Windows-Linux war, please help!!!

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Windows-Linux war, please help!!!

Мнение от joro »

Zaredih si niakakva skapana versia na Linux- Caldera, i ne mojaha da se razberat s Windows 98, skapa mi se celia disk i daje ne iska da se formatira. Niakoi znae li na4in za opraviane, ili da go hvarliam diska?
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
Dino
Модератор
Мнения: 621
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 4:59 pm
Местоположение: Montreal

Аз ти предлагам...

Мнение от Dino »

Жоро,
При подобна на твойта ситуация аз си помогнах с Partition Magic 8.0 - в него има такива приложения като Partition Info и Partition Edit - малко хамалогия си е, но можеш на ниско ниво директно да пишеш в MBR (Master Boot Record) и директно да поправиш данните за отделните дялове. Предполагам, можеш лесно да се снабдиш с този продукт - широкоразпространен е в мрежата, а и сред компютърджиите.

Дано съм ти бил от помощ. Ако се налага, пиши ми лично съобщение и ще се опитаме заедно да решим проблема.


Даниел
Аватар
Vladimir Nikolov
Мнения: 49
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2003 9:12 pm
Местоположение: Montreal, Canada
Обратна връзка:

Мнение от Vladimir Nikolov »

Edin Software ne moje po nikakuv da skape hardware, no moje da skape drug:)

Nai veroiatno ti se e precakal boot partitiona na diska.
Znachi ako imash butvashta disketa na 98, bootni se ot neia i probvai da dadesh sys c:(ako tova ti e boot draiva).
Drug variant e da se skapal samia format na diska.
V takuv sluchai naistina triabva da go performatirash na visoko nivo.

Ako obache ti kazvash che tova e nevuzmojno, triabva da probvash s low-level format. Toi obiknoveno se pravi s specialen za celta software, koito e specifichen za vseki hard-disk. Ako niamash takuv, otvariash kutiata, vijdash markata i modela na tvoia disk, otivash na saita na firmata proizvoditel i go downloadvash.
Predi da go formatirash vij v BIOS-a kakuv mu e tekushtia format - broi cilinrdri, trackove i t.n, i gi zapishi niakude, zashtoto mislia che kato trugvash da formatirash na nisko nivo tezi neshta se zadvat.

Kato cialo low-level format e dosta kraina miarka(az specialno nikoga ne sum go pravil) i ne ti go preporuchvam. Nai-veroiatno problema e drug.
Na saita shte ima i diagnostirashta programa za konkretnia disk, taka che po-dobre ia podkarai neia predi vsichko drugo.

Ne znaia tochno kakvo se opitvash da pravish no e vuzmojno da ti se e precakal i CMosta, probvai dali biosa ti razpoznava diska, i dali moje da go detektne. Variant e sushto da izvadish bateriata na komputara i sled malko pak da ia slojish, ima i jumper za tova(ako znaesh koi e ili ako imash opisanieto na dunoto)
Аватар
Vladimir Nikolov
Мнения: 49
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2003 9:12 pm
Местоположение: Montreal, Canada
Обратна връзка:

Мнение от Vladimir Nikolov »

Setish se i neshto drugo

opitai FORMAT c: /MBR za da overwritnesh staria master boot record
vuv primary DOS partition-a. Ako primary partitiona ti ne e DOS, togava
s fdisk iztrii vsichki partitioni, i creatni nov primary dos partition. sloji go activ, posle go formatirash i davash sys c:\.

V niakoi sluchai s fdisk ne moje da iztriesh niakoi vidove partitioni, togava kakto kazva Dino, polzvai Partition Magic.
G_Rosi
Мнения: 714
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 5:35 pm

Мнение от G_Rosi »

А защо не свалиш твърдия диск и да го сложиш на друго РС и така ще локализираш проблема - ако се прочете там значи имаш проблем с BIOS-a или boot-a i ne e za format c:?
Ako e Maxtor na texnija site imat testvashta programa !
Последно промяна от G_Rosi на Съб Окт 18, 2003 4:09 pm, променено общо 1 път.
ivandi
Мнения: 631
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2003 2:28 pm
Местоположение: Quebec City

Мнение от ivandi »

Pri takava oskudna info e trudno da se davat suveti, no vse pak ako ne se bazikash, ste dam i moite:

1. Ne znam koj ti e kazal za Caldera no javno se e ebaval s teb :D

2. Bootni ot boot disk na 98 i izpulni :
fdisk /MBR - tova ste viurne originalnia M$ boot record
sled tova pusni fdisk i izberi opciata View Partition Information
Ako ima primari partition vav FAT32 format znachi ima nadejda :D
ostava da smenish active partition na tozi s FAT32 i moje bi vsichko ste e nared

3. Sled tova ako uspeshno boot nesh va lubimia si Windows pusni pak fdisk i iztrii vsichki NON-DOS partitions i izpolzvai miastoto na diska za Win bozata.

4. Nikoga ne se zanimavaj s Linux kogato ne znaesh kakvo pravish :D
G_Rosi
Мнения: 714
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 5:35 pm

Мнение от G_Rosi »

а ако не тръгне със системна дискета на WIN?
ivandi
Мнения: 631
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2003 2:28 pm
Местоположение: Quebec City

Мнение от ivandi »

G_Rosi написа:а ако не тръгне със системна дискета на WIN?
Kakvo znachi da ne trugne :D
Mashinata vse pak ste butne ot disketa :D

Ako e bil doatatuchno lud da si zatrie win partitiona togava veroiatno nisto ot win instalaciata ne e ostanalo , no ako ima win partition toj moje da se napravi active ili s boot disk na win98 ili s fdisk/cfdisk/sfdisk na linux, moje da se polzva setup disk na kojato i da e distribucia, za predpochitane Slackware. Ako znae sector granicite na partitiona moje susto da go opishe po tiah no ako e pisal veche vurhu tezi sectori - sorry.

A ako stava fapros za suvsem tupata situacia pri kojato Win bozata ne vijda Linux dialovete na diska to togava prosto puskane nanovo na fdisk, kakto kazah.
djredhat
Мнения: 127
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 6:09 pm
Местоположение: Montreal (zasega !!!)

Мнение от djredhat »

pich
ima edna dobra malka DOS-owska programka
kazwa se Disk Editor
zareji wsichko drugo. Ako ne stane - naprai mu low level format.
are
Изображение
G_Rosi
Мнения: 714
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 5:35 pm

Мнение от G_Rosi »

DOS 6 наистина е ВЕЛИК, с него се виждат и оправят неща след други OS - събира се на една дискета , но ако не обичате да пишете в командния ред като мен ще трябва да имате и nc (Norton Comander , a ne vnc от мрежовия администратор, че може да съжалявате :lol: )
Хиляди пъти съм се опитвала да си скапя РС-то , много пъти съм и успявала, но преди това съм си осигурявала някой, който да оправи бакиите след мен, ако омотая конците!
Радвайте се на WIN (по възможност с NT ядро), ако сте лаик . Ако нямате вируси WIN самичък няма да ви съсипе файловете , ако не му помогнете! :o
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнение от joro »

Благодаря на всички, които ми пратиха съвети, макар, че повечето ми бяха като писмо на френски :D :D :D-все пак съм машинен инженер, а не компютърджия. Дадох диска на едни специалисти и ми казаха, че има bad- сектори, нещо ще се мъчат да го оправят. Иначе Калдерата и Уиндоуса ми ги направиха на два отделни диска, и сега при стартирането си избирам кой да ми се стартира.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Заключено