Въпрос : Струва ли си емиграцията в моето положение

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
Nilvap
Мнения: 103
Регистриран на: Чет Май 20, 2004 6:13 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Въпрос : Струва ли си емиграцията в моето положение

Мнение от Nilvap »

Здравейте,

От известно време сме решили да емигрираме в Квебек с моето семейство, но напоследък ни мъчат разни съмнения. Струва ли си да зарежем всичко тук и да отдем там в несигурното. Вярно няма какво толкова да зарязваме тук, но все пак имаме някакъв повече от приличен стандарт на живот в България. Искам искрен съвет от хора минали вече през пътя на емиграцията и устроили се вече в Канада и в часност в Квебек.
Така значи какви са ни мотивите за евентуално заминаване:
1. Правната ситуацията в България - няма точни закони , които да регламентират правилата , а тези които вече съществуват не се спазват. С това се сблъскваме всеки ден - като се започне от движението по пътищата и се стигне до корупция във висшите нива на управленческия апарат. Наясно сме че това ще търпи промяна с влизането на България във Европейския съюз, но процесът ще е бавен и ще изисква промяна на мисленето на хората , което ще продължи няколко поколения - т.е. може би ще има по ясни резултати към края на нашия живот.
2. Желанието ни за пътешествие и сблъсък с различна култура. Това е приключенски дух , който дреме във почти всеки от нас. Жена ми и аз не сме излизали извън България на екскурзии и искаме да видим как е другаде, а най-добрия начин да видиш и усетиш атмосферата е като отидеш и поживееш някъде другаде( в чужбина ).
3. Ситуацията в образованието. Не сме сигурни че искаме децата ни да учат в образование , като образованието в България в настоящия момент. Понеже и аз и жена ми имаме поглед над образователната система в България ( аз бях учител преди известно време, а тя все още преподава по няколко часа седмично в средно училище) и виждаме положението в училище. Какви са отрицателните страни - засилването на разпространение на пушенето на цигари и използването наркотици в училищата ( това се показва по телевизията , а и имаме информация от разговори с ученици ) , лошото ниво на образованието ( това разбира се е свързано с липсата на средства и мотивация на преподавателите ) , нисък контрол от страна на преподавателските колективи ( това е свързано и с 1., разбира се аз не съм на мнение че учителите са длъжни да ми възпитат детето , след като аз не съм успял).
4. Виското ниво на стрес причинен от разбира се до голяма степен от финансовите проблеми на средния българин. Това високо ниво води до редица други здравословни проблеми, както и лоши междлуличностни отношения в обществото предоставящи много нездравословен психологически климат водеш до редица (нелекувани) психически разстройства. Всички бяха свидетели на няколкото драми свързани с убийства извършени от деца живеещи в проблемни семейства.
5. Добрите переспективи които биха се разкрили пред децата ни след живот и завършването на образование в Канада. Това обхваща доброто научаване на чужди езици и переспективи за обучение.
6. Макар и не точно същото ние сме преживели подобен момент на частична емиграция от родния на край в София , където сме се сблъскали с редица трудности и сме се оправяли напълно сами , така че сме подготвени до някаква степен с някои от трудностите.

А сега и недостатъците , които ни карат да се колебаем и чустваме несигурност при нашето решение.
1. Близките , оставащи в България - родители ( мои и на жена ми ) , мой брат, с който не сме много близки и семейството му.
2. Както вече казах стандартът ни на живот не е от най - лошите. Макар че не разполагаме със собствено жилище, което е доста голям разход месечния ни доход е доста голям - аз получавам месечно чисто около 1400 лв + 200 лв доход на жена ми . Много пъти съм чел във форума че получаваш ли повече от 1000 лв - не тръгвай . Този ни доход ни позволява живеем нормален живот - квартира и разходи за живот и почивка на мен , жена ми и двете деца - без почти да остават пари за отделяне.
3. Несигурността при заминаване - там не сме сигурни дали ще намерим работа и как въобще ще бъде организиран живота ни. Аз съм програмист и работя в България в Американска фирма ( ако се чудите откъде тази заплата ). Мисля че съм доста добър в работата си , но разбира се това не ми дава сигурност че ще успея да се реализирам в Канада.
4. Езиковите проблеми. Макар че учим Френски - разбира се нито аз нито жена ми го говорим свободно. Притесняваме се за проблем с разбирането и комуникирането. Аз владея под средното ниво Английски и предполагам, че това е предимство макар че Фреския е официален език в Квебек.

Така - това са нашите притеснения . Интересувам се от съвет от хора които вече са устроени в Квебек . Ако е възможно хора които са били близо до нашето положение и нашите притеснения преди тръгването си. Знам че мненията ще бъдат крайно противоречиви , но очаквам да ми дадат възможност да осмисля страни на нашето решение, останали в сянка и необмислени от нас.

Благодаря предварително за вашите мнения и съвети.

Павлин
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Моето мнение е, че човек с твоето положение, образование, работа, и т.н. е по-добре да си стои в България. езиците не са ти силна страна, както казваш, това тука е от първостепенно значение. Иначе как ще обясниш на хората, че си добър. Няма смисъл да гониш дивото, и нямаш гаранции за нищо ако имигрираш. Имиграцията е за хора, дето нямат шанс да постигнат и половината от твоя доход. И не казвай, че парите не са най-важното. Те са най-важното, имаш ли тях, всичко друго е следствие-среда, приятели, и пр. Години ще минат докато възстановиш стандарта си от БГ, а тук конкуренцията в тази сфера е зверска. Айде със здраве и умната :wink:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Щом си задаваш този въпрос и най-вече щом не можеш да си отговориш сам ,за мен отговора е твърдо НЕ.
Емиграцията не е за хора които незнаят какво искат и не са убедени в собствените си възможности.От наблюденията ми над една част от познатите ми съм стигнала до извода че хората които мрънкат и са недоволни от живота в Канада са именно тези които не са били на ясно дали изскат да имигрират или не,а тези които са тръгнали с ясното съзнание че може нищо добро да не ги чака тука ама не им е пукало са доволни и успяват.Може да звучи грубо ,но решението си е лично твое и ти трябва да го вземеш сам ,а не после да има излъгаха ме .....100% гранация никoй не може да ти даде.
Аватар
POLA
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Сеп 28, 2004 5:01 pm
Местоположение: Plovdiv/Calgary AB

Мнение от POLA »

Ти смислен отговор ли искаш или просто разсъждаваш на глас?
С твоя ред на мисли те съветвам изобо да не се захващаш.
Аватар
flateric
Мнения: 615
Регистриран на: Сря Сеп 22, 2004 1:30 pm

Мнение от flateric »

IRA написа:Щом си задаваш този въпрос и най-вече щом не можеш да си отговориш сам ,за мен отговора е твърдо НЕ.
Емиграцията не е за хора които незнаят какво искат и не са убедени в собствените си възможности.От наблюденията ми над една част от познатите ми съм стигнала до извода че хората които мрънкат и са недоволни от живота в Канада са именно тези които не са били на ясно дали изскат да имигрират или не,а тези които са тръгнали с ясното съзнание че може нищо добро да не ги чака тука ама не им е пукало са доволни и успяват.Може да звучи грубо ,но решението си е лично твое и ти трябва да го вземеш сам ,а не после да има излъгаха ме .....100% гранация никoй не може да ти даде.
:beer:
Аватар
Nilvap
Мнения: 103
Регистриран на: Чет Май 20, 2004 6:13 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Nilvap »

IRA написа:Щом си задаваш този въпрос и най-вече щом не можеш да си отговориш сам ,за мен отговора е твърдо НЕ.
Емиграцията не е за хора които незнаят какво искат и не са убедени в собствените си възможности.От наблюденията ми над една част от познатите ми съм стигнала до извода че хората които мрънкат и са недоволни от живота в Канада са именно тези които не са били на ясно дали изскат да имигрират или не,а тези които са тръгнали с ясното съзнание че може нищо добро да не ги чака тука ама не им е пукало са доволни и успяват.Може да звучи грубо ,но решението си е лично твое и ти трябва да го вземеш сам ,а не после да има излъгаха ме .....100% гранация никoй не може да ти даде.
Благодаря за отговора Ира,
Не мисля да обвинявам никого за нищо. Това което исках е да видя са съветите и реакцията на хората които са минали по този път. А иначе съм пределно наясно че решението трябва аз да го направя - каквото и да е то.
Това което исках е по възможност отговори от хора които са в моята професионална сфера.
Също така ми е интересно има ли хора за които парите не са били основен мотив за тръгването.
Павлин
BG-Dude
Мнения: 261
Регистриран на: Съб Фев 12, 2005 1:53 pm

Мнение от BG-Dude »

Vie puk shto my sko4ixte na 4oveka taka be?!?

Prav e purvo da proveri kak stoiat neshtata - jena i detsa ima, niaa se xvurli s glavata napred!
Прав е 4овека да пита тези които са имигрирали, 4е да си има представа - тои сам си каза 4е не е ходил в 4ужбина никога.

хаиде даите му отговор като хората, стига се се сепкали - никаква помощ не сте...
Аватар
Nilvap
Мнения: 103
Регистриран на: Чет Май 20, 2004 6:13 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Nilvap »

POLA написа:Ти смислен отговор ли искаш или просто разсъждаваш на глас?
С твоя ред на мисли те съветвам изобо да не се захващаш.
Защо ме съветваш да не се захващам . Това са нещата които ме вълнуват. Бих искал не само да ми бъде дадено мнение , а и да ми бъде казано защо, за да мога да преценя дали това което се смята за мотиви против или за отговаря на това което преценявам и чуствам аз.

Павлин
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Павлине, стой в Ам. фирма, издигай се, щом си кадърен ще успееш да го правиш. Учи английски и се ослушвай за работа в същата фирма, ама в Щатите. Не е невъзможно да се случи. Ако не дай боже успееш да се трансферираш (има такива хора) хем ще печелиш повече у Хамериканско, хем няма да се налага да учиш френски :wink:
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Nilvap, много е важно да прецениш трезво дали ще може да работиш тук. Иначе и аз съм взимал по $1000+ навремето, но това по никаква степен не ми е повлияло на решението, освен това винаги може да се върнеш в БГ и да взимаш същата заплата. Та пак казвам трезва самооценка + ясен план какво ще правиш като дойдеш, това ми е майката.
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
BG-Dude
Мнения: 261
Регистриран на: Съб Фев 12, 2005 1:53 pm

Мнение от BG-Dude »

Павлине - едно предложение:

Щом работиш в Американска софтуер (предполагам) фирма, и имаш стаж - има много Американски фирми търсещи програмисти, и те ще ти помогнат да вземеш работна виза - тя е за няколко години, но поне ще имаш договор с тази фирма, и ако ти хареса, може да останеш, а и до Канада може да отидеш за седмица две през отпуската и да видиш как стоят нещтата.
Ето няколко саита да ти помогнат:

http://www.computerjobs.com/
http://www.dice.com/
и естествено http://www.monster.com/

но залегни на англииския. Голям плус е 4е имаш сигурна работа, и пове4ето компании ще ти помогнат да си намериш апартамент и т.н.
Последно промяна от BG-Dude на Чет Фев 24, 2005 5:26 pm, променено общо 1 път.
Аватар
St.Anger
Some Kind of Monster
Мнения: 712
Регистриран на: Нед Яну 04, 2004 11:26 am
Местоположение: Montreal

Мнение от St.Anger »

Ето ти моето мнение, но правя веднага уточнението, че то е базирано на това което прочетох от темата ти. Не те познавам, а и наистина това е много лично решение. Просто се поставям в твоето положение и разсъждавам:
1. Законите в БГ не са толкова лоши колкото не се спазват. Тук разбира се е по-добре, в смисъл че уличната престъпност е по-малко видима, хората имат по-голям респект към закона, но в същото време в Монреал да се минава на червено на кръстовищата не е нещо необичайно...
2. Приключенският дух е много важен за вземане на такова решение, но след като имигрираш, след първите няколко месеца започва редовния живот, нормалното ежедневие - ходене на работа и т.н., ограничен кръг хора, абе не остават много време и сили на приключенския дух да се събуди :D ! Точно ходенето по екскурзии е начина да задоволиш това си желание!
3. Средното образование тук превъзхожда българското такова само с по-хубавите си училища. Нормална практика е учител завършил математика да преподава и по история и по география например...Като минеш покрай училището си мирише направо на трева, също доста от учениците пушат и т.н.
4. Стрес има навсякъде, в началото ще ти бъде в повечко даже!
5. Това за перспективите...да, в общи линии може би е така, но как може човек да бъде сигурен в това!
6. Ако не сте много добре с езиците миграцията Провинцията -> София ще ви се стори като детска игра в сравнение София -> Канада!

И най-важното за такъв доход в БГ познавам доста хора дето след 2-3 години ТУК още не са го стигнали и биха си хванали още утре самолета за БГ! И в заключение - не търсете причини за да емигрирате или за да останете, осланяйте се на това което чувствате! Кой беше казал, че не е важно защо е създадена Вселената, а КАК е създадена!
To Live Is To Die
Pipi Dalgoto Chorapche
Мнения: 24
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 5:08 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Pipi Dalgoto Chorapche »

Veliko написа:Павлине, стой в Ам. фирма, издигай се, щом си кадърен ще успееш да го правиш. Учи английски и се ослушвай за работа в същата фирма, ама в Щатите. Не е невъзможно да се случи. Ако не дай боже успееш да се трансферираш (има такива хора) хем ще печелиш повече у Хамериканско, хем няма да се налага да учиш френски :wink:
Mnogo umen savet spored men.
Easy come...Easy go
Аватар
POLA
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Сеп 28, 2004 5:01 pm
Местоположение: Plovdiv/Calgary AB

Мнение от POLA »

Е добре семейния ни доход е дори повече от вашия,имаме сравнително добра реализация, но този въпрос аз си го задавах преди десет години и много пъти се колебаехме да вземем решение за емиграция.Но бога ми толкова близки приятели и кадърни колеги се изнесоха от БГ в САЩ ,Канада и Англия и се устроиха много добре, а ние се чувстваме самотни в собствената си родина.Само си задай въпросите:
- можеш ли ти сега свободно да отидеш на гости на твой приятел в САЩ да речем-НЕ
-колко пъти ти с твоята заплата си завел семейството си на зимен курорт
-ти се чувстваш добре с твоята заплата ,а твоята съпруга?Мислиш ли че има адекватно заплащане на труда в БГ?
И много други въпроси които и ти сам си задаваш и си отговори-можеш ли да жертваш 2 години от живота си през които ще си пълна нула в Канада,през които ще започнеш всичко отначало за да можеш след 5 години/като имаш двойно гражданство /да прецениш къде е по-добре в БГ или в Канада....
Аватар
THC
СЕКСИ ПИЧ
Мнения: 3055
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 2:34 pm

Мнение от THC »

така , а като емигрираш задай си пак същите въпроси изброени от Пола.като накрая замениш Бг с "където и да е" :lol: :lol:

според мен по-важен е въпроса - докога ще получаваш заплата 1400 лв,какво ще правиш след като/ако се пенсионираш или загубиш трудоспособност.
дохода който сега имаш ще го имаш и по-нисък ако не говориш добре поне единия от езиците в Ка

все си мисля че средното в Бг все още е на малко по-високо ниво от средното тук,но поне има един плюс = учениците тук повече пушат трева (защото цигарите са скъпи)- определено е по - здравословно от тютюневи цигари - този отвратителен опасен наркотик , който в Бг се счита все още за безобиден :lol: :lol:
ЗА!!! легализацията :beer: :beer: :beer:
Заключено