога да се реша.
:D :D :D ами 4-те години бакалавър+1 година магистър+3 години PhD съм си ги изкарал в СУ и БАН. Тук след тежки размисли и приравнявания велликите институции ме докараха до признаване на магистър и признат полудокторат :D
В крайна сметка ме приеха по съкратена прогрма за доктор,която е 3 години. А за стажа си прав/а, 2 години е, но и тогава си вземаш бая пари. А за изпита приемния и интервютата- бая гърч и майтапи...като за начало се пробвай за минималното, но недостатъчно условие да вземеш МСАТ/мед.тест/, който е кошмар/мешаница от химия, физика,математика и биология/ и междудругото за загрявка Тойфел с около 250 точки. Добре е да имаш и публикации с добър импакт фактор, което е голям плюс, един куп препоръки от хабилитирани преподаватели и дълги години доброволец да си бил в някоя болница/тук с менте документ минах/ :wink: Ако всички тези неща ги имаш може и да те поканят на интервю, където ше ти задават "гениални" въпроси та да се чудиш срещу теб лекар ли стои или някой умопобъркан. Накрая ако успееш и туй препятствие да минеш те шамаросват с такса от около 25 000$ само tuition fee, а да не говорим че ти трябват и пари за наем и храна...
Ако пък нямаш висше от БГ по природна наука, то ще трябва хептем отначало да тръгнеш и да караш тук бакалавър,което си е автогол, защото следването излиза над 10 години.
След така краткия разказ ако още ти се учи медицина може да ме питаш за подробности :wink:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
ivo76
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 4:27 am
Обратна връзка:

Мнение от ivo76 »

А какви са опциите за учене отново за доктор ако в Бг си завършил медицина. Може ли да се мине пак по някаква кратка процедура?
Видях че за университетите с преподаване на френски не се изисква МСАТ.
Заключено