социална помощ

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
darksoul
Мнения: 63
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 3:30 am
Местоположение: Montreal

социална помощ

Мнение от darksoul »

Здравейте, аз съм нов тук, но понеже виждам, че основното предназначение на този форум е да помага на хората в Канада (по специално тази тук е за френската и част) та реших да постна тази тема.
Интересно би било да се събере информация изцяло за социалната помощ, както разбирам тук има много хора възползващи се от нея.
Смятам, че е нормално човек да изпадне до тази нужда, защото все пак почва от нулата, без връзки, приятели или някакво положение... всичко се случва..живота е странен!
Тааа по въпроса:
Разбрах, че на сам човек помощ се дава по 555.55 долара на месец и по специално на всяко 30 число от месеца се получава чека... Като за семейство не се прибавя за всеки допълнителен член по толкова, а се дава по малко..нещо като на тричленно семейство е май към 800 долара.
Тук на този сървър има описание как се поисква такава помощ... Въпроса е след това накъде?!
Разбрах, че имало някакви депа където хората можело да ходят веднъж в месеца и с някакво синьо лисче което им се дава (то служи за медицинска помощ) можело да получават храна.... въпроса е, че никой не дава информация къде се намират тези депа?!
Също така разбрах, че ако почнеш да учиш КОФИ ти се дават допълнителни пари и карта за градски транспорт ...това е добавка към стандартната помощ, но трябва да уведомиш това от една страна хората от КОФИ, а от друга хората от социалната помощ.... ами това е което знам..не е много, ама нали съм нов ... все пак темата ми се стори интересна поради факта, че 50 процента от семействата който заварих тук ползват социална помощ...Ще чакам с нетърпение допълненията Ви!!!
Апропо, аз съм от Монтреал..не знам дали има някакво значение и разлика :oops:
пътят в живота е едно огромно, равно поле оградено с непристъпни планини някъде там зад хоризонта.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

аки се беше направил труда да се поворив малко из форума щеше да разбереш, че започваш много неприятна тема, първо и второ има достатъчно информация за социалната помощ изписана тук. на въпроса след това накъде ще си отговориш сам, но личния ми съвет- ако няма да е към учене не си струва мизерията ако си сам. carnet de reclamation (синьото лисче) ти служи за стоматолог и очен и лекарства, но поне за стоматолога има период да се чака преди да важи - нещо като 6-9 месеца. за лекарствата и за очилата не знам. относно храната не е необходимо да си на социал за да ползваш помощ за храна - пробвай Welcome mission из интернет защото си нямам идея какъв е телефона. и последно видях тези дни в друга тема че има вече някакъв срок от идването преди да ти дадат социал и в Кебек вече. но по добре си потърси работа :D
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Моят съвет е да отидеш при социалните и да ги разпиташ, те няма да ти откажат информация. Също си намери работа на черно, започни лично да обикаляш пицариите в твоят квартал и ги питай дали тъсят деливъри, при всички положения ще те вземат (ще ти трябва кола, но за $1000 ще си намериш нещо подходящо, много обяви има в съботните вестници, ще ти трябва и книжка, така че веднага се запиши, за да вземеш изпита). Ако нямаш 1000-та долара за кола, може да се хванеш да разнасяш флайери, работата е убийствена, но за месец/два ще успееш да събереш парите, обяви за такава работа има в руските вестници.

Това е от мен, успех.
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от mama mia »

специално аз съм против социала като начин на живот,но не е исключено да се наложи като временно решение.
работа има бол въпроса е дали ще се реши човек да е започне,защото не отговаря на квалификацията му от БГ,а и парите не са много.
за съжаление отвсякъде погледнато си е по добре да работиш,защото упражняваш дори и малкото си знания по езиците и малко по малко свикваш и с добрите и с лошите страни на живота тук.
има доста вечерни курсове и с малко повече усилия може да се съчетае едното с другото и вярвайте ми има успех говоря от личен опит.
друг е въпроса кой какво ще реши за себе си и кой път ще избере,но да плюем по чернилките и тукашните,че се възползват от социал и да правим същото е малко странно,а?
все пак всички сме дошли знаейки,че ще е трудно и трябва да се борим,а не да се примиряваме и да избираме наи-лесния начин за живот.
успех в твоето решение!
pomiar
Мнения: 728
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2004 11:12 am
Местоположение: ulitsa Sezam, vtora kofa, v liavo
Обратна връзка:

Мнение от pomiar »

a nai-got e da uchish, da si na sotsial i da porabotvash na cherno kolkoto da ima za tsigarite i birata :idea:
Obache tova polojenie e priemlivo samo ako obeshtaesh na sebe si nai-tarjestveno che tova e vremenno i posle shte si vazstanovish vsichko na darjavata ot danatsite :wink:
Ako si oshte v BG ne misli za tova.kato doidesh ima dostatachno vreme za podobni misli.
Ima hora gotovi da braniat istinata dokato ot neia ne ostane nishto. (J.R.Openhimer)
Аватар
niki_70
Експерт по жените
Мнения: 218
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 6:06 am
Местоположение: Rivieres-des-Prairies,Qc
Обратна връзка:

Re: социална помощ

Мнение от niki_70 »

darksoul написа:....50 процента от семействата който заварих тук ползват социална помощ...:
Aми 50%?Поне 80% са. :)
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away.

George Carlin
Аватар
darksoul
Мнения: 63
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 3:30 am
Местоположение: Montreal

Мнение от darksoul »

poumpy написа:аки се беше направил труда да се поворив малко из форума щеше да разбереш, че започваш много неприятна тема........ относно храната не е необходимо да си на социал за да ползваш помощ за храна - пробвай Welcome mission из интернет .... :D
Благодаря на всички за досегашните отговори... порових се из форума и затова реших да събера информацията на едно място с идеята предимно не за разяснение кое е хубаво и кое лошо, а просто за информация която да помогне на нуждаещият се. Може 80 % да са на социал, но 10 % да имат истинска нужда и за тях да си струва труда да се направи такава тема. Благодаря Ви, че давахте по зрънце информация, а не само да изказвате личното си мнение за този вид помощ...ТОВА Е МНОГО ВАЖНО.. капка по капка... та до океана :wink: Винаги съм си повтарял онази мисъл: по-добре богат, здрав и красив, отколкото беден, болен и грозен... но света е шарен и тези три неща често не зависят от нас!
Аз засега съм си направил добре сметката и парите с който идвам ще са ми достатъчни докато се интегрирам съвсем, а ако нещо не потръгне...епа социала не е направен за лентяйте само...то е за ПОМОЩ...колкото-толкова!
И така... разбрах, че ако си на социална помощ когато сте семейство от тези депа (така и не им знам името) Ви предоставяли и някакви подаръци за децата по празниците, както и някакви специални яденете... това не важи за самостоятелни личности!

хаха и аз да дам инфо, че ще кажете, че пиша само лични мнения :)))
пътят в живота е едно огромно, равно поле оградено с непристъпни планини някъде там зад хоризонта.
monny
Мнения: 582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:15 am
Местоположение: toronto

Мнение от monny »

poumpy е много прав че това е тема по която е писано много и най-вече че е неприятна защото явно се възприема много болезнено ако си признаеш, че си на социал
-от онези които са се надявали че като кацнат в канада животът им ще се завърти вихрено като на проспериращ холивудски актьор
- и от онези които им е неприятно че работят за малко пари и си го изкарват на другите че били мързеливци

:beer: :beer: :beer:
от бира се прави корем, но не и гърбица
Аватар
mitko pitko
Мнения: 81
Регистриран на: Пон Окт 25, 2004 8:57 pm

Re: социална помощ

Мнение от mitko pitko »

darksoul написа:Разбрах, че имало някакви депа където хората можело да ходят веднъж в месеца и с някакво синьо лисче което им се дава (то служи за медицинска помощ) можело да получават храна.... въпроса е, че никой не дава информация къде се намират тези депа?!
:oops:
Аз съм пич и ще ти дам:

La Mission Bon Accueil
4755 Acorn, tel.937-9317
Най-близкото метро е Плас сен анри
Храна: 9-11 часа; вторник и петък; трябва да направиш заявка предварително( пу тилифона). Минимален период м/у две ходения - 2 седмици. Първоначално записване - на място.
Дават и дрехи понякога.

Важно: Наскоро разбрах ,че може да вземаш храна и без да си на социал. Просто отиваш там с документите си и се регистрираш. Една бг-ка почна да взема на 2-та седмица. Ама мисля ,че те си решават това.

Има и на други места ама не ги знам къде са.
Хайде, добър апетит и да ме споменеш в завещанието си!
Аватар
Optimist Creed
Мнения: 325
Регистриран на: Пет Май 21, 2004 11:40 am
Местоположение: Вече далеч от Quebec :-)

Re: социална помощ

Мнение от Optimist Creed »

mitko pitko написа:
darksoul написа:Разбрах, че имало някакви депа където хората можело да ходят веднъж в месеца и с някакво синьо лисче което им се дава (то служи за медицинска помощ) можело да получават храна.... въпроса е, че никой не дава информация къде се намират тези депа?!
:oops:
Аз съм пич и ще ти дам:

La Mission Bon Accueil
4755 Acorn, tel.937-9317
Най-близкото метро е Плас сен анри
Храна: 9-11 часа; вторник и петък; трябва да направиш заявка предварително( пу тилифона). Минимален период м/у две ходения - 2 седмици. Първоначално записване - на място.
Дават и дрехи понякога.

Важно: Наскоро разбрах ,че може да вземаш храна и без да си на социал. Просто отиваш там с документите си и се регистрираш. Една бг-ка почна да взема на 2-та седмица. Ама мисля ,че те си решават това.

Има и на други места ама не ги знам къде са.
Хайде, добър апетит и да ме споменеш в завещанието си!
A какви храни дават от там? Канчетата си ли да нося или чанта?
Не е лесно да си оптимист в Кебек, но ако въпреки това преуспееш там, може да се похвалиш, че си го направил по по-трудния начин. Евала и ашколсум!
Аватар
St.Anger
Some Kind of Monster
Мнения: 712
Регистриран на: Нед Яну 04, 2004 11:26 am
Местоположение: Montreal

Мнение от St.Anger »

monny написа:poumpy е много прав че това е тема по която е писано много и най-вече че е неприятна защото явно се възприема много болезнено ако си признаеш, че си на социал
-от онези които са се надявали че като кацнат в канада животът им ще се завърти вихрено като на проспериращ холивудски актьор
- и от онези които им е неприятно че работят за малко пари и си го изкарват на другите че били мързеливци

:beer: :beer: :beer:
от бира се прави корем, но не и гърбица
Интересното е, че си в София а много точно си го схванал! :wink:
Аватар
darksoul
Мнения: 63
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 3:30 am
Местоположение: Montreal

Re: социална помощ

Мнение от darksoul »

Optimist Creed написа: A какви храни дават от там? Канчетата си ли да нося или чанта?
Мой близък е взимал два-три месеца такъв вид храна докато почне работа и от него знам, че веднъж отишъл преди някакъв празник с куфара дето пътували от България и там им го напълнили целият... но говоря за депата.
Доколкото знам, повечето от тези депа са по квартали, но има и такива който нямат такова ограничение... скоро ще се чуя с човек който ги е ползвал и ще попитам конкретно за адресите им. :wink:
пътят в живота е едно огромно, равно поле оградено с непристъпни планини някъде там зад хоризонта.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

monny написа:poumpy е много прав че това е тема по която е писано много и най-вече че е неприятна защото явно се възприема много болезнено ако си признаеш, че си на социал
-от онези които са се надявали че като кацнат в канада животът им ще се завърти вихрено като на проспериращ холивудски актьор
- и от онези които им е неприятно че работят за малко пари и си го изкарват на другите че били мързеливци

:beer: :beer: :beer:
от бира се прави корем, но не и гърбица
искрено се надявам, че горенаписаното няма подсмисъл, защото аз самият с времето започвам да удобрявам социала, но КАТО ПОРЕДНА СТЪПКА към нещо, а не като самоцел на идването в Канада.
Аватар
mitko pitko
Мнения: 81
Регистриран на: Пон Окт 25, 2004 8:57 pm

Мнение от mitko pitko »

A какви храни дават от там? Канчетата си ли да нося или чанта?
Носете си чанти. Големи. Гледам че опитните си носят масово някакви колички, които май вършат добра работа. Ама не знам откъде ги вземат. Теглото на храната е около 10 кила по моя преценка. Което става за носене ама не повече от 10-15 минути. После почва да натежава (а аз съм кораво копеуе).

Качество: ниско. Месо няма. Само сега на коледа дадоха едно малограмажно пиле. Обикновено плодовете и зеленчуците трябва да се консумират бързо щото са към края на живота си. Случвало се е да изхвърлям половината. Както и понякога хляба е леко помухлясал. Ама карай. Без пари толкоз.

Обаче сега нямате късмет щото са в почивка и ще работят чаааак Януари. Тъй, че за коледа ще се наложи да купонясвате с качествена храна от магазина.
X
Мнения: 78
Регистриран на: Пон Окт 18, 2004 12:51 am

Мнение от X »

Abe,hora,naistina li ste tolkova zle,che da hodite da poluchavate hrana? Ama chestno,molja Vi?? Zashtoto ako e taka...Da ne se nalaga na nikogo,no dojdesh na 12 000 kilometra i da jadesh hrana ot kuhnite za BEDNI si e napravo sbudnat koshmar,obache da spestjavash pari po tozi nachin si e grjah i lakomija...
Заключено