Баба на помощ

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
SAfin13
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 8:25 am
Местоположение: Balchik

Баба на помощ

Мнение от SAfin13 »

Ние сме още на етап подготовка на документи за виза. Въпреки всичко, понеже съм с две деца, ме интересува въпроса с идването на роднина в Канада. Мога ли веднага щом пристигна да поканя някой роднина на гости? Въобще информация в тази посока ще ми е необходима. Благодаря!
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Мнение от nini »

Веднага да дойде някой е трудно, изискването е да има поне един от вас работа, за да може да докажеш, че ще поемеш издръжката на поканения. За изискванията виж в www.cic.gc.ca
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

След два дни очакваме един от дядовците да ни дойде за месец на гости. По-надолу ти преписвам изискванията на канадците, които той получи от консулството ни в България:

Необходими документи за виза за посещение

От подаващия за виза:
1. Паспорт, валиден поне един месец от предполаганата дата на връщане от Канада
2. Две снимки - паспортен формат
3. Служебна бележка (в оригинал) от местоработата, в която да се посочват длъжността, заплатата и разрешения годишен отпуск. Служебната бележка се издава или трябва да се преведе на английски или френски език, без да е необходима заверка (легализация) на превода.
- Ако сте пенсионер - удостоверение (оригинал) от пенсионната служба на НОИ, преведена на английски или френски език, без да е необходима заверка на превода
- Ако сте студент - уверение (в оригинал) от учебното заведение, преведено на англйиски или френски език, без заверка на превода
4. Други документи, поддържащи молбата, като например - копия от документи за собственост (нотариялни актове) - необходим е превод на името на собственика, описанието на собствеността и местоположението й, без нотариална заверка; банкови декларации за наличие на финансови средства, също преведени на един от двата езика, без легализация
5. В случай на непълнолетни (деца под 18 години), пътуващи сами или придружени само от единия родител са необходими:
- Нотариално заверена декларация от родителите, преведена на англйиски или френски език, с която те дават съгласието си за пътуването на детето в Канада, посочвайки периода и името на придружителя, ако с него не пътува никой от родителите;
- Фотокопие от акта за раждане
- Ако е ученик - бележка от учебното заведение, преведена на английски или френски език, без легализация на превода
6. В случай на пътуване с цел бизнес:
- Документи, засягащи българската фирма - регистрация, статут или данъчна декларация за предходна година, преведена на английски или френски език, без легализация на превода
- Командировачна заповед, преведена на англйски или френски еик
7. Вносна бележка за извършен превод на таксата за обработка на документацията

От Канада
1. Оригинална нотариално заверена покана от роднини, приятели, бизнес партньори или канадска институция, посочваща имената на кандидата за виза, роднинската връзка (ако има такава), мотива и срока на посещението, за чия сметка ще бъдат разходите по пътуването и престоя в Канада.
2. В случай на пътуване с цел туризъм:
- Доказателство за статута на канещия (документ за постоянно пребиваване в Канада или канадски паспорт за канадските граждани);
- Годишна декларация за данъците (Т4) или служебна бележка от местоработата на канещия, посочваща длъжност и заплата.

Такси за обработка:
Еднократна Виза за посещение - 50$
Многократна виза за посещение - 100$
Комисионна за банков превод - 2$

Клонове на Юнион банк:
София 1606, ул. "Данян Груев" 10
Пловдив 4002, бул. "6-ти септември"
Варна 9000, ул. "Преслав" 14
Бургас 8000, ул. "Цар Симеон" 143
Русе 7000, ул. " Славянска" 20

Канадско Консулство - София, ул. "Асен Златаров"11, тел. 943 37 04, факс 946 19 13

Виза се издава за две седмици, считано от датата на подаване на всички документи. Възможно е кандидата да бъде повикан на интервю, след което да получи виза или да му бъде отказана.
Plamen

Мнение от Plamen »

Това за доходите не е 100% точно така...ами ако човека от България може да декларира достатъчно средства че ще се издържа...освен това познавам хора на социал дето си поканиха бабата...нямаха много проблеми...аз поканих тъщата и тъста а бях в Канада от 5 месеца /вярно че работех/, но и без работа се съмнявам да ми бяха отказали...
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Пламене, за по-достоверен източник от канадското консулство не се сещам, а написаното по-горе е дадено от тях - дума по дума (без първите 2 и последните 2 реда).
И един въпрос към теб - като си поканил тъщата и тъста, те пуснаха ли ги и двамата, по едно и също време да дойдат тук?
Andi
Мнения: 63
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:46 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Andi »

Sneji написа:Пламене, за по-достоверен източник от канадското консулство не се сещам, а написаното по-горе е дадено от тях - дума по дума (без първите 2 и последните 2 реда).
И един въпрос към теб - като си поканил тъщата и тъста, те пуснаха ли ги и двамата, по едно и също време да дойдат тук?
Sneji, dokolkoto znam i vie ste na social, razreshiha li na vashte da doidat?
Your dreams may be closer than you realize !
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Имам позната студентка, неработеща, на която майка й дойде това лято.
Аватар
shnorhela
Лисодав
Мнения: 978
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 3:16 pm
Местоположение: Van, BC
Обратна връзка:

За колко време е максималния престой ?

Мнение от shnorhela »

Важно е има ли максимален престой на госта т.е. може ли да му се удължава визата или нещо такова?
Абе да речем година две или вече е нужно да тругнеш да му оформяш документи за постоянно пребиваване? ( става дума за родител(и))
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Andi написа:
Sneji, dokolkoto znam i vie ste na social, razreshiha li na vashte da doidat?
Ха ха, по-голяма смешка не съм чувала! Какво значи и вие? Ти на социал ли си? Защото ние не сме и никога не сме били! А и по-горе май беше поместено нещо за писмо от работодател. Това, че аз мога да си позволя да стоя в къщи, не означава, че мъжът ми не работи!
Много интересно от къде имаш подобна информация? Все научавам по нещо за себе си от форума - преди няколко месеца например разбрах, че имам машина за хляб, а аз дори не знам как изглежда.
Анди, за да да те успокоя ще ти кажа, че колкото и да е неприятно на някои хора във форума, аз съм един от твърдите противници на социала!
Plamen

Мнение от Plamen »

I az taka Sneji... :wink: . Obache tashtata itasta doidoha za koleda i dvamata...nikakvi iadove e sme imlai...ne sa gi vikali na intervu...dadoha im vizata za po-malko ot mesets...
dipro
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Сеп 24, 2003 2:19 pm

А освен по-горе цитираните документи....

Мнение от dipro »

....не се ли искат и медицински? И ние сме пред заминаване, но сме с малко дете и много бихме искали да вземем с нас нашата баба, за да ни помага с детето. Тя е на 75 години и е пенсионерка, но е много дръжна жена (родителите ни са още млади и много заети хора :)). Ходихме до една фирма, която уж се занимава с такива работи и оттам ни казаха, че и за туристическите визи кандидатът за виза трябва да представи медицински. На нас обаче не ни се вярва много да е така. Някой знае ли нещо повече по въпроса? Иначе предполагам, че баба ми не би трябвало да има проблем да получи виза, предвид възрастта й, нали? Ако някой знае и ми отговори, ще му бъдем много признателни. Между другото, имаме още един въпрос в тази връзка: възможно ли е удължаване на престоя на място в Квебек? Защото предполагам, че визата ще е за 6 месеца, а ще е нужно да поостане поне година-година и половина.
Аватар
vik
Мнения: 60
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2003 5:50 pm

Мнение от vik »

ZA KOLKO VREME PRESTOI IZDAVAT VIZITE?
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Предварително уточнявам, че написаното по-долу важи в нашия случай:
Не са карали свекър ми да прави медицински. На много познати родителите им идват и си отиват и на никой не са искали медицински.
dipro, вместо да ползваш фирми, защо не отидеш или не позвъниш в консулството - там ще получиш най-вярната информация.
vic, в нашия случай визата е еднократна, но не съм се интересувала за колко време е. Казали са на свекър ми, като се върне, да си смени паспорта и ще му дадат веднага многократна 5-годишна виза. Имам познати, чиито дядо е дошъл с еднократна виза, но от тук си я беше удължавал на 2 пъти с по 6 месеца без проблем.
Аватар
vik
Мнения: 60
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2003 5:50 pm

Мнение от vik »

Mersi Sneji, zashto izleze ot chata?
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

Ot moia opit: Obiknoveno ednokratnite vizi se izdavat za 6 meseca. Ne se iziskvat nikakvi medicinski pregledi.

Tuk mogat da badat udaljavani s po 6 meseca. No e dosta goliamo glavobolie. Pri udaljavaneto veche, osven drugite neshta, se iziskva i medicinski pregled, koito se plashta. Utochniavam, che az ne sam udaljavala vizite na moi rodnini, no imam poznati, koito sa go pravili za roditelite si i na vsichki sa im iskali medicinski pregled.

Uspeh!
Заключено