Ферми и био-ферми

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от IFF »

7George написа:
kiro написа:
Павел написа:
За да се натровиш с 2-3 л непастьоризирано мляко
Забраната за продажба на сурово мляко обслужва млекопроизводителите и опасността е толкова голяма, колкото от консумацията на сурова риба, която се продава на всяко кьоше или разни гурмеЙ ;) неща като стек тартар или стриди.
Точно така. Пастъоризацията е за мляко, което ще поеме дъългия път от фермите до мандрите, през цеховете и камионите до търговската мрежа и там ще е най-бест още 2 седмици. Ако си имаш крава или познаваш кравар, пиеш го директно и не се замисляш. Още малко и ще стигнем до колосалния, но абсурден извод, че плодовете от градината на са сейф, а само тия от магазина. Щото са проверени и третирани. И сте се нагледали на реклами по ТВ-то. :fubar:
:y:
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Павел »

klisurov написа:
Павел написа:Само един простак казва гурме, без Й накрая (стрина като френско-говореща това би трябвало да го знае)
Е, значи всичкото френско говорящо е простак ;)
У наше село казват гурмЕ, с ударение на последната сричка, естествено.

Павка, докато обясняваше как в Монреал да говорим ингелизкия като Калифорнийците се ядваше, ама да онясняваш на франкофони как да произнасят френски думи у Нова Франция е прекалено.
Живеейки в Монреал, Кебек, хич даже въобще не ща и да знам как ред-нек-а го е запомнил и се мъчи да го повтори.

Също като résumé - запазили френския правопис, ама добали едно "й" накрая.

И шъ знайш, кат са потиш да ми набиваш обръчите, хич те не бричам за слива: Имах колега от Южна Африка, който ползваше "уатъ" да си измие "ейпъл" за "брейкфаст".
Като съм в БГ, Австралия и т.н. ще произнасям "ейпъл', по ширините, където съм сега, ще е "апъл".
Ти пък що подскачаш? Ако не си обърнал внимание - смея се на поредната препечатана от "Двете гънки" глупост. Както винаги елементарна стрина (която предвид къде живее, би трябвало да знае как се произнасят англ думи с френски корен) се хили на простотии, без да се замисля.
Сигурно не си съгласен, че само един простак може да изтърси невероятната глупост, че е възможно да се готви с гуакамоле (гуакамоли)? Не знаех, че в Бг модата на английския е отминала, всичко живо е станало франкофон и произнася гурмей гурме, щото знае за френския произход на думата :)
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Павел »

Bistra написа:
grozdan написа: Хахаха, явно Икеа вече и обяд дават. В техния "ресторант" големо гурмеЙ ще да е паднало.
Не. :$
http://cuisinesaction.com/?gclid=CKWjrZ ... Hwod0j8Amw"
Току-що получих на лични от новата кухня на Фукла съставките за готвене на осо буко:

Ingredients
1 sprig fresh rosemary
1 sprig fresh thyme
1 dry bay leaf
2 whole cloves
Cheesecloth
Kitchen twine, for bouquet garni and tying the veal shanks
3 whole veal shanks (about 1 pound per shank), trimmed
Sea salt and freshly ground black pepper
All purpose flour, for dredging
1/2 cup vegetable oil
1 small onion, diced into 1/2-inch cubes
1 small carrot, diced into 1/2-inch cubes
1 stalk celery, diced into 1/2 inch cubes
1 tablespoon tomato paste
1 cup dry white wine
3 cups chicken stock
3 tablespoons fresh flat-leaf Italian parsley, chopped
1 tablespoon lemon zest
100 g salsa
300 g guacamole :rofl:
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от IRA »

На български е прието да се пише и произнася гурме ( с правилното френско произношение) .
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

Тоя се захласна. :tmi:
Павлей, сопри сей! :rofl:
Merci beaucoup! ...за рецептата, ще я изпробвам като ми инсталират шкафовете. :P
P.S. Получил си на лични - трънки! Чакай, чакай...от умрел писмо! :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от roumensp »

IRA написа:На български е прието да се пише и произнася гурме ( с правилното френско произношение) .
Той българският съвсем се омаза в последно време ... ето ти нещо прясно да се насладиш:
http://novinite.bg/articles/93770/Sache ... iya-cveklo"

"Смути", "макадамия" (вместо макадемия), "фибри" (като че ли няма българска дума) и др. подобни ... :D

Но както и да е ... важното е киноата и чията да са от био-ферми и кокосовото брашно да е от орехи, набрани от маймуни, а не от машина !! :rofl:

ПП
"Макадам" е вид пътна настилка и "макадамия" ми звучи адски тъпо.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от speedy »

Аз проблеми с макадамия и макадам нямам. И едното, и другото, са кръстени на някой MacAdam.

Обаче тези думи - брашно и особено цвекло - много просташки звучат, някак си.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Kpetrov »

roumensp написа: Но както и да е... важното е киноата и чията да са от био-ферми и кокосовото брашно да е от орехи, набрани от маймуни, а не от машина !! :rofl:.
Предполагам никой не те е съветвал и заставял от каква маймуна трябва да са откъснати кокосовите ти орехи!
Но както и да е... важното е да се присмеем и натякваме на хората търсещи по-качествен продукт, пък било това недоказуемо и съмнително.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

Kpetrov написа:Предполагам никой не те е съветвал и заставял от каква маймуна трябва да са откъснати кокосовите ти орехи!
Но както и да е... важното е да се присмеем и натякваме на хората търсещи по-качествен продукт, пък било това недоказуемо и съмнително.
Kpetrov написа:Аз може да искам да си плащам и за мляко с вода!
Абе, важното е да им го "сложим на куките", дето конспиративно ни тровят с магазински продукти или насила ни предпазват от болести с ваксини! :x
Ето една от основните причини, която ме държи далеч от нашенци в чужбина. Дошли сме в една враждебна среда и се опитваме да я променим по наш вкус. Нямам думи просто! |(
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
scoubidou
Мнения: 230
Регистриран на: Чет Дек 15, 2011 9:25 am
Местоположение: Montreal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от scoubidou »

Bistra написа:
Kpetrov написа:Предполагам никой не те е съветвал и заставял от каква маймуна трябва да са откъснати кокосовите ти орехи!
Но както и да е... важното е да се присмеем и натякваме на хората търсещи по-качествен продукт, пък било това недоказуемо и съмнително.
Kpetrov написа:Аз може да искам да си плащам и за мляко с вода!
Абе, важното е да им го "сложим на куките", дето конспиративно ни тровят с магазински продукти или насила ни предпазват от болести с ваксини! :x
Ето една от основните причини, която ме държи далеч от нашенци в чужбина. Дошли сме в една враждебна среда и се опитваме да я променим по наш вкус. Нямам думи просто! |(
На този сайт http://www.inspection.gc.ca/au-sujet-de ... &fd=0&ft=1" можеш да се консултираш за продуктите, които са иззети от търговската мрежа, поради опасност за здравето на потребителите. Сайта е канадски, на правителството, предполагам сега ще спреш всякакви контакти с канадци :rofl:
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

Това не го разбрах честно. Някой се грижи за здравето ми и прави инспекции. Аз обаче трябва да спирам контактите си с него, а трябва да контактувам с някой, който е създал нелегална мрежа единствено с цел лично облагодетелствуване. Без никаква грижа с какво ви пои доверчивите овчи глави. Умно, спор няма! :fubar:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от IRA »

инспекции се правят и във фермите. Качеството на хранителните продукти не е едно и също в различните магазини. Да купиш биологични продукти от магазин е по евтино отколкото от ферма . Не мога да й разбера тезата на Бистра. Храната от магазините идва от фермите, не расте в магазина.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от roumensp »

Kpetrov написа:Но както и да е... важното е да се присмеем и натякваме на хората търсещи по-качествен продукт, пък било това недоказуемо и съмнително.
Нямам нищо против търсенето на по-качествени продукти, защото и самият аз го правя, но ме дразнят снобарските простотии в пресата от типа на горната. Смути от цвекло и киноата били страшно модерни и здравословни, а в същото време 90% от българите се тъпчат с евтин бял хляб, сланинесто месо, колбаси в които никой не знае какво точно има и повечето пушат ... :D
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

Ти пък сега простотий! Гледай как Павлей готви гурмей с гуакамоли! (правилно ли го произнесох?) Аз да си призная честно, се съветвах с чичко Гугъл, какво е туй. :D
Никога през живота си не съм яла сланина или пък пушила, ама това не ми пречи да не знам какво е. За хляба ще си призная без бой. Обичам бял, но го ям рядко, заради фигурата. :$
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от roumensp »

speedy написа:Аз проблеми с макадамия и макадам нямам. И едното, и другото, са кръстени на някой MacAdam.
Думата очевидно е с английски произход и на английски се произнася макадЕмия:
https://translate.google.ca/?ie=UTF-8&h ... /macadamia"

Когато нова чуждица навлезе в българския език, желателно е да е с коректното произношение.
Затова и не споря за guacamole, което на английски се произнася гуакамолиИ, но думата е с испански произход и на испански се произнася гуакамолЕ.

Руснаците също нямат проблем с Гитлер, Ватсон и виски, ама на нас ни е смешно, нали ...

IRA написа:инспекции се правят и във фермите. Качеството на хранителните продукти не е едно и също в различните магазини. Да купиш биологични продукти от магазин е по евтино отколкото от ферма . Не мога да й разбера тезата на Бистра. Храната от магазините идва от фермите, не расте в магазина.
Съгласен съм с IRA. Но в крайна сметка от значение е цялостната култура на хранене и качеството на всички продукти и храни, които купуваш, защото няма голяма файда да купиш "био" мляко и яйца и в същото време да се тъпчиш с мазнотии, тесто, консерванти и евтини сладкиши на килограм.

Bistra написа:Ти пък сега простотий! Гледай как Павлей готви гурмей с гуакамоли! (правилно ли го произнесох?) Аз да си призная честно, се съветвах с чичко Гугъл, какво е туй. :D
Павел ти каза, че с гуакамоли не се готви и е съвсем прав, защото е същото като да готвиш със салата или ranch dressing. :D
Публикувай отговор