Поучителна история

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Поучителна история

Мнение от Joy »

Искаше ми се да кажа някои неща,когато наскоро имахме спор относно удачник-неудачник,кадърен-некадърен и т.н. (помнят я всички).Когато някои хора се биеха в гърди,че си намерили работа на втората седмица,а тези,които не са и само се оплакват си били по принцип порода "неудачници"...Искаше ми се да дам разни примери за мои познати,но това би било най-нетактичната и общо взето подла постъпка...Била съм свидетел на подобни тук във форума,но честно казано аз нямам навик да говоря зад гърба на някой...Та сега намирам една история,която е доста показателна и бих казала дори типична.Иска ми се да я споделя,отчасти може би за да кажа с това на някои,че падането от високо повече боли,и от друга страна за да реабилитирам името на нас-"неудачниците",защото никога не се знае какво може да ти дойде до главата,а често това не зависи от нас...
Историята е на руски,но съм сигурна,че повечето от нас нямат проблем с разбирането...


Ехать или не ехать из Канады!?

"Эс фар ас айэм консернинг... джаст фрэнкли": - я не из категории нытиков, но... ДОСТАЛО!

7 лет в Канаде. На вэлфере не сидел ни дня. Через 4 месяца после приезда сюда нашел работу техника (лаки! не првда ли?), через полгода получил позицию инженера в Хайтеке, отработал в общей сложности около 5 лет в одной "канторе" в "команде". "Команда" это когда на тебе висят 5-7, а то и больше тупоголовых **** с местным гордым канадским университетским образованием (уровня техникума) и экспириенсом, ни.х-рена не соображая и не делая, с утра и до вечера жрущие бочковое кофе и уже со среды планируя свой викэнд, но это отдельная тема.
Внес даунпеймент с 2-х проданных квартир в России (не в Москве), купил новый сингл хаус еще 6 лет назад, живем здесь до сих пор, выплачено за дом 70%.
Почти 2 года назад выкинули с работы (ситуацию все знают), 9 месяцев получал бенефит (не вэлфер, я страховку платил по безработице) причем все это время ЛЮТО искал работу. Когда прекратили платиь бенефиты развозил газеты и пицу 7 месяцев (почти убил машину). И свершилось!... нашел работу ... грузчика на фул тайм в ночное время за 9.50 в час. Месяцев 7 работаю на этой "позиции" по сей день. До сих пор ищу работцу... - беспросвет и становиться еще сложнее. Раньше хоть какие-то отписки приходили , сейчас, как в прорву. Отослано тысячи резюме.
Работу свою (настоящую) ненавижу и проклинаю каждый день! Каторга! Первый месяц думал концы отдам... Кстати, в моей новой "команде" еще тройка бывших инженеров (не из России) со сходной ситуацией. Мне уже 45 лет, положим, лет на 5 моего здоровья для такой работы хватит, а что дальше? Даже еали этот кризис минует, и допустим (НЕТ ТОЛЬКО ДОПУСТИМ!!!) я найду работу техника, а очередной кризис неизбежно наступит лет через 5-7-10. Что тогда? Я никому здесь не буду нужен ни в какой ипостаси, даже грузчиком не возьмут (~ в 55 лет).
Последние пару месяцев одолевает бессонница с одним и тем же вопросом: ЗАЧЕМ ТЫ ЗДЕСЬ!!!??? Жена работает как проклятая на 2-х работах за 9 в час, сын заканчивает школу и прирабатывает в "Канадской Шине", а денег катастрофически не хватает. Не смотря на относительно небольшой моргейч (выплачено 70%) задушили проперти таксами, ценами на воду, ГАЗ, электричество и все это постоянно растет, а зарплата остается на месте, те, кто имеет свое жилье, знают о чем я говорю. Боюсь открывать почтовый ящик с билами.

КЛЯНУСЬ, лично я "свалил" бы сегодня же и смог бы в России не плохо устроится, все-таки вывезли бы 70% от стоимости дома, но жена против, и какая это будет жизнь в России, зная что здесь остался твой единственный сын без какой либо помощи.
Платиь за дом еще 20 лет - столько не живут :)

Форумчане часто "нашего брата" называют унизительно "лузер". Да, я лузер, но таких большинство здесь. И многие опять накинуться рвать на части, как я вижу по форуму, чтож на здоровье.
Извечный Вопрос в том: ЧТО ДЕЛАТЬ???
А ответ видимо придуман давно тов. Шекспиром: Нет правды на земле, но нет ее и выше...



СЧАСТЬЯ ДЛЯ ВСЕХ, ДАРОМ!!! И пусть никто не уйдет обиженным.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Мдааа, така е то. В ИТ-тата в изискванията за длъжността пишат 5-10 години стаж. Над 10 вече е недостатък :noz:

Затова Джой предлагам да се отречеш от клетвата ти да не пишеш нито ред полезен повече, а да разкажеш историята "Как мъжа ми бори Траспорт Канада да го признаят за авиоинженер".

А какво е "грузчик"?
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от Koko »

ssttoo написа: А какво е "грузчик"?
груз = товар
грузчик = товарач, хамалин ???? :wink:

"Канадской Шине" = Canadian Tire
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Мерси Коко,
Koko написа: "Канадской Шине" = Canadian Tire
Бе и мен такива подозрения ме гонеха... ама знае ли човек.

Има много смешни неща на руски.
Черньi пес = Black dog, parche na Led Zeppelin
Поцелуй = Kiss, amerikanska rok-grupa ;)
Давид Кавернадзе и его команда "Бельи змей" = Dadiv Coverdale and his band "Whitesnake"
Аватар
vladi64
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 4:24 pm
Местоположение: Montreal-не за дълго
Обратна връзка:

Мнение от vladi64 »

Daa pou4itelna istoriq! I tova oste vednuj dokazva ,4e sum vzel pravilno re6enie; vzimam pasporta i se maham! Ve4e po4ti ne mi izdurjat nervite!Da ba4kam kato izoglaven i nakraq da ne moga da izpiq edna bira i da si broq stotinkite,stoto ne moga dasi pokriq rrazhodite.Ai siktir ,be! I kato si pomislq,4e uspuvah da spestqvam okolo 800 paunda na mesez bez da se li6avam ot bira,uiski,zigari! I to pri 2 puti po-malko rabota i naprejenie!Tuka e леле divata rabota za julti stotinki.Ohhh ,oste zeli 3 god. do pasporta.....
joro
Мнения: 6475
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнение от joro »

vladi64 написа:Daa pou4itelna istoriq! I tova oste vednuj dokazva ,4e sum vzel pravilno re6enie; vzimam pasporta i se maham! Ve4e po4ti ne mi izdurjat nervite!Da ba4kam kato izoglaven i nakraq da ne moga da izpiq edna bira i da si broq stotinkite,stoto ne moga dasi pokriq rrazhodite.Ai siktir ,be! I kato si pomislq,4e uspuvah da spestqvam okolo 800 paunda na mesez bez da se li6avam ot bira,uiski,zigari! I to pri 2 puti po-malko rabota i naprejenie!Tuka e леле divata rabota za julti stotinki.Ohhh ,oste zeli 3 god. do pasporta.....
Хехехе, и къде ще идеш, след като вземеш скапания паспорт? Сигурно в Аржентина, или на Хавайските острови, пък може и в милото БГ, поне мадамите ще те гонят яко, като видят канадския паспорт :D :D :D то навсякъде е трудно, ама трябвда човек да излезе от БГ за да му изчезнат илюзиите :D :D :D
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
vladi64
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 4:24 pm
Местоположение: Montreal-не за дълго
Обратна връзка:

Мнение от vladi64 »

Jorko ,ne smqtam za nulno da ti otgovarqm!are ,4ao i budi stastliv s golemite iluzii v BG-to!
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Eh pouchitelna istoriya bratya i sestri,vse edno che izliza ot moite usta ,pardon t.e. misli,edin ot scenariite za svetloto mi badeshte,otkoyto nikoi ne e zastrahovan.Znachi oste v parvite mi meseci ot prisastvieto mi tuk mi popadna edno rusko spisanie/s ezicite ne se opravyah oshte/.Stavashe duma za postoyannata tendenciya v pokachvaneto na nedvigimite imoti i byaha posocheni primeri i sravneniya m/u minim. rabotna zaplata ,srednata za provinciyata prez godinite i cenite na nedvigimite imoti.Po moi izchisleniya saobrazyavayki se sas srednata rab. zaplata izchislih ,che prez mnogo tegkata za imigraciya 1990g.za da izplashtash srednostatist. gilishte ti e bilo neobhodimo da zadelyash 1/3 ot neya ili 1/2ot minimalnata ,koyato po pamet e bila 5ineshto.Prez tegkata 1995 tegestta po izplashtaneto se izmerva v novi 10%.A prez nay dobrite godini ,t.e v nastoyashtiya moment 80% ot srednata otivat za izplashtane i cenite na gilishtata ne rastat s dni ,ami s chasove/sega da si broker/,a s minimalnata znaete 7,35 naema ne mogem si platim ,ta kamoli da si pozvolim lichno gilishte.Da ne govorim i za cenite na vsichko ostanalo kakvi sa bili predi 10g. kakvi sa sega .Koyto ima poznati imigranti ot nachaloto na 90te moge da napravi spravka po tiya fakti i da zapovyada na disput da me obori.Ta tova beshe otklonenie ot misalta miTova kato go prochetoh mi svetna edna chervena lampichka,kade sam doshal ,nakade otivam i kade bih stignal i kato prochetoh statiyata na Polya se dosetih kakav mi beshe parviya motiv da ne puskam koreni tuk,posle se poyaviha i drugite,no ne za tova mi e dumata.Ta za sebe si reshenieto sam si go vzel ,da vzema knigkata samo,hayde na zila ,sas izkaranite i spesteni parichki ste si kupya edna istinska kashta neyde po lazurniya bryag na nasheto chernomorie.To vyarno ,che sega ste skochi nyakoi -ti znaesh li kakav h.. e v Bg.,ami kato ne ti haresva varni se,no osnovnata mi misal v toya sluchay e druga -znaete li na kakav stres ste badete podlogeni tuk,kogato i yutiyata vi ste e na bankata ,ami ako ne ste dosli na 20 ili 25 i do 70god. vazrast tryabva da izplashtate,ami ako si zgaubite rabotata i nyamate parichki,tuk bankite prodavat ,po veche ot mesec ne pravyat otsrochka,a bez rabota ,no sas kashta nyama social,nyama pomosht ot nikade,tryabva da prodavate.Toya pat savsem seriozno govorya za problema,parvonachalnata euforiya ot osashtestvyavane na mechtata premestvane v raya e otminalai sled neya na dneven red idvat kup vaprosi edin ot koito e i toya za koito otvaryam duma.Kak vi se struva nakade otiva taya dargava i kakvo badeshte moge da ni dade,na nas i na decata ni,ami to kakto varvyat neshtata tuk nyama da se razvivat visokotehnologichni otrasli,a samo manifakturi/za svedenie edna Turciya proizvegda 21,da 21 ako ne sa stanali po veche marki avtomobili,po nyakolko modela ot marka /Ste ni stigat li 2sredni zaplati da izplashtame gilishte ili ste ostanem da si obitavame imigrantskite kvartali-CDN,NDD i dr.Za men lichno baloncheto nyama da izkara dalgo naduto,za tova sam vzel i reshenieto si parichkite v dgoba i nadaleko ,ste tarsya po dobra perespektiva za sebe si,a pasporta Vladi67,che ste go dochakam e yasno imam 2g. oste do denya na poluchavaneto mu ,no ne sam ubeden ,che ste se vazpolzvam da go vzema ,imam chuvstvoto ,che ste e bezpredmeten i bezpolezen,a s teb moge i da se vidim nyakade po angliysko ey taka na gurbet po za 2,3m v godinata ,lirata pone e seriozna para .
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Mnogo si prav, bate, ama mnogo. I na men ne mi se iska da jiveia v strana, v koiato vsiaka 5-ta duma e "credit", a vsiaka 10-ta "mortgage"
Na kade varvi tozi sviat, napravo ne mi se misli. :cry:
Tuka mortgage e veche 30 godishen, a v Switzerland e dori 50 godishen. Znachi vinagi ima i po-losho. A bi triabvalo, togava, vinagi da ima i po-dobro.

:beer:
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

A kak se sabirat 50k down payment,a mislil li si stoto tuk kashta pod 250k e bokluk ,za po eftino sled 5g. ste se skasah ot remonti.Po patya Varna Zlatni pyasaci za 50k ste si kupish hubava kashta ili apartament kesh s tiya pari .Ostavi dage i parite ,ami mestoto kadeto ste giveesh e nesravnimo s tukashnite geta.Koyto ima pari i kupuva sega imoti po Bg.chernomorie sled deset godini investiciyata mu ste ima 500% vazvrashtaemost,ot men da go znaete,a koito iska moge da si stoi tuk i da si izplashta barakata,vseki ima izbor.
Botzo

Мнение от Botzo »

...
Последно промяна от Botzo на Нед Фев 22, 2004 9:06 pm, променено общо 1 път.
Аватар
vladi64
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 4:24 pm
Местоположение: Montreal-не за дълго
Обратна връзка:

Мнение от vladi64 »

Ne ,be Botzo toi 4oveka ne moje da prevuzmogne provinzialnoto mislene! Za nego pasporta e samo za Havaite ili za gonene na "gotini" BG madami :D :D .Kkavo da pravi6-provinziq :oops: :oops: .SELOOOO :P :P :P :P
Botzo

Мнение от Botzo »

...
Последно промяна от Botzo на Нед Фев 22, 2004 9:07 pm, променено общо 1 път.
alisa
Мнения: 56
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 1:10 am

Мнение от alisa »

Bate
kakto vijdash nikoi ne otgovaria. vseki misli che tova tochno na nego niama da mu se sluchi i ne go zasiaga, ili pak ne mu se iska da e taka.
Botzo

Мнение от Botzo »

...
Последно промяна от Botzo на Нед Фев 22, 2004 9:07 pm, променено общо 1 път.
Заключено