Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

miteto написа: Вто Окт 13, 2020 1:21 pm
jovani написа: Вто Окт 13, 2020 1:15 pm Единствената разлика, която виждам в двата случая е в ПОЛЗА на България. Защото това, което се е опитал да направи този служител на РЗОК или каквото е там е било НЕЗАКОННО. И ти си имал възможността да се бориш със законни средства с този проблем. Например да информираш съответните органи на реда и да се опитате да го заловите с белязани пари в момента на подкупа (казвам например, може да е имало и други възможности, не съм запознат с точните процедури в случая).
Само дето България е най-корумпираната страна в Европейският Съюз, така че да - ако целта е да живееш в много корумпирана страна, ползата е изцяло за България :rofl:
Води се за корумпирана по 2 причини (според мен):
1. Персепшъна на хората за корупция - след социализма, в който корупция на практика нямаше изведнъж попаднаха в дивият капитализъм, където корупцията е нещо обикновенно и много хора решиха, че проблемът е в държавата и емигрираха, а в момента много от тях се връщат
2. Съществуването на много закони от миналото, особенно строги закони за правилата на труда от преди 15-20 години, които бяха невъзможни да бъдат спазвани от работодателите. Ако прочетеш трудовото законодателство в България от преди 20 години ще видиш, че е много по-социално от колкото ЕСА в Онарио в момента. В кризата от края на 90-те години тези закони нямаше как да се спазват.

Всичко останало е напълно идентично с Канада.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

jovani написа: Вто Окт 13, 2020 1:25 pm
miteto написа: Вто Окт 13, 2020 1:21 pm
jovani написа: Вто Окт 13, 2020 1:15 pm Единствената разлика, която виждам в двата случая е в ПОЛЗА на България. Защото това, което се е опитал да направи този служител на РЗОК или каквото е там е било НЕЗАКОННО. И ти си имал възможността да се бориш със законни средства с този проблем. Например да информираш съответните органи на реда и да се опитате да го заловите с белязани пари в момента на подкупа (казвам например, може да е имало и други възможности, не съм запознат с точните процедури в случая).
Само дето България е най-корумпираната страна в Европейският Съюз, така че да - ако целта е да живееш в много корумпирана страна, ползата е изцяло за България :rofl:
Води се за корумпирана по 2 причини (според мен):
1. Персепшъна на хората за корупция - след социализма, в който корупция на практика нямаше изведнъж попаднаха в дивият капитализъм, където корупцията е нещо обикновенно и много хора решиха, че проблемът е в държавата и емигрираха, а в момента много от тях се връщат
2. Съществуването на много закони от миналото, особенно строги закони за правилата на труда от преди 15-20 години, които бяха невъзможни да бъдат спазвани от работодателите. Ако прочетеш трудовото законодателство в България от преди 20 години ще видиш, че е много по-социално от колкото ЕСА в Онарио в момента. В кризата от края на 90-те години тези закони нямаше как да се спазват

Всичко останало е напълно идентично с Канада.
Какво се води "според теб" е едно, каква е реалността - друго. Намери поне една статия или класация за корупция където България не е на дъното (Ботъм 5) в ЕС и пак ще си говорим.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

jovani написа: Вто Окт 13, 2020 1:25 pm
miteto написа: Вто Окт 13, 2020 1:21 pm
jovani написа: Вто Окт 13, 2020 1:15 pm Единствената разлика, която виждам в двата случая е в ПОЛЗА на България. Защото това, което се е опитал да направи този служител на РЗОК или каквото е там е било НЕЗАКОННО. И ти си имал възможността да се бориш със законни средства с този проблем. Например да информираш съответните органи на реда и да се опитате да го заловите с белязани пари в момента на подкупа (казвам например, може да е имало и други възможности, не съм запознат с точните процедури в случая).
Само дето България е най-корумпираната страна в Европейският Съюз, така че да - ако целта е да живееш в много корумпирана страна, ползата е изцяло за България :rofl:
Води се за корумпирана по 2 причини (според мен):
1. Персепшъна на хората за корупция - след социализма, в който корупция на практика нямаше изведнъж попаднаха в дивият капитализъм, където корупцията е нещо обикновенно и много хора решиха, че проблемът е в държавата и емигрираха, а в момента много от тях се връщат
2. Съществуването на много закони от миналото, особенно строги закони за правилата на труда от преди 15-20 години, които бяха невъзможни да бъдат спазвани от работодателите. Ако прочетеш трудовото законодателство в България от преди 20 години ще видиш, че е много по-социално от колкото ЕСА в Онарио в момента. В кризата от края на 90-те години тези закони нямаше как да се спазват.

Всичко останало е напълно идентично с Канада.
При социализма нямало корупция ... ма ти си направо луд за връзване. :rofl:
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

Пумпи може да е симпатяга и с удоволствие бих изпил няколко бири с него. Даже мога да го запозная с някои мои приятелки, ако са му интересни тези занимания.

Единственото, което ме дразни в неговото поведение е неискренността. Нещата са такива, каквито са - не може ли да ги опишем точно по начина, каквито са в действителност? Аз лично никога не съм твърдял или намеквал, че това което правя е за някаква социална полза - такава може и да има, и със сигурност има, като страничен ефект от дейността ми, но моята мотивация винаги е била личната изгода. Не се боря с вятърни мелници и смятам, че най-добрият начин човек да си реши проблемите, е да разчита само на себе си. Определено смятам, че зъболекарите, които познавам до този момент в Канада са изключително мотивирани от личната си изгода и не толкова от здравето на пациентите си. Чувал съм за зъболекари, които правят пломби на млечни зъби на деца, на мен са ми предлагали какви ли не терапии, които съм отказвал (въпреки че имам доходите и мога да си ги позволя) и до този момент (да чукна на дърво) не съжалявам за избора си. Според мен няма нищо лошо в това, човек да е мотивиран от личната си изгода, даже го намирам за нормално, но по моите правила е некоректно някой, който е изключително мотивиран от лична изгода да твърди друго и да се пиша за "борец за справедливост".
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

jovani написа: Вто Окт 13, 2020 1:47 pm Чувал съм за зъболекари, които правят пломби на млечни зъби на деца
Самият Пумпи е писал, че около 80% от неговите колеги са чисти печалбари. Аз бих казал 99% :D
Но примера, който си дал е несъстоятелен. На мен са ми правили пломба на млечен зъб в България, по комунистическо. Ако има кариес и боли зъба, какво предлагаш - детето да изчака 2-3-5 години зъба да падне сам, че да не може Пумпи да направи $100-$150 кинта за пломба :rofl:
Иначе и кабинета на децата са големи тарикатчета - като стане време за чистене и профилактика, ще счупят телефона и имейла от напомняне, понеже са супер-лесни пари. Като трябваше един път да извадят зъб по спешност, не искаха да дадат час извън училищно време (примерно след 4 следобед) в близките 2-3 дена, щото зъболекаря си надвил на масрафа и не му се работи по много. Чак след 2 седмици Негово Величество бил свободен. Е, аз им казах, че повече ще видят от нас чистене и профилактика - през крив макарон.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tanyatais »

И при нас чистенето и профилактиката на щерката този месец беше пародия.

Имаме час всеки 6 месеца в частна детска клиника. Звънят ни да потвърдим, питат ни да минем Ковид асесмънта, хващам такси и отиваме.

Там нови форми, обяснение дали сме имали симптоми и прегледа започва с рентген, поглеждане в устата от зъболекар за минута, сестрата тръгна да слага флуор и я питам няма ли да почисти и полира зъбите...и не можели заради Ковид.

Сложи флуора , потвърди, че все още няма кариеси, записа час за ортодонта да погледне и сметката ..същата както преди. Без да е свършена и 1/3 от работата.

След 7 години там, това ще е последното ни посещение.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

tanyatais написа: Вто Окт 13, 2020 2:24 pm И при нас чистенето и профилактиката на щерката този месец беше пародия.

Имаме час всеки 6 месеца в частна детска клиника. Звънят ни да потвърдим, питат ни да минем Ковид асесмънта, хващам такси и отиваме.

Там нови форми, обяснение дали сме имали симптоми и прегледа започва с рентген, поглеждане в устата от зъболекар за минута, сестрата тръгна да слага флуор и я питам няма ли да почисти и полира зъбите...и не можели заради Ковид.
Сложи флуора , потвърди, че все още няма кариеси, записа час за ортидонта да погледне и сметката ..същата както преди. Без да е свършена и 1/3 от работата.

След 5 години това ще ни е последното ни посещение.
Не би трябвало да е същата сметка, погледни дали не са се "объркали" да добавят чистене и полиране към иншуранс клейма ;) Аман от тарикати...
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tanyatais »

miteto написа: Вто Окт 13, 2020 2:41 pm
tanyatais написа: Вто Окт 13, 2020 2:24 pm И при нас чистенето и профилактиката на щерката този месец беше пародия.

Имаме час всеки 6 месеца в частна детска клиника. Звънят ни да потвърдим, питат ни да минем Ковид асесмънта, хващам такси и отиваме.

Там нови форми, обяснение дали сме имали симптоми и прегледа започва с рентген, поглеждане в устата от зъболекар за минута, сестрата тръгна да слага флуор и я питам няма ли да почисти и полира зъбите...и не можели заради Ковид.
Сложи флуора , потвърди, че все още няма кариеси, записа час за ортидонта да погледне и сметката ..същата както преди. Без да е свършена и 1/3 от работата.

След 5 години това ще ни е последното ни посещение.
Не би трябвало да е същата сметка, погледни дали не са се "объркали" да добавят чистене и полиране към иншуранс клейма ;) Аман от тарикати...
Не са объркали. Директно попитах.
Ние си плащахме директно, без застраховка този път.

Аман.
Попитах и дали имаха някакви проблеми в предварителните разговори предния ден да споменат, че не извършват тези услуги заради Ковид и мън мън..за да не се разкарваме до другия град на града и да идем другаде. Едно голо извинение и мън мън Ковид това, Ковид онова.

За малко да си изпусна шоуинга заради половинчатата им работа.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

Смях в залата: "зъболекарите слагали пломби на детски зъби". И същите хора имат смелостта да обсъждат пандемията. Някой някога да е чувал за процес на заболяването, дъвкателна функция, вторична профилактика, третична профилактика ? Изобщо все неща, които са много, ама много далече от "слагали пломби на млечни зъби"
- детската хигиена е супер лесни кинти, признавам го, ела да видиш обаче когато трябва да лекуваш детето, къде зимуват раците. Едното за сметка на другото;
- спешните състояния трябва да се виждат и аз лично ги виждам същия ден, включително събота и неделя, когато съм в града;
- в Канада има само частни зъболекарски клиники, даже и Университетските такива не са държавни и пак струва;
- polishing, е разтегливо понятие;
- аз съм щастливо женен и с неморални дейности не ми се занимава;
- бира пия само с хора, на които имам доверие;
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

jovani написа: Вто Окт 13, 2020 1:25 pm 1. Персепшъна на хората за корупция - след социализма, в който корупция на практика нямаше .....
Ето това е още по-голяма смешка от "пломбите на детски зъбки", с която приемам, че губенето на време с хора "изградили си някакво положение във форума" е тотално безсмислено. Днес го правя между пациенти, но по-добре да си видя последния и да си ходя да си гледам градината, докато не е запръскал сняг.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

pumpy написа: Вто Окт 13, 2020 2:51 pm - polishing, е разтегливо понятие;
Епа разтегливо е, както се вижда със и без polishing, на Таня сметката е била същата :rofl:
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

miteto написа: Вто Окт 13, 2020 1:56 pm
jovani написа: Вто Окт 13, 2020 1:47 pm Чувал съм за зъболекари, които правят пломби на млечни зъби на деца
Самият Пумпи е писал, че около 80% от неговите колеги са чисти печалбари. Аз бих казал 99% :D
Голям процент от моите колеги имат нереални желания, наем за плащане, играчки за купуване и жени за издържане. Това ги прави малко странни, но пак ще кажа, както винаги: свободна страна, за всеки влак си има пътници :)
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tanyatais »

miteto написа: Вто Окт 13, 2020 2:55 pm
pumpy написа: Вто Окт 13, 2020 2:51 pm - polishing, е разтегливо понятие;
Епа разтегливо е, както се вижда със и без polishing, на Таня сметката е била същата :rofl:
Aхъм.
Просто нямах време да се занимавам, но сега като ми се обади ортидонта за евентуални брекети другата година като смени всички зъби...ще си занеса бизнеса другаде и рекламата им ще пострада сериозно.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

pumpy написа: Вто Окт 13, 2020 2:51 pm Смях в залата: "зъболекарите слагали пломби на детски зъби". И същите хора имат смелостта да обсъждат пандемията. Някой някога да е чувал за процес на заболяването, дъвкателна функция, вторична профилактика, третична профилактика ? Изобщо все неща, които са много, ама много далече от "слагали пломби на млечни зъби"
- детската хигиена е супер лесни кинти, признавам го, ела да видиш обаче когато трябва да лекуваш детето, къде зимуват раците. Едното за сметка на другото;
- спешните състояния трябва да се виждат и аз лично ги виждам същия ден, включително събота и неделя, когато съм в града;
- в Канада има само частни зъболекарски клиники, даже и Университетските такива не са държавни и пак струва;
- polishing, е разтегливо понятие;
- аз съм щастливо женен и с неморални дейности не ми се занимава;
- бира пия само с хора, на които имам доверие;
Може би не го написах добре - става въпрос за пломби на млечни зъби на дете, което няма никакви оплаквания, като зъбобол и прочие. На мен са ми предлагали да ми слагат коронка и аз отидох при друг зъболекар и си поисках изрично да ми направи пломба. Той видя констатацията на другият зъболекар и ми каза един куп дисклеймъри, че можело да стане това или онова и след 6 месеца пак да идвам за коронка, но ми направи перфектна пломба и до момента (1.5 години) всичко е наред. Аз не съм специалист, но това, което виждам в зъболекарските кабинети е подобно на това, което бих видял в един "престижен" автосервиз. Но съм забелязал хора със застраховки да си точат парите на застрахователя безсмислено ("за всеки влак си има пътници"), също така, като разбраха че нямам застраховка на мен ми предложиха веднага файнансинг (разсрочено плащане с лихви), като се има в предвид, че тази коронка би ми струвала 1-2 часа работа - просто така са свикнали да работят с "пътниците от влаковете". Както казах и преди - аз нямам проблем с концепцията "Caveat Emptor" (добре е да се обясни на всички новоимигриращи), това с което имам проблем е, когато се прикрива зад разни фалшиви "оправдания".

А и не това исках да дискутирам лично - това, което исках да дискутирам вече го написах няколко пъти в тази тема и лесно може да се разбере:
"Пумпи - борец за справедливост и принципност", който се опитва да измъкне няколко кинта от ниската заплата на асистентката си и да ги сложи в собственият си джоб, при положение че има над 7 пъти по-високи доходи.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Vedren »

Я да питам аз Джовани нещо.

Като взимам ипотека ме питат.
Искаш фиксиран 2.5 % лихва за в следващите 5 години или плаващ за 2 % в момента ( който обаче се мени на всеки 3 месеца. Може на горе, може на долу става дума за плаващия )
Аз обикновено избирам фиксирания за да не се притеснявам ако се вдигне плаващия.

Минават 5 години обаче плаващия не само че не се вдигнал а взел че допълнително паднал на 1.75 % да кажем. Като сметна за 5 години сигурно съм се прецакал с 4000 долара.

Редно ли е сега да ида в банката и да кажа.
Ама вие сте богата банка. Имате толкова много пари. Печелите 100 пъти повече от мен.
Не може ли сега да смятаме с плаващия % и ако може да ми върнете тези 4000 долара.
Иначе не сте етични, евреи сте, лакоми сте и искате да печелите на мой гръб?
Лъжете новите имигранти които идват в Канада.
Публикувай отговор