Български взаимотношения в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от ablood »

Преди много обичах да давам акъл и редовно го правех. Бях голям досадник.

Сега пак много обичам да давам акъл, но стискам зъби. Все пак понякога не издържам, но съм много по-поносим от преди. Дори оставих най-добрите ни приятели да бъдат нахендрени със скъпа къща от некоректна агентка, без да изразя настоятелно мнението си. Това какъв ме прави? Верен приятел, или приятен другар за чашка? Защото ми е адски кофти.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от Bistra »

emimilanova написа:Правилния отговор на това изказване ( в светлината на канадския ми опит) е:
- В момента имаш чувството, че някои хора не хранят приятелски чувства към теб?.
- какво те кара да мислиш така?
- Откога се чувстваш така?
- Искало ли ти се е да се нараниш по някакъв начин?
- Вземаш ли някакви лекарства? Дрога? Алкохол?
- имаш ли доверен приятел, с когото можеш да споделяш чувствата си?
- Кога беше последната ти консултация при специалист?
Това са пълни глупости!
Личи си, че канадският си опит си го натрупала сред българи. :)
А и само да добавя още нещо. Никой друг не ме е карал да се чувствувам по-чужда освен българите, независимо дали са били в България или чужбина. Това, предполагам, прави изборът ми повече от правилен.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от optics »

На теб ти личи.
Ще е добре да запомниш една проста препоръка - не казвай че някой е казал глупости, дори да си го мислиш.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от Bistra »

optics написа:На теб ти личи.
Ще е добре да запомниш една проста препоръка - не казвай че някой е казал глупости, дори да си го мислиш.
О, намерил кой да ми го каже!...Моралният съдник на форума или Специалистът по цепенето на мрака и други природни феномени? :^)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от Kpetrov »

legioner написа:Започвам да имам усещането че на мен ми има нещо че и аз не правя същото като тези групи. Опитах се да го погледна от религиозна, политическа, културна, и каква ли не гледна точка, но не успявам да си го обясня защо се получава така.

Не е е тайна че една от големите групи българи в Канада са адвентистите, но не мога да си обясня коя религия би била чак толкова затворена и същевременно отделена от останалата част отсвета че да кара хората да игнорира събратята си.
Погледни не от религиозна, политическа, културна, а от човешка гледна точка! Можеби там е проблема.
Всъщност, ако въпроса ти е как да те приемат адвентистите, каквито и да са тези, вероятно питаш на неправилното място.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от optics »

Без значение адвентисти или други, щом са хора, значи ценят повече който по-малко говори а повече слуша.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от emimilanova »

Bistra написа:
emimilanova написа:Правилния отговор на това изказване ( в светлината на канадския ми опит) е:
- В момента имаш чувството, че някои хора не хранят приятелски чувства към теб?.
- какво те кара да мислиш така?
- Откога се чувстваш така?
- Искало ли ти се е да се нараниш по някакъв начин?
- Вземаш ли някакви лекарства? Дрога? Алкохол?
- имаш ли доверен приятел, с когото можеш да споделяш чувствата си?
- Кога беше последната ти консултация при специалист?
Това са пълни глупости!
Личи си, че канадският си опит си го натрупала сред българи. :)
А и само да добавя още нещо. Никой друг не ме е карал да се чувствувам по-чужда освен българите, независимо дали са били в България или чужбина. Това, предполагам, прави изборът ми повече от правилен.
:)
Това са стандартни въпроси каквито се задават от всеки терапевт в подобна ситуация. Тук в Канада, а и навсякъде по света, смея да се надявам. Ако за теб това са пълни глупости, знай, че и злобните забележки по форумите също не са от полза за никого. Дори и да те карат да се чувстваш по-добре, не това е начина да градиш самочувствие.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от Bistra »

emimilanova написа: :)
Това са стандартни въпроси каквито се задават от всеки терапевт в подобна ситуация. Тук в Канада, а и навсякъде по света, смея да се надявам. Ако за теб това са пълни глупости, знай, че и злобните забележки по форумите също не са от полза за никого. Дори и да те карат да се чувстваш по-добре, не това е начина да градиш самочувствие.
Ето, пак! И въобще не градя самочувствие. Болно ми е, че говорим на 2 различни езика.
Между другото...темата е за междучовешките взаимоотношения. Къде намеси терапевтите в тази попара? Ако ти имаш нужда от терапевт, не значи, че и други имат.
Признавам, че от досегашният ми опит съм познавала един единствен адвентист и то в България. Имаше странни разбирания според личният ми аршин (някой обаче и за мен може да каже същото), но не беше ненормален. Та в този ред на мисли, хората се събират поради сходство в идеите, не поради национална принадлежност. Не ме бива да пея патриотични песни след няколко катурнати чашки, сори.Да не говорим, че с възрастта почна да става за мен безсмислено да катурвам чашки само заради едното катурване и да поемам ангажименти, които на трезва глава никога не бих поела. Колкото до приятелството - то се калява в добро и лошо (почти като брака), иначе не е истинско. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от Павел »

По-скоро българите са 99% атеисти и тук му е проблема на питащия - по всяка вероятност е религиозен фанатик, който досажда на всички с глупостите си. Мен също ме заболя глава от писаниците му, хем ги четох през ред.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от vio »

Не се отчайвай, ако срещаш неразбиране сред българите. Уверявам те че има изключително добри българи в Канада и ако още не си срещнал такива никога не е късно. Не спирай да пишеш и да задаваш въпроси в този или други подобни форуми - бъди сигурен, че има много добронамерени хора, които четат, но не пишат заради няколкото "трола" във форума, които са на всяка манджа мерудия. Ако имаш конкретен въпрос, просто го задай и ще видиш, че ще имаш отговор - много често само на лични съобщения, за да не се разлайват форумните "кучета".

За българщината и българското - по-добре не давай дефиниция - ако някой го носи в себе си, той няма нужда да го дефинира - той просто Е. За останалите, които не са наясно със себе си и все още не могат да се идентифицират с конкретна култура, ценности, нация, проблемът не е твой. Ние носим гените на българите повече от 15 века, така че едно преместване в Канада или където и да е другаде няма как да ни промени. Както евреина си остава такъв, независимо в коя държава живее. Разбирам те прекрасно защо търсиш българи - разбирам те със сърцето, а не с ума си. За тези, които не те разбират мога само да кажа, че сърцата им са изстинали. Не се отчайвай! Успех в приспособяването към канадските условия и в намирането на приятели, независимо от каква народност са.

Извинявай за забележката, но на няколко места видях, че пишеш "всякаш". Правилната дума е "сякаш". Надявам се да не те обидя. Просто държа на езика си, а виждам, че и на теб всичко българско не ти е безразлично!
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от myhata II »

Koko написа:Според мене отговора на въпросите ти е именно в това че доста от българите в Канада са запазили в себе си българското и българщината в отрицателният им смисъл – разбирай го ако искаш като силна завист, желание да си пъхат носа в чужди проблеми или да дават акъл дето никой не им го иска. Например като почне някой да ти държи сметка – без да има никакво основание за това – как си изкарваш парите и за какво ги харчиш след това, в някакъв момент на човек му се загубва желанието да общува повече с този човек, а поне в това отношение в Канада е доста по-лесно да прекратиш общуването с такива хора. Тук бих допълнил и това – не мисля че в България има някакъв по-силен колективен дух и там хората са по-задружни, напротив мисля че тези ни отрицателни черти да се делим си ги носим именно оттам.
Според мене има и една друга причина, която също допринася за липсата на допирни точки, а именно това кой от колко време е в Канада. Не е все едно и също дали някой е в Канада от 5 месеца, 5 или 15 години. В зависимост от това от колко време си в Канада проблемите ти са различни от човек който току-що е пристигнал или пък живее тук от доста повече време.
Не на последно място, нереалистично е да очакваш че ще успееш да намериш общи допирни точки с всички българи в Канада, в крайна сметка хората са различни и всеки има собствени проблеми и интереси, от тази гледна точка търси хора с сходни на твоите интереси и проблеми.
За мен това че адвентистите са една от най-големите групи българи в Канада до ден днешен беше много добре скрита тайна, поне до сега не съм виждал някаква официална информация относно това как се делят по религии българите в Канада, но ако можеш да посочит източник към подобна информация, ще съм ти много задължен.
Даа , така го разбирай, коки преди 5 години се събира с други "отбрани" българета от форума на "тайна вечеря"в Торонто, ама не обади на повечето от нас да се видим и да се запознаем, нали така коки ?!?
Това каква черта да го приемаме ? ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от Koko »

myhata II написа:Даа , така го разбирай, коки преди 5 години се събира с други "отбрани" българета от форума на "тайна вечеря"в Торонто, ама не обади на повечето от нас да се видим и да се запознаем, нали така коки ?!?
Това каква черта да го приемаме ? ;)
Мухи, всеки сам решава с кой иска да се вижда и с кой не. Не мисля че някой ти дължи обяснение защо не си бил поканен.
Както знаеш, аз организирах събирания на живущите в Торонто всеки месец в продължение на повече от 5 години и идеята винаги беше да се канят нови хора, само че последните сбирки бяха през 2007-ма година, а от както ме няма в Торонто и сбирки вече няма.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от myhata II »

Koko написа:
myhata II написа:Даа , така го разбирай, коки преди 5 години се събира с други "отбрани" българета от форума на "тайна вечеря"в Торонто, ама не обади на повечето от нас да се видим и да се запознаем, нали така коки ?!?
Това каква черта да го приемаме ? ;)
Мухи, всеки сам решава с кой иска да се вижда и с кой не. Не мисля че някой ти дължи обяснение защо не си бил поканен.
Както знаеш, аз организирах събирания на живущите в Торонто всеки месец в продължение на повече от 5 години и идеята винаги беше да се канят нови хора, само че последните сбирки бяха през 2007-ма година, а от както ме няма в Торонто и сбирки вече няма.
Аз за последната говоря, по това време аз бях там... !
Прост пример, че утре ако пак организираш и ме поканиш аз НЯМА ДА ДОЙДА, по простата причина че се чувствам обиден от 2007 година
Давам пример на човека за отношенията между българите ....
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от Koko »

myhata II написа:
Koko написа:
myhata II написа:Даа , така го разбирай, коки преди 5 години се събира с други "отбрани" българета от форума на "тайна вечеря"в Торонто, ама не обади на повечето от нас да се видим и да се запознаем, нали така коки ?!?
Това каква черта да го приемаме ? ;)
Мухи, всеки сам решава с кой иска да се вижда и с кой не. Не мисля че някой ти дължи обяснение защо не си бил поканен.
Както знаеш, аз организирах събирания на живущите в Торонто всеки месец в продължение на повече от 5 години и идеята винаги беше да се канят нови хора, само че последните сбирки бяха през 2007-ма година, а от както ме няма в Торонто и сбирки вече няма.
Аз за последната говоря, по това време аз бях там... !
Прост пример, че утре ако пак организираш и ме поканиш аз НЯМА ДА ДОЙДА, по простата причина че се чувствам обиден от 2007 година
Давам пример на човека за отношенията между българите ....
Ами хубаво, чуствай се обиден и недей да идваш.
Живот и здраве догодина може и да идвам до Торонто, но определено ще се видя с хора с които на мен самият ми е приятно да общувам и които не съм губил връзка през последните няколко години.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от optics »

Едно приятелче вика - "Проблемът в България е - че има много българи!"
Същото е и в Торонто, а па за Монреал да не говорим :)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор